Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Üyeler & Ziyaretçilere Özel :: > Bunları Biliyor musunuz ?
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Bunları Biliyor musunuz ? Bilmeniz gereken tüm bilgileri ve detayları biliyormusunuz ?

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree4Kişi Beğendi
  • 1 Post By Muhammed
  • 1 Post By İn Love
  • 1 Post By KurdunElması'
  • 1 Post By คqåтђค
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Temmuz 2013, 18:00   #1 (permalink)
Gümüş Kurşuη

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: Sivas
(Mesajlar): 4.308
(Konular): 459
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 486473
Aldığı Beğeni: 1090
Beğendikleri: 1460
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 4
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Siz Hiç Duydunuz mu Karagül'ü ? Siyah Gül...
Gaziantep ilinin Halfeti ilçesinde yetişen bir gül olan ‘Karagül’,

Çiçekler arasında en etkileyici olanı birçok insana göre güldür. Güller üzerine çok şey söylenmiş, çok şey yazılmıştır.
Sarı, kırmızı, beyaz gülleri görmüşsünüzdür. Bir de "Siyah Gül" vardır, gül çeşitleri arasında. Hiç siyah gül gördünüz mü ya da duydunuz mu bilmiyorum. Bu gül hiç birine benzemez. Siyah gül, "güllerin efendisi" olarak adlandırılır. Öylesine etkileyicidir ki görenler gözlerini ondan alamazlar. Güllere meraklı olanlar ve siyah gülü görmek isteyenler bu isteklerine ne yazık ki hiçbir zaman kavuşamayacaklar. Üzülerek belirtmek isteriz ki bu güller artık yok.

