Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Bilgisayar ve Donanım Bilgisayar ve bilgisayar donanımları ile alakalı tüm konuları bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ekim 2013, 03:15   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1809
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
tick PC kasası seçerken dikkat edin

Sadece tasarımına bakıp kasa seçenlerdenseniz, bu rehberimize göz atmanızda yarar var!Günümüzde dizüstü bilgisayarlar yükselişlerini sürdürseler de, masaüstü bilgisayarların soyu henüz tükenmedi ve yakın bir gelecekte de tükenecek gibi görünmüyor. Özellikle masaüstü bilgisayar bileşenlerinin fiyatlarının düşmesiyle birlikte, günümüzde masaüstü bilgisayar sahibi olmak oldukça cazip görünüyor. Alışveriş esnasında elbette en önemli parçaları işlemci, anakart ve ekran kartı gibi bileşenler oluşturuyor gibi görünüyor. Fakat tüm bu bileşenleri bir arada tutan kasanın, satın alım aşamasında büyük önem taşıdığı da bir gerçek. Kasa tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok kriter bulunuyor.

Kasa seçiminde sadece tasarıma bakarak tercih yapamayacağınız bir gerçek. Anakartınız başta olmak üzere kasanızın içini doldurmak istediğiniz diğer bileşenleri de dikkate alarak bir tercih yapmalısınız. Seçim aşamasında; kasanın boyutu ne olacak, sabit diskler için yeterli yer var mı, fanlar işlemciyi soğutmak için yeterli olacak mı, donanımlarınızın gücünü karşılayacak seviyede güç üretebiliyor mu gibi daha pek çok soru ortaya çıkıyor. Bu rehberde bu sorulara ilişkin tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Kasanızın boyutu ne olacak?Öncelikle satın alacağınız kasanın anakartınızla uyumlu olması gerekiyor. Anakartınız Mini Tower formunda ise bakmanız gereken kasa türleri Mini Tower ATX, anakartınız Midi Tower formunda ise yine tercih etmeniz gereken kasa Midi Tower ATX olmalıdır. Elbette anakartın yanında diğer bileşenlerin boyutları nedeniyle de tercihinizi uygun boyutlu kasadan yana yapmanız gerekiyor. Bu biraz da sisteminizin kullanım alanıyla ilgili elbette. Örneğin, oyun bilgisayarları genellikle büyük boyutlu kasalara kurulurlar. Çünkü oyun oynamak için gerekli olan bileşenler hem boyut olarak büyük oluyor, hem de çok fazla ısındıkları için alana ihtiyaç duyuyorlar.

Piyasada farklı boyutlarda kasalar bulunuyor. Midi Tower, Mini ITX, Slim ve Mini Tower bunlardan bazıları. Her biri kullanım farklılıkları sunmasıyla da birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu kasa türlerini inceleyerek donanımlarınıza uygun kasayı tercih edebilirsiniz. Ancak sadece donanım parçalarınızın satın alacağınız kasanın içine sığmasının yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir sistem için kasanın içinde boş alanların kalmasına dikkat etmeniz şart; kasa içi hava dolaşımının yeterli düzeyde olduğundan emin olun.

Tasarım: Şık bir görünümden fazlasıPiyasada sıra dışı tasarıma sahip kasa modelleri bulunuyor. Özellikle oyuncular için iyi seçenekleri görebiliyoruz. Agresif tasarımlı ve ışıklandırmalı kasalar fazlasıyla rağbet görüyorlar. Şeffaf kapaklı ve LED ışıklı modeller oldukça şık görünüyor doğrusu. Ancak satın alacağınız kasanın görünümünün şık olmasının yanı sıra pek çok detaya da önem göstermeniz gerekli. Bu detaylar kasanın dış görünümünde olduğu kadar iç tasarımında da dikkat çekiyor. Örneğin kasa içindeki kablo dağılımına ve kabloların geçtiği alanlara bakmanız, montaj konusunda size yarar sağlayacağı kadar hava sirkülasyonunu da yakından ilgilendiriyor. Diğer yandan satın almayı düşündüğünüz kasanın, donanımınıza havasızlık kadar zarar veren bir diğer etken olan toza karşı da dayanıklı olması gerekli. Bu nedenle kasanın çevresinde toz filtreleri olup olmadığını da bizce kontrol etmelisiniz.

Kasanın dış tasarımına dönecek olursak, ön panelinde bağlantı noktaları bulundurmasının yararınıza olduğunu söyleyebiliriz. Ön panelinde arabirimler bulunduran kasalar, diğerlerine göre daha rahat bir kullanım sunuyorlar. Bu sayede çokça kullanılan USB ve kulaklık girişleri gibi bağlantılar için sürekli kasanın arkasına uzanmak zorunda kalmıyorsunuz. O sebeple satın alacağınız kasanın bu girişlere ön panelinde yer verip vermediğine muhakkak bakın. Günümüzde zaten pek çok kasada ön tarafta bu girişlere ve fazlasına yer veriliyor. Ancak diğer yandan bazı kasalar ön panelinde USB bağlantısı bulundursalar da, ucuz işçilik ve kullanılan kalitesiz malzemeden dolayı bu USB portları elektrik kaçakları nedeniyle uzun ömürlü olmuyor ve kısa bir süre sonra bozulabiliyor. Bu da USB belleğinizin bilgisayarca tanınmayacağı veya taktığınız USB belleklerin yanacağı anlamına geliyor. Bu sebeple kasanın kalitesinden emin olmanız şart.

