Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Gezelim & Görelim > Diyar Diyar Türkiye'm > Akdeniz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Akdeniz Akdeniz hakkındaki bilgilerin ve tüm paylaşımların bulunduğu bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Nisan 2013, 13:48   #1 (permalink)
Oturup konuşalım. Bulsun kelimem kelimeni..

Venüs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 20 Nisan 2013
Nerden: İstanbul
(Mesajlar): 564
(Konular): 234
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 163830
Aldığı Beğeni: 139
Beğendikleri: 76
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Mozaik Kent Hatay

DİLLERİN VE DİNLERİN BİR ARADA HUZURLA YAŞADIĞI ŞEHİR… DOĞAL ZENGİNLİKLERİNİN, TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASININ YAŞAMIN HER AYRINTISINDA KENDİNİ HİSSETTİRDİĞİ HATAY GELENEKLERİNE BAĞLIDIR.Hatay ziyaretçilerini şaşırtır. Sürprizlerle dolu bu şehir, cömertçe paylaşır değerlerini. Her mevsimde ayrı bir güzellik sunar. Ünü sınırları aşmış bu şehrin değerleri, hepimizin kültür mirasıdır. Bu mirası korumak, gelecek için yapacağımız en büyük yatırımdır.Birbirleriyle uyum içinde yaşayan Hataylılar, binlerce yıldır ortak değerleri paylaşırlar. Zanaatkârlardan yemek ustalarına kadar herkes altın bilezik sahibidir ve gençlere de aktarırlar yüzlerce yıllık bilgilerini… Kuşaktan kuşağa geçer böylece Hatay’ın bilgisi… Çıraklar usta olur, yeni çıraklar yetiştirir. Böylece devam eder zenginliği.

Asi Nehri’nin yırttığı geniş düzlüklerin üzerinde, yüksek dağların gözetimindeki bu kutsal şehirde her taşın bir öyküsü vardır. Sahip olduğu kozmopolit kültürün gözlerinden okunduğu Hatay, içinde kaybolmak isteyeceğiniz bir labirent, tadına doyamayacağınız lezzetlerin yumağı, dizeleriyle büyüleyen bir şiir gibidir.Farklılıkların uyumlu birlikteliği, geçmişin bugünle beraberliği, eskiyle yeninin geleceği şekillendirmesi ilham vericidir. Seleucia Pieria, Asi Nehri’nin denizle buluştuğu deltada, M.Ö. 310’da Büyük İskender’in ünlü generali Selevkos tarafından liman kenti olarak kurulmuş ve kuruluşuyla birlikte bölgenin kaderini belirlemiştir.Denizden gelebilecek saldırılara açık oluşu nedeniyle, başkent Antioch’a taşınmış. Roma İmparatorluğu dönemine gelindiğindeyse, İmparator Vespasian limanı sel sularından korumak için dağlarda tüneller kazdırmış. Oğlu Titus tarafından tamamlanabilen tüneller, günümüzde Titus Tünelleri olarak anılmakta.Samandağ, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve kültürel birikimini bugüne taşımayı başarmış. Sosyo-kültürel zenginliği de geçmişten gelen bu birikimin korunmasıyla ilgili. Farklı dinden veya mezhepten insanların oluşturduğu bu kültürel mozaik, sofralardaki yemeklerin zenginliğine, köy kahvelerindeki sohbetlerin tadına, eğlencelerin coşkusuna bile yansır. Samandağ’ın köylerinden biri olan Vakıflı, Musa Dağı’nın eteklerinde yer alır.Köy toprakları II. Mahmut döneminden önce Yoğunoluk Köyü’nün bir çiftliği olarak işlenirken, II. Mahmut toprakların ondalığını Muhail adında bir Hristiyan Arap’a vakfetmiş. İşte bu olay nedeniyle, bugün köy Vakıflı diye anılmakta. Birinci Dünya Savaşı yıllarında savaş dışı kalmak isteyen Vakıflılar, köylerini boşaltarak dağa çıkmış. İngiliz ve Fransız gemileriyle 1915’te Port-Said’e giderek, 1918 yılına kadar bir kampta yaşadıktan sonra mütareke yıllarında yeniden köylerine dönüp yerleşmişler.Vakıflı Köyü bu olayın ardından, 20 yıl boyunca Fransız yönetiminde kalmış. 23 Haziran 1939’da da Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmış. Hatay’ın en büyük ilçesi İskenderun, efsanevi komutan İskender’in adını taşır. M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile III. Darius arasındaki savaşın galibi Makedonlar olmuştur. Böylece kente İskender Yurdu anlamına gelen Alexandreia ismi verilir.

