Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Coğrafya
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Coğrafya Coğrafya dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ekim 2011, 10:56   #1 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Karadeniz Bölgesi

KARADENİZ BÖLGESİ
COĞRAFİ KONUM
Bölge, Türkiye’nin kuzeyindedir. İsmini kuzeyindeki Karadeniz’den alır. Bölge, doğuda Gürcistansınırından başlayarak, batıda Sakarya Ovası ileBilecik’in doğusuna kadar uzanır.
Türkiye yüzölçümünün % 18'ine sahip olan bölge, bu oranla yüz ölçüm bakımındanüçüncüdür. Doğu - batı istikametindeen uzun olan bölgemizdir.
YER ŞEKİLLERİ
Bölgenin yeryüzü şekillerini III.jeolojikdevirde Alp kıvrımları sonucu oluşan Kuzey Anadolu Dağları ile bu dağlar arasındaki oluklar oluşturmaktadır.
Batıda üç kuşak halinde uzanan bu dağlar kuzeyden güneye doğru; Küre, Bolu-Ilgaz ve Köroğlu dağları şeklindedir. OrtadaCanik Dağları ve Doğuda ise iki kuşak halindedir. Bunlar; kuzeyde Giresun-Rize Dağları, güneyde ise Mescit, Kop ve Çimen dağları şeklindedir.
Karadeniz boyunca uzanan dağların yükseltileri batıda 2000 m civarında olup, Orta Karadeniz'de 1000 m'ye kadar inmekte, doğuda ise yükselti 4000 m'ye çıkmaktadır. Bölgenin en yüksek yeri Rize’de Kaçkar Dağı’dır.
Bölgede ovalar az yer kaplar ve genellikle Orta KaradenizBölümü’nde toplanmıştır. Bafrave Çarşamba delta ovaları bölgenin ve ülkemizin önemli ovalarındandır.
Bölgenin iç kesiminde Taşova, Erbaa, Niksar,Merzifon , Suluova ve Turhal çöküntü ovaları bulunur.
BÖLGEDE DAĞLARINKIYIYA PARALELUZANMASI SONUCUNDA
Kıyılar fazla girintili - çıkıntılı değildir. Küçük koylar hariç, kıyılarda önemli girinti ve çıkıntı yoktur. Bu nedenle Sinop limanı dışında, büyük gemileri barındıracak doğal limandan yoksundur.
Kıyılar boyuna kıyı tipi özelliğini taşır. Güçlü dalgalar, kıyıda falez oluşumuna neden olur. Kızılırmak ve Yeşilırmak ağzında oluşan deltalar dışında, kıyı çoğu yerde diktir.
Kıyı kesim ile iç kesim arasında önemli iklim farklılıkları ve buna bağlı olarak da tarımı yapılan ürün çeşidinde,nüfusun dağılışında,konut tipinde,bitki örtüsünde değişiklikler görülmektedir.
Dağların yükselti ve doğrultusu ulaşımı da etkiler. Orta Karadeniz dışında ulaşım Zigana (Kalkanlı) ve Kop gibi önemli geçitlerden sağlanmıştır. Zigana geçidi Trabzon'un gelişmesine neden olmuştur.
Bölgenin kuzeye bakan yamaçlarında, yamaç yağışları artmıştır.
Dağların geniş yer kaplaması;
Büyük kentlerin kurulmasını önlemiş, kentlerin kıyıda birbirine yakın ve küçük olmasına yol açmıştır.
Makineli tarımı zorlaştırmıştır. Bölgede hayvan ve insan gücüne halâ ihtiyaç duyulmaktadır.
AKARSU VE GÖLLERİ
Bölgenin en önemli akarsuları, Çoruh, Yeşilırmak, Kızılırmak, Bartınve Yenice (Filyos) çayları ile bir bölümü bölgede yer alan Sakarya'dır.
Bölgede ayrıca kaynağını dağların denize dönük yamaçlarından alan birçok çay ve dere bulunur.
Yer şekilleri engebeli olduğundan bölgede göller az ve küçüktür.Başlıcaları;Tortum, Sera, Abant ,Yedigöller , Borabay ve Uzungöl'dür. Doğu Karadeniz Bölümü’nün yüksek yerlerinde küçük buzul gölleri de vardır.
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ
Bölgenin kıyı şeridinde Karadeniz iklim şartları etkilidir.Denizden gelen nemli hava kütleleri denize bakan yamaçların her mevsim yağış almasına neden olur. Yağışlar oluşum bakımından daha çok yamaç yağışı şeklindedir.
Kıyı kesim her mevsim yağış aldığından yazlar serin,kışlar ılıktır.
Yağış miktarı, Karadeniz üzerinden gelen nemli hava kütlelerinin kıyılara esme doğrultusuna ve kıyıdaki dağların yükseltisine göre değişir. Yükseltinin fazla olduğu ve dağların hakim rüzgar yönüne dik olduğu yerler daha fazla yağış alır.
