Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Açık Öğretim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Açık Öğretim Açık Öğretim hakkındaki tüm güncel bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Ocak 2013, 22:55   #1 (permalink)
*Kirpiklerine kadar sevdiğim adam, varlığına elhamdülillah.

- MiŁenα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Ağustos 2012
Nerden: vaLLa ayıptır heryerden çıkabilirim :D
Yaş: 28
(Mesajlar): 6.094
(Konular): 1890
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 178770
Aldığı Beğeni: 844
Beğendikleri: 540
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
Standart finansal yönetim ders notları
fianansal yönetim dersi genel notlar
* Projenin beklenen net nakit girişi nakit girişlerinin her birinin olasılıklarla çarpılarak toplamının alınmasıyla bulunmaktadır. Net nakit girişleri: 50100150200 OLsılık: 20 204020 Beklenen değer: 10206040 toplam=130

* Bir işletme 3 yıllık dönemde sırasıyla 150100200 TL kar payı dağıtmıştır. Linter-Gordon modeline göre iskonto oranı %100 olduğunda bu işletmenin hisse senetlerinin piyasa fiyatı 125 TL olur.

* Kar dağıtım politikasını etkileyen faktörlerden biri borçların ödenme zorunluluğudur.

* Maddi teminata gerek duyulmaksızın kredi alanının imzasına dayanılarak açılan kredilere açık kredi denir.

* Faiz ödeme dönemlerinin 4 ayda bir olması durumunda %75 nominal faiz oranına göre kısa vadeli banka kredisinin maliyeti yaklaşık %953 tür. 12/4=3 kez. n=1 yıl (1+ %75 / 3 )^3 - 1

* 60 gün vadeli ve 10 milyar TL tutarında mal alarak ticari kredi kullanan bir işletme malın bedelini ilk 20 gün içerisinde öderse %10 peşin iskontosundan yararlanacaktır. Malın bedelinin vadesinde ödenmesi durumunda bu işletmenin kullandığı ticari kredinin yıllık maliyeti yaklaşık %100 DÜR. 10/(100-10) * 360/(60-20)=%100

* Tahvil çıkaran işletmenin geliri incelenirken banka garantisi nakit olmayan giderler varlıkların paraya çevrilmesinde fonlar faizi karşılama oranının eğilimi gözönüne alınır.

* Hisse senetlerinin piyasa fiyatı 8000 TL olan ve hisse başına 6400 TL kar sağlayacağı tahmin edilen bir işletmede ortakların gelir vergisi oranının %25 olması durumunda dağıtılmayan kar paylarının maliyeti %60 olur. 6400(1-025)/8000=%60

* Tüm yatırımcıların aynı maliyet oranı üzerinden borçlanabilmesi sermaye yapısı kararları ile ilgili olarak geliştirilen Modigliani-Miller yaklaşımının koşullarından biridir.

* Sermaye maliyetinin en düşük düzeyde gerçekleşmesini sağlayarak işletmenin piyasa değerinin en yükseğe çıkarılmasına imkan veren finansal yapı Optimal sermaye yapısı ile ifade edilir.

* Ters repo bir tahvilin geri satım taahhüdü ile alımını içermektedir.

* Yatırım fonlarının özellikleri: Riskin dağıtılmasını amaçlaması Küçük ve dağınık tasarrufları ülke ekonomisine aktarması Sermayenin oluşumunu hızlandırması Banka aracı kurum ve özel sigorta şirketleri tarafından kurulabilmesi.

* Toptan satışlar pazarı blok satış şeklindeki özelleştirme uygulamalarının borsada organize olmuş bir pazarda gerçekleştirilmesi amacıyla kurulmuştur.
* Borsada işlem görecek menkul kıymetlerin kotasyon işlemine tabi tutulması menkul kıymet borsalarının güvence sağlama fonksiyonu ile ilgilidir.

* İstanbul Altın Borsasında işlem gören finansal araçlar: Altın senedi altına dayalı B tipi yatırım fonu altına dayalı değişken faizli tahvil altına dayalı VDMK

* İşletmelerin birleşmesinde etkili olan faktörler: Finansman kolaylığı sağlama vergi yasalarından yararlanma riskleri azaltma ölçek ekonomisinden yararlanma

* İşletme döneminde başarısızlığa neden olan faktörlerden biri beklenen satış düzeyine ulaşılamamasıdır.

* Uluslararası faaliyet gösteren işletmeler tarafından kısa vadeli fon sağlama amacıyla çıkarılan ve ikincil piyasaları olan finansal araçlara euro ticari senet denir.

* Future işlemlerinin özelliklerinden biri: fiyatların takas odası tarafından ilan edilmesidir.

