Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Cumhuriyet Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Ocak 2013, 19:14   #81 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

1 Ocak 1997
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı, endekslerin rakamsal ifadesinin kolaylaştırılması için endeksin başlangıç değerlerini revize etti ve çift sıfır attı. -Bursalı KOBİ'ler, ihracatta karşılaştıkları güçlükleri aşmak için bir dış ticaret sermaye şirketi kurdu. Yarısı bugüne kadar hiç ihracat yapmamış 56 firmanın kurduğu Marmara Tekstil, Giyim ve Deri Sanayicileri Dış Ticareti (MTGS) 33 milyar 600 milyon lira sermaye ile kuruldu. Şirket, ilk yıl en az 25 milyon dolarlık ihracatı hedefliyor. -Yeni yılla birlikte herkesin ödeyeceği vergi ile yükümlülükler de değişiyor. Hemen hemen tüm vergiler yeniden değerleme oranı olan yüzde 72.8 oranında artırıldı. En ilginç artış tasarruf mevduatlarına uygulanan yüzde 5'lik stopajın yüzde 12'ye çıkarılması oldu. Hazine bonosu ve devlet tahvilinden kesilen stopaj oranı da yüzde 12'ye çıktı. Bunun yanı sıra Hazine bonosu, tahvil gibi faiz kazançları 1998'de gelir vergisi beyannamesinde gösterilecek. Hayat standardı temel göstergesi kalkınmada öncelikli yöreler için ve büyükşehir belediye sınırları içinde kuyumcular için 928 milyon lira ile 1 milyar 246 milyon lira arasında olacak. Tüccarların standardı ise 333 milyon lira ile 830 milyon lira arasında değişiyor. Ticari ve sınai teşvik belgeli yatırımlar için en az tutar 12-18 milyar lira, tarım yatırımları için ise 3 milyar lira olacak. 1996 yılında satışları 864 milyon lirayı aşmayan küçük çiftçiler 97 Mart ayında gelir vergisi beyannamesi vermeyecekler. Yıllık 41.4 milyon liralık konut kira geliri olanlar bu gelir için vergi ödemeyecek. Üzerindekiler vergiye tabi olacak. -Yeni **afik Yasası, bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yeni yasa **afik kurallarına uymayanlara 1 milyon 800 bin lira ile 108 milyon lira arasında para cezası getiriyor. Ayrıca, ehliyetin iptali ve ağır hapis cezaları da yürürlüğe girdi.
4 Ocak 1997
DİE tarafından yapılan açıklamaya göre, 1996 enflasyonu toptan eşyada yüzde 84.9, tüketici fiyatlarında ise yüzde 79.8 olarak gerçekleşti. Aralık ayında ise bir önceki aya oranla toptan eşya fiyatları yüzde 3.9, tüketici fiyatları ise yüzde 3.4 oranında arttı.
5 Ocak 1997
İşadamı Özdemir Sabancı, Haluk Görgülü ve Nilgün Hasefe'yi öldürdükleri iddiasıyla aranan üç sanıktan Mustafa Duyar, Şam'da Türkiye Büyükelçiliği'ne teslim oldu. Duyar, mensup olduğu örgütün kendisini kullandıktan sonra gözden çıkardığını söyledi.
5 Ocak 1997
NTV kuruldu. Ekonomik ve haber ağırlıklı yayın yapan televizyon kuruluşu Nergiz holdingin.
5 Ocak 1997
Türk-İş tarafından düzenlenen "Türkiye'ye sahip çık" mitingi yurdun dört bir yanından gelen, 150 bin işçinin katılımıyla Ankara'da Kızılay Meydanı'nda yapıldı. Dev mitinge çeşitli sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Bayram Meral, "Adil düzen diyerek milleti kandıran siyasetçilere, işçiyi kan emici gösterenlere ders vermeye geldik" dedi. Olaysız geçen mitingde "şalter inecek, hükümet gidecek", "Hacı bacı dediler, hakkımızı yediler" sloganları atıldı.
