Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Avcılık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Avcılık Avcılık hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu kategoridedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Mart 2013, 22:26   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart İnsanoğlu ve Avcılık.

İNSANOĞLU VE AVCILIK!

Sevgili Av-Doğa severler, bu yazıyı, ben okudum ve beğendim,bu yazılanlar belki Beyaz Rusay için yazılmış ama bizim halimiz de iç açıcı değil, bunun için sizlere de aktarmak istedim!
Bu arada Mogilevin yazdıklarına katılıyorum!

İnsan ve av!
Önsöz!

Yıldan yıla ormanlar küçülmekte av hayvanları azalmakta balıklar tükenmekte!! Benimle emfikir olmayan avarsa, bu kişiler yine kendi sorumluluklarından kaçmak ve ya sorumluluk almak istemeyenlerdir!
Köyde yaşayan her hangi bir, avcı, balıkçı, mantar toplayan bir vatandaş da benim sözlerime hak verecektir. Doğa zenginliklerini, ve yer altındaki zenginliklerin, ticareti yapılırken, doğa dengesini ve eokolojiyi düşünen pek olmuyor!
İçin, içimizi yiyoruz, yönetici ve bürokratların, doğa için, umursamaz tavırlarını gördükçe, sanki bir çabaları varmış gibi görünseler de, aslında bu sadece evraklar arası bir çalışmadan başka bir şey değil!
Bu sıradabir çok, normal vatandaş, bu sayıda ben de varım, akşamları uyku uyuyamaz olduk doğada yapılan tahribatları gördükçe!
Benim amacım, şu kuruluşu ve ya bu kişileri suçlamak değildir, çünkü doğa tahribatı global boyutlara ulaşmıştır!
Bazı problemleri çözmeye yardımcı olabilirim düşüncesiyle, sadece kendi fikirlerimi söylemek istedim!
Her şey düzelir mi, belki hayır ama ben bazı noktalara değinebilirsem, kendimi mutlu hissederim!
Sadece doğa ile ilgili problemleri, halkı, devamlı bilgilendirerek, duyarsız kişilerin doğaya karşı duyarlılığı, uyandırabilir!
Duyarsız kişi ülkesini seven kişi olamaz!Şayirin dediği gibi.
(Kim ki, can sıkmadan ve acı çekmeden yaşarsa, o ülkesini seven olamaz)

Av mı insan içindir? İnsan mı av içindir?

Sadece çevremize adil ve dürüst davranırsak, o zaman çevre bize maksimum komfort sağlayacaktır, aksi taktirde ne zengini ne de fakiri kötü sonuçtan, kurtulamayacaktır.
İnsanoğlu, her yerde aynıdır ve kötülükleriyle yer yüzünde her şeyi yokeder!
Tarih benim sözlerim doğruluyor.
Son senelrde, kendi yaptıklarının analizini yapabilen, çevresine dikkat çeviren, koruyan ve yenileyen, yükselen insandır, böylelikle kendini ruhen temizlenmiş hisseder!

Bilindiği gibi,Avlanmak, yer yüzünde, ekolojik oluşumun, ayrılmaz bir parçasadır, bu avda hem insanlar, hem hayvanlar da rol alır, bunun bilinçli bir şekilde yapılması, hayvan saysındaki dengeyi, önemli bir şekilde etkileyecektir.
Bazıları mesela “yeşiller” kendilerinin uydurdukları, bazı yersiz dogmalar(tartışma yahut araştırmaya ihtiyacın olmadığını savunan anlayış) bununlan kendi kafalarını ve halkın kafasını karıştırırlar, bunun içinde biraz politika da var!
Batı ülkeleri bunu çoktan anlamışlardır ve oradaki yetkililer, her zaman avcının yanındadır.Avcılar oralarda Milli kültürün bir dalını oluştururlar.Av Kulüpleri bu ülkelerde kendi av sahalrında ve meralarında hayvanların çoğalmasına ve beslenmesine , doğaya salınmasına, büyük özen gösterirler, tüm bu organizasyonları kendileri yaparlar.
Avcılığın, genç nesil üzerindeki, olumlu etkiyi de unutmamalıyz, çünkü avcılık fiziki açıdan çok faydalıdır, bir de gençleri tüm yaşayan canlılara sevgi duymalarına neden olur.
Tüm savaşlarda ülkelerini koruyan en iyi avcılar olmuşur, orduda bir silah eğitmeni eğitim sırasında bir kişiyi avcı kadar eğitemez, çünkü bu işi avcılar severek ve isteyerek yaparlar, isteyerek yapılan bir işte de, insan çok daha verimli olacaktır!

Avcılığa erişebilirlik!

Ükümetlerin görevleri vatandaşına faydalı olan bir eyelemi, halkın ve insanının bu (olguya) eyleme, ulaşmasını sağlamaktır, bunun için batı ülkelerde de avcılık çok pahalı değil ve tüm kesimden insanlar avcı olabiliyor.
Hiç kismse avcılıktan çok fazla gelir beklemez, (avanta) sağlamayı da çalışmaz!

Aksine tüm çabalar, avcılığın halk arasında yaygınlaşmasıdır,
gelirler ise kendiliğinden çoğalır, silah satışından ve diğer av malzemelerinden, gelen gelirler yetiyor, bu gelirler bir avlakta bir av hayvanını avlandırma değerinden, çok daha fazladır.
Afrikada bile av hayvanlarından alınan bedel, yetmiyor görünüyor, yetseydi yaşam standartları bu kdar düşük olmazdı!

