Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Avcılık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Avcılık Avcılık hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu kategoridedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Mart 2013, 21:37   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Domuz Avcılığı Hakkında Bilgi ve Domuz Eti Neden Haramdır ?

Yaban domuzu avı ülkemizde başlıca 2 şekilde yapılır. Bunlardan biri bek avı, diğeri ise sürek avıdır.

Bek avı yıllardan beri süre gelen bir avlanma şeklidir. Bu av sabah gün doğarken veya akşam gün batarken yapılabilir. Her iki avlanma zamanında da yaban domuzunun yemlenme ihtiyacı gözönüne tutulur. Dolayısıyla ekili alanların yakınları avlanmak için ideal arazi parçalarıdır. Bütün günü ormanda aç geçiren yaban domuzu gün batımıyla beraber karnını doyurmak için bağ, bahçe veya ekili alanlara gitmek mecburiyetindedir. Bu alanlara hangi yollardan gittiği yumuşak topraklarda bıraktığı izden kolaylıkla anlaşılabilir. Avcı bu yolaklar üzerinde beklemek suretiyle avını gerçekleştirebilecektir. Dolayısıyla “bek avı” tabiri bu avın doğasından kaynaklandığı için bu ismi almıştır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus iyi saklanabilmektir. Yaban domuzlarının çok iyi derecede koku alma ve ses duyma özelliklerinin olduğu hiç hatırdan çıkarılmamalıdır. Bu avda sessizlik, çok önemlidir. Bek avı yapılacaksa sigara içilemeyeceği gibi parfüm ve deodorant kullanılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus bek avına çıkan avcıların belirlenen bir saatten evvel bek yerlerini terk etmemelidir. Acil durumda herhangi bir avcı bek yerini terk edecek ise ses ve ışık cihazlarıyla dikkati çekecek ölçüde gürültü yapmasıdır. Bu kendi can güvenliği için zorunludur. Bu avda av köpeği kullanılmaz. Avın bitişi avcıbaşı tarafından belirtilir. Bunun işareti ancak önceden kararlaştırılan bir düdük sesiyle olabilir. Örneğin uzun uzun veya kısa kısa eşit aralıklı üç düdük sesi gibi. Bu işareti duyan avcılar aynı sesi tekrarlamak suretiyle çevrelerindeki diğer arkadaşlarına duyurmaya çalışırlar. Daha önceden bek avının biteceği saat herkes tarafından bilindiği için bu işaret, avın bittiğinin bir diğer ifadesidir. Bu işaretten sonra hiç kimse her ne maksatla olursa olsun atış yapmamalıdır. Bu işaretten evvelde (gerekçesi ne olursa olsun) av sahasında asla dolaşılmaz. Bu disiplin sabah ve akşam beki için geçerlidir.
Belirli bir bölgede yaban domuzu popülasyonunun artması halinde pek çok avcının bir araya gelmesi suretiyle yapılan avlanma şeklidir. Yöre avcıları yaban domuzunun yaşama alanlarını ve yataklarını gayet iyi bilirler. Bu avda yöre avcıları genellikle süren yaparken bu ava katılan diğer avcılar (misafir) bek yaparlar. Bu görev bölümünü bu avın organizasyonunu yürüten avcıbaşı yapar. Dolayısıyla sürek avı sırasında “bek” yapacak avcılar var sayılan kaçış noktalarına avcı başının talimatıyla yöre avcıları tarafından özenle yerleştirilirler. Bu aşamada misafir avcıların (bek yapacak olanlar) sahip oldukları silahlar ve kişisel yetenekleri göz önünde bulundurulur. Örneğin yivli silah sahibi bir avcı açık bir alanı kontrol edecek şekilde araziye yerleştirilir. Çünkü yaban domuzlarının hangi dereden veya hangi taşın dibinden geçit yapacağı ancak yöre halkı tarafından bilinebilir. Sürek yapacak avcılar (sürenciler) ise arazinin yapısına göre aynı hizada olmak kaydıyla belirli aralıklarla ve aynı yürüme temposuyla avcıbaşının başlama işaretiyle beraber araziye girerler. Bu yürüyüş esnasında olabildiğince ses çıkarma gayreti içinde olurlar. Bu da yöreye göre davul ve teneke çalmak veya havaya silah atmak suretiyle olabilir. Avcıbaşı bu yürüyüş kolunun tam ortasında bulunur. Sürencilerin yönlendirilmesi avcıbaşı tarafından yapılır. Bu avda yoğun şekilde köpek kullanılır. Sürencilerin süren esnasında kuru sıkı dolu kullanması tercih edilir. Gürültü çıkarmak maksadıyla gerçek mermi kullanılacaksa bu atışlar doğrudan havaya yapılmalıdır.
Önceden bek yerine yerleştirilen avcılar sürek avının hangi saatte başlayacağını bilmek zorundadırlar. Başlama saatinden sonra sessizlik şarttır. Bek yapan her avcı sağındaki ve solundaki avcılarla olan mesafesini bilmek ve korumak zorundadır. Av başlamadan evvel seslenmek suretiyle çevresindeki arkadaşlara kendisinin nerede olduğunu kesin şekilde belirtir. Ayrıca o da diğer arkadaşlarının nerede olduğunu net bir şekilde bilmek zorundadır. Bek yapan avcıların kırmızı veya oranj ağırlıklı kıyafet taşımaları kendi can emniyetleri bakımından önemlidir. Bekleme sırasında yaban domuzlarının tahmini geliş istikametini bildiği için nerelere atış yapıp yapamayacağını plânlamak zorundadır.
Sürek avının başlama saatinden sonra ilk silah sesleri ve köpek havlamaları sürencilerin kendisine olan uzaklığı tahmini olarak belirler. Rutin köpek sesleri değiştikçe yaban domuzlarının bek yapan avcıya her an daha çok yaklaştığı düşünülmelidir. Bunun bir diğer delili tilki veya benzeri av hayvanlarının bek mahallinden öncelikle geçmesidir. İşte bu aşamada bek yapan avcıların bu hayvanlara atış yapmaması gerekmektedir. Böyle bir atış yaban domuzlarının yön değiştirmesine sebebiyet verecek, dolayısıyla büyük zahmetlerle yapılan sürek avı hüsranla sonuçlanacaktır. Bu avda da bek yapanlar avın heyecanına kapılıp asla yer değiştirmemelidirler. Av sürencilerle bek yapanlar bir araya gelince bitmiş sayılır. Bir süre dinlenen sürenciler uygun görülürse bir diğer bölgeyi sürmek için ava yeni baştan başlayabilirler. Bu durumda bek yapanlar yeniden bek yerlerine gitmek için gerekirse ulaşım araçlarıyla hareket ederler. Bu işleme “yeniden bağ yapmak” denir. Bu kararı ancak avcıbaşı verebilir.
Bek avı ve sürek avında hiçbir zaman unutulmaması gereken en önemli kaide atışlarda gözetilmesi gereken emniyet unsurudur. Avcı hiçbir zaman çalı kıpırtılarına atış yapmamalıdır. Unutmamak gerekir ki “Başka bir avda ya da yeni bir bağda bir yaban domuzu bulunabilir, ancak yanlışlıkla vurulan bir avcı asla geri gelmez.”