6 Ocak 1997
Kamu-Sen tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de "Yoksulluk sınırı" olarak da adlandırılan asgari para ihtiyacı (4 kişilik bir ailenin beslenme ve sosyal ihtiyaçlarının alt sınırı) 62 milyon 910 bin lira olarak belirlendi. İki kişilik bir ailede ise bu miktar 43 milyon 522 bin lira tutarında.
7 Ocak 1997
Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nda 4200 işçiyi kapsayan 16. dönem toplu sözleşme görüşmeleri Türk ****l ile MESS'in anlaşmasıyla sonuçlandı. 1 Eylül 1996'dan geçerli olmak üzere işçi ücretlerine birinci altı ay yüzde 40.2, ikinci altı ay yüzde 31 oranında zam yapıldı. Ortalama işçi ücreti brüt 63 milyon liradan 131 milyon liraya çıkarıldı.
8 Ocak 1997
Güneydoğu Ytong San. A.Ş. Gaziantep'te faaliyete geçti. Sanko Holding ile Türk Ytong ortaklığında kurulan tesis, bölgenin ytong tuğla ve yapı malzemeleri ihtiyacını karşılıyor.
11 Ocak 1997
Başbakan Necmettin Erbakan'ın, Başbakanlık Konutu'nda 51 tarikat ve cemaat liderine iftar yemeği vermesi, bu yemeğin görüntülerinin TV'de yayınlanması "Türkiye nereye gidiyor" tartışmalarını başlattı.
13 Ocak 1997
Sabancı cinayeti sanıklarından Mustafa Duyar'ın itiraflarından yola çıkarak yakalanan Raziye Katırcı'nın evinde, işadamı Rahmi Koç'a suikast planlarının ele geçirildiği açıklandı. -Başbakanlık'tan tasarruf çağrısı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada "Kamu kurum ve kuruluşları çok zaruri bir sebep olmadıkça bütçelerinden tasarrufa riayet etmeksizin ve mütevazi ölçülerin dışında harcama yapmak suretiyle kuruluş yıldönümü veya benzeri için tören veya toplantı tertip etmeyeceklerdir" denildi.
20 Ocak 1997
TÜSİAD'ın hazırladığı "Demokratikleşme Perspektifleri" isimli öneri paketi, Başkan Halis Komili tarafından TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'ye sunuldu. Pakette, "Halk tarafından seçilmiş başkanlık sistemi, MGK Anayasal kuruluş olmaktan çıkarılmalı, TSK sadece milli savunma ile ilgili alanlarda kalmalı, Genelkurmay Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olmalı, İmam Hatip Okulları'na kız öğrenci alınmamalı" gibi öneriler yer alıyor. Mustafa Kalemli, önerilerin takipçisi olacağını, gerekirse kendi imzasıyla teklif haline getireceğini söyledi. -Özelleştirme kapsamındaki Etibank Bankacılık'ın yüzde 100 kamu hissesinin blok satışı televizyondan naklen yayınlandı. Etibank'ın özelleştirilmesi ihalesini Doğan Kumaşçılık Tekstil Sanayi 185 milyon dolarlık en yüksek teklifle kazandı.
21 Ocak 1997
Diabetli hastaların şeker ihtiyaçlarına yönelik gıda üretimi konusunda araştırmalar yapan Koska Helvacısı, yeni ürünleri diabetik helva, lokum ve badem ezmesini piyasaya çıkardı. 400 gramlık ambalajlarda piyasaya sunulan ürünlerde tamamen doğal tatlandırıcı kullanıldığı bildirildi.
23 Ocak 1997
Borsa, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan Türk Telekom'un özelleştirilmesinin iptali başvurusunun reddedilmesi üzerine yüzde 8 oranında yükselerek, 101 puanlık artışla 1352 puana ulaştı. 43 **ilyon 178 milyar 237 milyon liralık işlem hacmiyle de rekor kırıldı. -1994'ün Eylül ayında üretimine başlanan Corolla'nın 50 binincisini banttan çıkartan Toyotasa, bunu Adapazarı'ndaki fabrikada düzenlediği törenle kutladı. Törende konuşan Toyotosa Genel Müdürü Hazım Kantarcı, Toyotasa'nın Türk otomotiv sektörünün 2.5 yılda 50 bin adet otomobil üreten ilk kuruluşu olduğunu söyledi.
