Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Biyoloji
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Biyoloji Biyoloji dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Aralık 2012, 14:39   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Güneş Işınlarından Koruyan DNA Tamircisi Enzim: Fotoliyaz.DNA enzimlerinin en önemli görevlerinden biri DNA molekülünün tamir edilmesine yardımcı olmaktır. Fotoliyaz enzimi bu tamirci enzimlerden biridir ve hücreyi güneş ışınlarından korur.

DNA tamircisi fotoliyaz enzimi hücreyi güneş ışınlarından nasıl korur?

İnsanlar dışındaki canlıların büyük kısmında olan bu enzimden insanlar nasıl yararlanabilir?

Dış etkiler sonucu DNA’da meydana gelebilecek hatalar DNA kontrol mekanizmaları tarafından tespit edilip tamir edilirler. Bu mekanizmalar DNA’daki bilgiler doğrultusunda üretilmiş olan enzimlerden oluşur. Farklı onarım mekanizmaları olsa da temel prensip hasar gören nükleotidin hasar görmemiş karşı nükleotidden alınan bilgi doğrultusunda onarımını yapmaktır. Bu işlem genel olarak 3 aşamadan oluşur:

Hasar gören DNA şeridinin hatalı kısmı DNA nükleaz adlı enzim tarafından tespit edildikten sonra kopartılır. Böylece DNA sarmalında bir boşluk oluşur.

Bir başka enzim olan DNA polimeraz hasar gören nükleotidin sağlam bölümünden aldığı bilgi doğrultusunda boşluğa gerekli nükleotidi yapıştırır.

DNA’nın tamiri tam olarak bitmemiştir. Tamirin gerçekleştiği yerdeki şeker-fosfat şeridi üzerinde bir kopukluk meydana gelmiştir. Bu kopukluk DNA-ligaz enzimi tarafından tamir edilir.

Son derece kompleks işlemler yapan DNA’yı tanıyan inceleyen bu enzimler profesörler veya bilim adamları değildir. Tam aksine çok küçük şuursuz bilgisiz akılsız moleküllerdir. Bunların bir taştan veya tahta parçasından hiçbir farkları yoktur ancak olağanüstü özelliklerle donatılmışlardır. Bir molekül DNA şeridindeki hatalı kısmı nasıl tespit edebilir?

Bunun için yaklaşık 3 milyar harften oluşan DNA dizisini tam sırasıyla ezbere biliyor ve bu şekilde hatalı bir harfi tespit edebiliyor olması gerekmektedir. Ayrıca hatayı düzeltmek için izlemesi gereken son derece akılcı yöntemi de bilmekte ve kusursuzca uygulamaktadır. Bu insanı hayranlık içinde bırakan çok önemli bir bilgidir. Her türlü eksiklikten münezzeh olan Yüce Allah küçücük molekülleri böyle olağanüstü özelliklerle yaratarak ihtişamlı yaratmasını sergilemektedir. Bu muhteşem enzimlerden biri de fotoliyaz enzimidir.

Fotoliyaz Enzimi Hasarı Nasıl Tamir Eder?

DNA vücudumuzla ilgili fiziki bilgilerin kodlandığı kitaplar dolusu bir kütüphanedir. Kendine has bir dili vardır. Bu dilin alfabesi ise 4 harften oluşur. Bu harfler kısa gösterimleri A T G ve S olan Adenin Timin Guanin ve Sitozin adlı büyük moleküllerdir. Bunlar şeker ve fosfat moleküllerinin oluşturduğu zincire bağlanarak dizilirler. Şeker ve fosfat adeta kağıda benzer A T G ve S’den oluşan zincirler ise o kağıdın üstüne yazılan yazıya. Bu eşsiz bilgiyi yaratan Yüce Allah aynı bilginin bir kopyasını daha yaratmış ve DNA’yı çift zincirden meydana getirmiştir. İkinci zincir ise ilk zincirin bir çeşit ayna görüntüsü gibidir. Her A’nın karşısında bir T her T’nin karşısında bir A; her G’nin karşısında bir S her S’nin karşısında ise bir G bulunur. Ancak DNA onu bozmaya çalışan bir dizi etmenle karşı karşıyadır. Dolayısıyla DNA’da meydana gelen bozulmalar var olan bilginin de bozulmasına sebep olur. Bu da hayatın bozulması anlamına gelir. Ancak sonsuz şefkatli olan Yüce Allah DNA arızalarından korunma yollarını da yaratmıştır.