En fazla yağışsonbaharda, en azilkbaharda düşer.
Kıyıdan itibaren duvar gibi yükselen dağlar, nemli hava kütlelerinin iç kesimlere geçişini büyük oranda engeller. Buna bağlı olarak yağış miktarı azalır ve Karadeniz iklimi, yerini karasal iklime bırakır.
İç kesimlerde nem az olduğundan günlük ve yıllık sıcaklık farkı artar. İç kesimlerde kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.
Karadeniz ikliminin görüldüğü kıyı kesimdeormanlar yaygınken, karasal iklimin etkili olduğu iç kesimlerde seyrek ağaçlı bozkırlar yer alır.
Türkiye’de orman bakımından en zengin bölgemizdir. Bölgede nemliliğin fazla olması ormanların yetişmesini kolaylaştırdığı gibi orman yangınlarının da çok az olmasını sağlar.
NÜFUS VE YERLEŞME
Bölgenin toplam nüfusu yaklaşık 7,5 milyon olup, bölgeler arasında beşinci sıradadır. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının altındadır.

Bölgede nüfusun dağılışı yer şekillerinden dolayı düzenli değildir. Nüfus daha çok,Karadeniz kıyı şeridi ile iç kesimlerdeki ovalarda toplanmıştır.
Bölgenin dağlık alanları ile Doğu ve Batı Karadeniz bölümlerinin iç kesimlerinde nüfus oldukça seyrektir.
Bölgede doğal koşullar nedeniyle şehirleşme oranı düşüktür. Türkiye genelinde en fazla kırsal nüfusa sahip bölgedir.
Bölgenin kıyı şeridindeki arazinin engebeli olması, tarım alanlarınınyamaçlara dağılması ve su ihtiyacının yağışlarla kolay teminedilebilmesi kırsal kesimde dağınık yerleşmeye neden olmuştur.
Kırsal yerleşmelerde ahşap evlerin en fazla olduğu bölgemiz Karadeniz Bölgesi’dir. Bunun başlıca sebebi ormanların geniş alan kaplamasıdır.
Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olan ahşap evlerin bir başka şekli de hımış adı verilen meskenlerdir. Bu meskenler ahşap iskeletin arasının taş ve kerpiç kullanılarak doldurulmasıyla yapılır.
Bölgenin en önemli şehir merkezleri kıyı şeridindedir. Bunlar Samsun,Zonguldak ve Trabzon'dur.
Bölgedeki tarım alanlarının sınırlı oluşu,hızlı nüfus artışı,endüstrinin gelişmemesi,açık deniz balıkçılığının yapılamayışı, bölgeden diğer bölgelere (özellikle Marmara'ya) yoğun göçlere neden olmaktadır.
TARIM VE HAYVANCILIK
Bölgede dağların geniş alan kaplaması ve arazinin engebeli olması tarımda makine kullanımını güçleştirmektedir. Ayrıca tarım alanlarını kısıtlamıştır.
Fındık
Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. Türkiye toplam üretiminin % 83'ü bölgeden karşılanır
Çay
Giresun'dan Gürcistan'a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. Rize çevresinde yoğunlaşır. Türkiye toplam çay üretiminin %100'ü bu bölgeden karşılanır. Tabii ekim alanı en dar olan ürünlerimizdendir.
Tütün
Daha çok Orta Karadeniz Bölümü'nde (Samsun, Amasya ve Tokat çevresi) yetiştirilir. Ayrıca Batı Karadeniz'de Düzce dolaylarında da üretimi yapılır. Türkiye toplam tütün üretiminin %15'i bölgeden karşılanır.
Mısır
Bütün Karadeniz kıyıları boyunca tarımı yapılır. Halkın temel besin maddesi olduğu için bölge ticaretinde önemi yoktur.
Çeltik (Pirinç)
Samsun, Çorum, Kastamonu ve Sinop çevresinde tarımı yapılmaktadır.
Şekerpancarı
Orta Karadeniz ve iç kesimdeki ovalarda tarımı yapılmaktadır.
Elma
Bölgede Amasya başta olmak üzere Kastamonu ve Tokat çevresinde yetiştirilir.
Turunçgiller
Kış ılıklığı sebebiyle Rize çevresinde tarımı yapılır. Rize’de turunçgiller tarımının yapılması mikroklima özelliğinden kaynaklanmaktadır.
Kenevir
Samsun ve Kastamonu çevresinde tarımı gelişmiştir. Uyuşturucu elde edildiğinden üretimi devlet kontrolündedir
Kivi
Rize Trabzon, Samsun ve Kastamonu çevresinde tarımı yapılabilmektedir.