24 Ocak 1997
Denizbank, çekişmeli bir ihale ile 66 milyon dolara Vestel'in de sahibi olan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'ya satıldı. Satış televizyondan canlı olarak yayınlandı.
25 Ocak 1997
Resmi Gazete'de yayınlanan kanun hükmündeki kararname ile polislere yüzde 19 oranında ek zam yapıldı. Zamdan sonra en düşük polis aylığı 44 milyon 550 bin liraya yükseldi. Başkomiser aylığı ise, 60 milyon 543 bin lira oldu.
30 Ocak 1997
Konusundaki fuarların en büyüklerinden olan "Compex Multi Medya Fuarı 97" Tepebaşı TÜYAP'ta başladı. 2 Şubat akşamına kadar açık kalacak fuar süresince gelişen iletişim, internet konularında konferanslar verilecek. -İETT taşıma ücretlerine yüzde 33 oranında zam yaptı. Tam bilet 40 bin, indirimli bilet 20 bin, mavi kart 1 milyon 350 bin lira oldu.
1 Şubat 1997
THY iç hat bilet ücretlerine yüzde 10 oranında zam yaptı. Zamdan sonra Ankara-Samsun bilet ücreti 5 milyon 300 bin, Ankara-Diyarbakır 6 milyon 400 bin, Ankara-İstanbul 7 milyon 800 bin, İstanbul-İzmir 7 milyon 800 bin, İstanbul-Dalaman 8 milyon 800 bin lira oldu.-"Işıklı referandum" başladı. "Temiz siyaset, temiz toplum" talebini duyurma amacını taşıyan "Sürekli aydınlık için 1 dakika karanlık" eylemi bu gece saat 21.00'de ışıkların bir dakika süreyle kapatılmasıyla başladı ve bütün ay boyunca eylem sürdü. Eyleme ünlü işadamları Rahmi Koç, Sakıp Sabancı ve İshak Alaton da destek verdi.-Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Refah Partisi'ne "kapatma" uyarısı. Parti lideri Erbakan'ı, Kayseri gezisi sırasında parti amblemli, özel üniformalı gençlerin karşılaması ve koruması üzerine harekete geçen savcılık, RP'ye Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandığı gerekçesiyle uyarıda bulundu.
3 Şubat 1997
Sincan'da RP'li belediye tarafından düzenlenen "Kudüs Gecesi"nde şeriat provası yapılması ve geceye katılan İran Büyükelçisi'nin şeriat çağrısı büyük tepkiye yol açtı. RP'li Belediye Başkanı Bekir Yıldız hakkında soruşturma yapıldı.
4 Şubat 1997
Şeriat çağrısına sahne olan Sincan'da bugün 20 tank ve 15 aracın, normal güzergahını değiştirerek ilçe içinden geçmesi ve Yenikent tatbikat alanına gitmesi ülkede büyük heyecan yarattı. "Darbe mi yapılıyor" söylentileri kulaktan kulağa yayılırken borsa aniden düştü. Reuter, AP gibi büyük ajanslar gösteriyi tüm dünyaya duyurdular. Tankların Sincan sokaklarından geçişi "İrticaya karşı TSK'nın gövde gösterisi" şeklinde yorumlanırken, Başbakan Necmettin Erbakan "Cumhuriyet Bayramı'nda 240 tank geçiyor. Ne olmuş yani?" dedi. Bir gün sonra da Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ilk sorgusundan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.
13 Şubat 1997
Tuzla'daki Gemsan Tersanesi'nde bakıma alınan Türkiye'nin en büyük gemilerinden 307 me**e uzunluğundaki TPAO tankerinde kaynak yapılırken büyük bir patlama oldu ve yangın çıktı. Yangın sırasında biri ağır olmak üzere dört gemici ile ikisi ağır 22 itfaiye görevlisi yaralandı. İtfaiye erlerinden İbrahim Kolay'ın elbiselerinin tutuşarak alev alev yanmasına ilişkin görüntüleri televizyonlardan izleyenler dehşet içinde kaldı.