Siyah Gül, tüm dünyada sadece bir yerde açıyordu: HALFETİ'de. O, sadece Halfeti'ye has bir güldü. Siyah gül, sadece burada siyah açıyor yani sadece Halfeti toprağında siyah. Başka bir memlekette, başka iklimde, başka toprakta rengi değişiyor ve siyah açma özelliğini kaybediyor. Ve Halfeti sular altında… Siyah gülleriyle beraber…
Halfeti'nin diğer bir ünlü çiçeği ise Mezopotamya Sümbülü'dür. Dünyada yalnızca Halfeti'de yetiştiği bildirilen ve 116 yıl önce keşfedilen; Mezopotamya Sümbülü'ne, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerince yapılan bir araştırmayla yeniden rastlanmış.
4 yıl boyunca sürdürülen araştırma sonucunda, literatürde "Scilla Mesopotamica Speta'' olarak adlandırılan çiçeğe, Halfeti ilçesi yakınında rastlanmış. Yapılan araştırmada, bitkinin, Alman eczacı ve bitki toplayıcısı Paul Sintenis tarafından ilk kez 1888 yılında Halfeti'den toplandığı, çiçeğin, 1977 yılında "Speta'' isimli yabancı bir araştırmacı tarafından bilim dünyasına tanıtıldığı belirlendi. Mezopotamya sümbülü, bugün yalnızca Halfeti'de lokal bir yayılış alanına sahip durumda. Anadolu tarihinde önemli bir yeri olan bu bitki türünün mutlaka korunması gerekiyordu. Fakat ne yazık ki o da 2000 yılında Siyah Gül ile beraber Zeugma'yı da sular altında bırakan Birecik Barajı'nın suları altında kaldı.
Sular altında kalan sadece bunlar değildi elbette. Fırat'ın sularına Siyah güllerle beraber tarih, kültür, doğa, umutları ve yaşamları da gömüldü.
Diğer yandan Halfeti, insana özellikle görenleri kendisine hayran bırakan doğası ile bilinir. Muz'dan greyfurda, hurmadan fıstığa bin bir çeşit meyvenin yetiştiği bu doğa harikasında, kendinizi bambaşka bir âlemdeymiş gibi hissederdiniz. Halfeti'nin sokaklarına girdiğinizde, portakal ağaçları ve rengârenk çiçekler arasında kültürel dokuyu çok güzel bir şekilde yansıtan eski taş evlerin sokaklarında gezindiğinizde, buna Fırat'ın o eşsiz güzelliği de eklenince, doğanın ve tarihin buluştuğu bu mekândan asla ayrılmak istemezdiniz. Çoğunluğu, 2-3 katlı Halfeti evleri, hayat buldukları yamaçlarda öyle bir sıraya konmuş ki, biri diğerinin görüş mesafesini baltalamıyordu. Herkes, evinden Fırat Havzası'nı ve Fırat'ı doyasıya seyredebiliyordu. Büyük avlular içinde, yan pencerelerin sokağa baktığı evlerin bahçelerini, buram buram kokan çiçekler ve portakal ağaçları süslüyordu. Havuzlu evlerin tepe pencereleri ile eyvanlarını ise Halfeti'nin siyah gülleri renklendiriyordu. Taş evlerin aralarında başkaldıran nar, incir ağaçları, asmalar ve buldukları karada açan gelincikler ise taş dokuya daha bir güzellik katıyordu.
Halfeti sadece cenneti andıran doğasıyla da meşhur değildi elbet. Halfeti'ye değer katan diğer önemli bir olgu ise binlerce yıllık tarihiydi…
Halfeti 3000 yıllık tarihi geçmişi olan ve bu süre boyunca Huriler'den Medler'e, Medler'den Asurlular'a, Asurlar'dan Persler'e, bunlardan da Roma, Sasani, Emevi, Abbasi, Memluk ve Osmanlılar'a kadar birçok devletin ya da imparatorluğun egemenliğine girmişti.
Halfeti'nin milattan önceki tarihine ilişkin bilgilerimiz sınırlıdır. Çünkü gerekli kazı çalışmaları yapılmadan ve geçmişine ait birçok bilgiye ulaşılmadan sular altında kalmıştır. Ciddi anlamda, Algaze başkanlığında bir Amerikan ekibi tarafından Fırat Havzası'nda, Kargamış'tan Halfeti'ye kadar uzanan alanda arkeolojik bir yüzey araştırması yapıldığı belirlenmiştir. Yürütülen bu yüzey araştırmasında, Fırat vadisinin Halfeti kesiminde üç küçük yerleşim saptanmıştır. Bu yerleşimlerden Kale Meydanı'nda Eski Tunç Çağı IV ve Ortaçağ, Karaçali'de Eski Tunç Çağı IV, Ören Bahçe'de Genç Roma dönemlerine ait seramik parçalar bulunmuştur. Sultantepe'de yürütülen kazı çalışmalarında ise, Roma dönemine ait yapı kalıntılarına rastlanmıştır.
MÖ. 2000 de Hurri-Mitannilerin, MÖ. 1000 de ise Aramiler'in, Akamenidler'in ve Selefkoslar'ın egemenliği altına girmiştir. M.Ö. 855 yılında Asur kralı III. Salmanassar tarafından zapt edildiği zaman Şitamrat adını taşıyordu. Yunanlılar bunu değiştirerek Urima adını vermişlerdir. MÖ. 612'de Babiller'in sınırları içerisinde kalmıştır. Daha sonra Medler ve Persler yöreye egemen olmuş, Büyük İskender'in MÖ.332'de Anadolu'daki Pers hâkimiyetine son vermesinden sonra Urfa yöresi ile birlikte Birecik de Makedonya Krallığının egemenliği altına girmiştir. Büyük İskender'in ölümünden sonra Selefkoslar yöreye hâkim olmuş, bunu Osrhoene Krallığı izlemiştir. M.S. 74'te ise, Halfeti ve çevresi Roma İmparatorluğu'nun Suriye eyaletine bağlanarak bu dönemde yeniden kurulmuş ve "Ekamia" adıyla anılmıştır. Roma'nın 395'te ikiye ayrılmasından sonra Doğu Roma(Bizans) sınırları içerisinde kalmış, Bizanslılar ile Sasaniler arasında sık sık el değiştirmiştir. Bizanslılar döneminde Romaion Koyla adı ile anılmıştır. Yöre 661 yılında Emeviler'in, 750'de Abbasiler'in hâkimiyeti altına girmiştir. 1071'deki Malazgirt Savaşı'ndan sonra 1087'de Selçuklular buraya kadar uzanmıştır. Daha sonra Eyyubiler ve Selçuklular arasında zaman zaman el değiştirmiştir. Moğol istilasına uğrayan yöre, 1280 yılında Beysari komutasındaki Memluk ordusu tarafından kuşatılan Halfeti, ele geçirilememiştir. 1290 yılında ise Mısır Memluk ordusu Halfeti'yi ele geçirmiş ve Kal'at-ül Müslimin adını verilmiştir. Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi (1517) sırasında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır. 19. yüzyıl sonlarında ise Halep Vilâyeti, Urfa Sancağı'na bağlı Rumkale Kazası'nın merkeziydi. Merkez olarak 1924 yılına kadar Gaziantep'e bağlı kalmış, bu tarihte Halfeti olarak adlandırılmıştır. 1926'da Birecik ilçesine bağlı bir nahiye, 1954 yılında ise Urfa iline bağlı bir ilçe merkezi olmuştur.
