Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Bebeğim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Bebeğim Bebekleri olan üyelerimizin bebekleri hakkında bilgi edinebileceği ve paylaşım yapabileceği forumdur.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Kasım 2011, 01:49   #1 (permalink)
Ee Sonra ?

.SuяLч. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: Kıbrıs
Yaş: 26
(Mesajlar): 12.985
(Konular): 3475
Renkli Para : 28612
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 13
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Çocuklarda Sık Rastlanan Alışkanlıklar ve Çözüm Önerileri

Çocuklar gelişim aşamaları doğrultusunda sürekli ilerleme gösterirler. Ancak bebeklik veya okul öncesi dönemde olağan sayılan davranışlar bazen okul çağında da varlığını sürdürerek istenmeyen alışkanlıklara dönüşür. Anne-babalar ise sorunun çözümlenmesi konusunda kendilerini çaresiz hissederler. Bebeklikten ergenliğe kadar müdahale etmeyi gerektirecek bu sorunlardan bazıları ; parmak emme tırnak yeme mastürbasyon gece alt ıslatma dışkı kaçırma ve burun karıştırmadır.

Bebekler ortama uyum sağlamaya çalışırken rahatlamak amacıyla parmaklarını emerler. Parmak emmeyi en başta engellemek sonradan tedavi etmeye çalışmaktan daha kolaydır. Hastaneden eve gelindiğinde bir süre bebeğe eldiven takılabilir. Anne kendi parmağını bebeğin ağzına hafifçe sokarak onu rahatlatmaya çalışabilir. Emzikler parmak emmeyi önlemenin iyi bir yoludur. Bebeğin eline ağzına rahatlıkla sokabileceği güvenli oyuncaklar verilebilir. Müzikli hareket eden oyuncaklarla bebeğin artan ilgisini kendi bedeninden farklı cisimlere çekmek mümkündür.

Bebeklik döneminde sık rastlanan parmak emme alışkanlığı bazen okul öncesi ve okul çağı çocuklarında da görülebilir. Bu durumda ana-babalar çocuğun yaş ve ilgisini göz önünde bulundurarak ellerini daha farklı işler için kullanmayı ona öğretebilirler. Örneğin 3-4 yaş çocuğu resim yapmaya oyun hamuruyla oynamaya 5-6 yaş çocuğu yoyo ile oynamaya ilkokul çağı çocuğu ise basketbol gibi topla oynanan sporlara yönlendirilebilir.

Bebeklik döneminden itibaren ısrarla sürdürülen parmak emme alışkanlığı çocuğun ruhsal dünyasında yaşadığı sıkıntıların ciddi bir belirtisi olarak değerlendirilmeli aileler bu konuda pedagoglardan yardım almalıdırlar.

Tırnak yeme alışkanlığı çocuk ve ergenlerde sık görülen bir sorundur. Araştırmalar 4-6 yaşlarında çocukların % 38’inin 10 yaşlarında ise % 60’ının tırnak yediğini ortaya koymaktadır. Ergenlik ve erişkin dönemlerde ise bu oran % 10-20’e düşmektedir.
Tırnak yemenin nedenleri hakkında farklı görüşler ortaya konulmakta stres yaratan durumlarda gerginliği azaltma yöntemi olarak da değerlendirilmektedir. Ancak tırnak yeme konusundaki çağdaş yaklaşım bu davranışın sergilenmesi ve devam etmesini öğrenme kuramı ile açıklamaktadır. Yani ; tırnak yeme öğrenilen bir davranıştır.
Genellikle çocuğu bu alışkanlığından dolayı azarlamak uyarmak etkisiz kalmakta hatta davranışın süreklilik kazanmasına neden olmaktadır. Anne-baba çocuğun tırnak yemesiyle ilgili olabilecek bazı etmenleri gözden geçirmelidir. Örneğin çocuk ne kadar süreden beri tırnak yiyor ? Eğer son dönemlerde ortaya çıkan bir davranışsa çocuğun hayatında boşanma ciddi hastalık gibi herhangi bir değişiklik oldu mu ? Bu durumda yaşam olayları düzene girdikten sonra tırnak yeme alışkanlığında azalma olacaktır. Sorulması gereken bir diğer soru da şudur : ‘Nerede ve ne zaman tırnak yiyor ?’ Örneğin en çok televizyon seyrederken mi yoksa arkadaşlarıyla oynarken mi tırnak yiyor? Çocuğun tırnak yiyip yemediği durumları saptamak aydınlatıcıdır ve müdahalenin önemli bir bölümünü oluşturur.