TÜFEK: Yaban domuzu avında yivli av silahı kullanmak en doğru tercihtir. Bu konuda; MAK kararlarının “Avda Kullanılan Silahlar” başlığı altında “Yaban domuzu, kurt ve çakal avında yivli ve yivsiz, diğer avlarda ise çapı asgari 6,5 mm. olan yivli av tüfeği veya ok-yay arbalet kullanılacaktır” şeklinde yasal bir zorunluluk vardır. Bu durumda minimum 6,5 mm.’den büyük yivli av silahları bu avda kullanılabilir.
Arazi yapısına göre; 50 metre mesafede içinde yapılacak atışlar için 180 - 220 grain’lik mermiler tercih edilir. Hollow point mermi uçları yapısından dolayı kısa mesafede çok büyük tahrip gücüne sahiptir. 100 metre ve üstündeki mesafeler için mermi yolunun bozulmaması temin maksadıyla Silver point mermiler daha uygundur. Tercih edilen ağırlık ise 120-150 grain’dir. Bu konuda avcının geçmişte kazandığı tecrübeler ona yardımcı olacaktır.
Yivsiz av silahlarında önerilen kalibre 12’dir. Uygun fişek ise tek kurşundur. Dokuz iri saçma ihtiva eden (Şevrotin) dolularda sekmeden doğacak kaza ihtimali yüksektir.
Bir diğer dezavantajı hayvanı yaralama olasılığının yüksek olmasıdır. Namlunun tek kurşun için özel olarak imal edilmesi bir avantajdır. Bu namluda yivsiz av tüfeklerinde olmayan gez tertibatı vardır (Slug barrel).

