Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Açık Öğretim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Açık Öğretim Açık Öğretim hakkındaki tüm güncel bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Ocak 2013, 22:01   #1 (permalink)
*Kirpiklerine kadar sevdiğim adam, varlığına elhamdülillah.

- MiŁenα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Ağustos 2012
Nerden: vaLLa ayıptır heryerden çıkabilirim :D
Yaş: 27
(Mesajlar): 6.095
(Konular): 1890
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 178770
Aldığı Beğeni: 845
Beğendikleri: 540
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
Standart Yönetim ve Organizasyon
Davranışsal yönetim yaklaşımıyla birlikte gündeme gelmeye başlayan konular arasında yer alanlar: Güdüleme Birey Örgütün sosyal yapısı Grup davranışı iletişim biçimsel ve biçimsel olmayan ilişkiler.

Çevresiyle etkileşim ya da girdi çıktı alışverişi olmayan sistemlere kapalı sistem denir.

Yönetim fonksiyonlarının en önemlisi planlamadır.

Mekanik sistemler: Uçak Otomobil Bilgisayar Saat....

Adam Smith uzmanlaşma ve iş bölümü üzerine çalışmalar yaparak yönetim birimine katkıda bulunan kişidir.
Eli Whitney: Bilimsel yöntem maliyet muhasebesi
Lucas Paciali: Çift kayıt sistemi
Sir Thomas Moore: Uzmanlaşma
Machiavelli: Liderin kitlelere dayanması

İnsan ilişkileri yaklaşımıyla gündeme gelen konular: Güdüleme Liderlik Grup davranışı Örgütün sosyal yapısı

Bir işin başarılması için özel bilgi ve tecrübe sahibi olmayı gerektiren ve o işin gerektirdiği araç ve teknikleri kullanma becerisini ifade eden yeteneğe Teknik yetenek denir.

Bilimsel yöntem yaklaşımına öncülük eden bilim adamları : Frederick Taylor Henry Gantt Frank Gilbreth Lillion Gilbreth

Örgütlenme sürecinin ilk aşaması : Planların ve amaçların incelenmesi

Planı ortaya çıkarmak için izlenen sürece Planlama denir.

Personel müdürü orta kademe yöneticilerine örnektir.

Endüstri devrimiyle başlayan ve 1930'lu yıllardan itibaren yetersiz kalmaya başlayan yönetim yaklaşımı Klasik dönem yaklaşımıdır.

Çevresiyle etkileşimi yada girdi-çıktı alışverişi olmayan sistemlere kapalı sistem denir.

Beklenilen satışların karşılanabilmesi için eldeki stokları minimum stok bakiyesini göstermekle birlikte üretimin başlama ve tamamlanma süreleri ile teslim günlerini belirten bütçe üretim bütçesidir.

Durumsallık yaklaşımı kapsamında teknolojinin işletme başarısına etkilerini araştıran yöntemci Joan WoodWard'dır.

Organik örgütün özellikleri: Uzmanlaşmanın düşük olması Standartlaşmanın düşük olması İletişimin tavsiye ve bilgiye dayanması Prestijin kişisel katkıdan dolayı kazanılması.

Bitki biyolojik sistem içinde yer alır.

Örgüt yöneticilerinin biçimsel olmayan güçlü iş gruplarından korku duyduklarını vurgulayan ve sosyal sistemi iç sistem ve dış sistem olmak üzere ikiye ayıran düşünür Geoarga Homans'tır.

Planlaanın yararları: Bütün faaliyetleri bir amaca yöneltmesi diğer yönetim fonksiyonlarının gerçekleştirilmesini kolaylaştırması belirsizlikleri azaltması kaynakların en iyi biçimde kullanılmasını sağlaması

Planı ortaya çıkarmak için izlenen sürece planlama denir.

Woodward araştırmasında teknolojinin organizasyon üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.

İşletmeyi etkileyen iç faktörler: Kullanılan teknoloji Personel Hedefler Faaliyet konuları

Örgütlenme ilkelerinden biri amaç birliğidir.

Yönetim süreci yaklaşımını geliştiren bilim adamı Henri Fayol'dur.

Bilimsel yönetim yaklaşımına öncülük eden bilim adamları: Frederick Taylor Henry Gantt Frank Gilberth Harrington Emerson Lillian

Yöneticinin bireylerarası rolleri:Temsil önderlik irtibat sağlama

Bilimsel yönetim yaklaşımının öncülüğünü yapan Frederick Taylor'un ilkeleri: Standartlaşma Hareket ve zaman etüdü Personelin seçimi ve eğitimi Fonksiyonel ustabaşılık

Endüstri devrimiyle başlayan ve 1940'lara kadar devam eden yönetim yaklaşımı: Klasik dönem(yönetim) yaklaşımı.

Yöneticilerin plan oluşturma nedenleri: Belirsizlikleri ve değişmeleri dengelemek Faaliyetleri bilinçli olarak belirlenmiş amaçlar üzerinde odaklaştırmak Gelecekteki faaliyetler için koordineli sistematik bir göstericiye sahip olmak Gelecekteki faaliyetler için standartlar belirleyerek denetimi kolaylaştırmak.

