Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Televizyon & Radyo > Anime (Çizgi Film)
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Anime (Çizgi Film) Anime, Çizgi film paylaşımlarını burada yapabilir ve anime, çizgi filmleri bu bölümden indirebilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Ağustos 2011, 15:04   #1 (permalink)
Sonsuzluk şimdi başlıyor..

* נσѕєρнιηє ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: Cehennet -
Yaş: 24
(Mesajlar): 4.808
(Konular): 800
Renkli Para : 1571
Aldığı Beğeni: 41
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: Depresyonda
Takım :
Kalp Anime/Manga Sözlük

-A-

Anime:

1950'lerden bu yana Japonya'da stil ve kullanım yönünden geliştirilen animasyon sanatı (Japon çizgifilmi).

Artistik yönden gelişmiş bir karakterizasyon, karakter tasarımı ve bununla birlikte iyi bir hikaye içerirler.

Animetal:
Japon heavy metal tarzı bir müzik türü. Klasik animelerde ana tema müzikleri (örnek Gundam, Yamato, Voltess 5) olarak kullanılırlar. En popüler zamanlarını 1990'larda yaşayan günümüzde fazla kullanılmayan bir müzik türü. 1980'lerden beri yapılan bu müzik türüne en iyi örnek Anthem verilebilir.

AMV:
Fanatikleri tarafından, anime serilerinden görüntülerle konuya yakışır müziklerin birleştirilip hazırlanmış kliplerdir.

-B-

BGM:
İngilizce: Background Music.

Genellikle bir animenin arkaplanında çalan müzikleri ifade eder. Anime müzikleri J-Pop ya da diğer tarzlardan farklı olarak kabul edilir.

Bishoujo

Japonca'da güzel kız anlamına gelir.


-C-

Chibi:
Aynı zamanda: Super Deformed.

Özel bir çizim tarzı. Anime ve mangalarda genellikle kız karakterlerde ortaya çıkan kısa boylu, şirin, tatlı mı tatlı bir çizim şeklidir. Bu tür karakterler beraberinde çocuksu bir ses ile seslendirilerek kendilerini tamamlarlar...

Cosplay:
Costume Play.
Türkçe: Rol yapmak.
Anime kahramanları genel olarak diğerlerinden farklı kılacak görüntülere sahiptir. Kendini diğerlerinden farklı kılan bu özellikler insanlar tarafından canlandırılabilir. Onun tarzı kıyafetler, saçlar hatta tavırlar bile bu kategoride sayılabilir.

-D-

Doujinshi:
Çizgi roman ya da çizim olarak alternatif ve resmi olmayan karakter çizimleridir.

Doujinshi'yi 3 tür olarak anlatabiliriz.

Birincisi fanart ve fanfiction olarak yapılan çizimlerdir. Bunlar fan çalışması olup yapılan bu çalışmalardan para kazanmaya çalışmak yasal değildir.

Diğer bir şekli bu tasarımlardan pornografi ürünler ortaya çıkarılmasıdır. Bu da yasal olmamakla birlikte Japonya yetişkinlere özel bu serilere karşı toleranslı davranmaktadır.

Son olarak DVD, CD, Floppy Disk ya da Internette, erotik sayılabilecek öğelere sahip fan çizimlerinin dağıtılmasıdır.

Dub:
Aynı zamanda: Dublaj (Seslendirme).

Anime orjinal versiyonları genellikle japoncadır. Herkes japonca öğrenmeyeceği için alternatif dillerde seslendirilir. Bunu genellikle distribütörler yapar. Hayranlar tarafından yapılan diğer bir şekli Fansub. DVD Paketi olarak satılan bu eserlerin çoğunda aynı zamanda altyazı sürümü de bulunmaktadır.

DVD
Digital Video Disc ya da Digital Versatile Disc olarak telaffuz edilir. Boyutu CD boyutu ile eş olmasına karşın daha çok bilgi kapasitesi alabilmektedir. Dual Layer disklerin çıkmasıyla kapasiteleri 17 GB 'a kadar çıkabilmiştir.

Anime eserleri genellikle DVD paketleri olarak satılırlar. Bu hem kalite açısından hem kolaylık açısından tercih edilen bir sistemdir. Multimedia bölümü olması diğer bir tercih nedenidir.

-E-

Ecchi:
ponca'da anlamı ifade ettiği kelime grubu: Azgınlık, cinsel sapkınlık, açık-saçık ve kötü ahlak öğeleri.

Ecchi eserler genel olarak yetişkinler içindir anlamı ifade eder. Bu tür eserlerde bir konu ve bütünlük vardır. Hentai'den farkı buradadır.


