Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Biyoloji
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Biyoloji Biyoloji dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree7Kişi Beğendi
  • 2 Post By Innominate
  • 1 Post By azurel
  • 2 Post By Innominate
  • 1 Post By azurel
  • 1 Post By Pαndorα
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Eylül 2012, 00:16   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Örümcek Biyolojisi

Örümcekler (Ordo: Araneae) günümüzde tüm dünyaya yayılmış 111 familya ve yaklaşık 45000 tür ile muazzam çeşitliliğe sahip bir hayvan grubudur. Ülkemizde bu canlılar 52 familyaya dahil 933 türle temsil edilmektedir ve uzmanların söylediğine göre bu sayının 2000’e dayanacağını varsayabiliriz. Benzer tahminler dünya örümcekleri için yapıldığında ise şu an yolun sadece %20-30’luk bir kısmını katettiğimizi söyleyebiliriz. Yani daha keşfedilecek çok şey var.

Bir canlı grubu hakkında konuşmadan önce o grubun canlılık dünyasındaki yeri hakkında bilgi vermek genel bir bakış açısı kazandırma açısından oldukça önemlidir. Bunu yaparken sınıflandırmanın temel prensiplerine değinmek faydalı olacaktır. Şu an dünyada Biyoloji literatüründe yer alan çalışmaların yarıdan fazlası canlıların sınıflandırılması ve birbirleriyle olan akrabalık derecelerinin belirlenmesi ile ilgilidir. Ne var ki bu çalışmalar, yaklaşık 4 milyar yıldır süregelen evrimsel süreçte ortaya çıkan inanılmaz derecedeki canlı çeşitliliğini anlamak için hala yeterli değil. Her geçen gün keşfedilen yeni türlerle canlılık ağacı giderek büyümekte, yapılan yeni tür keşifleriyle yeni yaşam stratejileri, yeni genler ve dolaylısıyla Biyolojik bilimlerin uygulama sahası için potansiyel taşıyan yeni pek çok bilgi bilime kazandırılmaktadır.

Canlıların sınıflandırılması problemi Aristo gibi ilk düşünürlerin de dikkatini çekmiş; ancak kabul edilebilir bir bilimsel bir yöntem olarak sınıflandırma sistemi, 18. yüzyılda Carl Nilsson Linnæus tarafından oluşturulmuştur. Bu sisteme göre canlılar iki kelimeli isimler alır. Örneğin: Vipera ammodytes (ülkemizde yaşayan bir engerek yılanı); burada Vipera cins ismi iken ammodytes tür ismi olarak adlandırılır. Biz de bu sistemle isimlendiriliriz: Homo sapiens Linnaeus, 1758. Türler isimlendirilirken aynı zamanda tür adının yanına o türü isimlendiren şahsın adı ve keşfin yapıldığı yılın da yazılması gerekir (ama genelde kolaylık açısından bu uygulamaya gidilmez).

Sınıflandırma yapılırken canlılar benzer ve farklı yönleri değerlendirilerek hiyerarşik gruplara ayrılır. Bunlara kategori adı verilir. Kategoriler sınıflandırma basamaklarıdır. Bu basamaklara yerleştirilen herhangi canlı grubuna ise takson adı verilir. En temel kategoriler ve bir örnek olarak karadul örümceği taksonunun sınıflandırma şeması:


Kategoriler (Türkçe) Kategoriler (İng) Taksonlar

Alem Kingdom Animalia (Hayvanlar)
Şube Phylum Arthropoda (Eklembacaklılar)
Sınıf Class Arachnida (Araknidler)
Takım Ordo Araneae (Örümcekler)
Familya Family Theridiidae
Cins Genus Latrodectus
Tür Species Latrodectus mactans Fabricius, 1775

Canlı çeşitliliğini yukarıdaki 7 kategoriyle açıklamak mümkün değildir. Bu sebeple yukarıdaki yedi ana kategoriyle birlikte ara kategoriler de bulunmaktadır; örneğin şube-sınıf arasında alt şube, takım-familya arasında alt takım, üst familya gibi…

Örümceklere başlamadan önce bir fikir vermesi için yakın akrabalarına değinelim. Örümcekler takımı; akrepler, keneler, akarlar, otbiçenler, böğüler, yalancı akrepler, kamçılı örümcekler gibi hayvanlarla aynı sınıf içinde yer alır: Araknidler. Araknidlerin en ortak özellikleri keliser adı verilen (ve embriyolojik olarak böceklerdeki antene karşılık gelen, ancak görevi tamamen farklı) yapılarıdır.