Pek çok çocuk 8 yaşına geldiğinde tırnak yeme sıklığını gözlemleyerek kayıt edebilir. Tırnağını her ağzına götürdüğünde veya yediğinde kağıda bir çentik atabilir. Sorun yaratan davranışın kaydedilmesi alışkanlığın azalmasına yol açar. Tırnağın üzerine caydırıcı olması için acı maddeler içeren karışımların sürülmesi kısa dönemde etkili olmaktadır. Ancak çocuğa uyumlu davranış ve başa çıkma becerileri geliştirme konusunda öğretici olmadığı için uzun dönemde yararlı olmamaktadır.

Tırnak yemeyi engelleyen diğer davranış değiştirme yöntemleri hakkında aileler uzman pedagoglarla işbirliğine girerek bilgi sahibi olabilirler.

Mastürbasyon yaşam döngüsünde cinsel gelişimin normal bir evresidir. Bebekler erken dönemde cinsel organlarını keşfederler ve mastürbasyon 4 yaş civarında çok yoğun olarak görüldükten sonra ergenlik dönemine kadar kaybolur. Araştırmalar çocukların % 40-85’inin 13 yaşından önce bu tür cinsel davranışlar sergilediklerini ortaya koymaktadır. Mastürbasyon organizma hakkında bilgi toplamaya yönelik bir etkinliktir ve bu yolla çocuk vücudun nasıl çalıştığını anlamaya çalışır.

Mastürbasyon yapan bir çocuğa gösterilen tepki ailenin değerlerini yansıtır. “Ana-baba olarak bize mastürbasyon konusunda neler öğretildi ? Bu kötü bir davranış mı yoksa çocuk gelişiminin olağan bir evresi mi ? Cinsel mutluluk hakkında çocuğa vermek istediğimiz mesaj nedir ona bu bilgiyi en iyi şekilde nasıl iletebiliriz ?”. Bu konuda ona şu yalın mesajı verebiliriz “ Vücudunu merak ettiğini anlıyorum. Şu anda yaptığın şey seni iyi hissettirebilir ama kendimize sadece özel-mahrem yerlerde dokunabiliriz.” Yetişkinler çocuğun yaşını göz önünde bulundurarak cinselliğe dair onun sorduklarını yanıtlayabilirler. Çocukla sağlıklı iletişim kurmak için anne-babaların mastürbasyona ilişkin yargılayıcı bir tutum sergilememeleri çok önemlidir.

Yetişkinler çocukta idrar yolları enfeksiyonu gibi tıbbi bir sorunun olabileceğini de düşünmelidirler. Eğer bu davranış boşanma mekan değişikliği gibi stres yaratacak bir değişiklikten kaynaklanıyorsa ya da çocukta mastürbasyonun yanı sıra diğer sorunlar gözlemleniyorsa bir pedagogdan yardım alınmalıdır.

Alt ıslatma okul öncesi ve okul çağı çocuklarında sık görülen bir sorundur. Gece alt ıslatma nocturnal enuresis olarak tanımlanır. Beş yaşından sonra teşhis edilir. Altı yaşında yaklaşık olarak erkeklerin % 25’inde ve kızların % 15’inde görülür. Oniki yaşında ise erkeklerin % 8’inde ve kızların % 4’ünde rastlanır. Ergenlik döneminde bu oran sadece % 1’dir. Yeterli zaman tanındığında çocukların aşacağı bir sorundur. Önemli nokta anne-babanın bu sorunun çocuk tarafından çözümlenmesi için ne kadar süre beklemeleridir.

Yetişkinler öncelikle çocuk doktoruna başvurarak enuresis’in tıbbi nedenlerini araştırmalıdırlar. İdrar yolları enfeksiyonları diyabet epilepsi mesane anomalileri enuresise yol açabilir. İkinci basamak enuresis tedavisi konusunda deneyim sahibi olan bir pedagoga danışmaktır. İlaç tedavisi ile davranış değiştirme çalışmaları doktor ve pedagog tarafından ekip anlayışı doğrultusunda yürütülmelidir. Alt ıslatmanın tedavi sürecinde anne-baba çocuğun yaşına uygun sorumluluk eğitimi verebilir ; örneğin küçük çocukların ıslattıkları çarşafları değiştirmeleri daha büyük çocukların ise onları yıkamaları gibi. Amaç çocuğu cezalandırmak değil bu sorunla başa çıkması için onu desteklemektir. Çocuk isteyerek yatağını ıslatmaz. Sadece mesanesi dolduğunda uyanmayı öğrenmemiştir. Anne-babanın işi uzmanların yardımıyla çocuğa mesanesi dolduğunda bunu fark ederek tuvalete gitmesini öğretmektir.

