Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Avcılık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Avcılık Avcılık hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu kategoridedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Eylül 2012, 00:48   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Av Köpeği ırkları

AV KÖPEĞİ IRKLARI


* Retreiver
* Griffon
* Vizsla (Macar Pointer)
* Cocker Spaniel
* Hannover Kopoyu
* Alman Brakı
* Alman Av Terrieri
* Dachshund
* Dachsbracke
* Bloodhound
* Basset
* Epanyol Breton (Brittany Spaniel)


RETREİVERBu köpekler bilhassa ingiltere ve amerikada çok kullanılamaktadır,kalın ve iri yapılı,sık tüylü,soğuğa karşı aşırı dayanıklı retreiverler ördek avından başka sürek olarak yapılan çil ve sülün avlarında,avcıların arkasında durur,emir verildiğinde vurulan avları toplamak için kullanılırlar, Chespeake Bay Retreiver,Curly Coated (kıvırcık tüylü) Retreiver, Golden Retreiver ve Labrador Retreiver olmak üzere dört türü mevcuttur,en çok kullanılanları golden retreiver ve labrador retreiverdir,içlerinden yalnızca golden retreiverin rengi altın sarısından açık sarıya kadar değişebilmektedir,labrador retreiverin rengi ise siyah,sarı ve kahverengi olabilmektedir,bu köpeklerde önemli husus tüylerinin renginin tek renkli olmasıdır,bu köpeklerde çok sık ve sertçe olan dış tüyün altında yapağı sıklığında ikinci bir tüy örtüsü bulunur,bu tüy onu aşırı soğuklara karşı korumaktadır,türlerin içinde en soğuğa dayanıklı olan chesepeake retreiverin tüylerinin hiç su tutmadığı ve sudan çıkıp silkelendiğinde,ördek gibi kupkuru olduğu söylenir,retreiver köpek türleri bekleme ve geçit avlarının bir numaralı köpeğidir.

GRİFFONHollandalı bir köpek yetiştiricisi tarafından, samur tazısı, setter, pointer ve spaniel ırkı köpeklerin çiftleştirilmesi ile 1870-1873 yılları arasında geliştirildi. Yükseklik,55-60 cm,ağırlık, 23-27 kg, iri ve uzun bir başı, sakalları ve kalın kaşları bulunmaktadır, gözleri iri, göz bebekleri mavi yada sarı, bakışları sakin ama canlıdır, kulaklar sarkık, boyun, uzun ve kırışıksız, kuyruk,kesik ve yatay duruşlu, bacaklar, güçlü ve kaslı, tüyler,sert ve kabadır, canlı, zeki, hareketli ve duyguludur. Olağanüstü gelişmiş bir koku alma duyusu vardır,avda özellikle bıldırcın ve yaban tavşanı avında çok coşkuludur.

VİZSLA (MACAR POİNTER)Geçmişi 10.yy. kadar dayanan bir köpektir,yüzyıllar boyunca macar ovalarının av dolu avlaklarında yetişmiş mükemmel bir av köpeğidir,altın sarısı,kısa parlak tüylü vizsla,biçimli yapısı,iyi kokusu,sağlam ferması ve süratiyle her avın ve arazinin köpeğidir.

COCKER SPANİELÖne doğru çekildiğinde en az burnuna kadar uzanan uzun kulakları ile dikkatli, sağlam ve orta yapılı bir köpektir. Güçlü; fakat hantal değildir. Kafatasının üstü neredeyse burun kısımının üst kısım çizgisine paralledir. Burun kısmının uzunluğu yaklaşık olarak kafa tasıyla aynıdır. Koyu renkli oval gözler sıcak ve zeki ifadelidir. Tüyler orta uzunluktadır. Bacaklar ve vücudun alt kısmı tüylüdür. Burun tüylerin rengine göre siyah ya da kahverengidir. Makas gibi kapanan sağlam çeneleri vardır. Sırt çizgisi omuzdan kuyruğa doğru çok hafif bir eğimle nerdeyse düzdür. Göğüs oldukça gelişmiş ve derin; ancak hareketini kısıtlayacak kadar geniş değildir. Kuyruk genellikle kesiktir. Patiler kavisli parmaklarla kedi ayağı gibidir. Kürkü siyah, kahverengi, kızıl veya aynı renklerin beyazla kombinasyonu şeklinde olabilir. Siyahımsı kahverengi ya da parça renkli köpeklerde pas rengi lekeler görünebilir. Show ve saha olmak üzere iki tip İngiliz Cocker vardır. Saha tiplerinin tüyleri daha kısadır. Pek çok renk kabul edilse de sadece tek renk köpeklerde göğüste beyaz leke kabul edilir. Dayanıklı oluşu ve yorulmama özelliğiyle tanınır. Çok zor arazilerde gayet rahat hareket edebilir. Avı dişlerinin arasında hafifçe tutar. Günümüzde de potansiyel olarak bir av köpeğidir. Duygusal ve duyarlı bir köpektir, sert davranılmamalı, özenle eğitilmelidir.