14 Şubat 1997
Yurtdışında çalışan işçilerin Türkiye'ye kesin dönüş yapma şartıyla bir günlüğü 1 dolar üzerinden emekli olma hakkı Bakanlar Kurulu kararıyla bir gün karşılığı 2.5 dolara yükseltildi. Kesin dönüş yapan işçiler, 8 Mayıs 1985 günü çıkarılan 3201 sayılı yasayla 5 bin iş günü prim ücreti ödemek koşuluyla bu haktan yararlanıyor. -Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde bayram öncesi aşırı soğuklarla gelen şiddetli don narenciye ve muz üreticileri ile seracıları perişan etti. Ağaçların kuruduğu narenciye ve muz bahçeleriyle seralarda ürün kaybının 20 **ilyon liralık boyuta ulaştığı açıklandı.
14 Şubat 1997
Anayasa Mahkemesi, memurlara fazla çalışma ücreti yerine izin verilmesini öngören düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararından sonra iptalle doğan boşluğun doldurulması gerekiyor.
15 Şubat 1997
İlaç fiyatlarına ortalama yüzde 18 zam yapıldı. İlaçlardan asprinin fiyatı 74 bin 400 liradan 89 bin 300 liraya, Alfasilin'in fiyatı 624 bin liradan 740 bin 500 liraya yükseldi. -1996 ürünü Ege ekici tütün piyasası Devlet Bakanı Nafiz Kurt tarafından 475 bin lira başfiyatla açıldı. Ayrıca kilo başına 25 bin lira prim ve balya başına 2 milyon lira pay akçesi ödeneceği bildirildi. Bu yıl üreticiye toplam 62.6 **ilyon lira ödeme yapılacak.
18 Şubat 1997
Kablolu TV aylık abone ücreti 380 bin liradan 600 bin liraya yükseltildi. Aralık ayından itibaren geçerli olan zamla 1 milyon 140 bin lira olan dönem ücreti 1 milyon 800 bin liraya çıkarıldı.
19 Şubat 1997
DYP Genel Başkanı Çiller, TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarında aklandı. Çiller, TEDAŞ oylamasında 172 oya karşı 327 oyla, TOFAŞ oylamasında ise 257 kabul oyuna karşı 271 ret oyuyla Yüce Divan'a sevkedilmekten kurtuldu.
21 Şubat 1997
Kocaeli'nin Körfez ilçesinde kurulu bulunan TÜPRAŞ'a ait İzmir Rafinerisi Hydrocrocker Kompleksi ve CCR Reformer Tesisleri, Başbakan Yardımcısı Çiller tarafından üretime açıldı. İnşaatına 26 Kasım 1993'te başlanan tesisler, 380 milyon dolara mal oldu ve çevreye zarar vermeyen teknolojisiyle dünya standartlarında pe**ol üretecek düzeyde. -Ekonomist Dergisi'nin yılın işadamı, bürokratı ve profesyoneli anketinde dereceye girenlere ödülleri Hürriyet Medya Towers'de yapılan törenle verildi. Yılın işadamı ödülünü Sakıp Sabancı, yılın profesyoneli ödülünü Sabancı Otomotiv Grubu Başkanı Hazım Kantarcı, yılın bürokratı ödülünü de Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel aldı.
24 Şubat 1997
Hürriyet Gazetesi, Uluslararası Kalite Güvence Belgesi ISO 9001'i aldı.
25 Şubat 1997
Türkiye'de 6 milyon aileyi temsil eden üç büyük kuruluş, Türk-İş, DİSK ve TESK'in başkanları (Bayram Meral, Rıdvan Budak ve Derviş Günday) rejime yönelik tehditlere karşı güçbirliği kararı aldı. Demokrasiyi korumak, rejime sahip çıkmak için herkesi göreve çağıran başkanlar güçbirliği yapılmasını önerdiler. -Kocaeli'nin Köseköy beldesinde bulunan Sabancı Holding'e bağlı Kordsa fabrikasında toplu sözleşme imzalandı. Genel Müdürlüğü'nü Güler Sabancı'nın yaptığı fabrikada çalışan 516 işçiyi kapsayan sözleşmeye göre, işçilerin brüt 44 milyon 166 bin lira olan ortalama ücreti ilk yıl için yüzde 98'lik zamla 87 milyon 450 bin liraya çıktı. İkinci yıl zammı ise yüzde 70 olarak saptandı.
