Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Coğrafya
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Coğrafya Coğrafya dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Ağustos 2012, 19:03   #1 (permalink)
GraphicDesigner

Akdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2012
Nerden: Kadırga
(Mesajlar): 138
(Konular): 54
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 48227
Aldığı Beğeni: 24
Beğendikleri: 30
Ruh Halim: Cok Yorgun
Takım :
Akdeniz - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kara delik nasıl oluşur?

Cevap: Bazen çok büyük bir yıldızın öldüğü yerde, bazen de gökadalarının merkezindedir. Başlangıcının ve sonunun nasıl olduğuna dair bir açıklama yoktur. Çekim kuvvetinin elde ettiği ve çöken her şeyin içinde bulunduğu bir noktadır.

Açıklama: Bir süpernova patlamasından sonra çekim kuvveti yıldız kalıntılarını çökme sonucu kendi üzerine çeker. Eğer yeterince madde varsa, kalıntılar çökecek ve nötron yıldızını oluşturacaktır. Çekim kuvveti yıldızdan geriye kalan her şeyi tek bir noktaya sıkıştırmaya devam eder. Bu nokta (bir tekillik), ve onu çevreleyen sınır (olay ufku) kara deliği oluşturur.
Kara deliğin hacmi dışardan ne kadar kütle aldığına bağlıdır. Ne kadar fazla kütle o kadar geniş bir kara delik demektir. Geniş, büyük kütleli kara delikler gökadaların merkezinde bulunurlar. Kara delik bir yıldızdan kalan maddeyi kapsamak yerine birkaç yıldızdan kalan maddeyi kapsar. Gökadaların oluştuğu zaman boyunca yıldızların etrafında toplandığı çekirdek merkezi içerde kendi üzerine çöker ve kara delik oluşur.
Eğer kara deliğin içine giren madde, tekillik içinde son buluyor ve herhangi bir boşlukta ilerlemiyorsa farklı boyutlardaki kara delikler hakkında nasıl konuştuğumuzu merak ediyor olabilirsiniz.
Astronomlar kara deliğin hacmi ile ilgili tartıştıkları zaman olay ufkunun hacmine ya da yüzeyine işaret ederler. Olay ufkunun belirlediği sınırdaki çekim kuvveti, ışık hızının üstesinden gelebilecek kadar güçlüdür. Kara delik de daha fazla kütle topladığında onun çekim kuvveti yükselir. Daha güçlü bir çekim kuvveti daha uzağa etki eder.

Ayrıntılı Açıklama: Bu konu biraz karışık gelebilir. Fizik kuralları bile bu noktada geçersizdir. Fizik kara deliği oluşturan tüm evreleri açıklayabilir. Bir kara delik oluştuğunda, fizikçiler sanıldığı gibi boşlukta ilerlemeyen inanılmaz büyüklükte bir kütlenin varlığını açıklayamaz.
Kara delikler, KARANLIK olduklarına göre

onları nasıl bulabiliriz?


Cevap: Astronomlar kara delikleri göremez, ama özel yapılmış teleskoplarla kara deliklerin yakınında bulunan maddelerden gelen x-ışınlarını alabilirler ama bu ışınlar kara deliğin içinden gelmezler. Astronomlar, Hubble teleskopuyla gerçekten biraz bu materyallerden görmüştürler.


Şekil 58: Kara delikleri görebilmenin yollarından biri, çevresiyle etkileşime girip çeşitli fiziksel süreçler ortaya koymasıdır.