İşletmeyi etkileyen iç faktörler: Kullanılan teknoloji Personel Hedefler Faaliyet konuları

Planlamanın yararları: Bütün faaliyetleri bir amaca yöneltmesi Diğer yönetim fonksiyonlarının gerçekleştirilmesini kolaylaştırması Belirsizlikleri azaltması.Kaynakların en iyi biçimde kullanılmasını sağlaması

Planlamanın özellikleri: Yönetim fonksiyonları içinde önceliğinin olması Dikkatleri amaçlar üzerinde yoğunlaştırması Bir seçim ve tercih faaliyeti olması Kapsamlı bir faaliyet olması.

Organizasyon sürecinin aşamaları: 1. Planların ve amaçların belirlenmesi. 2. Amaçlara ulaştıracak faaliyetlerin belirlenmesi. 3. Faaliyetlerin gruplandırılması. 4. İşleri yapacak personelin niteliklerinin belirlenip görevlendirilmesi 5. Yetki ve sorumlulukların düzenlenmesi 6. Yer araç ve yöntemlerin belirlenmesi. 3.

Organizasyon işlevinin işletmeye sağladığı yararlar: Net ve berrak bir çalışma ortamının yaratılması Her bireyin sorumluluğunun belirlenmesi Her bölümün yetki ve sorumluluğunun belirlenmesi İşbirliğinin kolaylaşması.

Kadrolaşma sürecinin aşamaları: İşgücü planlaması Personel seçme Personel bulma Gerçek işgücünün gereksinmesinin belirlenmesi.

Kadrolama ve organisazyon ile ilgili doğru ifadeler: Kadrolama ve organizasyon işlevlerinin her ikisinde de temel unsur yapılan işler ve bu işleri yapacak olan bireylerdir. Kadrolama ve organizasyon süreci içiçe geçmiştir. Kadrolama ve organizasyon işlevi tümüyle aynı amaca hizmet etmez. Kadrolama ve organizasyon süreci planların incelenmesi ile başlar.

Organizasyonun bölümlere ayrılmasında yararlanılan temel ilkeler: Uzmanlaşmadan yararlanma Denetim Giderleri azaltma Koordinasyonu kolaylaştırma.

Denetimin evreleri: Düzeltici önlemlerin alınması Standartların belirlenmesi Gerçek durumun belirlenmesi Standartlarla gerçek durumun karşılaştırılması.

Denetim sisteminde bulunması gereken özellikler: Esnek olması Kapsayıcı olması Organizasyona uygun olması Anlaşılabilir olması.

Bölge temeline dayanan organizasyon yapısının sakıncalarından biri her şubede veya bölgede aynı tip personel ve muhasebe politikalarının uygulanması.

Üretimin çeşitlenmesi materyal akımı envanterin takibi yeni tesislerin yapılması işgücü politikasının tayini taktik planlar içinde yer alır.

Bölümlere ayırmada yararlanılan temel ilkeler: Giderleri azaltma ilkesi Koordinasyonu kolaylaştırma ilkesi Denetim ilkesi Uzmanlaşmadan yararlanma ilkesi.

Bölümlere ayırmada bölümler belirlenirken denetimi kolaylaştırmak için alınması gereken tedbirler: Alt-üst ilişkilerini en iyi biçimde belirleyecek bir sistemin kurulması Faaliyetlerin bölüm şube ve kısımlara ayrılması Gözetim kolaylığının sağlanması amacıyla fiziki yakınlığın sağlanması Birbirine emir verme yetkisi olan kişilerin saptanması.

Denetimin gerektirdiği ön koşullar: Planlar Organizasyon yapısı.

Denetimin evreleri: Düzeltici önlemlerin alınması Standartların belirlenmesi Gerçek durumun belirlenmesi Standartlarla gerçek durumun karşılaştırılması.

Çok uluslu işletmelerin yapısal ölçütlerinden biri üst yönetimin milliyetidir.

Ortak işletme kurarken mülkiyet statejisine etki eden faktörler: Faaliyet gösteren ülke Faaliyet gösterilen ülkenin tutumu yerel işletmenin seçimi çok uluslu işletmenin üst yönetiminin düşüncesi

Yetki devrinde üstlerden kaynaklanan sorunlar arasında risk yüklenmek istememesi yer alır.

Fayol'un evrensel yönetim fonksiyonları: Planlama Organizasyon Yöneltme Denetim

Sistem sınıflandırması: Statik yapı düzeyi Basit dinamik sistem Kontrol mekanizmalı veya sibernetik sistem Açık sistem Kalıtım toplumsal düzeyler Hayvan sistemleri İnsancıl sistemler Sosyal sistem Doğa üstü sistemler.

Yönetim süreci yaklaşımını geliştiren bilim adamı Henry Fayol'dur.

İyi bir emrin özellikleri: Kesin ve açık bir biçimde ifade edilmesi Emrin verileceği kişilerin emrin içeriğine uygun olması emrin yerine getirilebilir olması hatalı olan emrin açıklamasının yapılarak zamanında geri alınması
- MiŁenα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
organizasyon, ve, yönetim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557