Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Biyoloji
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Biyoloji Biyoloji dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Aralık 2012, 14:34   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart DNA'da, Tamirden Sorumlu Birimleri Yönlendiren Merkezi Bir Emir Sistemi Var.Allah’ın yarattığı ilk insan olan Hz. Adem’den dünyanın son zamanlarında doğacak en son bebeğe kadar gelmiş geçmiş tüm insanlar birbirlerinden farklıdırlar. Hiç biri bir diğerinin aynı değildir. Rabbimiz sonsuz yaratma gücüyle her insanı birbirinden farklı yaratmıştır. Tıpkı her insanın parmak izinin farklılığı gibi. Bu Rabbimizin ‘Sani’ yani –sanatçı– sıfatının bir tecellisidir.

Fiziksel özelliklerin oluşumuna Rabbimiz DNA adı verilen gözle bile görülemeyen her insanın “tarifini” içinde bulunduran dünyanın en küçük bilgi bankasını vesile kılmaktadır.

DNA nerededir?

DNA’nın yerini bulmak için çok güçlü bir elektron mikroskobuna ihtiyaç vardır. Bu güçlü elektron mikroskobuyla bir insan bedenini oluşturan hücreleri görmek mümkündür. Tek bir hücre 50 milyon kere büyütüldüğünde DNA iplikçiğine ulaşılır. (Örneğin bir kum tanesi 50 milyon kere büyütüldüğünde kum tanesi koskoca bir dağ gibi görünecektir.)

DNA hücrenin tam ortasındaki kromozom adı verilen 46 tane çok uzun ve çok ince iplikçiliğin içinde yer alır. Bu iplikçikler o kadar incedirler ki onları elektron mikroskobunun yardımıyla bile görmek zordur. Bir dikiş iğnesinin deliğinden 5 milyon tane iplikçiği aynı anda geçirmenin zorluğu DNA iplikçiğinin inceliği hakkında bilgi verebilir.

DNA bükülmüş bir merdivene benzer. İki parçanın birbirine sarılmış halidir. Yani çift sarmal yapı diye adlandırdığımız uzun bir moleküldür.

Gen Nedir?

Gen DNA’nın bir parçasıdır. “Yönetici” bir moleküldür. Bu “yönetici” molekül fiziksel görünümümüzü saçımızı kaşımızı gözümüzü rengimizi boyumuzu yani bizi biz yapan bütün özellikleri içerir. Bu nedenle ‘yönetici’ vasfını taşımaktadır. Vücudumuzda hangi olayların gerçekleştiğini hatta hangi hastalıkları geçirmeye eğilimli olduğumuzu belirler.

Genom nedir?

Bütün genetik bilgiyi içeren kromozom setinin tamamına genom denir.

Nükleotid bazları nedir?

Nükleotid bazları DNA’yı oluşturan kimyasal maddelerdir: Adenin Timin Sitozin Guanin= “ATCG” harfleriyle tanımlanır.

DNA’nın yapısı sadece yarım yüzyıl evvel keşfedilmiştir. Bilimadamları fiziksel özelliklerden sorumlu pek çok geni hala aramakta hala DNA’nın detaylarını anlamaya çalışmaktadırlar.
İnsanın tüm özelliklerinin şifrelenmiş olduğu DNA’nın taşıdığı bilgiler ve yerine getirdiği işlemler apayrı bir alemdir.

İnsanı oluşturan ancak kendisinin bile neler yaptığından haberdar olmadığı son derece bilgisiz ve yetersiz kaldığı bu olağanüstü mükemmellikteki yapı doğduğu andan ölümüne kadar hiç bir eksik hata unutkanlığa yer vermeden insanın yaşamı için gereken her şeyi onun yerine onun haberi dahi olmadan arka planda yerine getirmektedir.