DNA ultraviyole radyasyona maruz kaldığında yapısında bozulmalar olur. Örneğin aynı zincirde bulunan yanyana Timin bazları karşı zincirdeki bazlarla değil de kendi aralarında bağ kurabilirler. Bu yapıya timin dimeri denir. Bunun neticesinde DNA’nın yapısı bozulur. Bu önemli bir hatadır çünkü DNA’nın çoğaltılması bu hatanın olduğu yere geldiğinde durur. Bu tip timin dimerleri ve genel olarak büyük DNA hasarları Nükleotit Eksisyon Yöntemi ile onarılır. İnsan ve bazı memeli hayvan türleri dışındaki hemen hemen bütün canlılarda timin dimerlerini tamir etmenin bir başka yolu daha vardır. Bu tamir metodunda fotoliyaz adlı bir enzim kullanılır. Fotoliyazın hasarı tam olarak nasıl tamir ettiği yıllarca süren çalışmalara rağmen şimdiye kadar bir sır olarak kalmıştır. Ancak araştırmacılar DNA’yı laboratuvarda sentezleyip morötesi (UV) ışınlara maruz bırakarak güneş yanığına benzer bir hasar oluşturmuş ardından DNA’ya fotoliyaz enzimini ekleyerek bu enzimin hasarı nasıl tamir ettiğini laboratuvar ortamında incelemişlerdir.

Morötesi (UV) ışık hücrelerimizdeki DNA moleküllerinde yanlış yerlerde kimyasal bağlar kurulmasına sebep olarak cilde zarar verir. Fotoliyaz enzimi ise bu yanlış bağları doğru noktadan kırarak DNA’daki atomların orijinal konumlarına dönmesini sağlar. Bunun için enzim hasarlı DNA bölgesi ile bir bütün oluşturur. Bu enzim adeta içinde bir nevi anten barındırır. Bu anten güneşten gelen enerjiyi soğurmaya yarar. Güneşten gelen enerji enzimin içinde FADH olarak adlandırılan bir başka bölgeye aktarılır. Aktarılan enerji kullanılarak bir elektron hasarlı bölgeye yollanır. Elektronun yollanmasıyla timin dimerleri arasındaki zararlı bağ kırılır ve elektron da enzime geri yollanır. Bağların yeni düzene girmesi DNA sarmalından otomatik olarak birer proton ve elektron atılmasıyla sonuçlanr. Bu da döngüyü yeniden başlatarak tamirin başka noktalarda devamını sağlar. Hasarın tamirinden sonra da enzim DNA’dan ayrılır.

Böylesine kompleks kusursuz ve hatasız bir düzenin tesadüfen geliştiğini söylemek kesinlikle akıl ve mantık dışıdır. Evrendeki tüm atomları ve gerekli tüm koşulları bir araya getirseniz DNA’nın kopyalanmasını gerçekleştiren sistemi tesadüfen oluşturamazsınız. Çok açıktır ki bu kadar kusursuz bir sistemi yaratan ve milyonlarca senedir yaratmaya devam eden sonsuz ilim akıl ve güç sahibi olan Allah’tır. Bu gerçek bir Kuran ayetinde şöyle haber verilmektedir:

“Göklerde ve yerde ne varsa tümü Allah’ındır. Allah herşeyi kuşatandır.” (Nisa Suresi 126)

Bu Enzimden İnsanlar Nasıl Yararlanabilir?