Soldan sağa: Otbiçen, akrep, yalancıakrep, böğü, kene, akar, kamçılıörümcek.

1.2. Örümcek Morfolojisi

Bir örümceğin vücudu genel olarak cephalothorax (prosoma) ve abdomen (ophistosoma) olmak üzere ikiye ayrılabilir. Prosoma (ön kısım) genel olarak hareket, duyu, besin alımı ve sinir sistemi ile ilgili organlar barındırırken; ophistosoma (arka kısım) sindirim, solunum, dolaşım ve ağ yapımıyla ilgili organlar taşır. Prosoma ve ophistosoma pedicel denilen ince bir yapıyla birbirne bağlanır.Prosoma üstte carapace, altta ise sternum isimli yapılarla kaplıdır. Prosomada önden arkaya doğru; bir çift keliser, bir çift ayak benzeri pedipalp (erkeklerde bu yapı üreme organı olarak kullanılır ve bu sadece örümceklere has bir durumdur) ve son olarak da 4 çift yürüme bacağı bulunur. Örümceklerde bacaklar yedi segmentlidir ve son segmentin ucunda 2 veya 3 tırnak bulunur.

Ophistosomada ise üreme açıklıkları (bknz yukarda epigastric furrow), kitapsı akciğerler ve genelde uç tarafta yerleşmiş 3-4 çift örü memesi bulunur. (spinnerets)

Örümceklerin hepsi zehirli hayvanlardır ve avlarını zehirleri aracılığıyla etkisiz hale getirirler. Zehir prosoma içinde yer alan zehir bezlerinde üretilir ve özel kanallarla keliserlere iletilir (alttaki resimde görülüyor). Keliserlerin ucu deliklidir ve av sokulduğunda zehir bu deliklerden avın vücuduna aktarılır. Avlarının çok büyük bir kısmını böcekler oluştursa da örümcekler; başka örümcekleri, bazı büyük tarantulalar kuş, küçük kemirgenler gibi nispeten büyük avları da yakalayabilirler. Avlarının büyük çoğunluğu böcekler olduğu için örümcekler tarımsal arazilerde zararlı böcekleri kontrol etmek amacıyla büyük bir kullanım potansiyeline sahiptir.1.3. Örümcek Filogenisi

Örümcekler sistematik kategorilerden takım seviyesinde bulunur. Latince Araneae olarak isimlendirilen örümcek takımı çeşitli morfolojik karakterlere göre daha alt dallara ayrılır.

Peki bu ayrımlar neye göre yapılmaktadır? Canlıların sınıflandırılmasında ilk çalışmalar hep morfolojiden yola çıkılarak yani fenotip tabanlı olarak yapılmıştır. Bu bugün de büyük oranda devam etse de özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren gelişen moleküler biyolojik teknikler sistematikte de kullanılmaya başlanmıştır. Artık sınıflandırmalar genetik uzaklık ve yakınlıklar göz önüne alınarak da değerlendirilmekte ve daha sağlam sonuçlar elde edilmektedir. Filogenetik sistematik adını alan bu yeni yaklaşımla canlı grupları genetik benzerliklerine göre filogenetik ağaçlara yerleştirilir. Tamamen morfolojik karakterlere bakılarak yapılan sınıflandırmaların bir çoğunun; bugün filogenetik sistematik yaklaşımıyla ele alındığında, doğru olduğu görülmüştür.