2000 yılına kadar, Rum Kale, Merkez Ulu Cami, Fırat'a paralel Fırat manzaralı yapılar, önemli mimari özellikleri barındıran çok sayıdaki tarihi Halfeti evi, Hamitbey Konağı, Muhittin Kanneci Evi, Hamamlı ev, Lâtifzade Hamamı, Değirmenderesi, Nuhrut Kilisesi, Karamehmet ve Hamurkesen Harabeleri Halfeti'nin gezilecek önemli yerleriydi. Fakat şimdi bunlar yok. İki camiinin de sular altında kaldığı Halfeti'nin geçmişinin büyük bölümü artık baraj gölünün suları altında. Bunlar arasında oldukça önemli olan 1844 tarihi Ulu Camii, 1867 tarihli Hamamlı Ev, 1796 tarihli Latifzade Hamamı ve iki mezarlık da bulunuyor. Sadece Bizans döneminde yapılan kilise, ilçeye 14 kilometre mesafedeki Saylakkaya köyündeki tarihi sarnıçlar, 1910'da havana taşından yapılan Hamid Bey Konağı, küçük pencereleriyle Kız Mağarası ve Kanneci Konağı, suyun geride bıraktığı mekânlar olarak duruyor.
2000 yılında Halfeti'nin büyük bir kısmı Birecik Barajı'nın suları altında kalınca daha yüksek yerde bulunan Karamezre - Karaotlak Köyünde yeni bir yerleşim alanı imar edilir. Bu yeni yerleşim alanı sular altında kalan Halfeti'ye göre oldukça çorak bir yerdir ve tamamen kayalık ve taşlık bir alandır. Tek katlı ve tek tip olarak inşa edilen "Fırat'tan uzak", kuru, çirkin görünümlü ve tıpkı bir toplama kampını andıran basit evler bitirilerek halka dağıtılır. Burada yaşayan insanlar sanki bir yabancı memlekete gitmişler gibi bu yeni yerleşim yerine alışmakta oldukça zorluk çekerler. Zira sokakları, bağları, bahçeleri, umutları suyun altında kalmıştır. İlçe Eski Halfeti ve Yeni Halfeti diye ikiye bölünmüştü.
Dönemin Halfeti Belediye başkanı Mehmet Gökçek, Birecik Barajı ile sular altında kalan eski Halfeti'den, yeni yerleşim merkezine taşınan insanların psikolojik bakımdan huzursuz olduğunu söylüyor. Yeşillikler içindeki ata yadigârı ve Fırat'ın bereket saçtığı yerleri terk etmenin insanlarda bir mutsuzluk oluşturduğunu söyleyen Gökçek, bir de, eski Halfeti'de kalanlarla yeni Halfeti'ye taşınanlar arasında birbirine muhtaç akrabalar bulunduğunu ve bunun da ayrı bir sorun oluşturduğunu ifade ediyor:
"…Barajın bize çok büyük zararı oldu. Yani bütün geçim kaynaklarımızı kaybettik. Herkesin aşağıda Fırat kenarında birer ikişer dönüm bahçesi vardı. Bu bahçelerden işte turunçgillerden tutun; erik, kayısı, incir, hatta yakacak odununa kadar vatandaşlarımız yararlanıyordu, ekip biçiyordu. Sebzesini meyvesini alıyordu, geçim kaynaklarımız bunlardı. Bu kaynaklarımız şu an baraj göl aynasının içersinde kalmış durumda. Şimdi Yeni Halfeti'ye mecburen gelmiş olmuş olduk. Çünkü Halfeti'de kalabilecek, bu kadar insanı istihdam edebilecek yeterli şeyimiz kalmadı. Kalmadığı için, 8 km ilerdeki Karaotlak mevkiinde bulunan yeri Halfeti Belediyesinin mücaviri alan sınırları içerisine alarak yerleşim yeri yaptık… Evler 100 m2, 400 m2'de bahçesi var. Tabi ki aşağıdaki yaşamla buradaki yaşam tamamıyla farklı. Yeni yerleşim alanını tamamıyla kıraç bir araziye kurmuş oluyoruz. Şu an yeşil alan yok… Vatandaşlarımız şu an mutsuz görünüyor. Yani bir geçiş dönemindeyiz. Eski Halfeti onları fazlasıyla mutlu ediyordu. Yani tamamıyla yeşil bir yerdi. Efendim suyunda bir şey yoktu. Sorun yoktu, mutlu bir insan topluluğumuz vardı. Şimdi esas sorun şurada düğümleniyor. İki toplum oluştu; yani düşünün bir kısmının annesi babası aşağıda kendisi yukarıda veyahut ta annesi babası yukarıda kendisi aşağıda. Yani bakmakla yükümlü olduğu insanlar var orada. Bunlar işte sık sık gidip gelme veya en ufak sorununu çözememe gibi hususlar var. Sonra yeni yerde bulunan şeyler var bulunmayan şeyler var, aynı şekilde aşağıda bulunanlar bulunmayanlar söz konusu. İnsanlar bir kiralık ev dahi değiştirse mutsuz oluyorlar. Düşünün bir şehir değiştiriyorsunuz…"
Sözde GAP, çorak arazileri suya kavuşturmayı planlıyor. Aslında varolan yerleşimleri de yutup yok ediyor dense daha isabetli olur. Oysaki ilçenin 381.000 dekarlık bölümü zaten ekilebilir niteliktedir. Bu alanın 191.000 dekarı sadece Antep fıstığı, bağ ve az miktarda olmak üzere zeytin ağaçları ile kaplıdır. Kalan kısımlarda hububat ekimi yapılır. Baraj münasebetiyle Halfeti ve çevresinde, büyük bölümünde tarım yapılan 49.604 hektar arazi sular altında kaldı. Yani oldukça verimli olan ve ciddi bir gelir sağlayan büyük bir tarım arazisi sular altında kaldı. Bu durum, GAP'ın söylenenlerin dışında oldukça farklı politik amaçlarının olduğunun kanıtıdır. Görünürdeki "tarımsal verimi arttırma" söyleminin arkasında, yaşamı tahrip ve tarihi gömme amaçlarının olduğunu söyleyebiliriz.
Tarım arazilerinin baraj sularına gömülmesiyle, yöre insanının üretim faaliyetleri de tamamen bitiyor. Zira yöre halkı tarıma dayalı yaşam biçimine sahip. Doğal olarak baraj, üretim faaliyetlerini bitiriyor. Ve ilçede tüketen bir toplum ortaya çıkıyor. Yıllarca tarımda çalışan halk ne yapacağını bilmez hale geliyor. Bunun sonucu olarak ta parasız kalan halk büyük şehirlere göç etmek zorunda kalıyor.
Birecik Barajından kaynaklı yapılan göçlerden 31.971 insan direkt etkilendi.
Kürt halkı yine acı içerisindeydi. Yine göç yaşadı, yine yok olan değerlerine ağladı. Ülkenin bu bölgesinde yaşananlardan ise hiç kimse haberdar olmadı. Adı konulmamış bir zulüm yaşandı fakat tüm yaşananlar örtbas edildi.
Siyah gülleriyle, sümbülüyle, yüzyılları aşan tarihiyle ve Cenneti hatırlatan doğasıyla Halfeti, Allah'ın biz insanoğluna bir emanetiydi. Fakat biz o emanete sahip çıkamadık. Halfeti, artık sular altında. Halfetili ise acılarıyla baş başa.