28 Şubat 1997
Milli Güvenlik Kurulu yaptığı 9 saatlik toplantıda Atatürk ilke ve inkılaplarının ödünsüz uygulanmasına karar verdi, konuyla ilgili olarak 20 maddelik bir karar aldı. MGK, sekiz yıllık eğitime bir an önce geçilmesi, irtica ile mücadele, devlet dairelerindeki İslamcı örgütlenme gibi konularda önemli mesajlar verdi. Bu konuda hazırlanan istihbarat raporları da hükümete sunuldu. Toplantıda ayrıca, Sincan olayı, Kıyafet Yasası'na aykırı giysiler, tarikat yönetimindeki özel okullar da gündeme getirildi. MGK kararları, kimi çevrelerce hükümete verilmiş bir muhtıra olarak nitelenirken, Başbakan Erbakan kararları 6 Mart günü imzaladı. -Fiskobirlik fındık taban fiyatını açıkladı. 50 randımanlı kuru değirmenlik tombul fındık 240 bin liradan alınacak. -Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TKKMB) gübre satış fiyatlarına ortalama yüzde 25 oranında zam yaptı. DAP gübresinin ortalama kg fiyatı 31 binden 42 bine, üre 24 binden 33 bine, kompoze gübre 22 bin liradan 28 bin liraya çıktı.
4 Mart 1997
Ekonomide bugün "Kara salı" olarak nitelenebilecek olumsuz gelişmeler yaşandı. Şubat ayı enflasyon oranı beklenenin çok üstünde çıktı. Toptan eşya fiyatları yüzde 6.3 olarak açıklandı. Son bir yıllık enflasyon ise yüzde 63'ten yüzde 78.6'ya çıktı. Hükümetin yaşadığı 28 Şubat krizi ekonomideki kaygıları artırdı ve ikinci el bono piyasasında faiz oranları bileşik bazda 7 puan yükseliş gösterdi. En çok işlem yapılan 10 Aralık 1997 vadeli bonolarda faiz oranı yüzde 7.06 oranında yükselerek yüzde 103.30'a çıktı. Borsada şok düşüş yaşandı. Özellikle yabancı yatırımcılardan gelen satış baskısıyla borsa günü yüzde 5.19 oranında düşüşle kapattı ve bileşik endeks 1522'den 1443 puana kadar geriledi. Toplam işlem hacmi ise 28 **ilyon 728 milyar 45 milyon 604 bin 525 lira oldu.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 26 Ocak 2013, 19:14   #82 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

5 Mart 1997
Birleşmiş Milletler Yatırımlar Komitesi, iki Türk firmasının Güvenlik Konseyi'nin 986 sayılı kararı çerçevesinde Irak'a satacağı gıda maddeleriyle ilgili sözleşmelere onay verdi. Onay alan ilk iki Türk firması Narin Dış Ticaret ile Etsun Entegre Tarım Ürünleri Ticaret AŞ oldu. Bu firmalardan ilki 6 bin ton kuru fasulye ile 2 bin ton nohut ikincisi ise 10 bin ton bitkisel yağ ihraç edecek. İhraç edilecek malların değeri 15 milyon dolar.
13 Mart 1997
Dünyaca ünlü değerlendirme kuruluşlarından olan Moody's, Türkiye'nin kredi notunu indirdi. Moody's, Türkiye'nin dış borç notunu "Yatırım yapılmamalı" anlamına gelen BA 3'ten "Borçlanma şartlarına uymama ihtimali yüksek" anlamına gelen B 1'e düşürdü. Türkiye'nin ihraç ettiği döviz cinsi tahvillerin notları da B 1 seviyesine indi.
16 Mart 1997
Ford, ürettiği otomobillere zam yaptı. CL Sedan 1.61 1 milyar 491 milyon 129 bin, CLX Sedan 1.6 İ, 1 milyar 809 bin 84 bin lira oldu.