İlk paragrafta sınıflandırmada kullanılan morfolojik karakterlerden bahsetmiştik. Bunlardan bazıları: Carapace, sternum, gözler, keliserler, ağız parçaları, bacaklar, pedipalpler, örü memeleri, solunum ve üreme organlarıdır. Örümcekler bu organların özelliklerine göre sınıflandırılır. Bunlardan üreme organları en önemli olanıdır; çünkü diğer karakterler kullanılarak (mesela gözlerin sayı ve dizilişi, bacaklardaki özel dikenlerin sayı ve pozisyonları gibi) yapılan sınıflandırmalar çoğu zaman sadece cins seviyesine kadar yardımcı olurken üreme organlarının yapısı o bireyin hangi türe ait olduğunu belirler; çünkü türe özgüdür. Mesela aşağıdaki görsellerde üst-sağdaki göz yapısı kurt örümcekleri (Lycosidae) denilen bir aile için karakteristiktir. Elinizdeki örneğe bakıp bu göz yapısını görünce aklınıza hemen bu familya gelir ve ardından diğer karakterlere bakıp daha detaylı bir ayrıma gidersiniz (cinsini belirlemek gibi). En son aşamada türü belirlemek için üreme organları incelenir. Alttaki iki resimde ise (solda erkek, sağda dişi) örümceklerin üreme organları görülmekte. Bu organların detaylı incelemesi sonucunda elinizdeki bireyin hangi kurt örümceği olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu arada sadece örümcekler pedipalplerini üreme organı olarak kullanırlar, bu örümceklere has bir özelliktir.


Erkek ve dişi üreme organları genel görünümü. Erkek (Solda), Dişi (Sağda)

Şimdi örümcek filogenisine bir göz atalım:

Filogeni kavramından kısaca bahsetmiştik. Bir canlı grubunun filogenisi incelenirken kullanılan en yaygın araçlar filogenetik ağaçlardır. Ağaç benzetmesinden de anlaşılacağı üzere ana gövdeden ayrılan dallar (kladlar) farklı grupları temsil eder.

Örümcekler yaklaşık olarak 300 milyon yıldır dünya üzerinde bulunmaktadır. Fosil kayıtları incelendiğinde ilk örümceklerin bugünkülerden farklı bazı morfolojik özellikler gösterdikleri görülür. Bunların başında segmentli yapı gösteren opisthosoma gelir. Bu karakter örümcekler için oldukça ilkel bir özelliktir. Evrimsel süreçte bu segmentli yapıdan uzaklaşma görülür. Peki günümüzde böyle örümcekler yaşamakta mı? Evet, günümüzde bu ilk örümceklerin temsilcileri hala yaşamakta…

Örümcek filogenetik ağacındaki ilk ayrım burada karşımıza çıkıyor. Segmentli vücut gibi ilkel özellikler sergileyen örümcekler Mesothelae Alttakımında yer alırken, Opisthothelae Alttakımı örümcekleri daha gelişmiş karakterlere sahiptir. Mesothelae dalında günümüzde hala yaşayan Liphistidae familyası örümcekleri yer alır. Ayrıca nesli tükenmiş Arthrolycosidae ve Arthromygalidae familyası üyeleri yer almaktadır. Mesothelae örümceklerinde kitapsı akciğerler belirgindir, 4 çift örü memesi taşırlar ve örü memeleri karınlarının ortasında yerleşir, opisthosomaları segmentlidir. Diğer taraftan Opisthothelae örümceklerinde örü memeleri genelde 3 çifttir ve opisthosomanın ucunda yerleşmiştir, ayrıca segmentli yapı göstermezler.Liphistidae (Familya): Üyeleri yaşayan en ilkel örümceklerdir. Ophistosomaları segmentli yapı gösterir. 4 çift örü memesi vardır. Örü memeleri ophistosomalarının ortasında yer alır. Kitapsı akciğerleri belirgindir.

Örnek tür: Liphistius malayani Abraham, 1923
Mesothelae alttakımı dışındaki örümcekler nispeten gelişmiştir. Opisthothelae alttakımı altında toplanırlar. Bu alttakım da kendi içinde iki dala ayrılır: Mygalomorphae ve Araneomorphae İnfratakımları (infratakım alttakımın altındaki bir kategori).

Mygalomorphae ile Araneomorphae infratakımları keliserlerinin yönelişine göre ayrılır. Mygalomorphae örümceklerinde keliserler birbirine paralel iken Araneomorphae örümceklerinde keliserler birbirlerine doğru bakar.


Solda görünen keliserler bir Mygalomorph örümceğe aitken, sağdaki Araneomorph bir örümceğe aittir.

