Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kadın Hastalıkları ve Gebelik > Aile Planlaması
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Aile Planlaması Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Temmuz 2012, 17:36   #1 (permalink)
Hayatta kalmama yetecek kadar kötü biriyim ben aslında.


Afrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ekim 2011
(Mesajlar): 5.423
(Konular): 1787
Renkli Para : 126142
Aldığı Beğeni: 1035
Beğendikleri: 1017
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart Doğum Kontrol Hapı(genel) Kullananların Paylaşım Alanı

TANIMIkadın vücudunda doğal olarak bulunan bulunan iki hormonu (östrojen ve progesteron) içeren ve kadınlar tarafından kullanılan gebeliği önleyici ağızdan alınan haplardır.Dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılan ve yalnız progesteron hormonu içeren “minihaplar” artık ülkemizde bulunmadığından bu bölüm sonunda çok kısa yer almaktadır.

ÇEŞİTLERİ21 ve 28 günlük iki tipi vardır. 28 hap içerenlerde de 21 hormon hapı mevcuttur, ek olarak 7 günlük demir içeren kan hapı bulunmaktadır.Ülkemizde doğum kontrol hapları çeşitli firmalar tarafından değişik isimlerle üretilmektedir. Piyasada satılan düşük dozlu hapların kutularının üzerinde mavi zemin üzerine hilalden dolunaya kadar uzanan ay amblemi bulunur. İlk kez hap kullanacak olan kadınlara mutlaka düşük dozlu hap başlanmalıdır.Programımızda kullanılan hem 21 hem de 28 günlük haplar da düşük dozludur.

Bu amblem olmayan doğum kontrol hapları normal dozlu olarak kabul edilir. Bazı kadınlar için bu haplar daha uygun olabilir, ancak normal dozluya geçiş hekim kararı ile olmalıdır.

ETKİ MEKANİZMASI1. Yumurtlamayı geçici olarak (kullanıldığı sürece) durdurur.2. Rahim ağzı sıvısını kalınlaştırarak erkek tohum hücrelerinin kadın üreme organlarına geçişini engeller.

ETKİLİLİĞİDoğru kullanıldığında çok etkilidir. Doğru kullanan her bin kadından yalnız bir tanesinde gebelik olur.Hatalı kullanımda gebelik olasılığı % 6-8 dir.

GÜVENİLİRLİĞİÇok güvenlidir. Etkileri ve yan etkileri çok iyi incelenmiştir.1960 yılından beri tüm dünyada kullanılmaktadır.Dünyada 65 milyonu aşkın kadın halen hap kullanmaktadır.

ETKİ SÜRESİHap doğru kullanıldığı sürece etkilidir.OLUMLU ÖZELLİKLERİ

1. Kullanılması kolaydır.

2. Cinsel ilişkiyi bölmez.

3. Gebelik korkusu olmadığından cinsel haz artar.

4. Adetler düzene girer, kanama miktarı ve kanama gün sayısı azalır.

5. Adet krampları sona erer.

6. Gebelik istenmediği sürece ara vermeden, yıllarca, devamlı kullanılabilir.

7. Ergenlikten menopoza kadar (sigara içmiyorsa) her yaşta kullanılabilir.

8. İstendiği zaman bırakılabilir.

9. Bırakıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir.

10. Kansızlığı önler.

1. Sivilcelere iyi gelebilir.

2. Dış gebeliği önler.

3. Yumurtalıklarda kist oluşumunu azaltır.

4. İyi huylu meme hastalıklarını azaltır.

5. Rahim içi zarı ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

1. Yaşlılıkta kemik erimesi riskini azaltır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLERİ2. Unutmadan, her gün aynı saatte, düzenli olarak yutulması gerekir.

3. Her 28 günde bir yeni paket alınması gerekir.

4. Sigara içen kadınlar 35 yaşından sonra kullanamazKİMLER İÇİN UYGUNDUR?1. Yaşı ve doğum sayısı ne olursa olsun etkin biçimde korunmak isteyen kadınlar

2. doğum sonrası emzirmeyen veya bebeği altı ayını doldurmuş kadınlar

3. Düşük sonrası dönemdeki kadınlar

4. Hapların aile planlaması dışı yararlarından faydalanmak isteyen kadınlar

5. Hiç doğum yapmamış olanlar

6. Sigara içen ve 35 yaşından küçük olan kadınlar

7. Sigara içmeyen ve 35 yaşından büyük olan kadınlar

8. Ergenlik çağındakiler

KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?1. Gebelik şüphesi olanlar

