Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Cep Telefonları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Ocak 2013, 00:19   #1 (permalink)
*Kirpiklerine kadar sevdiğim adam, varlığına elhamdülillah.

- MiŁenα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Ağustos 2012
Nerden: vaLLa ayıptır heryerden çıkabilirim :D
Yaş: 27
(Mesajlar): 6.095
(Konular): 1890
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 178770
Aldığı Beğeni: 845
Beğendikleri: 540
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
Standart Türkiye cepten internet kullanımında ilk sırada
Deloitte’un, mobil cihazlara ilişkin son raporuna göre, Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında %91’lik oran ile akıllı telefondan internet kullanımının lideri...

Deloitte, “State of the Global Mobile Consumer: Connectivity is core” raporunu yayınladı.

Belçika, Fransa, İngiltere, Kanada, ABD gibi gelişmiş ülkeler ile Brezilya, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı rapora ilişkin olarak Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu “Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkede üst üste ikincisini düzenlediğimiz mobil kullanıcı anketimiz sayesinde mobil cihaz sahipliği ve kullanımı, internete bağlanma alışkanlıkları, mobil uygulama (app) tüketimi, fiyatlandırma ve faturalamala tercihleri, mobil pazarlama, NFC, 4G/LTE, operatör ve şebeke tercihleri gibi birçok alt başlıkta ülke, operatör ve yıl bazında karşılaştırmalı, sektöre yönelik birçok pratik uygulaması olan, bir veri seti elde etmiş olduk” dedi.

Türkiye’de 10 akıllı telefondan 9’u internete bağlı

Önümüzdeki dönemde akıllı telefon satışlarının artması öngörülen raporda, 2013 yılında dünyada 800 milyonun üzerinde akıllı telefon satılarak kullanımda olan toplam akıllı telefon sayısının yılsonunda 2 milyara yaklaşmasının beklendiği ifade ediliyor.

Raporda, gelişmiş ülkelerde internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranı %79 iken, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında Türkiye %91 kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor. Listede Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkeler bulunuyor.

Mobil şebekelerde veri hızının artmasıyla birlikte 2013 yılında telefonların, internet erişiminde en tercih edilen cihaz olarak bilgisayarları geçeceği ve akıllı telefonların kullanım nedenleri arasında internet erişiminin ses hizmetleri kadar önemli bir yer teşkil ettiği ifade ediliyor.

2013 yılında, akıllı telefonlardaki veri trafiğinin 2011 yılına oranla 5 kat artacağının öngörüldüğü çalışmada, ankete cevap veren her 3 kişiden 1’inin sınırsız internet tarifesi kullandığı ortaya çıkıyor. Türkiye’de ise limitsiz internet paketi olduğunu söyleyen akıllı telefon kullanıcılarının oranı %16 dolaylarında seyrediyor.

Türkiye’de sınırsız tarifeyle internete bağlanmak için daha yüksek bir aylık ücret ödeyebileceklerini ifade eden kullanıcıların oranı %24’te kalırken, daha düşük bir ücret karşılığında sadece en çok kullandıkları servislere ya da uygulamalara sınırsız ulaşmak isteyen kullanıcılarının oranı %33 olarak göze çarpıyor. Bu kullanıcıların sınırsız olarak en çok kullanmak istedikleri hizmet %78 ile Facebook olarak ön plana çıkarken, bunu sırasıyla e-mail ve YouTube takip ediyor.

Tablet kullanımı 4 yılda 2 kat artacak

Tablet, piyasalara girdiği andan itibaren satışlarını katlayarak sürdürüyor ve mobil cihazlar arasında ilk bir milyon adedi en hızlı satılan ürün özelliğini taşıyor. Günümüzde ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş olan ülkelerde tablet kullanım veya erişime sahip olma oranı %15 iken; Brezilya, Güney Afrika, Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran %19 olarak karşımıza çıkıyor. Gelişmekte olan bu kategori içinde bulunan Türkiye’de tablet kullanım oranı ise %13…

Dünyada tablet satışları 2012 yılı itibariyle 120 milyon dolaylarında seyrederken, bu oranın 2016’ya kadar ikiye katlanarak 250 milyona ulaşması bekleniyor. Tabletlerin, kullanıcıların hayatlarında daha fazla yer alacak olmasının en büyük nedeni ise fiyatlarının daha karşılanabilir olacak olması. Önümüzdeki 12 ay içerisinde, Türkiye’deki mobil kullanıcılarının %35’i yeni bir akıllı telefona sahip olmak isterken, bu oran tablet sahibi olmak isteyenlerde %37.

Ülkemizde tüketiciler arasında bir sonraki mobil cihazını alabilmek için diğer harcamalarında kısıntıya gidebileceğini söyleyenlerin oranı %50. Kısıntıya gidilebilecek tüketim alanlarının başında ise giyim ve eğlence aktiviteleri geliyor.