* Finans fonksiyonunu doğrudan etkileyen etmenler: İşletmelerin büyümesi haberleşmenin hızlanması sürekli enflasyon pazarın gelişmesi

* Fon kullanımı: vergi ödemeleri kar payı dağıtımı sabit varlık artışı sermayenin azaltılması

* İşletme faaliyetleri ile ilgili gelir ve giderlerin uyumlaştırılması amacı güdülerek günlük işlemlerden doğabilecek ihtiyaçları karşılamak için düzenlenen finansal planlara normal plan denir.

* Bütçeleme işleminin aşamaları: 1-Temel amaçların belirlenmesi 2-Uzun vadeli planlar yapılması 3-Uzun vadeli satış tahminleri yapılması 4-Mal karması oluşturulması 5-Kısa vadeli satış tahmini yapılması

* Bir işletmenin 20 000 birimlik üretim hacminde toplam sabit giderleri 6 milyar TL ve toplam değişir giderleri 4 milyar TL'dir. Birim satış fiyatının 800000 TL olması durumunda bu işletme 10 milyar TL'lik satış hacminde başabaş noktasına ulaşır.TR=P*Q TC=F+V*Q TR=TC 800000*Q=6+4 Q=12500

* Hammadde giderleri değişir gider kalemlerinden biridir.

* Nakit akımı: Nakit-Hammadde-Yarı mamul- Mal stoku- Alacaklar-Nakit

* Her 18 günde bir sipariş veren bir işletmenin toplam mal talebi 4000 birim olduğuna göre ekonomik sipariş miktarı 200 birimdir. 360/18=20 kez ESM=4000/20=200

* 30 milyar TL tutarındaki bir makine satın almak için yıllık %70 basit faizli kredi kullanıldığında ilk ay ödenmesi gereken faiz miktarı 175 milyar TL olur. 30*70*1/100*12=175

* İşletmelerin üretim konusu olan mallarının hammaddelerini üretmek ya da ürettiği malları daha etkin olarak pazarlamak için yaptıkları yatırımlara entegrasyon yatırımları denir.

* İç ve dış piyasada satış kabiliyeti olan ticari ve zirai mamul veya malların bankaya rehin edilmesi karşılığında verilen kısa vadeli kredilere emtia karşılığı avans denir.

* Leasing yönteminin avantajları: Teşviklerden tam yararlanma sağlaması Esnek ödemeli olması Daha az teminat gerektirmesi İstikrarlı finansman sağlaması


* Gerçekleşmesi gereken karın yüksek amortisman ihtiyatlar ve karşılık zararları yoluyla azaltılması sonucu ortaya çıkan duruma gizli otofinansman denir.

* Sermaye yapısı kararlarını etkileyen temel faktörler: Genel ekonomik durum endüstrinin özellikleri işletmenin özellikleri Yöneticilerin risk almadaki tercihleri

* Üçüncül piyasanın özelliklerinden biri borsadaki acentelerin komisyon gelirini azaltılmasıdır.

* Para piyasasının özellikleri: Enflasyonun sürekli yüksek olduğu ekonomilerde ön plana çıkması Vadelerin kısa olması Borcun paraya dönüştürülme maliyetinin düşük olması Borçların geri ödenmeme riskinin düşük olması

* Toptan satışlar pazarı blok satış şeklindeki özelleştirme uygulamalarının borsada organize olmuş bir pazarda gerçekleştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

* Düşük fiyatlı satım emirlerinin daha yüksek fiyatlı satım emirlerinden önce karşılanmasına fiyat önceliği kuralı denir.

Fiyat kartelinde belirlenen fiyatın dışında satış yapılmasının önlenerek piyasanın denetim altına alınması için kurulan kartel türü satış kartelidir.

* Dikey birleşme üretim ve satış faaliyetlerinin çeşitli evrelerinde faaliyet gösteren birimlerin birleşmesini gösterir.

* İşletme ile çevresindeki ilişkilerin analiz edilerek amaçların belirlenmesi bunları gerçekleştirecek faaliyetlerin tespiti ve örgütün yeniden düzenlenerek gerekli kaynakların tahsis edilmesine strateji denir.

* İşletmelerin finansal başarısızlık durumlarını iyileştirmek için izlenebilecek yollar: Yeni işletmeler ile ortaklık yapılması Borçların öz kaynağa çevrilmesi Küçülme yolu ile başarısızlığın giderilmesi Borçların vadelerinin uzatılması

* Euro ticari senedin özellikleri: Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren işletmeler tarafından çıkarılması İkincil piyasada işlem görebilmesi Kredi değerliliği yüksek işletmeler tarafından çıkarılması Banka mevduatına oranla daha yüksek gelir sağlaması.

* Future fiyatlar ile spot fiyatlar arasındaki ilişkiyi sağlayan ve piyasaları dengeye getiren sürece arbitraj denir.


alıntıdır...- MiŁenα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ders, finansal, notları, yönetim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557