17 Mart 1997
Memura ve emeklilere yapılacak ek zam oranı yüzde 18-40 olarak açıklandı. Memur (9/1) 28 milyon 668 bin, öğretmen (9/1), 35 milyon 660 bin lira ek zam alacak. (3 aylık)
20 Mart 1997
Sakarya'nın Akyazı ilçesinin RP'li belediyesi kamuda ilk kez dolara bağlı sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre, belediye 43 işçisine 250 dolar maaş ve 10 milyon lira sosyal yardım verecek. Hizmet-İş yetkilileri teklifin başkandan geldiğini açıkladı.
22 Mart 1997
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Refah Partili Fehim Adak'ın imzasını geciktirmesi nedeniyle aylardır çıkmayan Ek İthalat Rejimi'ni imzaladı. Bu kararlar 1 Ocak'ta yürürlüğe girmiş kabul edilecek. Buna göre, Türkiye'nin AB ve GATT'a taahhütleri doğrultusunda ithalattan alınan gümrük vergileri ve fonlarda önemli değişiklikler yapıldı. Halen sadece tarım ürünleri ithalinden alınan konut fonu kaldırılarak koruma, gümrük vergisine dönüştürüldü. Şeker ithalinde uygulanan yüzde 100 gümrük vergisi yüzde 135'e çıkarıldı.
23 Mart 1997
Dünya Bankası'nın yayınladığı Küresel Kalkınma Finansmanı raporunda Türkiye yabancı özel sermayenin rağbet ettiği 12 gelişmekte olan piyasa arasında yer aldı. Raporda Türkiye'nin 1995 yılında 2 milyar dolar net özel sermaye akışının, 1996 yılında 4 milyar 700 milyon dolara çıktığı belirtildi. Yabancı sermaye pastasından en büyük payı ise 52 milyar dolarla Çin, 28 milyar dolarla Meksika ve 17 milyar dolarla Endonezya aldı. (Türkiye 10. sırada yer aldı)
25 Mart 1997
Binok A.Ş Nevşehir'de faaliyete geçti. Briket ve yapı malzemeleri üretimi gerçekleştiriyor.
31 Mart 1997
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, hükümetin derhal istifa etmesini istedi. Daha önce de Türk-İş, DİSK ve TİSK de aynı yolda açıklamalar yapmıştır.
1 Nisan 1997
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından iki yıl önce İstanbullular'a ucuz et satmak için kurulan et marketleri kapatıldı.
7 Nisan 1997
Demirel, "Dövizle emekliliği" veto etti. Cumhurbaşkanı Demirel, dövizle emeklilik olarak bilinen "Yurtdışında bulunanların sosyal güvenlikleri hakkında borçlanma kanunu"nu Anayasa'nın 89. maddesi gereğince bir defa görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.
9 Nisan 1997
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, üst üste üçüncü kez İstanbul'un gelir vergisi rekortmeni oldu. Aydın Doğan, bu yıl 537 milyar 741 milyon 648 bin lira gelir vergisi ödeyecek.
11 Nisan 1997
Rahmi Koç, 393 milyar 508 milyon lira ile dördüncü kez Ankara gelir vergisi rekortmeni oldu.
14 Nisan 1997
Türkiye'nin dış borcunun 80 milyar dolara ulaştığı açıklandı. 30 milyar dolar tutarındaki iç borçla bu rakam toplam 110 milyar doları buluyor. Türkiye, dünyanın en borçlu 8 ülkesi arasında yer alıyor.
23 Nisan 1997
Ocak-Mart döneminde taşıt ve yan sanayii ihracatının, 1996'nın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında azalarak 284.3 milyon dolara düştüğü açıklandı.
26 Nisan 1997
Sanayi Bakanı Yalım Erez ile Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Refahyol hükümetinin Cumhuriyet'in temel niteliklerini tahrip ettiğini, Türkiye için fayda değil, zarar getirdiğini açıklayarak istifa ettiler. Devlet Bakanı Işılay Saygın da, Refahyol'un yarattığı gerginliği sert bir dille kınayarak bakanlıktan çekildi. DYP'deki iç muhalefet giderek büyürken, yeni bir hükümet formülü arayışları başladı. -Erdemir ürünlerine yüzde 5, akaryakıta yüzde 7 zam yapıldı. İstanbul'da süper benzinin li**esi 89 bin 280 liraya çıktı.
1 Mayıs 1997
Renault ve Oyak, üretim ve pazarlama şirketlerinde hisse eşitledi. Renault Mais'ten yapılan açıklamada Renault modellerinin, Türkiye'deki üretim ve pazarlama faaliyetleri arasındaki uyumu pekiştirmek, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerine ihracatı artırmak amacıyla hisse eşitlemesine gidildiği bildirildi.
4 Mayıs 1997
Türkiye'nin yıllardır katıldığı ama hep başarısız olduğu Eurovision Şarkı Yarışması'nda bu yıl "Dinle" adlı parçayı seslendiren Şebnem Paker, 18 ülkenin jürisinden toplam 121 puan alarak üçüncü oldu. Parçanın bestecisi Levent Çoker.
10 Mayıs 1997
Sermaye Piyasası Kurulu'nun "Hisse senetlerinin kurul kaydına alınmasına ve satışına ilişkin esaslar" tebliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre hisse senetleri borsada işlem görmek üzere halka arzedilecek ortaklıklarda son 3 yılda aynı faaliyet konusunda fiilen iştigal etmiş olmaları şartı aranacak.
14 Mayıs 1997
Balkan Ülkeleri Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerarası İşbirliği Merkezi (Balkan Center For Smes) İstanbul'da toplandı. Merkez üyeleri 18 Mayıs'a kadar KOBİ'ler arası bilgi değişimi, dış ticaret taleplerinin karşılıklı ulaştırılması, fuar organizasyonları, teknoloji yenileme gibi konularda işbirliği çalışmaları yapacaklar. Toplantıya Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna ve Ermenistan temsilcileri katılıyor.
20 Mayıs 1997
Anayasa Mahkemesi, Emekli Sandığı'nın gayri menkullerinin satış usul ve esaslarının Bakanlar Kurulu'nca belirlenmesini öngören düzenlemeyi iptal etti. Mahkeme düzenlemenin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi. İptal istemi DSP Zonguldak Milletvekili Mümtaz Soysal ve 114 milletvekili tarafından yapılmıştı.
21 Mayıs 1997
Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mustafa Ekmekçi, geçirdiği rahatsızlık sonucu öldü.
21 Mayıs 1997
Yargıtay Başsavcılığı, Refah'ın laikliğe aykırı eylemleri nedeniyle kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. Yargıtay C. Başsavcısı Vural Savaş, düzenlediği basın toplantısında 18 sayfalık iddianame okudu ve Refah Partisi'nin laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği için kapatılmasının istendiğini bildirdi. -Akbank, Ankara, İstanbul ve İzmir'de "Görüntülü ev bankacılığı" uygulamasını başlattı. Bu sistemde para çekme dışında her türlü işlem Aktel, Akvizyon ve AKFC aracılığıyla yapılıyor.
22 Mayıs 1997
Şekerin fabrika çıkış fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. Buna göre kristal şekerin fabrika çıkış fiyatı 65 bin 500 liradan 75 bin 500'e, kutuda küp şekerin fiyatı ise 82 bin 600 liradan 87 bin 100 liraya yükseldi.
28 Mayıs 1997
"Sivil insiyatif" adı verilen 5 kuruluş (DİSK, TESK, TİSK, Türk-İş ve TOBB) politik istikrarsızlığın giderilmesi ve yeni bir hükümet oluşu için 4 aşamalı bir eylem planını kabul etti. Kuruluş başkanlarının İstanbul'da yaptıkları toplantıda açıklama yapan Fuat Miras, "TOBB Başkanı" önümüzdeki hafta, bir dizi yasanın parlamentodan çıkmasını sağlamak için ülke çapında ortak eylemler düzenleyeceklerini, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'nı ziyaret ederek hazırlayacakları bildiriyi sunacaklarını bildirdi.