İnsan kendisine ait olan bir yapının fonksiyonlarından bile haberdar değildir. Hatta kendi yapı taşı olan DNA’sının nasıl organize bir faaliyet içerisinde olduğunu görüp anlayabilmek için günlerini yıllarını araştırmalara ayırmaktadır. Bunun için yıllarca ansiklopediler dolusu bilgiyi öğrenmeye çalışarak üniversite öğrenimi görmekte laboratuvarlar özel teknik cihazlarla kendi içindeki mükemmel yapıyı anlayıp tanıyabilmeye çalışmaktadır.

Kendi vücudunun işlevlerini formüllerini meydana gelen kimyasal işlemleri anlamakta güçlük çeken insan için tüm bunları elbette sonsuz Yaratma gücünün sahibi olan Yüce Rabbimiz meydana getirmektedir.

DNA’daki tamir mekanizmaları ve bu mekanizmalara ait üstün detaylar

DNA’nın pek çok görevi vardır. Bu görevlerinin yanı sıra DNA’da mükemmel işleyen son derece kompleks sistemler vardır. Bunlardan bir tanesi DNA’ya ait çok güçlü tamir mekanizmalarıdır.

Tamir mekanizmaları çok güçlüdürler. DNA’nın yapıtaşı olan nükleotid bazlarını sık sık yenileyip yerinden alabilirler. Bu durumu ağır bir yapıyı yerinden söküp yerine yenisini getirip takan güçlü iş makinalarına benzetebiliriz.
Bu donanımlı organize tamir ekibi işlerini düzgün yaptıklarından ve işlemdeki genomun bütününü zarara uğratmadıklarından emin olmak için başka ek desteklere ihtiyaç duyarlar. Işte bu noktada dev bir destek ekibi devreye girer. Bunlara regülatörler yani düzenleyiciler denir.

Bir örnekle tarif etmemiz gerekirse tamirde görevli birimleri hasar gören alana doğru koşan yani hastalığın teşhisini yapan doktorlar; düzenleyicileri de bu hasarlı noktaların tam yerini tespit eden o noktaya ulaşım için uçakları kullanan onlara ne zaman çalışacaklarını ve ne zaman geri çekileceklerini söyleyen kontrol kuleleri olarak düşünebiliriz.

DNA hasarı onarımı nükleazlar helikazlar polimerazlar topoizomerazlar ligazlar kinazlar ve fotosentez gibi DNA’yı kimyasal olarak düzenleyen ve değiştiren bir dizi enzimsel faaliyetle gerçekleşir. Bunların tümünü birer tamir aracı olarak düşünebiliriz. Uçak otomobil ekskavatör vinç forklift nasıl ki çeşitli işlerde gerekliliği olan araçlardır işte bu enzimler de farklı yönlerden ihtiyaçları karşılayan birer araç gibidirler. DNA üzerinde en küçük bir uygunsuz zamanlamada yanlış kullanımda yanlışlıkla sağlam bir yapıya işlem yapılmaya çalışılmasında veya DNA’ya kontrolsüz veya zamansız giriş izni verilmesi durumunda DNA’nın bütününe zarar veren bir sonuç meydana gelebilir. Dolayısıyla bu araçların tümü gerçek anlamda kusursuz olarak yönetilmelidir.

DNA tamir mekanizmaları gösterdikleri akıllı plan ile müthiş etkileyicidirler. Ancak bundan daha da etkileyici olanı tamir mekanizmalarını “düzenleyen sistemlerdir”. Tamir mekanizmaları sürekli hasar onarımı için görev başındadırlar. Ancak tamir mekanizmalarının kendilerinin de düzenlenmeye yönlendirilmeye ve desteğe ihtiyaçları vardır. Tamir mekanizmasını yerinde iyileştirmek onu hasarlı noktaya yönlendirmek onu aktive etmek pek çok bölgede hasar onarımı için güzergah seçeneklerini koordine etmek düzenleyicilerin görevidir. Yani düzenleyiciler adeta bir kontrol kulesi veya merkezi emir sistemi gibidirler.