Bütün bitkiler memeliler dışındaki hayvanların çoğu ve hatta bakteriler fotoliyazın sağladığı üstün korumadan faydalanır. Ancak insanlarda hasarı tamir etmesine rağmen daha az etkin enzimler vardır. Ama bu enzimlerin tamir edemeyeceği kadar çok güneş yanığı olduğunda deri hücrelerimiz ölür. Araştırmacılar fotoliyaz adlı enzimin hasarlı bir DNA zincirine birer elektron ve proton enjekte edildiğinde güneş yanıklarının tedavisinde ve cilt kanserinin önlenmesinde faydalı olabileceğini gözlemlemişlerdir. Sürekli güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kanseri gibi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar fotoliyazın mekanizması çözüldüğüne göre bu bilginin güneş ışınlarının hasarını iyileştiren ilaçlar ya da losyonlar hazırlamada kullanılabileceğini belirtmekteler. Çünkü normal koruyucu losyonlar UV ışığını ya ısıya çevirir ya da ciltten geri yansıtır. Fotoliyaz içeren bir güneş koruyucusu ise cilde nüfuz eden UV ışınlarının yol açtığı hasarı tamir etme potansiyeli taşıyabilir.

Fotoliyaz Enzimindeki Bilincin Tek Sahibi Yüce Allah’tır

Fotoliyaz enzimi müthiş bir işçidir çünkü birbirinden farklı işleri yani enerji temini hasar tespiti ve tamiratını mükemmel bir şekilde yapmaktadır. İki atomaltı parçacık hasarı saniyenin birkaç milyarda biri kadar sürede tamir eder. Görünüşte basit olan bu işlem aslında çok kompleks kimyasal tepkime zincirlerini başlatır ve bu süreçte zamanlamanın çok hassas olması gerekir.

Tüm bu dikkat bilgi ve maharet gerektiren işlemleri atomlardan ibaret enzimin yapması elbette mümkün değildir. Şüphesiz böyle açık bir şuurun kaynağı cansız maddelerin kendisi değildir. Böylesine zor işleri yapan enzim bilinç akıl sahibi bir varlık değildir. Öyleyse karar alma bunları uygulama öngörü sahibi olma karışıklıkları engelleme kusursuz bir düzen için tedbirler alma hata tespiti yapma hataları düzeltme onarma gibi bilinç ve akıl gerektiren fiilleri bu şuursuz atom yığınları gerçekleştiremezler. Evrimcilerin ardına sığındıkları “tesadüf” kavramı böylesine kompleks bir mekanizma karşısında tüm anlamını yitirir. Dolayısıyla kör tesadüfler canlılığın kökeni ile ilgili kesinlikle bilimsel bir cevap niteliği taşımazlar. Akıl ve vicdan sahibi herkes kör ve şuursuz tesadüflerin eseri olarak böylesine bilinçli planlı işlemlerin birbiri ardınca gerçekleşemeyeceğini kusursuzluk içinde yapılamayacağını kabul eder. Açık bir gerçektir ki bu sistemin tüm unsurları ile eksiksiz bir biçimde bir anda “oluşmuş” olması gerekmektedir. Bunun anlamı da yaratılmış olmasıdır. Bazı insanların kavramakta hatta okurken bile takip etmekte zorluk çektiği bu işlemler Allah’ın dilemesiyle şuursuz atomların her an kolaylıkla ve başarıyla yerine getirdiği görevlerdir. Yüce Allah bir Kuran ayetinde herşeyin Yaratıcısı ve güç sahibi olduğunu şöyle bildirir:


“Onlar Allah’ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Şüphesiz Allah güç sahibidir azizdir.” (Hac Suresi 74)
(makale harun yahya)

Bu makale İlmi Mercek Dergisi 80. sayı (Şubat 2011) 44. sayfada yayınlanmıştır.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dna, enzim, fotoliyaz, güneş, işınlarından, koruyan, tamircisi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557