2. Geçmişte ya da şimdi meme kanseri olanlar

3. Üreme organı kanseri olanlar

4. Ciddi damar tıkanıklığı olanlar

5. Ciddi düzeyde unutkanlığı olanlar

6. Bebeği altı aylıktan küçük olan emziren anneler (Bu dönemde minihap kullanılabilir, ancak ülkemizde bulunmamaktadır)

7. 35 yaşın üzerindeki sigara içen kadınlarİSTENMEYEN ETKİLERİ VAR MIDIR?Kullanımın ilk üç ayında bulantı, kusma, ara kanaması, lekelenme tarzında kanama, kilo artışı ve göğüslerde gerginlik olabilir. Bunlar geçici etkilerdir.Özellikle sigara içen kadınlarda (mevcut damar hastalığına rağmen hap kullananlarda) ender de olsa damar tıkanıklığı görülebilir

Dikkat hap kullanan kadınlarda aşağıdaki belirtiler olursa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır:1. Şiddetli karın ağrısı2. Şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı3. Şiddetli baş ağrısı4. Şiddetli uyluk ya da bacak ağrısı5. Ani görme kaybı ya da bulanık görme, konuşma bozukluğuNE ZAMAN BAŞLANIR?


Hap kullanmaya başlamak için en uygun zaman adetin ilk günüdür.

Adetin ilk yedi günü içinde de başlanabilir.

Adetin ilk günü başlanmamışsa ilk yedi gün ek bir gebelikten koruyucu yöntem kullanmak gerekir.

doğum Sonrası Dönemde:


doğum yapmış kadın,Emzirmiyorsa doğum sonrası 3-4. haftada adet görmeyi beklemeden hapa başlayabilir.Emziren kadınlar bebek 6 ayını doldurana kadar kombine hap kullanmamalıdır. (Emziren kadınlar minihap kullanabilirler)

Düşük Sonrası Dönemde:


Kendiliğinden düşük ya da gebelik sonlandırılmalarında tıbbi bir engel yoksa hapa hemen ya da ilk 7 gün içinde başlanmalıdır.

NASIL KULLANILIR?Haplar hiç unutmadan hergün aynı saatte alınır.

Kolay hatırlaması için örneğin akşamları almasını önerin. Böylece ilk aylarda görülebilen bulantı şikayetini de önleyerek kadına yardımcı olmuş olursunuz.Paketteki haplar bitene kadar her gün bir hap kullanılır.

Hapın etkili olabilmesi için unutulmaması önemlidir. Kadına çok iyi anlatın ve anladığından emin olun. Hatırlamasını kolaylaştıracak ipuçlarını birlikte bulabilirsiniz. Örneğin hap kutusunun yatağının başucuna ya da diş fırçasının yanına koymak vb bir uygulama unutma şansını azaltır.Paket bitiminde:28 günlük haplarda hiç ara verilmeden yeni pakete başlanır.21 günlük haplarda 7 gün ara verilerek yeni pakete başlanır.

HAP KULLANMAYA NASIL DEVAM EDİLİR?Ülkemizde sağlık Bakanlığı kurallarına göre doğum kontrol haplarına doktor kontrolü sonrasında reçete ile başlanabilir. Bu en doğru davranıştır. Ancak, kadınlarımızın çoğu doktora gitmeden ve reçetesiz kullanmaktadır. Bu da yanlış kullanımı artıran bir faktördür.

Hap kullanan kadın ilk 3 ay içinde sağlık kontrolü için sağlık kuruluşuna başvurursa iyi olur. Bu kontrol hapı doğru ve düzenli kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesi için iyi bir fırsattır.

Hap kullanan kadının yılda bir kez kontrol için sağlık kuruluşuna gitmesi önerilir.

sağlık engeli olmayan kadınlar sigara içmiyorlarsa menopoza kadar hiç ara vermeden hap kullanmaya devam edebilirler.

HERHANGİ BİR NEDENLE HAP UNUTULURSA NE YAPILMALI?doğum kontrol haplarının etkili olabilmesi için her gün düzenli kullanılmaları gerekir. Yine de birçok kadın haplarını içmeyi unutabilmektedir. Bu durumda hapın gebelikten koruyucu etkisi azalır. Hapların unutulması durumunda gebelik riskini ortadan kaldırmak için bazı ek önlemler alınması gerekir.Bir kez unutulursaUnutulan hap hatırlanılan anda alınır, o günün hapı yine aynı saatinde alınır.İki gün unutulursaİlk iki hafta içinde ise:

İki gün üst üste ikişer hap alınır, pakete devam edilir. Bu durumda çiftin 7 gün süreyle ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir.Üçüncü hafta içinde ise:

Kullanılan eski paket atılarak yeni bir pakete başlanır. Bu durumda çiftin 7 gün ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir. Kadına adet düzeninin değişebileceği konusunda da bilgi verin.Üç gün unutulursaKullanılan eski paket atılarak yeni bir pakete başlanır. Bu durumda çiftin 7 gün ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir. Kadına adet düzeninin değişebileceği konusunda da bilgi verin.doğum kontrol haplarının etkili olabilmeleri için düzenli kullanılmaları gerektiğini biliyorsunuz. Her gün bir tane hap kullanmak kolay gibi görünebilir. Ancak uygulamada birçok kadın hap içmeyi unutabilmektedir. Kadına, unutulması durumunda gebelikten koruyucu etkinin azalacağını söylemelisiniz. Unutma durumunda yukarıdaki kuralların uygulanması istenmeyen bir gebeliğin önlenmesini sağlar.Hap unutulması durumunda istenmeyen bir gebeliğin önlenmesi için bir başka seçenek olarak doğum kontrol hapları ile acil korunma da uygulanabilir. Özellikle ilk iki hafta içinde iki kez unutma ile üst üste üç kez unutma durumunda gebelik riski yüksek olduğundan acil korunma önerebilirsiniz:


Hap unuttuğunda acil korunma uygulayan bir kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı sürdürmelidir. Acil korunma sonrasında hemen ertesi gün yeni bir paketin birinci gününden başlanır. Bu durumda çiftin 7 gün süreyle ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir. Kadına ayrıca adetine kadar düzensiz kanaması olabileceğini hatırlatın.

ACİL KORUNMADA KULLANIM (gebelik riski olan korunmasız bir ilişkiden sonra kullanım)Yukarıda anlatıldığı gibi doğum kontrol hapı kullanan bir kadın iki veya daha fazla hap içmeyi unuttuğunda acil korunma uygulayabilir.Bunun dışında herhangi bir yöntemin başarısız olabileceği durumlarda örneğin prezervatifin yırtılması, iğnelerin zamanında yaptırılamaması vb durumlarda kullanılan yöntemin gebelikten koruyuculuğuna güvenilemez. Ya da kadın hiç yöntem kullanmıyor olabilir. Tüm bu durumlarda kadın korunmasız bir cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde doğum kontrol hapları ile acil korunma uygulayabilir.Bu uygulama, gebeliği önlemede % 98 etkilidir.Normal dozlu OVRAL ya da EUGYNON isimli haplarla yapılabilir.

İki tane normal dozlu hap yutulur. 12 saat sonra aynı haptan iki tane daha yutulur.Acil korunma düşük dozlu hapla yapılırsa bir defada dört hap yutulur ve 12 saat sonra tekrar dört hap yutulur.

Kullanılabilecek haplar LO-OVRAL, MICROGYNON ya da LO-FEMENAL’dir.Hapların bu şekilde kullanımı mide bulantısı ve kusma yapabilir. Hapın alımından sonra iki saat içinde kusma olursa aynı miktar hap tekrar yutulmalıdır.Bildiğimiz gibi bazı sağlık riskleri olan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları doktor tarafından sakıncalı görülebilir. Bu kadınlar bile acil korunma için hap kullanabilir.

YANLIŞ İNANÇ VE BİLGİLER1. Haplar kanser yapar.Yanlış.

Tam tersine yumurtalık kanseri ve rahim içi tabakası kanseri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.2. Haplar kısırlık yapar.Yanlış.

Gebelik bazı hap kullanıcılarında hapı bıraktıktan hemen sonra bazılarında ise bir kaç ay içinde gerçekleşir.3. Hap anormal bebeklere ve çoğul doğumlara neden olur.Yanlış.

40 yıllık kullanımda bu söylentiyi destekleyecek hiçbir bulguya rastlanmamıştır.4. doğum yapmamışlar kullanamaz.Yanlış.

Rahatlıkla kullanabilir.5. Hap kullanırken zaman zaman ara vermek gerekir.Yanlış.

Etkili olabilmesi için aralıksız kullanılmalıdır.6. Hap bırakıldıktan sonra bir süre daha korumaya devam eder.Yanlış.

Hap yalnızca kullanıldığı süre içinde etkilidir.7. Hap kullananın çocuğunun cinsiyeti bozulur, eşcinsel olurYanlış.

Doğacak bebeğin cinsiyetine etkisi yoktur

NERELERDEN SAĞLANIR?Eczanelerden,

sağlık Ocaklarından,

Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerinden alınabilir.

ALINTI

SENİSEVİYORUM Sözü Duygu Pornosudur.
Tahrik Eder Ama Tatmin Edemez
Afrodit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
alanı, doğum, hapıgenel, kontrol, kullananların, paylaşım

« - | Aile Planlaması »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557