İç kesimlerde ve Orta Karadeniz Bölümünde buğday ve arpa tarımı yapılmaktadır.
Bölgeni kıyı kesiminde her mevsim yağış görülmesi, yaz kuraklığı isteyen (buğday, arpa, yulaf, çavdar, mercimek, pamuk gibi) ürünlerin kıyıda yetişmesini önlemiştir.
Bölgede hayvancılık faaliyeti önemli bir ekonomik etkinliktir. Kıyı kesiminde, nemli iklim nedeniyle gür çayırların bulunması büyükbaş hayvancılığın gelişmesinde etkili olmuştur.
Bölgenin kuzeyindeki Karadeniz, balık potansiyeli bakımından zengindir. Türkiye balık üretiminin yaklaşık % 80'i Karadeniz'den karşılanır.
Son yıllarda aşırı avlanma ve denizin kirlenmesi nedeniyle balık üretiminde düşme görülmüştür. Karadeniz'de 200 m den daha derinlerde zehirli gazlar sebebiyle canlı hayatı yoktur.
Küçükbaş hayvancılık bölgenin iç kesimlerindeki ovaların kenarlarında yaygındır.
Arıcılık faaliyetleri de bölgede gelişmiştir. Özellikle Ordu Türkiye’nin önemli bal üretim merkezidir. Rize- Anzer yöresinin balları da dünyaca ünlüdür.

YERALTI KAYNAKLARI
Bölge maden bakımından fazla zengin değildir. En önemli yer altı zenginlikleri taşkömürü ve bakırdır.
Taşkömürü
Ereğli - Zonguldak havzasından çıkarılır. Önemli bir kısmı demir-çelik üretiminde enerji kaynağı olarak kullanılır. Ayrıca Çatalağzı Termik Santralinde de taşkömürü kullanılmaktadır.
Türkiye’de çıkarılan taşkömürünün tamamı bu bölgeden elde edilir.
Bakır
Murgul (Artvin),Çayeli (Rize) ve Küre (Kastamonu) de çıkarılmaktadır. Samsun ve Murgul bakır işletmelerinde işletilmektedir.
SANAYİ
Bölgede yer şekillerinin elverişsizliğinden dolayı ulaşım yeterincegelişmemiştir. Bundan dolayı sanayi istenilen düzeyde gelişmemiştir.
Demir - Çelik
Karabük ve Ereğli-Zonguldak
Demir madeni çıkarılmamasına rağmen gelişmesinde taşkömürü yatakları etkili olmuştur.
Bakır İşletmeleri
Murgul-Artvin ve Samsun
Samsun’da bakır madeni çıkarılmamaktadır. Burada bakır işletmesi kurulmasında iç kesimlere ulaşım iyi olması etkili olmuştur.
Şeker
Karadeniz Bölgesi'nde üretilen şekerpancarı Turhal (Tokat),Suluova (Amasya),Çarşamba (Samsun) ve Kastamonuşeker fabrikalarında işlenir.
Sigara
Karadeniz'in, özellikle Orta Karadeniz Bölümü'nün tütünleri, Samsun ve Tokat'taki sigara fabrikalarında işlenir.
Kağıt
Aksu ( Giresun),Çaycuma (Zonguldak) ve Taşköprü (Kastamonu) da bulunmaktadır.
Kereste- Tomruk
En fazla Batı Karadeniz Bölümünde gelişmiştir ( Sinop, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce ve Kastamonu çevresinde).
Çay İşletmeleri
Rize ve Trabzon çevresinde bulunmaktadır.
Fındık işletmeleri
Ordu ve Giresun çevresinde bulunmaktadır.
TURİZM
Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyellerinin başında tabii güzellikler gelir. Karadeniz kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir.
Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir.
Bolu Kartalkaya'da ve Ilgaz Dağları'nda kış turizmi,
Abant gölü ile Yedigöller çevresindeki sayfiye yerleri,
Bolu, Düzce, Kızılcahamamkaplıcaları,
Trabzon (Sümela Manastırı) ve Amasya'da (Kral mezarları) yer alan tarihi eserler Karadeniz Bölgesi'nin önemli turizm potansiyellerini oluşturur.
Çoruh nehrinde rafting yapılmaktadır.
Her mevsim yağışlı olmasından dolayı deniz turizmi gelişmemiştir
BÖLÜMLERİ
DOĞU KARADENİZ BÖLÜMÜ
• Ordu'nun doğusundaki Melet Çayı’ndan Gürcistan sınırına kadar uzanır.
• Karadeniz'in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür. En yüksek yeri KaçkarDağıdır. Yüksekliği 4000 m’ye yakındır. Bu dağda sirk buzullarına rastlanır.
• Heyelanların en fazla görüldüğü bölümdür. Bölümde heyelan sonucunda Tortum ve Sera Gölleri oluşmuştur.
