Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 Mart 2016, 20:35   #1 (permalink)
Üye

mrc9072 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Mart 2016
(Mesajlar): 1
(Konular): 1
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart Dekorasyon Ve Tarhi

Dekorasyonun Nedir
Dekorasyon, insanların yaşamını sürdürdüğü alanları yaşanılabilir, konforlu kılmak için tercihe göre değişen veya uzman bir kişinin inisiyatifine bırakılmış projeler bütünüdür. Fransızca “decoration” kelimesinden türetilmiş olup yaşam alanlarına düzen verilmesi, yaşam alanlarının süslenmesi anlamına gelmektedir.
Dekorasyonun Tarihi

Dekorasyonun insanoğlunun yaratılışıyla başladığı tahmin edilmektedir. Ancak tarihin ulaşabildiği yer yerleşik hayata ilk geçen toplumları işaret etmektedir. Bulunan kalıntılar sayesinde İslam devletleri, Mısır ve Roma medeniyetlerinin dekorasyon anlayışları hakkında bugün epey bilgiye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.
XIX. yüzyıla kadar iç mekân tasarımı anlamına gelen iç mimarlık mesleğini mimarlar yapmaktaydı. XX. Yüzyılda profesyonel iç mimari ortaya çıktı. Profesyonel iç mimarinin ortaya çıkmasında ve dekorasyon konusunun önem kazanmasında toplumların refah düzeyinin artması etkili olmuştur.
Dekorasyonun Uygulanma Alanları

Dekorasyon iç süsleme ve dış süsleme olmak üzere ikiye ayrılır. Dış dekorasyon daha çok mimarlığın ilgi alanına girdiğinden biz burada iç dekorasyon konusuna değineceğiz. Cami içi, saray içi, devlet dairelerinin ve resmi dairelerin içi, ev içi, araç içi, ofis içi, kısaca aklınıza gelebilecek her yaşam alanı dekorasyonun uygulanma alanına girmektedir.
Türkiye’de Dekorasyon Anlayışı

Dekorasyon konusunun günlük yaşantımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olması ülkemizde epey zaman almıştır. Ülkemizde dekorasyon anlayışı yakın geçmişimize kadar evin içine alınan mobilyalardan, duvara kaplanan duvar kâğıtlarından, duvara asılan el işi etaminlerden, odaya asılan posterlerden, televizyon üstüne konulan ve bir ucu mutlaka ekranın üst kısmını kapatan el işi dantellerden, araba aynasına asılan cd’lerden, araba vitesine asılan tespihten, ofise konulan akvaryumdan ibaretti.





Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
mrc9072 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı