Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Forum Renkli Özel :: > Benim Anılarım
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Benim Anılarım Forum Renkli üyelerinin unutamadığı ve eskiden başından geçen acı, tatlı, güzel anılarını bizlerle paylaştıkları bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Mayıs 2013, 04:33   #1 (permalink)
aRTıKYoK
Misafir Üye
aRTıKYoK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Üniversite Yılları

üniversite sınavına hazırlanmış sonucu beklediğim zamandı artık hangi üniversitede okuyacağım belli olacaktı ve sonunda atanmıştım da gitmiştim üniversiteye. Öyle pek başarılı bir üniversite hayatım olmasada damgasını vurduğum bir çok sınav oldu. İlk yıllar lise gibi sandığımız üniversitede çalışma temposuyla bir dersten kalmıştım sınırdan başarılı sayılabilirdimde. Ancak pek üniversite ortamını yaşayamıyoruz diye ikinci yıl gezmeye başlamıştık. Öyle bir alışmıştık ki rahatlığa okula uğramaz sınavlara girmez olmuştuk. Üsküdarın kızları güzelmi şarkısını dinlerken güzelmi diye bakmak için üsküdara gidiyoduk ankaranın meyhaneleri şarkısında görmeye ankaraya sivasın yolları şarkısındaki yolları görmeye sivasa bu şekilde geçen bir yılın sonunda ikinci yılda birtane bile dersten geçememiştik. Arkadaş çevresinin büyük etkisi olduğu bu durumdan kurtulmak için tüm arkadaş çevremle muhabbeti kesmiştim. Zaman zaman yolda gördümmü konuşuyoduk. Bu sefer kurduğum yeni arkadaş çevresiyle kafe açmış kafe işletiyoduk bir yılda böyle gidememiştim okula ve dersler hala duruyodu 11 dersten geçmişim 55 ders hala bekliyor ve 3. yılıma girmiştim. Dördüncü yılda azcık toparlanayım derken yine pek etkili olmamış bu seferde kız arkadaş sorunu yüzünden yine okula uğramamıştım. Her ay onun yanına gitmek için Ankaraya geçiyor ve geldiğimde cebimde para kalmadığı için okula bile uğrayamıyordum. Bazen yiyecek yemek bile bulamıyordum ama değer diye düşündüğüm o an için değmeyeceğini yıl bittiğinde anca öğreniyordum. Artık dördüncü yılda bitmiş ve geçtiğim ders sayısı hala 11 di. Okulla bağlantım resmen kopmuştu. Tekrar derslere adapte olmama gerekirdi. Beşinci yılımda buna gayret etmiş bir dönem okula uğramış ona rağmen pek etkisi olmamış ikinci dönem yine başı boş dolanmaya başlamıştım. İnternette oynadığım oyuna takılmış tüm vaktimi ona harcıyordum.


Altıncı yılıma geldiğimde artık tüm zamanı tüketmiştim. Hiçbir fırsat kalmamıştı. Ya düzgünce okula devam edecektim yada tamamen üniversite hayatı benim için bitecekti. Şartlarıda düşünürsek durum haliyle vahimdi. Ve ailemin harcadığı paranın yaptığı baskı stres altında bırakıyordu insanı. Ve harcadığım boşa vakit öyle bir hale sokuyorduki düşündükçe nefes almak zorlanıyordu. Tabi bu durumdan dolayı ailemlede aram açılmıştı bayağı. Şimdi düşünüyorumda iyi katlanmışlar bana. Aynı durumda onların yerinde olsaydım bu kadar fırsatı kendime bile vermezdim. Yedinci yılıma girmiştim ve okula sürekli uğruyor derse adepte oluyordum. Kredim ortalamadan dolayı az alıyordum dört ders alabilmiştim birinci dönemde ve aldığım dersleri en zor dersler olarak seçmiş zaten az sayıda alıyorum geçerim düşüncesiyle şartları zorluyordum. Dönem sonunda dört dersin dördünüde vermiştim. İlginç yanı vizesinden sıfır aldığım dersin finalinden 90 alarak yapılmıcak birşeyi yapmış ve o hocadan ilk 90 alan öğrenci olmuştum.İkinci dönem bunun rahatlıyla aldığım sekiz dersin sekizindende kalmıştım. Yaz okuluna gitmiştim yaz okulundada üç dersi vermiş son yılıma girmiştim. Artık sekizinci yılda öyle bir çalışma yapmam gerekiyorduki bir tane bile ders bırakamazdım. Bu yıl öyle yada böyle okulum bitecekti. Yönetmeliğin verdiği hakla geriye kalan 51 dersin 51 inide almıştım.


Evime sürekli gelen arkadaşların gelmemesini sağlamıştım başta. Sonrasında televizyondan tamamen bırakmıştım. Futbol halı saha sinema tiyatro gibi ne kadar sosyal etkinlik varsa hepsindende vazgeçmiştim. Konsantrasyonu sadece bir şey için kurmuş o 51 dersin 51 inde geçmek içindi. Okulun ilk gününden beridir sekizinci yılın dönemin çalışmaya başlamıştım dersin çokluğundan dolayı sınavdan aylar öncesinden bir çoğunun çalışmasını bitirmem gerekiyordu. Yaptığım tek iş okula git gel yemek ye derse otur günde uyuduğum uyku 4 saati geçmiyordu kimi zaman 52 saat uykusuz kaldığım vakitler oluyor bir anda vücut dayanmayıp uykuya daldığım anlar oluyordu. Sınav dönemi yanaşmıştı vizelerde millet günde bir vizeye girerken hatta üç gün arada bir vizeye girerken ben günde üç vizeye ertesi gün iki vizeye bir gün boşluk sonrasında yine üç vizeye bu şekilde iki hafta belki vizeye girmediğim bir gün olacak şekilde her gün vizeye giriyordum. Vize notları açıklandığında durum kritikte kalan üç ders kalmış diğerleri kurtarabileceğim seviyeye gelmişti. Finaller başladığında ilk dönem aldığım 26 dersin 26 sınıda vermiş bu derslerden birinden yapı statiği 2 den aldığım 75 notu en yüksek final notu olmuştu okul tarihinde. Helede benden 60 üstünde kimse not alamaz diyen bir hocadan 75 almak başarının meyvesinden başka bir şey değildi. Geriye son 25 ders kalmış bu derslerin üçü seçmeli ikisinin vizesi olmayan ders olması dönem sonuna kadar beni rahatlatmıştı. ancak bu seferde proje çizmekten çalışmaya fazla vakit bulamıyorduk. İkinci dönem sonunda da 25 dersi vermiş artık mezun olmuştum...


Okulun uzamasının bana yan etkileri bayağı olmuştu uzadığı ilk zamanlarda hocalarda bu çocuk yapamaz anlayışını kırmak , ve yönetmelikte hakları aramak ve şansın yardımıyla sınavları birbirine karıştırmamak mezun etmişti beni. İlk yıldan beridir düştüğüm kötü durumların haddi hesabı yoktu. Açlık,Yanlış arkadaş seçimi, internet, oyun, kız arkadaş, gezmek, dolaşmak, yapmamam gereken zamanlarda yaptığım bu durumlardan dolayı okulu sekiz yılda bitirmiş ve bunun stresinden dolayı saçlar gitmiş, üstüne görmemem gereken şeyleri peş peşe yaşamış olmak biraz olsun insanın yalnız kalması gerektiği durumunu doğurmuştu. Öyle bir durum oluşturmuş ki şu anda bile bir şeye canım sıkılsa direk yalnız kalmayı çözüm yolu olarak kabul ediyorum. Zaman zaman bir kusur bir hata gördüğümde karşımda tüm ortamı değiştiriyorum. O kadar dilim yanmış ki bu durumdan her şey de detayına kadar düşünüp bana zararı yararı ne olacak düşünmem gerektiğini anlıyorum. Öyle bir duruma geliyor ki insan bu şartlarda hayatın her evresinde her detayı düşünüyorum.Öyle bir alışkanlık yapmış ki bu durum bende karşımda ki yeni tanıştığım insanların bile kusurlarını sıralıyorum. Sıralamam yetmiyor birde gelmiş yüzlerine söylüyorum. Bu kadar açık sözlü olma lafını o kadar çok duyuyorum ki ama elimde değil istesem de kendimi tutamıyorum.


Bir çok insan karşısında açık sözlü insan arar ya bunun bile hikaye olduğunu biliyorum. Açık sözlü olsun bir şey saklamasın bu düşüncede ki bir çok insanın bu lafı içtenlikle söylediğine bile inanmıyorum. Çünkü yüzlerine kusurlarını söylediğin zaman bir insanın şimdiye kadar gelip de teşekkür ettiğini daha görmedim. Aynı şekilde kendi kusurlarımı yüzüme söyleyen bir insan olduğunda savunma mekanizmam harekete geçip konuyu ona çevirtip kendi kusurlarını yüzüne sayarak söylediğine pişman hale getiriyorum. Ve ne yazık ki bende gelmiş hatalarımın yüzüme söylenmesini bekliyorum. Öyle bir savunma mekanizması kurmuşum ki kendime hiçbir tartışmada haksız duruma düşmüyorum. Haksız olmama rağmen o an tartışma bitene kadar haksızlığımı kanıtlayamıyor. O kadar kusura o kadar önlem alıp adım atmışım ki yanlışımı bile doğru gösteriyorum. Ve aradan süre geçince de hatamı yüzüne söyleyip söyleseydin diyorum. Hatamı bile kabul ederken üste çıkıyorum. Bu durumdan pek memnun olmasam da nadirde olsa bu duruma göre hareket eden insanları tanıdıkça mutlu oluyorum. Söylediğim lafa karşılık verdiğimde anında savunmaya geçmeyerek benim savunma mekanizmamı kırmaya çalışan insanları takdir ediyorum. Ve ne tesadüf ki etrafıma hep böyle insanları bulundurup kendi hatalarımı bir çok kez söylemeden bana göstermelerini sağlıyorum. Ve aynı şekilde onlarında hatalarına aynı önlemleri almasını gördükçede mutlu oluyorum.


Zaman zaman bu durumu bir oyun haline getirip yaşadıklarımızın bize kazandırdığı kötü anıları iyiye çevirmenin yollarını arıyoruz.Ortaya bir konu atıp tartışıyoruz ki tartışmaların hepsi hararetli geçiyor. Bir kazanan olsun diye değil kendi düşüncelerimiz yıkmaya çalışarak tartışıyoruz. Böylece hem düşüncelerimi daha iyi savunmayı sağlıyor her düşüncemizde açığımızı görüp bir sonraki konuşmada bu açığı kapatıyoruz. Bir yan etkiside oluyor tabi bu durumun. Hepimiz maalesef bir numara profosyonel yalancıda olabiliyoruz...


Mustafa KURT
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
üniversite, yılları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557