Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Bebeğim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Bebeğim Bebekleri olan üyelerimizin bebekleri hakkında bilgi edinebileceği ve paylaşım yapabileceği forumdur.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ocak 2013, 16:18   #1 (permalink)
Carpe Diem
Misafir Üye
Carpe Diem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Bebeklerde sık görülen uyku sorunlarına karşı çözümler

Anne ve babaları en çok yoran konuların başında bebeğin uyku düzenini oluşturmak geliyor. Gece uykusuzlukları, gündüz uyumama, gece korkuları, anne babanın yanında yatma isteği gibi birçok uyku sorunu ebeveynlerin başına geliyor. Peki bu sorunlara karşı nasıl bir yol izlemeli? I’Baby Klinik Psikolog Cemre Torun Narin uyku sorunları konusunda merak edilen tüm soruların yanıtını veriyor.

Anne ve babaları en çok yoran konuların başında bebeğin uyku düzenini oluşturmak geliyor. Gece uykusuzlukları, gündüz uyumama, gece korkuları, anne babanın yanında yatma isteği gibi birçok uyku sorunu ebeveynlerin başına geliyor. Peki bu sorunlara karşı nasıl bir yol izlemeli? I’Baby Klinik Psikolog Cemre Torun Narin uyku sorunları konusunda merak edilen tüm soruların yanıtını veriyor.

Bebekler ne zamandan itibaren kendi yataklarında yatabilirler?
Psikolog Cemre Torun Narin: Bebekler doğduktan sonraki ilk günlerde bile kendi beşiklerinde yatabilirler. Anne-baba, ilk 6 hafta beşiği kendi odalarında tutup, bebek gece uyandığında daha rahat edebilirler. Daha sonra bebek kendi yatağında, hatta kendi odasında yatmalıdır.

Uyku düzeni nedir, ne zaman ve nasıl oluşturulur?
Psikolog Cemre Torun Narin: Uyku düzeni bebeğin belli saatlerde gündüz uykusu uyuması ve düzenli bir saatte gece uykusuna yatması demektir. Bebekler 3 - ,4 aylıktan itibaren düzenli uyku hareketleri gösterirler. Örneğin, ilk 6 - 9 ay gündüzleri üç kere en az 45 dakikalık sürelerle uyumaları gerekir. Anne-babalar, uyku düzenini oluşturmaya ve eğitimine bebek 3 - 4 aylık olduktan itibaren başlamalıdırlar. Bebekler tesadüfen uyuyakalmak yerine, uyumayı öğrenme dönemine girmişlerdir. Uyku düzenini oluşturmak için anne-babaların en çok dikkat etmesi gereken konu bebeğin biyolojik olarak uykuya ihtiyacı olduğu ve ne kadar uyursa o kadar rahat ve sağlıklı uyuyacağıdır. Bu sebepten bebeğin uykusunun geldiğine dair işaretlere dikkat etmeleri, fazlasıyla uykusunun gelmesine izin vermemeleri, baştan itibaren araba, salıncak veya pusette uyumaya alıştırmamaları, ve bebeği rahatlatmak için aynı yöntemleri kullanmaları gerekir. Gündüz uykuları bebek 9-18 aylıkken günde iki kere, daha sonraki aylarda günde bir kereye iner. Anne-babaların uyku düzenini oturtmaya çalışırken bunun zaman zaman yorucu bir süreç olduğunu, bazı özel günlerde düzenin bozulabileceğini, kendilerine ve bebeklerine karşı sabırlı olmaları gerektiğini kabul etmeleri gerekir. Birbirlerine yardım etmeleri de bu süreçte onları rahatlatacaktır.

Gündüz uykusu uyumayan veya zorlanan bebekle nasıl bir yol izlenmeli?
Psikolog Cemre Torun Narin: Gündüz uykusu bebekler ve anne-babalar için büyük önem taşır. Uyumayan bebek sinirli veya hiperaktif olabilir, dikkat dağınıklığı gösterebilir. Anneler de kendileri dinlenemedikleri ya da başka işlerini yapamadıkları için yorgun, bitkin ve sinirli olabilirler. Bebeklerin gündüz rahat uyumaları için ilk yapılması gereken uyku işaretlerine, gözlerini ovması, kulağını çekmesi gibi, dikkat etmek ve bebek fazlasıyla yorulmadan evvel onu yatağa koymaktır. Bunun dışında örneğin bebek günde iki kere uyuyorsa, sabah ve akşamüstü uykusundan en az bir saat evvel onu dışarıya çıkarmak, fiziksel olarak yorulmasına izin vermek, ama uyku saatine yakın sakin aktiviteler sunmak, ve bir uyku rutinini oturtmak, banyo yaptırmak, kitap okumak gibi, bebeğin rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Eğer yanlış koşullanmaktan veya birikmiş uykusuzluktan bebek kesinlikle gündüz uyumayı reddediyorsa akşam daha erken yatırmak faydalı olabilir. Bir kaç gün üstüste erken yatan bebek erken kalkıp gün içinde uyuma ihtiyacı duyacak ve gündüz uykuya daha rahat dalacaktır.

Gece geç saatlere kadar uyumayan bebeğe karşı nasıl bir yol izlenmeli?
Psikolog Cemre Torun Narin: Bebekler 6 haftalıktan itibaren biyolojik olarak erken uyumaya yatkınlardır. Anne-babanın çalışma saatleri ve aile düzenleri buna izin vermezse bebeğin uyku düzeni baştan yanlış oturur ve bebek fazla yorulduğundan dolayı uyumakta zorlanır. Bu durumda bebeğin bir kaç gün üst üste erken uyandırılması, hem gündüz uykularını düzenleyecek, hem de daha erken uyumasına sebep olacaktır. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da akşamları evdeki ortamın bebeğin uyku saatinde ona göre uyarlanması gerektiğidir. Işıklar kısılıp, televizyon kapatılırsa, ziyaretçiler varsa onlar geri planda dururlarsa bebeğin uykuya geçişi o kadar kolaylaşır.

Bebeği odasında yalnız uyutabilmek için anne ve babaların izlemesi gereken yol / yollar nelerdir?
Psikolog Cemre Torun Narin: İlk aylarda, anne-babalar bebeğin beşiğinin yanında oturup rahatlatıcı bir ses tonuyla onunla konuşabilir, ninni söyleyebilir veya onu okşayabilirler. Bebeklerin anne karnından alışık oldukları uğultu sesine benzer ses çıkartan bir oyuncak bulundurmak ya da ‘pışpış’lamak da bebeği rahatlatabilir. Bebekler büyüdükçe uyudukları zaman azalır ve dış dünyaya ilgileri artar. Bunun için, 3-6 aylıktan itibaren bir uyku düzeni ve gece rutini uygulanması gerekir. Gece rutinini uygulamak için her akşam aynı saatlerde uykudan evvel bebeğe banyo yaptırmak, masaj yapmak, kitap okumak veya ninni söylemek bebeği rahatlatacağı gibi doğru alışkanlıkların ve beklentilerin oluşmasına yardımcı olur. Daha sonra bebeği yatağına koyup, yanına onu rahatlatan, yumuşak ve ufak bir oyuncak yerleştirip, emzik emiyorsa emzikle yatakta bırakıp odadan çıkılabilir. Çıkmadan evvel bebeği kısa bir süre okşamak, şefkatli sözler fısıldamak veya kısa bir ninni bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken bütün bunları oyun haline sokmadan, gece rutininin bir parçası olarak uygulamaktır. Anne, baba odadan çıktıktan sonra bebek ağlamaya başlarsa hemen yanına koşmak yerine bir süre ona kendi kendine olabilme iznini verebilirler. Bebek ağlamaya devam ederse, usulca odasına girip, kucağa almadan, yatağının yanında yine ninniyle, pışpışlayarak veya okşayarak bebeği sakinleştirebilirler. Bir başka yöntem de bebeğin yanında üst üste derin nefes almaktır. Bebek taklit etmeyi öğrenecek kadar büyüdüğünde sizinle birlikte nefes alıp, aslında bir tür rahatlama egzersizi yapmış olup daha rahat uykuya dalacaktır. Fiziksel bir ihtiyacı, sorunu olmadığından, örneğin aç olmadığından, altı temiz olduğundan, gazı olmadığından eminlerse, anne-babanın bebeği kucağa alması, yatağından kaldırması için sebep yoktur. Bir süre sonra bebek anne-babanın onu sakinleştirmesini içselleştirip kendi kendini rahatlatacak, yalnız başına odasında uyuyabilecek, gece uyansa bile geri uyuyakalabilecektir.

Bazı çocukların anne – babası ile uyumak istemesinin altında yatan nedenler nelerdir?
Psikolog Cemre Torun Narin: Hem evlilik ilişkisi için, hem de tüm ailenin daha sağlıklı uyuması için bebeklerin sürekli, rutin halinde anne-babalarıyla uyumaları sakıncalıdır. Çoğunlukla bebekten ziyade anne-babalar ya yorgunluktan, ya özlemden, ya da artık pes ettiklerinden dolayı bebek uyumadığında yataklarına alırlar. Daha büyük çocukların anne-babalarının yanında yatma isteği tuvalet ihtiyacından, korktuklarından, güvende hissetme ihtiyaçlarından veya anne-babalarıyla yeterince beraber olamadıklarından kaynaklanıyor olabilir.

Anne – babalar yanlarında yatmak isteyen çocuklara karşı nasıl bir yol izlemelidir?
Psikolog Cemre Torun Narin: Öncelikle çocuğun neden anne-babasının yatağında yatmak istediğini anlamak gerekir. Yukarıdaki sebeplerin hangisi geçerli ise, ona göre bir yol çizilmesi en doğrusudur. Bu esnada çocuk gece kalkıp anne-babanın yanına yatmak isterse ışıkları açmadan, sessizce ve uzatmadan ona herkesin uyuması gerektiğini, herkesin kendi yatağında daha rahat uyuyacağını anlatmaları ve çocuğu yatağına geri götürmeleri gerekir. Ona bağırmak, azarlamak veya uzun açıklamalar yapmak çocuğun olumsuz ilgi görmesine ve yanlış koşullanmasına sebep olacağından, şefkatli fakat biraz da uzak durmaları en yararlısıdır. Anne-babaların bu konuda kararlı olmaları, her ikisinin de aynı görüşte olmaları ve süreklilik göstermeleri çok önemlidir.

Çocuklar korkudan uyandıklarında ne yapmalı?
Psikolog Cemre Torun Narin: Çocuklar zaman zaman korku yaşayabilirler ve uykuları etkilenebilir. Bu durumda, ışıkları açmadan, sakin bir şekilde yanına gidip, sırtını sıvazlamak, küçük çocuklarda ninniyle teselli etmek, daha büyüklerde çok uzun konuşmadan, yaşına göre bir açıklama yapmak rahatlatıcı olabilir. Bu esnada en önemli olan, annenin sakin kalması, endişelenmemesi ve paniklememesidir. Çocukların belli yaşlarda normal korkularının olduğunu bilmek de anneleri rahatlatır. Eğer çocuk karanlıktan etkileniyorsa hafif bir gece lambası, ya da koridorda ufak bir ışığın olması gerekebilir.

Gece terörü nedir?
Psikolog Cemre Torun Narin: Gece terörü daha yoğun yaşanan kabuslardır. Kabus gören çocuklar korkarak uyanır, sakinleştirilmeyi beklerler ve kabuslarını anlatmak isterler. Gece terörü ise derin uykuda, çocuk uyuduktan 2-3 saat sonra gerçekleşir. Çocuk bağırabilir, yatakta oturabilir, ellerini kollarını sallayabilir, hatta kalkıp odanın, evin içinde koşuşturabilir. Terliyor ve/veya hızlı nefes alıyor olabilir ama bütün bunlar esnasında tamamen uyuyordur. Gece terörü çoğunlukla birkaç dakika sürer ve sonrasında çocuk yaşadıklarını hatırlamaz. Gece terörü nadir görülmekle birlikte, en çok 4-12 yaş arası çocukları etkiler. Aşırı yorgunluk, evde, okulda stresli ortam, farklı bir ortamda uyumak, ateşli hastalık, beyin ve sinir sistemi üzerinde etkisi olan ilaçların kullanımı gece terörünü tetikleyebilir. Aynı zamanda ırsi olduğu da bilinmektedir. Gece terörü yaşayan çocuğa bağırmak, onu silkelemek yerine sakin bir ses tonuyla rahatlatarak konuşmak gerekir. Altta yatan sebep ne ise, bununla ilgili bir uzmana danışmak yararlı olacaktır.

Doğum sonrası annenin işe başlaması bebeğin uyku düzenini etkiler mi?
Psikolog Cemre Torun Narin: Eğer anne eve geç geliyorsa ve bebekle birlikte olabilmek için onu geç uyutuyorsa bebeğin uyku düzeni etkilenebilir. Geç saatlere kadar uyanık olan bebek ertesi sabah geç kalkar ve gündüz uykuları da kayabilir. Bu durumda annenin bebeğin gece daha erken saatte, saat 8-8:30 gibi uyumasına izin vermesi, sabah erken kalkınca bebeğiyle vakit geçirmesi bebek için daha yararlı olur. Bir başka konu da, anne çalışmaya başlayana kadar bebeği gündüz uykularına kendisi yatırıyorsa başka birinin uyutmaya çalışması esnasında bebeğin düzeninin etkilenebileceğidir. Bunu önlemek için bebeğe bakacak kişinin daha anne çalışmaya başlamadan evvel bebeği uyutmaya alışması, bebeğin düzenini anlaması ve onun ritmine alışması gerekir.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bebeklerde, Çözümler, görülen, karşı, sorunlarına, sık, uyku


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557