Açıklama: Kara deliklerden hiçbir şey kaçamadığına göre onları direk olarak bulmanın hiçbir yolu yoktur. Biz yıldızları görebiliriz, çünkü onlar dışarıya ışık verirler ancak kara delikler ışığı tutarlar. Onlar her şeyi olay ufkunun içinde tutarlar, bu da olan şeyleri görmemizi imkansız kılar.
Ancak onlar her şeyi hemen yutamazlar. İlk öncelikle madde kara deliğin çekim kuvveti tarafından yakalanır, madde yutulma çizgisinin içinde bekler. Madde kara deliğin yörüngesinde olay ufkuna doğru hızlı ve sarmal bir hareket yapar, tıpkı boş bir kabın üzerinden suyu çekmek gibi. Bu maddeler kara deliğin çevresini yüzeysel biçimde kuşatırlar ve buna büyüme diski denir. Kara deliğin çevresindeki bu madde onun sıcaklığını muazzam derecede artırır. Madde ne kadar hızlı hareket ederse ve ne kadar sıcak olursa o kadar x-ışını salacaktır. X-ışınları olay ufkunun dışında olduklarına göre; ondan kaçabilirler. Astronomlar bu x-ışınlarını keşfederler. Eğer onlar daha güçlü bir x-ışını kaynağı bulurlarsa ve bu x-ışınlarını gönderen bir cisim göremiyorlarsa kara deliğin etrafında bir büyüme diski olabilir. Astronomlar yaptıkları x-ışın kaynaklarının gözlemlerinden kara deliklerin varlığını olası kılabilirler.
Yer yüzeyindeki teleskoplarla büyüme disklerinin varlığına dair bilgi edinmek mümkün değildir, çünkü küçük ve yakalanması zor cisimleri keşfetmek zordur. Diskten gelen x-ışınlarının keşfi serbest olan görünür ışıktan daha zordur. Bununla birlikte Mayıs 1994 de Hubble Uzay Teleskop'u, (Yer'in karanlık atmosferinden çok daha yüksekte bulunan), M87 sarmal gökadasında bulunan bir kara deliği kuşatan büyüme diski keşfetti. Bu görünen tür için bir ilkti.Güneş'imiz bir kara delik olsaydı ne olurdu?


Cevap: Güneş'imiz kara delik olmaya yetecek kadar büyük bir kütleye sahip değildir.

Açıklama: Güneş'imiz aniden bir kara deliğin içine çökse bile, gezegenler yörüngeleri üzerindeki hareketine devam eder.

Ayrıntılı Açıklama: Burada söz konusu kütledir. Güneş'in kütlesi değişmedikçe bir kara deliğin içine çökse bile; güneş sistemimizdeki her şey aynen yörüngesi üzerinde olmaya devam ederdi. Gezegenler, Güneş'in çekim kuvveti tarafından yörüngeleri üzerinde tutunurlar. Güneş'in kütle miktarı, Güneş'in çekim kuvvetinin dengesini sağlar (Güneş'in içindeki madde miktarı). Hacim küçülse bile kütle değişmezse çekim kuvveti de değişmeyecektir. Kara deliğin etrafındaki çekim kuvveti sadece olay ufku içinde birkaç 100 milde etkili olur. Muazzam mesafelerden bahsettiğimize göre bir kaç yüz milin o kadar da önemli olmadığını hatırlayın. Merkür, Güneş'e enyakın gezegen olmasına rağmen uzaklığı yaklaşık 46 milyon ile 70 milyon kilometre arasında değişen oldukça eliptik bir yörünge izler.Kara deliğin içine yolculuk yapabilir misiniz?


Cevap: Mümkün değil! Yaklaşmadan önce tost olursunuz!

Açıklama: Bir kara deliğe yolculuk sizi büyülüyorsa (hatırlayın, insanlar henüz yakın bir gezegene bile gidememişken) kara deliğe ulaşamadan önce farklı şeylerce öldürülürsünüz.

Ayrıntılı Açıklama: Kara deliğin birkaç yüz mil içindeki güçlü çekim kuvveti sizi parçalar. Büyüme diskindeki x-ışınları sizi kızartabilir ve sıcaklığı en dayanıklı metalleri bile eritebilir. Siz kızartıldıktan, eridikten ve parçalandıktan sonra; kara delik sizi içine çeker ve sonsuza kadar orada kalırsınız.93. Kara deliğin içine uzay aracı gönderebilir miyiz?