Mygalomorphae (infratakım): Bu dalda tarantula olarak bilinen örümcekler yer alır. Nispeten iri hayvanlardır, güçlü bacaklara ve güçlü keliserlere sahiptirler. Her ne kadar insanlar için korkutucu görünse de zehirleri genellikle insanlar için ciddi tehlike yaratmaz (istisnalar hariç: Atrax cinsi). Kitapsı akciğerler Mesothelae’ de olduğu gibi görünür şekildedir. En belirgin özellikleri keliserlerinin birbirine paralel uzanmasıdır.

Örnek tür: Aname atra Strand, 1913 (Nemesiidae familyası)


Solda paralel uzanmış keliserler, sağda türün genel görünüşü

Araneomorphae (infratakımı): Bu daldaki örümcekler günümüz örümceklerinin yaklaşık %90’ ından fazlasını oluşturur. Keliserler birbirine bakar. Genelde bir çift kitapsı akciğer taşırlar. Mesothelae örümceklerindeki 4 çift örü memesinden biri Mygalomorphae örümceklerde tamamen kaybolmuşken, Araneomorph örümceklerin bir kısmında bu yapı körelmiş; bir kısmında ise birbirine kaynaşmış bir yapı olarak ortaya çıkar. Yani 3 çift örü memesinin yanında 4. çift birleşerek ve indirgenerek düzlemsel bir yapı oluşturur. Bu yapıya cribellum adı verilir ve ağ üretme işlemini hala devam ettirmektedir. Ancak burda üretilen ağ diğer 3 çifttekinden farklı bazı özellikler gösterir.


Üstte Mygalomorphae altta ise Araneomorphae örümcekte kitapsı akciğerlerAraneomorpha infratakımı örümceklerini ise genel olarak 2 dala ayırmak mümkündür: Entelegynae ve Haplogynae örümcekler. Bu ayrım üreme organlarının yapısına göre yapılır. Entelegynae örümcekler gelişmiş kanal sistemlerine sahip üreme organları taşırken, Haplogynae örümcekler nispeten basit yapılı üreme organlarına sahiptir.


Gelişmiş (entelegyn) üreme organlarının detaylı yapısı


Basit (Haplogyn) üreme organlarının detaylı yapısıkaynak
Pαndorα ve azurel Bunu beğendiler.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 03 Eylül 2012, 00:17   #2 (permalink)
Acınmaktansa Kıskanılmak Daha İyidir.

azurel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 27 Mayıs 2012
Yaş: 28
(Mesajlar): 3.617
(Konular): 508
Renkli Para : 385348
Aldığı Beğeni: 350
Beğendikleri: 223
Ruh Halim: Acimasiz
Standart

vay be makale gibiydi abi=)
Innominate Bunu beğendi.

azurel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 03 Eylül 2012, 00:18   #3 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

forumda fazlasıyla öğrenci arkadaşımız var burak.. umarım onlar için iyi bir kaynak görevi görür =)
Pαndorα ve azurel Bunu beğendiler.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 03 Eylül 2012, 00:22   #4 (permalink)
Acınmaktansa Kıskanılmak Daha İyidir.

azurel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 27 Mayıs 2012
Yaş: 28
(Mesajlar): 3.617
(Konular): 508
Renkli Para : 385348
Aldığı Beğeni: 350
Beğendikleri: 223
Ruh Halim: Acimasiz
Standart

Alıntı:
tersfalso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
forumda fazlasıyla öğrenci arkadaşımız var burak.. umarım onlar için iyi bir kaynak görevi görür =)
inşallah abi =)
Innominate Bunu beğendi.

azurel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 03 Eylül 2012, 00:23   #5 (permalink)
No mαtter the distαnce, we still look αt the sAmE moon ~


Pαndorα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: İstαnbul
Yaş: 24
(Mesajlar): 23.328
(Konular): 2239
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 762479
Aldığı Beğeni: 1842
Beğendikleri: 1637
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart

kamçılıörümcek.

Muhteşem canlılar ya Uzaktan seviyorum onları :diss:
Teşekkürler paylaşım için
Innominate Bunu beğendi.


Senden bir parçayım artık, belki de baştanbaşa
sen oldum farkında değilsin.
Beni bana bırakma!
Pαndorα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
biyolojisi, örümcek


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557