-F-

Fan art:
Aynı zamanda: Fanart (birleşik).

Bir animenin hayranları tarafından yapılan çizimlerdir. İlgili karakteri yansıtırlar, genellikle hayranı oldukları kahramanı yansıtırlar, fanfiction eserlerin artistik versiyonu diyebiliriz.

Aşağıda Özgü tarafından çizilmiş örnek bir resim görmektesiniz. Sailor Moon'un yapıt adını taşıyan karakterinden Eternal Sailor Moon isimli çalışma.


Fan Dub:

Aynı zamanda: Fandub (birleşik).

Hayranlar tarafından yapılan dublaj çalışmasıdır. Seslendirme kısmı tamamen hayranlarca yapılır. Az sayıda bulunur ve de takım çalışması gerektirir.

Fan Fic:

Aynı zamanda: Fanfic (birleşik).

Resmi yayımcısı tarafından hazırlanmamış, İlgili anime ve onun karakterleri kullanılarak, aynı zamanda yeni eklenen karakterlerle (orjinal animede olmayan) şekillendirilen hikayeler. Bunları hazırlamak belli bir yetenek ister ve genellikle internet yoluyla paylaşılır.

Fan Fiction:

Aynı zamanda: Fanfiction (birleşik).

Fanfic'den farkı konu yazılırken yeni karakterler eklenmez. Orjinal karakterlere, eser sahibinin kurallarıyla yer verirler.

Fan Sub:
Aynı zamanda: Fansub (birleşik).

Japonca olan anime eserleri için alt yazı hazırlanmasıdır. Bunu yapan kişi ya da gruplar, orjinal anime kayıtları üzerine altyazı (subtitle) uydurma teknikleri uygularlar. Bunun için daha çok bilgisayar programlarından yararlanılır. Son zamanlar digital-fansub çalışmaları bir hayli artmıştır.

Ticari ve teknik olarak yasal değildir. Buna karşın genel olarak bu işle uğraşan kişiler bir eksiği kapatmaktadırlar.


Fragman:
İngilizce: Trailer.

Anime Film reklamı, promosyonal video. Genellikle live action türü eserlerde yapılır. Tanıtım amaçlı olan bu fragmanlar anime ya da live action eserin reklamında önemli bir etkendir.

Furry:
Anime'deki hayvanların insan gibi davranışları sergilediği tarz. Buna Naruto'nun baş kahramanı örnek verilebilir.

Bu başlık diğer bir konuda bahsettiğimiz kedi kızları da kapsamaktadır.

-H-

Hentai:
Aşırı sapık öğelere rastlanabilecek, ahlaki açıdan pek etik olmayan konular ve çizimlere sahip anime tarzıdır. Diğer bir kullanım şekli H-Anime. Bunun daha ılımlısı Ecchi olarak kabul edilir.

Yetişkinlere özel hazırlanmış ticari amaçlı animelerdir.

-J-
ap-Anime:
Amerikan İngilizcesine yansımış Japon animasyon ve anime sanatı, japon çizgifilmlerinin telaffuz şeklidir. Yerel bir kullanım şekli.

Japanimation (Japanamation):
Japon Animasyonu demek.

Japanime:
"Japon Anime" demek.

-K-

Karakter Dizayn :
Animasyon öncesi karakterin dizaynını belirleme işidir. Bu dizaynı yapan Character Designer "Karakter Dizaynatörü" diyebileceğimiz kişidir.

Anime yapımı öncesi en büyük görev belki de bu kişidedir. Çünkü karakter üzerindeki her detay animeye yansıtılacaktır. Belirgin özellikleri, özel eşyaları hatta gülme şekilleri bile bu kişi tarafından belirlenecektir.

Kedi Kız :
Aynı zamanda: Cat Girl.Animelerde ve anime tarzı çizimlerde rastlayabileceğiniz kedi-insan formundaki karakter.

Oldukça şirin çizilmesine dikkat edilir. Kulakları ve de kuyruğu vardır. Kedi tarzında davranışlar sergiler. Bazı animelerde cat-boy (kedi-oğlan) da görülebilir.

-M-

Manga:
Japon çizgi romanları, kitap şeklinde satılır, bir kitapçık, birden çok bölümü kapsayabilir.

Manga, anime'den daha önce şekillenmiş, japon çizim tarzını yansıtan kaynaklardır. Belli türleri vardır.


Mangaka:
Japonca bir terim. Manga çizerlerine verilen genel ad.

Daha farklı bir deyişle Japon çizgiroman artisti.

Mecha:
Anlam: Büyük robotlar, mekanik.