• Bölümdeki akarsularda akımın en yüksek olduğu dönem kar erimelerinin olduğu ilkbahar mevsimidir. Bölümün en önemli akarsuyu ÇoruhNehri’dir. Rafting sporuna elverişlidir.
• Bölgenin en fazla yağış alan bölümüdür. Özellikle Rize 2400mm’ lik yağış ile Türkiye’nin en fazla yağış alan ilidir. Sebebi, Rize’nin güneyindeki yüksek dağların hakim rüzgar yönüne dik olmasıdır.
• Dağların yüksekliği fazla olduğundan kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en fazla olduğu bölümdür.
• Bölümde yağışın etkisiyle deniz seviyesinden itibaren geniş yapraklı gür ormanlar oluşmuştur. Yükseklere çıkıldıkça bölüme has iğne yapraklı ladin ormanları görülür.
• Karadeniz Bölgesinde kırsal nüfusun en fazla olduğu bölümdür.
• Tarım alanları az olduğundan tarımsal nüfus yoğunluğu fazladır.
• Nüfus daha çok kıyı şeridinde toplanmıştır.
Kırsal kesimde dağınık yerleşmenin en fazla olduğu bölümdür. Bunda,
Yer şekillerinin engebeli olması,
Su kaynaklarının fazla olması,
Tarım alanlarının dağ yamaçlarına parçalı olarak dağılması etkili olmuştur.
Kıyı şeridinin en önemli ürünleri çay ve fındıktır. Kış sıcaklık değerlerinin yüksek olmasına bağlı olarak Trabzon ve Rize çevresinde turunçgil bahçelerine rastlanır.
İç kesimlerde daha çok buğday ve arpa yetiştirilir.
Kıyı şeridinde ve dağlık sahalarda büyükbaş hayvancılık gelişmiştir.
Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılığın en fazla gelişmiş olduğu bölümdür.
Türkiye’de arıcılığın gelişmiş olduğu yerlerden birisi de bu bölümde yer alan yaylalardır.
Bölümün en önemli yer altı zenginliği bakırdır.
Bölümün turizm potansiyellerinin başında doğal güzellikler gelir. Bölümde son yıllarda gelişen turizm etkinliklerinden biri de yaylalarda yapılan şenlik ve festivallerdir. Sümela Manastırı bölümün en fazla turist çeken tarihi eserlerinden biridir.
ORTA KARADENİZ BÖLÜMÜ
Melet çayındanSinop'un doğusuna kadar uzanır. Doğu Karadeniz Bölümü'ne göre güneye daha fazla sokularak Tokat ve Çorum illerinin büyük bölümleri ile Amasya ilinin tamamını içine alır.
Yer şekilleri Doğu ve Batı Karadeniz'e oranla daha sadedir.Dağların yükseltisi azalmış ve dağlar içeriye çekilmiş durumdadır
Dağ sıraları Kızılırmak ve Yeşilırmak akarsuları tarafından yer yer derin vadilerle parçalanmıştır. Bu vadiler Karadeniz’in nemli havasının iç kesimlere ulaşmasını sağlar.
Bu sebeple bölümde kıyı ileiç kesimarasında iklimde, bitki örtüsünde, nüfusun dağılışında ve ekonomik faaliyetlerde farklılık azdır.
Bölümde dağların yüksekliği az olduğundan bölgenin en az yağışalan bölümüdür.
Ortalama yüksekliğinin az olması ve dağların akarsular tarafından parçalanmasından dolayı iç kesimlere ulaşımınen düzgün olduğu bölümdür.
Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın taşıdığı alüvyonları deniz kıyısında biriktirmesi ile oluşan Bafra ve Çarşamba delta ovaları bölgenin en önemli düzlükleridir.
Türkiye ekonomisine katkısı daha çok tarım alanındadır. Başlıca tarım ürünleri; tütün, ş.pancarı, fındık, mısır, pirinç ve elmadır.
BATI KARADENİZ BÖLÜMÜ
Kızılırmak deltasının batı kenarından başlayıp Adapazarı ve Bilecik'in doğusuna kadar uzanır.
Bölümde dağlar üç sıra halinde geniş alan kaplar.
Bölümde yağışlar Doğu Karadeniz’den az, Orta Karadeniz’den fazladır.
Balkanlardan gelen soğuk hava kütlelerinin etkisinde kaldığından kışlar diğer bölümlere göre daha soğuktur.
Başlıca tarım ürünleri; tütün, ş.pancarı, fındık, mısır, pirinç ve kenevirdir..
Türkiye’de orman ürünleri sanayisinin en fazla geliştiği bölümdür.
Zengin taşkömürü yataklarına sahiptir. Ekonomisi daha çok maden çıkarımı ve işlemeciliğine dayanır.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bölgesi, karadeniz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557