Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 Nisan 2012, 13:42   #2 (permalink)
VIP ÜYE ~

Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 

Emys orbicularis, bu türe uzun yıllar baktım, benim gözümde dünyadaki en güzel ilk 20 kaplumbağ cinsi arasına girebilecek ve çok karakterli güzel hayvanlardır. Genel tecrübeme dayanarak şunları söyleyebilirim.
- Erkekler, 1-2 cmlik yavruyken bile kendi aralarında ciddi kavgalar ederler, büyüdükçe bu kavgalar çok tehlikeli hale gelebilir, o yüzden eğer çok büyük bir akvaryum yok ise iki erkek birlikte bakılmamalıdır.
-Kırmızı yanaklı kaplumbağalara kıyasla yavaş büyürler.
-Kırmızı yanaklı kaplumbağalar gibi kabuk plakalarından pul dökmezler, bu yüzden kabuk üzerinde hasar oluşmamasına dikkat edilmelidir, bu hasarlar kalıcıdır, ancak avantaj olarak kabuk yapıları enfeksiyonlara daha dayanıklıdır.
-Doğada çok temiz su kaynaklarında bulunurlar bu yüzden, su kalitesi yüksek tutulmalıdır.
- Yerli bir tür olduğundan 26 derece su ısısı yeterlidir, üstüne çıkılması gereksizdir.
- Renk varyasyonu açık-koyu ve desen olarak çok farklılık gösterir, sarı beneklenme hayvan büyüdükçe ortaya çıkar, küçükkken kabuk düz kahverengi tonlarda, deride siyah üzerine sarı beneklidir. Şunu da belirtmeliyim ki ben kendi büyüttüğüm yavrularda doğadaki renk kombinasyonlarını yakalayamadım, sanırım beslenme şeklinden ve yeterli UV ışığı sağlayamamış olma ihtimalimden kaynaklandı, o yüzden ille güzel renkli bir tane isteniyorsa 6-7 cm boyunda rengi ortaya çıkmış yavrular tercih edilebilir ancak unutulmamalıdır ki alınacak hayvanın boyu büyüdükçe hastalık taşıma riski de o kadar artar.
- Kabuk şekli büyüdükçe kırmızı yanaklılardaki gibi fazla değişmez o yüzden alırken kabuk şekline dikkat etmek gerekir.
- Yavruyken kuyrukları çok uzun ve hassatır, o yüzden kuyruklarının takılıp kırılabileceği dekorlardan uzak durmak gerekir, kırılan kuyruk yenien uzamaz, ucu küt kalır.
- Su dışında dinlenmeyi severler ve Uv ışığı ve ısıtıcı lambaya ihtiyaç duyarlar.
- Türkiyede alman bir girişimci tarafından özel bir çiftlikte üretilip türkiye piyasasına girmeden avrupaya satılıyorlr, avrupada 100 euroya kadar yükselebilen fiyatlarla alıcı bulurlar. ayrıca Ruhsatsız bir türk üretici tarafından da büyük bir çiftlikte üretildiklerini biliyorum, satılan yavrular ya doğadan toplanır yada bu kişiden alınırdı ve nisan mayıs aylarında akvaryumcularda bulunurdu ancak bu sene göremedim bahsettiğim kişi de direk yurtdışına satmaya başlamış olabilir.
- Yavruları kırmızı yanaklılardan daha hassatır, ısıya ve beslenmeye dikkat etmek gerekir.
-120 yıl kadar yaşayabilirler, Kırmızı yanaklılar genelde 40 yıl civarı yaşar.
- Yetişkin erkeklerin gözleri kırmızı renk olabilir.
- Kırmızı yanaklılar kadar çok deri dökmezler ve ayak yapılrı karada hareket etmeye daha uygundur.
- Dikkatsiz beslenme sonucu kısa sürede obez olabilirler.

Ve eski kaplumbağalarımdan birkaç fotoğraf;
1 aylık yavrular

Kavga eden erkekler

Sevimlilik abidesi 2 yaşında erkek

Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
reklam alanı