Encopresis 4 yaşından sonra çocuğun dışkı kaçırması olarak tanımlanır. Kızlara oranla erkeklerde daha sık görülür. Her 100 çocukta 1’inde rastlanır. Çocukta dışkı kontrolü hiç gelişmemişse primary encopresis tuvalet alışkanlığı geliştikten sonra dışkının denetlenmesine ilişkin sorunlar görülüyorsa secondary encopresis’den söz edilir. Bazı çocuklar duygusal nedenlerden dolayı oturma odası gibi uygun olmayan ortamlarda dışkı yaparlar. Pek çok çocukta ise dışkılamayı erteledikleri için peklik görülür. Kronik peklik encopresis vakalarının % 80’inde saptanmakta çocuğun beslenme alışkanlığındaki yetersiz sıvı ve selülozlu yiyecek maddesi ile açıklanmaktadır.

Küçük çocuklar düşecekleri korkusuyla ya da peklik nedeniyle canları yanacağı endişesiyle tuvalete oturmazlar. Uğraştıkları işe kendilerini kaptıran çocuklar tuvalete gitmeyi ertelerler. Tuvalet eğitimi konusunda sert davranan ailelerin çocukları bağımsız birey olduklarını ispat etmek için dışkılarını tutarlar. Bazen utandıkları ya da temiz bulmadıkları için okul ortamında tuvaleti kullanmazlar. Dışkı yapmayı erteledikçe peklik görülür. Kolonlarda biriken dışkı sertleşir. Çocuk tuvalete gitme ihtiyacı duymaz. Canı yandığı için tuvalete gitmeyi reddeder. Dışkı tutma ve dışkıyı kaçırma kısırdöngüsüne girer. Bu durum aile içinde strese neden olur. Aile bireyleri ve çocuğun arkadaşları kendisine kızarak onunla alay ederek ya da ondan utandıklarını söyleyerek tepkilerini belli ederler. Encopresis yaşayan çocuklar bu durumdan utanç duyarlar.
Ana-babalar 4 yaşından sonra çocukta dışkı kaçırma sorunu gözlemliyorlarsa öncelikle bir doktora danışarak fiziksel veya tıbbi bir sorun olup olmadığını araştırmalıdırlar. Yetişkinler sakin ve sabırlı davranmalı tıbbi tedavi ve diyet programının uygulanmasına özen göstermelidirler. Her gün belli saatlerde tuvalete oturması temizlik becerilerini geliştirmesi konusunda ona yardımcı olunmalı çocukla neşeli zamanlar geçirerek sağlıklı iletişim kurulmalıdır. Anne-babalar sorunun üstesinden gelebilmek için mutlaka uzman pedagoglarla işbirliğine girmelidirler.

Burun karıştırma çocuğun vücudunu tanımaya ilişkin bir davranışıdır ve öz-bakım becerileriyle ilintilidir. Bebeklikten itibaren burun temizliği önemlidir. Yetişkinin serum fizyolojik kullanarak yumuşak bir bezle bebeğin burnunu hafif bir şekilde temizlemesi uygundur. El yüz yıkama gibi burun temizleme üzerinde de durulmalı küçük yaşlardan itibaren düzenli temizlik alışkanlıkları çocuğa kazandırılmalıdır.

Vücut bakımının düzenli günlük alışkanlık haline dönüştürülmesinde anne-babanın rolü önemlidir. Uygun ve eğlenceli banyo malzemeleri ile vücut temizliğini hoş bir etkinliğe dönüştürmek mümkündür. Yetişkinlerin burun temizliği konusunda küçüklere model olmaları çok önemlidir. Anne-babanın güne başlarken temiz ve bakımlı bir görüntü elde etmek için gösterdiği çaba çocuk tarafından dikkatle izlenir ve örnek alınır. Çocuklarının önünde burnunu karıştıran bir babanın bu konuda onlara uygun bir davranış sergilemediği çok açıktır.

Bazen kötü bir alışkanlığı göz ardı etmek kolay değildir. Örneğin eğer çocuk yemek masasında burnunu karıştırıyorsa bunu görmezden gelmek zordur. Bu durumda çocuğa hijyene dikkat etmesi ve burnunu karıştırdıktan sonra ellerini yıkaması gerektiği kesin bir kural olarak belirtilmelidir.

Yetişkinler istenmeyen alışkanlıklar nedeniyle çocuğu cezalandırmaktan alay etmekten kaçınmalıdırlar. Burnunu karıştıran bir çocuğa bu davranışın banyo ya da yatak odası gibi özel bir mekanda sergilendiği taktirde hoş görülebileceği belirtilmelidir.


.SuяLч. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
alışkanlıklar, çocuklarda, Çözüm, rastlanan, sık, ve, önerileri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557