Cevap: Hayır.

Açıklama: İlk öncelikle yine, kara deliğe yolculuk yapmayı deneyen hiçbir şey bir bütün olarak oraya ulaşamaz ve ulaşamadan önce tamamen dağılır. Kara deliğin içinden kaçabilecek hiçbir şey ve hiçbir yol yoktur.

Ayrıntılı Açıklama: Yer'e en yakın olan kara delik birkaç bin ışık yolu uzaklıktadır. Bir ışık yılı yolculuk insanların binlerce yılını alabilir. En yakın kara deliğe gitmemizin hiçbir yolu yoktur. Yapabileceğimiz yalnızca uzaktan onların üzerinde çalışmaktır.Kara deliğin içine giren her şey sonra nereye gidiyor?


Cevap: Kara deliğin içinde duruyorlar.

Açıklama: Kara deliğin içine giren her şey onun içinde kalır. Olay ufkuna giren her şey her ne kadar görüş alanımızdan kaybolsa bile, astronomlar bilir ki, her şey kara deliğin içinde durmalıdır.
Gerçekten orada kalabilen madde var mı? Madde olmasaydı, bir kara delikte olmazdı. Eğer kara delik tarafından yutulan her şey başka bir boyuta, başka bir zamana ya da uzayın farklı bir yerine geçebilseydi; kara deliğin hiçbir kütlesi olmayacaktı. Kara delik kütlesini kaybettiğinde; onun çekim kuvveti de azalacaktı. Güçlü bir çekim kuvveti olmasaydı; nesneler kaçmaya başlayacak ve kara delik olmayacaktı.


Ayrıntılı Açıklama: Onlar kara deliğin büyüleyici bir tanımını yaptıklarında fizik kuralları yetersiz kalıyor. Evrende tamamen anlayamadığımız çok şey var. Kara deliklerde bunlardan sadece birisidir. Bizim, bilim adamlarının kara delikler hakkında sahip oldukları bilgiyi tam olarak anlayabilmemiz söz konusu olamaz.Kara delikler evreni yutacak mı?


Cevap: Hayır.

Açıklama: İlk öncelikle kara delikler çok azdır. Yalnızca büyük gökadalarının merkezinde bulunur ya da çok büyük bir kütleli yıldızın ölümüyle ortaya çıkarlar. Her bir gökada içinde milyarlarca yıldız vardır. Bu kadar yıldızdan çok azı süpernova olmaya yetecek kadar kütleye sahiptir ve bu yıldızların hepsi de patladığında kara delik olmayacaktır.
İkinci olarak, kara deliklerin çok güçlü olan çekim kuvveti yalnızca kendilerine yakın nesneleri etkiler (Süpernova patlamasından sonra oluşan kara delikler birkaç bin mil içinde, gökada merkezinde ise birkaç milyon mil içinde etkilidir). Dıştaki uzay çok boştur. Astronomik terimler bakımından, birkaç bin mil hiçbir şey değildir. Merkür'ün Güneş'e yakın olduğu ve bu yakınlığın 36 milyon mil olduğu düşünülürse. Güneş'ten sonra bize en yakın olan diğer bir yıldızın uzaklığı ise 25 trilyon mildir (4,22 ışık yılı).
Kara deliğin en yakınında olsaydınız, ancak kara deliğin etkisini anlayabilirdiniz. Kara deliklerin çok az olması gerçeğinin yanı sıra, sizi kaygılandıracak kara delik tarafından yutulan bir durum olmadığı sürece evren sizin için çok güvenilir bir yerdir.
Şekil 59: Sarmal yapıya sahip bir gökada: M101.

incecikti gül dalıydı dokunsam kırılacaktı dokunmadım kurudu...
Akdeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
delik, kara, nasıl, oluşur


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557