siyah gül diyarı halfeti


İn Love Bunu beğendi.

¤ø„¸ ¨º¤ø„¸¨º¤ø„¸ ¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨
¨°º¤ø„¸G¡d¡şler Çare Değ¡ld¡r, ¸„ø¤º°¨
¸„ø¤º°`Yüreğ¡ηdek¡ler¡ B¡t¡rmed¡kçe... `°º¤ø„¸
¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨ ¨°º¤ø„¸¨°º¤ø„¸
müş Kurşuη
Muhammed isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Temmuz 2013, 10:29   #2 (permalink)
*~Ona Aşık ~*

İn Love - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Temmuz 2013
Nerden: Ordu
(Mesajlar): 284
(Konular): 44
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 20322
Aldığı Beğeni: 80
Beğendikleri: 83
Ruh Halim: Cok Asik
Standart

teşekkürler paylaşım için
Muhammed Bunu beğendi.

Seni öpmeye koklamaya doyamıyorum
İn Love isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
reklam alanı
Alt 31 Temmuz 2013, 15:16   #3 (permalink)
kurdununElması:

KurdunElması' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Haziran 2013
(Mesajlar): 494
(Konular): 55
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 27476
Aldığı Beğeni: 365
Beğendikleri: 136
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
Standart

çok değişik ya
Muhammed Bunu beğendi.

http://mgezmis.blogspot.com/
http://kurtluaileradyosu.blogspot.com/
KurdunElması' isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 02 Ağustos 2013, 14:40   #4 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart

bilgi için teşekkürler (:
Muhammed Bunu beğendi.
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 09 Ağustos 2013, 13:51   #5 (permalink)
Gümüş Kurşuη

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: Sivas
(Mesajlar): 4.308
(Konular): 459
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 486473
Aldığı Beğeni: 1090
Beğendikleri: 1460
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 4
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Alıntı:
คqåтђค Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bilgi için teşekkürler (:
rıca ederım

¤ø„¸ ¨º¤ø„¸¨º¤ø„¸ ¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨
¨°º¤ø„¸G¡d¡şler Çare Değ¡ld¡r, ¸„ø¤º°¨
¸„ø¤º°`Yüreğ¡ηdek¡ler¡ B¡t¡rmed¡kçe... `°º¤ø„¸
¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨ ¨°º¤ø„¸¨°º¤ø„¸
müş Kurşuη
Muhammed isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
duydunuz, gül, hiç, karagülü, mu, siyah, siz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557