DNA'dan kopya çıkartılması sırasında görev alan parçacıkların insan aklının çok üzerine bir akla sahip olması gerekir

DDR nedir?

Kontrol kulesi veya merkezi emir sistemine benzettiğimiz bu ayarlayıcı sistemlerin adı DDR’dir.

DDR DNA da meydana gelen bir hasar olduğunda veya DNA’nın kopyalama yapacağını haber veren bir sinyal ulaştığında buralara gitmek için yol güzergahları belirler. Hücreyi korumak ve organizmaya yapılan tehdidi düzeltmek için hemen devreye giren mükemmel bir program şeklinde çalışır.

Örneğin çift sarmal kopması olduğunda bunun için dört farklı tamir yolu vardır. Ancak tüm bunlar tamirin kendisi değil tamir mekanizmasının yönetimidir.
Böyle bir kusursuzluk idare ve koordinasyon planlı tasarlanmış bir mekanizmayı gösterir. Bilgisayar programcılığında ve mühendislikte yazılımı gerçekleştirirken ya da yeni yazılım eklerken çift kontrol yapılması gerekir. Eğer bu düzenleyiciler ve bu kontrol olmazsa tüm sistem çöker.

DDR sistemi DNA tamir mekanizmasında bölünmez bir bütündür. Mutlaka bir arada var olmak zorundadırlar. Bu yapıların evrimle yavaş yavaş ve birbirlerinden bağımsız oluştuğunu iddia etmek son derece mantıksızdır. DNA’nın kusursuz şekilde var olabilmesi için aynı anda aynı işlemlerin yapılması şarttır. En ufak bir hata ara süreçleri aksatacaktır ki bunların her biri birbirinden hayati görevler içermektedir. Her şey aynı anda aynı mükemmellikte eksiksiz olarak bir arada koordine olarak çalışmak zorundadır ki tüm bunlar bizlere sonsuz ilim Sahibi Rabbimiz’in sanatını sonsuz ince ve kusursuz planını sonsuz güzel yaratma kudretini göstermektedir.

Bir DNA’nın;

* Kendi kendine oluşturması

* İçindeki anskilopediler dolusu bilgiyi toplaması

* Bu bilgilerin kopyasını çıkarıp sağlama alması gerektiğini akletmesi

* Zamanla meydana gelecek hasarların onarımının tam yerinde hiç eksiksiz yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini bilmesi

* Ama tüm bunların yanı sıra bir de bu onarımı yapanların da bakıma iyileştirilmeye yönlendirilmeye organize edilmeye ihtiyaç olacağını düşünmesi

* Karışıklık çıkmaması için güzergahların kontrol kulesi gibi merkezi bir emir komutada sistemi tarafından yönetilmesi gerektiğine karar vermesi kuşkusuz ki imkansızdır.

Bedenimiz tüm organlarımız hücrelerimiz hücrelerimizin içindeki her insanın eksiksiz bir “tarifinin” bulunduğu bilgi bankası olan DNA’nın mükemmel yapısı elbetteki Alemlerin Yaratıcısı olan sonsuz ilim sahibi Rabbimiz’in eseridir.


Darwin’in rastgele mutasyonlara dayandırdığı evrim gibi sahte bir sürecin; eksiksiz mükemmel hatasız insan aklının yüzlerce kez ötesinde olan böylesine olağanütü bir sistemi oluşturamayacağı apaçıktır.

Yerde ve gökteki her şeyi yaratan tüm varlıkları sarıp kuşatan Rabbimiz Yunus Suresi’nde en ufak bir parçanın dahi Kendisi’nden uzakta olmadığını bizlere şöyle bildirmektedir:

Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiçbir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de daha büyüğü de yoktur ki apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi 61)
(makale harun yahya)

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bir, birimleri, dnada, emir, merkezi, sistemi, sorumlu, tamirden, var, yönlendiren


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557