Uygun sıcaklık koşullarıİyi bir sistem için kaliteli donanım birimlerine sahip olmanız kadar, onların çalışabilmesi için uygun sıcaklık koşullarına da ihtiyacınız var. Bunun için kasanın soğutma özellikleri üzerinde oldukça hassas durmalısınız. Genellikle daha büyük boyutlu kasalar daha fazla boşluğa sahip oldukları için daha kolay soğuyacaktır. Ancak büyük boyutlu olan kasalar da yüksek işlem kapasiteli öğelerle donatılacağı için yine iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyacak. Ancak eğer sadece e-postalarınızı kontrol etmek, internete bağlanmak veya ufak tefek işlemler yapmak için bir kasa topluyorsanız, çok fazla sıcaklık problemine tanık olmayacaksınız.

Kasanızın içindeki ısı dengesini iyi bir şekilde ayarlamanız stabil bir sisteme sahip olmak için oldukça önemli. Bu sebeple kasa hacminizin yanında, beraberinde kaç adet fan getirdiğine dikkat etmeniz gerekli. Bunun yanı sıra kasaya ek olarak kaç adet fan takabileceğinizi bilmeniz de iyi olacak. Yüksek performans bekleyeceğiniz bir sistem topluyorsanız, ekstra fanlı kasalar tercih sebebiniz olmalı. Ayrıca iyi bir hava sirkülasyonu için, kasanın önden aldığı havanın arka kısımlara ulaşabilmesi konusunda kasa içi düzen de etkin rol oynuyor. Bu nedenle kasa içinde bulunan kabloları dağınık bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Sessiz bir sistem


Her ne kadar fanlar soğutma konusunda etkin rol oynasalar da ses konusunda dezavantaj yaratmıyor değiller. Zira bir kasanın kulakları sağır edecek gürültüsünün en büyük suçlusu, içinde dönüp durmakta olan fanlardır. Bu yüzden fan seçiminde de dikkat etmeniz gerekli. Bu konudaki en önemli ipucu, daha küçük boyutlu fanların daha çok gürültü çıkartacağıdır. Her ne kadar ilk bakışta tam tersinin daha mantıklı olduğu düşünülecek olsa da, küçük fanların aynı hava akımını yaratabilmesi için daha çok sayıda dönüş yapmak zorunda olması, büyük fanlara göre daha çok ses çıkarmaları anlamına geliyor. Bu sebeple kasanızda birkaç adet büyük fanın olması sessizliğe çare olacaktır.

Sessiz bir kasa için, kasa içinde bulunan tüm birimlerin iyi bir şekilde sabitlendiğinden emin olmanız olası gürültüleri engeller. Ayrıca kullanacağınız sabit diskler de gürültüye katkıda bulunur. Bu nedenle mümkün mertebe SSD'ye yönelmenizi tavsiye ederiz. Böylece ses konusuna çözüm getirirken performans artışına da katkıda bulunabilirsiniz.

Daha fazla performans = Güç


Satın alacağınız kasanın üzerinde halihazırda bir güç kaynağı bulunuyor olacak, ancak bu güç kaynağının üst seviyede olmasını beklememelisiniz. Eğer standart bir kasa topluyorsanız bu güç kaynağı size yetebilir, fakat üst kullanımlar için ayrıca bir güç kaynağına ihtiyaç duymanız olası. Uygun fiyatlarla toplanan standart bir sistemin enerji tüketimi 150 - 200 watt civarında olacakken, bu değerleri kasanın üzerindeki en kalitesiz güç kaynağı bile rahatlıkla karşılayabilir. Fakat sistemi koruma adına hiçbir teknoloji içermediğinden, şebeke bazlı sorunları rahat bir şekilde sisteminize yansıtabileceğini de hesaba katmalısınız. Bu sebeple satın alacağınız kasa üzerinde bulunan güç kaynağı herhangi bir koruma faktörüyle donatılmamış ise, değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Elbette üzerindeki güç kaynağıyla yüksek güç üretebilen kasa modelleri de yok değil.

Şehir efsanelerine aldırmayınBu son adımımızda kasa seçimine yönelik değil, kullanımına ilişkin birkaç tavsiyede bulunmak isteriz. Önceki adımda bahsettiğimiz güç kaynağı seçiminin gösterdiği önem kadar, kasanızı konumlandıracağınız alanın da önem taşıdığını söylememiz gerekli. Fanların hava alıp vermesini engelleyecek şekilde konumlandırılan kasaların, bileşenlerin çok daha kısa sürede ısınmasına sebep olacağını bilmelisiniz. Ayrıca sistemi soğutmak için kasa kapağını açma yönteminin de tamamen şehir efsanesi olduğunu söyleyelim. Oldukça yanlış bir uygulama olan bu yöntem neticesinde dışarıdaki tüm tozları kasanızın içine davet etmiş olursunuz. Böylece donanım parçalarınız statik elektriğe maruz kalacak ve ömrü daha kısa olacaktır.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Mayıs 2014, 12:18   #2 (permalink)
Üye

Baypala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 01 Mayıs 2014
(Mesajlar): 35
(Konular): 6
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 4
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart

Çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Kasa seçerken artık sanırım en önemli şey harddisk yuvalarının çekmeceli oluşu ve ekran kartının rahatlıkla girebileceği kadar geniş olmasıdır. Ekran kartları devasa boyutlara ulaştı ve çoğu kasaya sığmıyor malesef. Buna dikkat etmelisiniz.

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
Baypala isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 09 Aralık 2015, 00:30   #3 (permalink)
Üye

yenal1990 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2015
(Mesajlar): 119
(Konular): 104
Renkli Para : 2010
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart

teşekkürler

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
yenal1990 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dikkat, edin, kasası, pc, seçerken


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557