KIYAFETLER: Bu tür avlarda tehlike yaban domuzlarından ziyade diğer avcılardan geleceği için, diğer avcıların görebileceği türden giysiler giymek ve özellikle kırmızı veya oranj ağırlıklı bir şapka takmak şarttır. Eğer mümkün ise sürencilere fosforlu ve oranj renkli yelekler dağıtılmalıdır. Ancak devamlı oturarak, hareketsiz ortamda yapılan bir av şekli olduğundan özellikle kış ortamında, soğuktan etkilenmemek için sıkı giyinmek gereklidir. Sıcak havalarda ise pamuklu giysiler tercih edilir.

ALINTIDIR

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Mart 2013, 21:37   #2 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

domuz eti neden haram


imtahanin gereği:

Bir şeyin helal veya haram olmasi. Allahin emrine tabidir.allah birşeye helal derse helal.
Haram derse haram olur.yani din bir imtahandir. Insanlara yapilan bir tekliftir.

Cenabi hak cennete layik bir duruma getirmek için. Insanlari imtahana tabi tutuyor.
Bu sebeple. Bazi emir ve yasaklar koymuştur.esas olanda bu emir ve yasaklara uymaktir.

Bu prensiplerin gerek insanin şahsi hayatina . Gerekse cemiyet hayatina pek çok faydalari vardir.
Dolayisiyla bunlar . O emir ve yasağa daha şuurlu olarak riayet etmemizi sağliyor.

Dinimizin yasakladiği hususlardan birisi de domuz etidir.bu yasklamanin. Pek çok hikmeti vardir.
Biz burada sadece birkaçina işaret etmeye çalişacağiz.

Zehirli maddeler :

Domuz eti çok yağlidir.yenildiği taktirde bu yağ kana geçer.
Böylece kan yağ tanecikleriyle dolmuş olur.kandaki bu fazla miktardaki yağ atar damarlarin
sertleşmesine tansiyon yükselmesine ve kalp infarktüsüne sebep olur.

Ayrica domuz yaği içerisinde sutoksin denilen zehirli maddeler mevcuttur.vücuda giren bu
zehirli maddelerin dişari atilamasi için . Lenf bezlerinin fazla çalişmalari icab eder.bu durum
bilhassa çocuklarda lenf düğümlerinin iltahaplanmasi ve şişmesi şeklinde kendini gösterir.
Hasta çocuğun boğaz bölgesi anormal bir şekilde şişerek adeta domuza benzer.bu sebeple bu
hastaliğa domuz hastaliği (skrofuloz) adi verilir .
Hastaliğin ilerlemesi halinde bütün lenf bezleri cerahatlanarak şişer.ateş yükselir , ağri başlar
ve tehlikeli bir durum ortaya çikar.

Fazla miktarda kükürt:

Domuz etinde bol miktarda bulunan sümüksü bağ dokusu kükürt yönünden çok zengindir.bu sayade vücuda
fazla miktarda kükürt alinmiş olur.bu fazlaliksa; kikirdak , kas ve sinirlere oturarak eklemlerde
iltahaplanma , k,reçlenme ve bel fitiği gibi hastaliklara yolaçar.

Domuz eti devamli yenilirse vücuttaki sert kikirdak maddesinin yerini, domuzdan geçen
bağ dokusu alir.bunun sonucu olarak, kikirdak yumuşar; vücut ağiliğina tahammül edemeyerek
altinda ezilir.böylece, eklemlerde bozulmalar meydana gelir.

Domuz eti yiyenlerin elleri pelteleşir, yağ tabakalari teşekkül eder.
Mesela yiyen kimse sporcuysa; tembel ve az hareketli olur.bazi futbolcular bu sebeple mesleklerinden
olmuşlardir.

Aşiri büyüme:

Domuzda, büyüme hormonuda çok fazladir.
Doğduğu zaman 600-700 veya daha fazla gram olan domuz yavrusu 6 ayda 100 kiloya erişir.
Bu kadar süratli gelişme , büyüme hormonunun fazlaliği sebebiyledir.

Domuz etiyle fazla miktarda alinan büyüme hormonu vücutta doku şişliklerine ve iltahaplanmalara
yol açar.burun,çene, el ve ayak kemiklerinin anormal şekilde büyümesine ve vücudun aşiri bir şekilde
yağlanmasina sebep olur.

Büyüme hormonunun en etkili yönü, kanserin gelişmesine zemin hazirlamasidir.
Nitekim domuz kesim işiyle uğraşanlar, erkek domuzlarin belli bir yaştan sonra mutlaka ''kansere ''
yakalandiklarini bilimsel ve kişisel verilerle ifade ederler.