HANNOVER KOPOYU19.yüzyılda Almanyanın hannover kentinde av meraklıları tarafından 5.yüzyıldan beri bilinen alman brakları ie artık yetiştirilmeyen Harz kopoyunun çiftleştirilmesi ile elde edilmiştir,orta,ağır büyüklükte,güçlü kemik yapılı ve sert görünüşlü,yüzde koyu renk maske,kısa-az uzun tüylü,geyik kırmızısı-kırçıllı renkte,erkekler 50-55 cm.,dişiler 48-53 cm. yüksekliğinde,uzun sevk kayışı ile yaralı hayvan izi takibinde zaman geçmiş dahi olsa etkili,iyi kokulu,izi terk etmeyen,sesi güçlü ve yabaniye karşı cesur bir köpektir.

ALMAN BRAKIÜç renkli Westfalya veya Olper brakı olarak da bilinirler,sık ve sert tüylü,fırça kuyruklu,omuz yüksekliği 45-53 cm.,kızıl veya sarı renkli,sırtta daha koyu renk ile ağız çevresi,boyun halkası,göğüs,kuyruk ucu ve patiler,tipik beyaz bölgelerdir,keskin kokulu,izde güvenilir ve dolgun sesli,tavşancı olarak sevk kayışı ilede çok etkilidir.

ALMAN AV TERRİERİTemel Özellikleri Alman Av Terrieri cesur, saldırgan, inatçı ve sadece efendisine karşı itaatkardır. Eğitimi iyi almasına karşılık, kendisiyle iyi anlaşacak bir sahip ister. Neler Yapar? Sadece av köpeği olarak kalabilen birkaç terrierden biridir. Avı inine kadar izlemekte, suda bulmakta ve getirmekte kullanılmıştır. Tehlikeli yaban domuzu dahil olmak üzere her türlü vahşi hayvana saldırmakta duraksamaz. Evleri ve arabaları korumakta başarılıdır. Efendisinden başka kimselere karşı hoşgörüsü yoktur. Kökeni Geçen yüzyılda hayvanları inlerine kadar izleyip yakalayan çeşitli İngiliz köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edildi. Bu Alman terrierinin iki ayrı türü vardır. Tel tüylü ve yumuşak tüylüdür.

DACHSHUNDAlman kökenlidir,bu ırk, kısa tüylü, tel tüylü ve uzun tüylü olmak üzere üç gruba ayrılır,her üç türünde cüssesinde farklılıklar görülmektedir, ağırlık 3-9 kg. yükseklik 12-22 cm., uzun gövdeli, hareketli, kaslı ve kısa bacaklı bir köpektir, başı, uzun ve kafatası çıkık, kulaklar,hareketli ve yanaklara doğru sarkıktır,sakin, duygulu, duyarlı, cana yakın, daima dikkatlidir. Avını ininde yakalayabilen bir köpektir, bekçiliğe uygundur,özellikle tilki avında kullanılır.

DACHSBRACKEBrak ve dachshund karışımıdır,az yüksek (34-42 cm.),düz bacaklı,kapalı patili,kaba parlak tüylü,geyik kırmızısı ve siyah renklerde ve fırça kuyrukludur,özellikle tilki ve tavşan için sesli takipçi,izde güvenilir olup,sevk kayışı ile aramayada uygundur,avda sert ve hırçın,diğer zamanlarda yumuşak huyludur.

BLOODHOUNTBu köpeği çoğumuz filimlerde iz sürerken görmüşüzdür, belçika kökenli olup, ırkın ıslah çalışması ingilizler tarafından yapılmıştır, iri, güçlü ve yavaş bir karaktere sahip olan bu ırk, iz sürme konusunda kusursuzdur,67 cm. yüksekliğinde,40-48 kg. ağırlığında,uzun bir başı, siyah bir burnu ve sarkık kulakları vardır, alın ve yanak derisi son derece kırışıktır,duygusal, sessiz, ürkek, iyi huylu, nazik ve sevimli bir yapıya sahiptir. Olağanüstü bir koku alma duyusuna sahip olmasından dolayı, yer altında yaşayan küçük hayvanların yerini bulmada mükemmeldir, polis ve asker tarafından iz takibi olayındaki başarılarından ötürü, dünyanın dört bir tarafında kullanılmaktadır, günlerce iz sürme yeteneğine sahiptir.