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı, genellikle genç nüfus arasında yaygın. Rapora göre dünyada en fazla akıllı telefon 18-24 yaş aralığı arasında mevcutken; tablet kullanımının en yaygın olduğu yaş aralıkları ise 18 – 24 ve 25 – 34 olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ise 25-34 yaş grubu %50 sahip olma oranı ile akıllı telefon yoğunluğunun en fazla oldugu kesim.

Film ve video izlemek birinci tercih

Raporda öne çıkan bir diğer bulgu da Türkiye’de neredeyse her 10 kullanıcıdan 2’si, birden fazla akıllı telefona sahipken, bu oranın tabletlerde %5’te kalması… Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları arasında tercih edilen medya üyelik hizmetleri arasında ilk sırada film ve video servisleri gelirken, ikinci sırada online gazete aboneliği, üçüncü sırada ise online müzik servisleri yer alıyor. Video tüketimi tabletlerde her ne kadar yüksek olsa da tabletlerin televizyonların yerini alması beklenmiyor.

Rapora göre, tüketicilerin kullandıkları operatörü değiştirme sebepleri başında konuşma ve mesajlaşma tarifeleri geliyor. Konuşmalarda operatörlerin çekim gücü ise ikinci sebep olarak yer alırken, müşteri desteği, internet tarifesinin fiyatı, mağazalardaki müşteri desteği de operatör değiştirme sebepleri arasında. Türkiye’de de kullanıcıların %50’si mevcut operatöründen ayrılma nedenlerinin en başında konuşma ve mesajlaşma tarifelerinin yüksek oluşunun bulunduğunu ifade ediyor. Öte yandan Türkiye’de akıllı telefon kullanıcıları arasında operatör tercih etme nedenleri içinde en önemli ikinci unsur olarak “internet erişimi için şebeke kalitesi” göze çarpıyor.

LTE yaygınlaşacak

Geçtiğimiz Kasım ayında, 48 ülkede 100’e yakın mobil operatörün, sahip oldukları radyo frekansında daha çok veri trafiği sağlama amacıyla LTE teknolojisini kullanmaya başladığı belirtilen raporda, ilk yıl için yapılan birkaç yüz milyon ile bir milyar dolar arasında değişen bu yatırımların, HSPA+ teknolojisi yatırımlarını 3’e katlayacak nitelikte olduğu vurgulanıyor. Teorik olarak HSPA+ teknolojisinden yaklaşık 5 kat daha hızlı olan LTE teknolojisinin esas faydası hızdan ziyade mobil frekansları daha verimli kullanabilme özelliği. Mobil operatörlerin sahip olduğu bir birim frekansta HSPA+ teknolojisine oranla 2 ila 5 kat daha fazla veri trafiği taşıma özelliği olan LTE şebekeleri, veri trafiğinin büyük bir bölümünü üzerine alarak, mevcut 3G şebekelerinin daha kaliteli ve kesintisiz ses hizmeti sağlayabilmesi için rahatlatılmasına olanak sağlıyor.

Rapora baz teşkil eden anket çalışmasında Türkiye’de mobil kullanıcılar hakkında elde edilen bulgulardan seçilmiş diğer bazı başlıklar ise şu şekilde:

· En çok kullanılan akıllı telefon üreticileri sırasıyla Nokia, Samsung ve Apple. Akıllı telefon satın alırken ilk sırada yer alan karar faktörü “telefonun markası”.

· Faturalı hat sahiplerinin %57'si, aylık faturalarının son 12 ay içinde en azından bir kere beklediğinden daha yüksek geldiğini belirtiyor.

· Kullanıcıların %76'sı aylık ödemeleri için üst sınır getiren bir hizmet ile ilgileneceğini ifade ediyor.

· Akıllı telefon kullanıcıları, ayda ortalama cep telefonu hizmetleri için standard mobil telefon sahiplerine oranla %60 daha fazla para harcıyor.

· Apple iOS kullanıcıların ortalama aylık mobil servis harcamaları, Android kullanıcılarının iki katı.

· Tablet kullanıcıları, mobil uygulamalar için akıllı telefon kullanıcılarına oranla ayda %36 daha fazla para harcıyor.

· Tablet satın alan laptop sahiplerinin %47’si, tablet edindikten sonra laptop’larını daha az kullanmaya başladıklarını ifade ediyor.

· Akıllı telefon kullanıcılarının %74'ü evde internete Wi-Fi ile bağlanıyor, %68'i de dışarıdayken ücretsiz Wi-Fi hizmeti varsa bundan yararlanmaya çalışıyor.

· Mobil genişbant Türkiye'de en çok evlerde (mobil halde değilken) kullanılıyor.

· Kullanıcıların %75’i bir sonraki telefonunda NFC özelliği olması ile ilgileniyor.- MiŁenα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cepten, ilk, internet, kullanımında, sırada, türkiye


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557