Deri hastaliklari:

Domuz etinin ihtiva ettiği histamin ve imtidazol denilen maddeler ,
deride kaşinti hissi uyandirir.ekzama , dermatit, nörodermatit gibi iltihabi deri hastaliklarina
zemin hazirlar.

Bu maddeler ayrica; kan çibani , apandisit, safra yollari hastaliklari, toplar damar iltihaplari
gibi hastaliklara yakalanma ihtimalini arttirir.bu sebeple doktorlar, kalp hastalarina kesinlikle
domuz eti yememelerini kesinlikle tavsiye ederler.

Domuz eti ve trişin:

Domuz eti ile insana bulaşan tehlikeli hastaliklardan birisi de trişin hastaliğidir.domuzlar
bu hastaliği trişinli fare veya trişinli domuz eti ile beslenmekle alirlar.fakat trişin,
domuzlarda ağir bir hastalik yapmaz.halbuki insanlarda , çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalik
meydana getirir.

Domuz etiyle alinan trişin kurtçuklar , mide-barsak yoluyla kana geçer . Böylece de , bütün
vücuda yayilirlar.trişin kurtçuklari özellikle çene , dil, boyun, yutak ve göğüs bölgelerindeki kas
dokularina yerleşirler.çiğneme, konuşma ve yutma adalelerinde felçler meydana getirler.yine kan
damarlarinda tikanikliğa , menenjit ve beyin iltihabina sebep olurlar.bazi ağir vakalar ölümle
sonuçlanir.bu hastaliğin en kötü taraflarindan birisi de kesin bir tedevi şeklinin olmamasidir.

Trişin hastalari bilhassa avrupa ve hristiyan ülkelerinde aşiri bir şekilde yaygindir.siki
veteriner kontrolleri yapilmasina rağmen , isveç, ingiltere, polonyada trişin salginlari fazla
miktarda görülmektedir.

Yurdumuzda ve islam ülkelerinde yerli hristiyanlarin dişinda hiç bir müslümanda trişin
hastaliği görülmemiştir.çünkü ülkemizde vede islam topraklarinda, hristiyanlar dişinda kimse
domuz eti yememektedir.

Gidalar ve insan mizaci:

Insan ve hayvanlar yedikleri gidalrin az-çok tesirinde kalirlar.mesela ,köpek,arslan gibi
et yiyen hayvanlarin yirtici;koyun,keçi,deve gibi ot ile beslenen hayvanlarinsa daha uysal ve
yumuşak huylu olduklari malumdur.
Bu durum,insanlar içinde geçerlidir.nebati gidalarla beslenenlerin ,genellikle halim-selim;
et ve et ürünleriyle beslenen insanlarin ise daha sert mizaçli oldujlari tesbit edilmiştir.
Domuz,dişisini kiskanmayan bir hayvandir.domuz eti ile beslenen insanlarda,kiskançlik
hissinin zayifladiği veya dumura uğradiği gözlenmiştir.
Fransiz filozoflarindan savorin de beslenmenin mizaç üzerindeki bu tesirine çok önem vererek
(bana ne yediğini söyle,senin ne olduğunu haber vereyim ) demiştir.

Helaller,ihtiyaca yeter:

Yüce rabbimiz,istifademiz için pek çok gida yaratmiştir.bunun yaninda,bazi zararli şeylerin
yenilip içilmesiniyasaklamiştir.çünki o,sonsuz şefkat ve merhamet sahibidir.kullarina,taşiyamayacak-
lari yükleri yüklememiştir.emir ve yasaklari,insanlarin rahatlikla altindan kalkabilecekleri
şeylerdir.acaba insan içki içmeyince,domuz eti yemeyince ne kaybeder?

Yapan bilir:

Bir makinenin mühendisi,o makinenin hangi şartlarda ve nasil çalişacağini da belirtmiştir.
Mesela kataloğunda,bir makinanin 220 voltta çalişabileceği yaziyor.bizse,daha iyi çalişabileceğini
düşünerek,500 volta takmiş olalim.bir anda,makinenin ne hale geleceği malumdur...
Işte insan vücudu da,cenab-i hakk'in yarattiği mükemmel bir motor ve harika bir makinadir.bu
makinanin en iyi nasil çalişacağini da,elbette yapan bilecektir.madem ki allah'imiz domuzetini
haram kilmiştir,öyleyse yememiz mahzurludur.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
avcılığı, bilgi, domuz, eti, hakkında, haramdır, neden, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557