Batı ülkelerde av kulüpleri yönetme sistemi neredeyse hep aynıdır. Avcılar kararlaştırırlar ödeycekleri vergileri, vurulan av hayvanlarından alınacak bedeli de yine onlar belirler, bunları yaparken tabiki ekoloji kuruluşlarla istişare içindeler.
Tüm bunlar geniş karılımlı toplantılarda belirlenir.
Devlet sosyal etkinlikler gruplarının, finans işlerine karışmaz, av kulüpleri de birer sosyal etkinlik grubudur çünkü!Bu durumda her avcı kendi reyonunda düzen olmasına özen gösteriyor. Avlaklarda kullanılan araçlar eski oluyor, sahalara yem taşımak için traktörleri avcılar nöbetleşe kendileri kullanıyor, diğer yapılacak işleri de aralarında paylaşarak yapıyorlar.
Bunlardan çoğu köylü avcılar, onlar bu konuda kulüplerin en aktif üyeleridir.
Zenginler pek ava gitmezler, zaten çoğunun kendi özel avlakları var!
İş ise orada da var , bizdeki gibi onlar da işe gidiyorlar ve ava pek zamanları kalmıyor!

Avdan elde edilen gelirler!

Devlet bu konuda denetçi rolünü üstlenmelidir, bu da tabi yeterli olacaktır. Programlar yapmalı ki, tüm avcıları birleştirebilsin,yeni uygulamalrla avcıları daha etkin olmalarını sağlamalı,
Kesin bir dille anlatılmalı,av ve avcıdan ne isteniyor?
Bu para ise- bu fikir olarak çok uçlarda bir fikir!
Dünyanın hiçbir ülkesinde, hatta çok iyi avcılık organizasyonları olan ülkelerde bile çok büyük gelirler, sadece vurulan hayvandan beklenmiyor ve de kazanmıyorlar!
Satılan av silahları ve malzemeleri, para kazanmada rolü var tabi, bizim avcılar da ithal malzemeler kullanıyorlar, bizde de iyi malzeme olsa kullanırlardı, böylelikle onlar "bu üreticiler" da iş yapmış oluyorlar.
Avcılık daha kolay ulaşılır yapılmalı, böylelikle gençlerde kötü alışknlıklar "alkol, komar,uyuşturucu" kullanımı daha da azalacaktır!

Ama her adımda para istenilirse, avcılığı dürüst avcılar için daha da ulaşılmaz yapıyor!

Böylelikle avcılar sıralarına her tür insan, yeter ki parası olsun katılır, böyle bir avcı ordusundan da doğanın temsil edilmesi, ancak bu kadar olur!

Batı ülkelerinde avcı olmak o kadar kolay değil ama burada para sorun değil, sorun pratik ve teorik imtihanlardan kaynaklanıyor.Avcı adaylarını, kurslara tabi tutuyorlar bunlar genelde 6 aylık kurslar, avcı ekolojiyi, doğayı, av hayvanlarını iyi bilmesi ve tanıması gerekiyor ki, yanlış bir şey yapmasın!Bizim daha batıdan öğreneceklerimiz var, bazı yerlerde biz de çok kötü değiliz tabi.
Ben eminim ki,avcılık sorunları, uygun yaklaşımlarla, yakın zamanda yüksek standartlara ulaşılabilir, bunun için, geniş kapsamlı bir devlet politikası yürütülmeli!!
Avcılığa bakışta,
global değişiklikler yapılmadan, ne avcılığın ne de av turizminin bir geleceği olamaz ve kimseye da faydası olmaz!
Bunun için Avcılık Federasynu daha yetkili kılınmalı, böylelikle federasyon kendi finansmanını oluşturabilir ve bunu da Doğayı korumak ve iyileştirmelek için kullanır, bunun için de bir çok avcı burada çalışacaktır ve iş gücü olşturacaktır!
Bunlarla Devlet uğraşırsa çok paralar harcanacaktır.
Avcılık vergileri ülke gelirlerine bakılarak alınmalı.
Batı ülkelerinde görüyoruz ki, çok az bir vergi zamında bile, bir çok avcı avcılığı bırakıyor!!!
Bizde ise ver de ver,hep ver daha çok ver!!!! Avcı zaten bir sürü masrafı var, mesela tüfek kayıdında, pul ,teskere, vs.

Yasa dışı avlanma!

Son zamanlarda avcılar arasında, bu tanıma uymayan kişiler de girdi! Bu da kaçak avlanmaların çoğalamsında rol aldı!
Kolluk kuvvetleri az,onları çoğaltmalı ve merayı avucunun içi gibi bilen kişeleri görevlendirmeli! Devlet kontrolü ve desteği de gerekli!
Bu problem, sadece avlananın değil, bunu hepimiz çözmemiz lazım.
Avcılık daha kolay ulaşılabilir olsaydı, yasalar da daha sert olsalardı, bu belki bir çok yasal olmayan avcıyı, yasal olanlar arasına katacaktı!
Böyle bir tecrube savaş sonrası Almanyada yaşanmış, bilinçli yasalar uygulanmış ve yasa dışı avlanmanın, önüne geçilmiş!

Mogilevin yazısından, tercüme eden:İ.Efendioğlu.

Saygılarımla!- ALINTIDIR -

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
avcılık, ve, İnsanoğlu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557