BASSETMuhtemelen 16. yüzyılın sonlarına doğru fransa da yetiştirildiği bilinmektedir,yükseklik: 26-36 cm. Uzunluğu yüksekliğinin iki katı olup başı, kubbe biçiminde ve güçlüdür, yanakları tüylü olup, gözleri iri siyahtır,kulakları uzun ve koni biçiminde, yuvarlak ve sivridir,boyun, hafif sarkık, göğüs yuvarlak, göğüs kemiği görülebilecek kadar çıkık, kuyruk uzun, dibe doğru kalın, ucu ince ve kılıç biçiminde hafif kıvrıktır,av esnasında dik başlı, iyi huylu olmasından dolayı, değerldir. Tilki ve yaban tavşanı avında kullanılmaktadır. çalılık ve dikenli arazilerde avlanması, büyük ırk köpeklere göre daha iyidir.

EPANYOL BRETON(BRİTTANY SPANİEL)Bu köpeğin tarihi, 19. yüzyılın başlarında İngiliz soylularının Kuzey Fransa’ya çulluk avına gittikleri zamanlara dayanır. Bu soylular, ava giderlerken yanlarında kendi köpeklerini de, özellikle İngiliz Setterlerini de götürüyorlardı. İngiltere’ye geri dönerlerken de köpekleri geri götürmektense, bir sezon sonra tekrar gelecekleri için, onları Fransız avcılara bırakmayı tercih ediyorlardı. Bu sıralarda bazı köpekler, kulübelerinden kaçıp Fransız “yüksek ruhlu” diye adlandırdıkları Fransız Spanyelleriyle çiftleştiler. Fransız Spanyell, kendisini tamamen ava ve sahibine ad amış, çok kısa kuyruklu, siyah beyaz küçük bir köpekti. Fransız avcılar bu çiftleşmelerden doğan yavruların potansiyelinin farkına vardılar. Böylece, dikkatli bir üretimle Fransa’da 1907 yılında ilk Epanyol Breton kulübü kurulmuş oldu. Amerika’da Epanyol Breton hem avlanma stili hem de görünüş açısından farklı bir gelişim gösterdi. Amerikalılar sadece açık sarı/beyaz ve kahverengi beyaz renginde ve normal Epanyol’dan daha yapılı bir köpek oluşturmaya çalıştılar, çünkü amaçları bu köpeklerin diğer büyük köpeklerle rekabet edebilmesiydi. 1982’de Amerika’da, Amerikan Brittany klüp, bu cinsin adını “brittany” olarak değiştirdi ve kayıtlara geçirdi. Epanyol Breton, yakın arayan, çok iyi bir buruna sahip olan, kuş avını çok seven, hareketli, oldukça zeki ve sahibine çok bağlı olan bir köpektir. Amerika’daki Epanyol Bretonlar görünüş ve genel özellikler açısından Fransa’daki kuzenlerinden biraz daha farklıdır. Bu farklılıktaki neden de Amerikalıların yukarıda söz ettiğimiz gibi diğer büyük av köpekleriyle avda hız ve dayanıklılık açısından rekabet edebilmesiydi. Epanyol Breton’un Standartları Genel Görünüş: maksimum 50.5, minumum 45.5 cm boy Erkekler için ideal boy: 47.5 - 49.5 cm Dişiler için ideal boy: 46.5 - 48.5 cm Erkekler için ideal kilo: 15 kg Dişiler için ideal kilo: 13 kg (Not: köpekler için ortalama ağırlık 12 ila 18 kg arasında değişmektedir. Burada verilen kilolar ortalama bir örnek olarak verilmektedir.) Görünüş: Küçük, enerji dolu, zeki bakışlı, hoş bir köpek. Yuvarlak kafalı, kulaklar biraz kısa, dudakları sarkık olamayan, ya kuyruksuz ya da 10 cm uzunluğunda kuyruklu. Burun Rengi: Köpeğin vücut renginin açık sarı ve beyaz, kahverengi-beyaz veya siyah-beyaz oluşuna göre vücut renginin en koyu renginde burun rengi. Burun delikleri oldukça açık. Kusur: Kapalı burun delikleri. Önemli Kusur: Koyu pembe bir burun rengi. Dudaklar: İnce, sıkı sıkıya ağza yapışık dudaklar, üst dudak alt dudağın birazcık üzerine sarkabilir. Kusurlar: Çok kalın veya çok sarkık dudaklar. Dişler: Eksiksiz makas gibi kapanır şekilde. Önemli Kusur: Üst üste veya alt çenenin üst