Transformers, Robotech benzeri animelerde karşılaştığınız büyük ve güçlü robotları konu edinen anime tarzıdır. Bu tür uzay, yüksek teknoloji, robot-insanlar gibi konularla birlikte geçer ve daha çok savaş konuludurlar.
-O-


OAV:
İngilizce'den:
1. Original Animated Video (OAV)
2. Original Version of Anime (OVA)
3. Original Video Animation (OVA)

25 bölümden az, CD/DVD paketlerinde satılan, orjinal anime versiyonlarıdır. OVA daha sık kullanılmaktadır.

OST:
Orijinal soundrack.

Otaku:
Anime hayranı demektir.

Bir anime hayranı olabilmek için animelere ilgi duymak birinci şarttır. Genellikle sadece bir iki seri değil, genel olarak tüm animeler ilgi alanına giren kimselere denir. Bu kullanım şekli daha çok İngilizce'de yaygındır.


-R-
Resim Albümü:
Image album.

Japonya'da popüler anime ve manga serileri için hazırlanan ve eser ile ilgili resimlere, soundtrack (müzikler) vb. multimedia etkinliklerinin bulunduğu CD/DVD formatında dağıtılan eserlerdir. Özellikle fanatiklere hitap eder.

Ronin:
Japoca bir terimdir. Kimseye bağlı olmayan, herhangi bir lideri olmayan, kendi kurallarıyla yaşayan samuray anlamındadır.
-S-
Seiyuu:
Japonca Seslendirme sanatçısı.

Japon seslendirme aktör ve aktristleri için söylenen genel terimdir. Daha çok seslendirilen karakterle birlikte söylenir.

Shoujo:
Anime sanatının gerek çizim kalitesiyle gerek sahip olduğu hikayesiyle daha çok kızlara özel tasarlanan şeklidir.

Gülümsemeler ve arkadaşlıklar önemsenir, çizimler ve arkaplanlar daha hoş tasarlanır. Hikaye'de genellikle aşk ve romantizm öğelerine rastlanır. Japonya'daki animelere ilgi duyan kızların hayatlarındaki bir konu animeye yansıtılabilir.

Shoujo Ai:
Daha çok yetişkin genç kızlara (14+) hitap eden türdür.

Shounen:
Tarz olarak erkek çocuklarına hitap eder. Anlatılan konular onların ilgisini çekecek tarzdadır. Pokemon tipik bir örnektir.

Shounen Ai:
Yetişkin erkeklere yöneliktir.

Spoiler:
Tüm film, dizi ve benzeri sanatsal etkinliklerde olduğu gibi anime ve mangalarda da geçerli olan, konusu hakkında önemli noktaların anlatıldığı yazılardır. Bunlar genellikle gizli tutulmalı, eğer kullanıcı zaten ilgili anime ve manga hakkında bilgi biliyor ya da öğrenmek istiyorsa görebileceği şekilde ayarlanırlar...

-T-
TV Serisi:
Televizyonlarda yayınlanan animeler, gerek uzunluğu ile, gerek hazırlanış şekliyle orjinal versiyonuna göre farklılıklar gösterir.

TV serileri genellikle sezonlardan oluşur ve her sezon en az 12 bölümdür. Yaklaşık yarım saat süren bu yayınlar, popülerlik açısından daha iyi yere gelirler.
-V-
VHS:
İngilizce: Video Home System.

Video kasetleri. Artık günümüzde pek kullanılmasa da bu formatta dağıtılırdı animeler cd yaygınlaşmadan önce. Ayrıca Sony tarafından tasarlanmış BETA türü video kasetleri de bu kategoriye girebilir. Bunların boyutu VHS'ye göre daha küçüktür.

Günümüzde yok olmak üzere diyebiliriz.

-Y-

Yakuza:
Japonca'da - Japon Mafyası- anlamına gelir.


Yaoi:
Erkek erkeğe olan arkadaşlıkları konu edinir. Genellikle yetişkinlere yönelik ve çarpık ilişkileri konu alır.

Ayrıca fanfic eserlerde de kendini gösterir.

Yuri:
Kız-kız ilişkileri, arkadaşlıkları konu edinir. Lezbiyen tarzı birliktelikler konuların başını çeker ve yetişkinlere yöneliktir.

Kimse bu tarza ilgi duymaz ve çok az sayıda kullanılır.Hiç kimsenin iyi gelmediği yerden sarıyorsun yaralarımı..
Hiç kimsenin dokunamadığı yerden kanatıyorsun sonra..

.
* נσѕєρнιηє ' isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
anime or manga, sözlük


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557