Bugün İskenderun limanı ve sanayisiyle, hızla gelişen ekonomisiyle, Türkiye’de büyük şehre bağlı olmayan en büyük ilçelerden biri. İskenderun’un 32 kilometre güneyindeki Arsuz ise bir tatil beldesi olarak ilgi çekmekte. Hatay’ın lezzetlerinin tadı bir ömür damakta kalır. Zahter, oruk, dolma, maklube, künefe… Adeta bir şölene benzer sofralar burada. Bu şöleni hazırlamak için ilk çarşının yolu tutulur.Hatay Arkeoloji Müzesi’nin en önemli özelliği Romalılar döneminde yapılmış binaların tabanlarını süsleyen mozaikleri barındırması. M.S. 2. ve 3. yüzyıllara ait olan bu mozaikler Tessera denilen zar şeklindeki renkli taşlardan yapılmışlar. Üstelik çoğu iyi durumda kurtarılabilmiş. Müze, sahip olduğu zengin mozaik koleksiyonuyla, dünyadaki sayılı müzeler arasında yer alıyor.

Tarihin derinliklerinden günümüz mimarisine bırakılan bir mesaj, alelade bir sokak arasından, kapı aralığından bile karşınıza çıkabilir. Kimliğini yansıtan bir çerçevedir Antakya’nın çarşıları. Lezzetlerin kaynağını aramak için yerlisi yabancısı herkes bu çarşılara yönelir. Belleklere kazınan tatlar, sadece hünerli ellerin değil, malzemelerin güzelliğinin de bir eseridir.Ramazan Antakya’da da coşkuyla karşılanır. Hazırlıklar için çarşıya çıkılır, sofralar donatılır.

Güneydoğu Toroslar’ın başlangıcı olan Amanoslar’ın eteklerindeki karlarla beslenen Asi Nehri’nin suladığı geniş ovalar, binlerce yıldır medeniyetlerin en önemli duraklarından biri olmuştur. Romalılar başta olmak üzere farklı bölgelerden gelen istilacıların da, göz koydukları bir bölge olmuştur.Farklı inanç ve kültürlerin bu bereketli topraklarda bir arada barış içinde yaşamalarının sembolüdür defne. Hem sabun hem de yağ olarak çıkar karşımıza, güzelliğimize güzellik katmak amacıyla…

Renklerin farklı tonlarını havadan, sudan ve topraktan alan Antakyalı sanatçı, binlerce yıldır yüreğinin ateşiyle biçim verir yapıtına. Ortaya bazen eşsiz bir heykel, bazen de beynin derinliklerine kadar inen bir lezzet yumağı çıkar.Bereketli ovaların buğdayından elde edilen bulgur, etle buluşur ve Antakya’nın dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan lezzetini doğurur. Bu lezzetin adı oruktur.

Deniz tutkunları için sonsuz kumsalların yanı sıra, adeta akvaryum berraklığındaki koyları barındıran Hatay’da, mavi yolculuk tutkunları da aradıklarına kavuşur. Doğal ve kültürel zenginliklerini cömertçe sergileyen bu şehir, ziyaretçisini baş döndürücü bir enerjiyle sarmalar.Antakya’nın künefesinin lezzeti sınırları aşmıştır. Ona bu lezzeti veren usta ellerin yanında, malzemeleridir aynı zamanda. Tuzsuz günlük peynirle doldurulan kadayıfın pişirildikten sonra sıcak şerbetine kavuşma anıdır onu benzersiz kılan. Çıtır kadayıfın içine hapsettiği lezzeti, bir ömür taşır insan belleğinde.

Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Hatay’a haftanın her günü karşılıklı sefer düzenliyor.

Antakya restore edilmiş tarihi binalarda hizmet veren küçük otelleriyle dikkat çekiyor. Denize yakın olmak için İskenderun ve Arsuz’da da konaklamak mümkün.Oruk, sini kebabı, maklube, humus, zahter salatası, dolmaların hası, künefe… Hatay’ın lezzetleri ne saymakla biter ne de anlatmak yeter. Şehirde çok sayıda kaliteli restoran var.

Tuzlu yoğurt, biber, baharat, nar ekşisi, zahter, vakumlanmış oruk ve künefe alarak Antakya lezzetlerini evinize taşıyabilirsiniz. Ayrıca el dokuması ipek şallardan almayı unutmayın.

Türkiye’nin tek Ermeni Köyü Vakıflı’da Meryem Ana Yortusu ve üzüm şenliği ağustos ayının 15’inde kutlanır. Şenlikte üzümler toplanır, keşkekler dövülür, binlerce aşure dağıtılır.Antakya Medeniyetler Korosu, geçmişten bugüne Antakya’nın çok kültürlü kimliğini evrensel bir dil olan müzikle anlatıyor. Hatay’daki farklılıkların uyumlu birlikteliğinin simgesi olan koro, üç semavi dine mensup insanlardan oluşuyor.

Türkiye’nin en güzel künefesinin yapıldığı çarşıda, gecenin geç saatlerine kadar künefe dükkânları açıktır. Üzerine kaymak veya dondurma eklenince daha da lezzetli olur.Portakal Çiçeği: Vakıflı

Vakıflı, Hatay’ın renkli mozaiğini oluşturan parçalardan biridir. Klasik Fransız romanından çıkma pastoral bir sahnedir. Baş döndürücü portakal çiçeklerinin kokusu, kuş cıvıltıları, usulca akan çayın sesi… Bu romanın kahramanları pek çalışkandır. Doğanın nimetlerinden, hünerli ellerinden, güzel köylerinden çıkan tüm ürünler satılır.

Antakya - Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde kurulu Saint Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri. Hristiyanlık adının ilk kez bu kilisede söylenmeye başlandığına inanılıyor.Vakıflı Köyü’nün yanı başındaki Hıdırbey Köyü’nde dallarıyla 1,5 dönümlük alanı kaplayan ağacın etrafında soluklanmak, demli bir bardak çay yudumlamak gibisi yoktur. Rivayete göre bu ağaç Hz. Hıdır’ın yeşeren asasıdır.

Hatay’da gündelik alışkanlıklarla biri de kasap fırınlar. Kasaplarla fırınların birlikte çalışmasına tüm Orta Doğu’da rastlanır. Canınız kuşbaşılı pide çektiğinde bir kasaba uğramanız yeterlidir.Kilometrelerce uzanan kumsallarıyla tanınan Samandağ ilçesinden Akdeniz’e açılmaya ne dersiniz? Çevlik Limanı’ndan hareket eden teknelerle tek kişilik kumsallar ve deniz mağaraları keşfedebilir, tertemiz sularda kulaç atabilirsiniz.


YUSUF DARIYERLİ - Fotoğrafçı
“Hatay fotoğraflarının çekimi tam bir ay sürdü. Asi Nehri’nin hayat verdiği bölgede zeytinden narenciyeye pek çok ürün yetişiyor. Doğa bereketli ve yemyeşil. Araplar, Nusayriler, Hristiyanlar… Hatay inançları, lezzetleri ve insanlarıyla da ilgiye değer. Harbiye’de tanıştığım Heykeltıraş Abdullah Özalp, bölgenin büyük yeteneklerinden biri. Babasından öğrendiği yöntemlerle muhteşem antik heykeller yapıyor.”
Bir vicdan ayaklanmasına doğru genişlerse kalbin, şiir gibi yürürse ince ve narin...
Anla ki herkes değilsin!…
Venüs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
hatay, kent, mozaik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557