çeneden uzun olması. Burun (somak): Kafa tasının genişliğinden daha kısa, düz ya da kafa tasının 2/3’ü oranında hafifçe eğri. Kusurlar: Kare veya elma biçimli kafa, çok belirgin bir çıkıntı. Stopa (alın çıkıntısına sahip olmayan bir kafa) Gözler: Tüy rengi uyum içinde olmakla birlikte, koyu amber renginde, canlı ve ifade dolu. Kusurlar: Çıkıntılı, rasgele yerleştirilmiş, çok açık renkte gözler. Kulaklar: Uzundan ziyade kısa, hafif yuvarlak, yukarıda tutulan hafif püsküllü ve dalgalı tüylerle kaplı bir kulak. Kusurlar: Düşük tutulur pozisyonda oldukça geniş, çok kıvırcık, beyaz veya üzerinde beyaz leke olan kulak. Önemli Kusur: Kulağın birinde beyaz leke. Boyun: Orta uzunlukta, omuzlara doğru iyi bir şekilde bağlanmış, ince derili, oldukça gevşek deri. Kusurlar: Çok ince ya da çok kalın, gıdılı bir boyun. Göğüs: Derin, ön ayak dirseklerine kadar uzanan ve geniş açılı bir kaburgaya sahip göğüs. Kusurlar: Çok dar, yeterince derin olamayan, kalın kenarlı göğüs. Sırt: Kısa ve düz. Kusurlar: Uzun veya çukur sırt. Bel: Kısa, kalın ve etli. Kusurlar: Uzun, zayıf, dar ve sarkık bir bel. Arka Kısımlar: İki kürek kemiğinin biraz aşağısında, sırta doğru hafif eğimli, kalça kemiklerinin noktaları sırt ile paralel. Hareket: Canlı, kolay ve enerjik. Avlanırken arzu edilen yürüyüş şekli dört nal; hızlı, geniş adımlar. But (arka Kısım): Çok hafif eğimli Kusurlar: Çok dar ya da çok eğimli. Göbek ve Alt Çizgi: Aşırıya kaçmayan normal bir eğim. Kusurlar: Çok aşırı sarkık veya çok içeri çekiklik. Kuyruk: Vücutla doğru orantıda ya da düz tutulan bir kuyruk. Köpek eğer kuyruksuz değilse, her zaman çok kısa yaklaşık 10 cm uzunluğunda, kuyruğun sonunda bir tüy büklümü bulunur. Kusurlar: 10 cm’den uzun tüysüz ve aşağı doğru tutulan kuyruk. Arka Bacaklar: Güçlü, kaslı bacaklar. Arka ayak dirseği ve kalçalar aynı dikey hatta. Uyluk kemiğine doğru kenarlı. Arka ayak dirsekleri çok eğik değil, normal durumda. Kusurlar: Düz mafsallar, tüy olmayış, aşırı düz ya da aşırı köşeli. Ön Taraf: Omuzlar hafif eğimli ve kaslı, vücudun ekseniyle paralel. Ön Bacaklar: Düz, güçlü, oldukça kaslı bilekleri biraz eğik. Dirsek vücuda yakın, üst kısımlar kaslı ve kemikli. Ön ayaklar hafif dalgalı ve saçaklı. Kusurlar: Çok düz ya da çok eğimli bilekler, tüy bulunmaması. Ön Ayaklar: Sıkı ve zarif, parmaklar arasında biraz tüy. Kusurlar: Çok büyük, çok uzun, çok yuvarlak, dışa doğru eğimli yayvan ayaklar. Arka Ayaklar: Sıkı, kuvvetli ayaklar, parmakların arasında biraz tüy. Fazladan tırnak yok. Kusurlar: Çok büyük, çok uzun, çok yuvarlak, dışa doğru eğimli yayvan ayaklar. Deri: İnce, makul ölçüde gevşek. Kusurlar: Çok kalın ya da deride katlanmalar oluşturan çok gevşek bir deri. Tüy Yapısı: Vücudun tüyü genelde düz, ince ve hafif dalgalı. Kusurlar: İpeğimsi, çok aşırı, çok kısa, yetersiz ya da çok fazla saçaklar. Tüy Rengi: Açık sarı ve beyaz, kahverengi ve beyaz, siyah ve beyaz, üç renk veya bunların herhangi bir karışımı. Önemli Kusur: Tek renklilik, standarda uymayan tüy yapısı ve rengi. Diğer Önemli Kusurlar: Verilen tüm standartlar açısından, bu standartlara hiçbir uyum göstermeyen karakter özellikleri. Sinirli olması. Korkak, ürkek, çekingen olması ve dişlerinde eksiklikler olmasıdır.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
av, köpeği, ırkları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557