29 Mayıs 1997
Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Vakfı'nın (UNDP) ortaklaşa düzenlediği "Yoksulluk Zirvesi" bugün Diyarbakır'da başladı. Üç gün sürecek toplantıya bölge yöneticileri, işadamları, TÜSİAD üyeleri ve akademisyenler büyük ilgi gösterdi. İlk günkü konuşmalarda ortaya konulan rakamlara göre Türkiye'de yaşayan her 7 kişiden biri ve doğudaki her üç kişiden biri "Aç". Nüfusun en zengin yüzde 20'si, toplam gelirin yüzde 55'ini alırken, nüfusun geri kalan yüzde 80'i, gelirin yüzde 45'ini paylaşıyor. 1987'de zenginle fakir arasındaki bu fark 9.6 iken, bugün bu 11.2 kata çıktı. Marmara ve Ege Bölgesi'nde ise yoksulluk oranı yüzde 1.4 seviyesinde.
30 Mayıs 1997
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te ülkenin ilk uluslararası bankası Demirbank IFC ve Avrupa Kalkınma Bankası ortaklığıyla açıldı. Demirbank'ın yüzde 60 hissedar olduğu "Demir Kyrgyz International Bank" 3 milyon dolar sermayeli. Demirbank'ın zaman içindeki hissesi yüzde 51'e inecek ve yüzde 9'luk hisse Kırgız özel ya da tüzel kişilere devredilecek.
2 Haziran 1997
Dünyanın en büyük armatörler ve gemi brokerleri birliği olan BİMCO'nun iki yılda bir gerçekleştirdiği genel kurul toplantılarının 53.sü İstanbul'da bugün başladı. BİMCO 97'de AB deniz politikası, denizciliğin dünyadaki gelişimi gibi konular tartışılıyor.
5 Haziran 1997
Dışbank uluslararası piyasada 40 milyon dolarlık sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı. Kredinin faizi libor artı 87.5 puan ve komisyonu ise 40 baz puan.
6 Haziran 1997
Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü, posta ve telgraf ücretlerine yüzde 50 zam yaptı. En ucuz mektup yurtiçi gönderim ücreti 40 bin lira olurken, APS 300 bin lira yükseldi.
12 Haziran 1997
Siyasi hayatta yaşanan tedirginlik yanında likidite sıkıntısı ikinci el tahvil ve bono piyasasında faizlerin yüzde 105 seviyesine çıkmasına yol açtı. Bugün en fazla işlemin gerçekleştiği 22 ve 29 Nisan vadeli bonolarda bileşik faiz 6 puan artarak yüzde 105'e tırmandı. Borsada ise 27 puanlık düşüş yaşandı ve bileşik endeks 1627 puana geriledi.
14 Haziran 1997
Yeniden düzenlenen toplu konut kredileri uygulama yönetmenliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Açılan kredi miktarı artırılırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Aksiyon planı kapsamındaki illerde daha önce kredilendirilmemiş kooperatiflerde yeni olanak sağlandı.
17 Haziran 1997
Sermaye Piyasası Kurulu'nun, kamuoyunda "İslamcı Sermaye" olarak tanınan Kombassan Holding aleyhine açtığı dava sonuçlandı. Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, yurtiçinden ve yurtdışından izinsiz olarak toplanan 15 **ilyon liranın hak sahiplerine iadesini sağlamak amacıyla bu paralar üzerinde Kombassan Holding'in tüm banka hesaplarındaki nakit ve menkul değerlerine "İhtiyati Haciz" koydu. -Alman İhracat Kredi Garanti Kurumu (HERMES), 1997 programını oluştururken, Türkiye için planlanan 400 milyon marklık düşük faizli ve uzun vadeli krediyi iptal etti. Türkiye kredisinin iptal kararının "Ülke riskinin ve belirsizliğinin yüksekliği" gerekçesiyle alındığı açıklandı. Karar, Ankara'da şok etkisi yarattı.
18 Haziran 1997
Başbakan Necmettin Erbakan, RP-DYP koalisyon hükümetinin istifasını, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e sundu. Erbakan, istifasına gerekçe olarak, "Ülkedeki gerginliği" öne sürdü. Erbakan, koalisyonu teşkil eden iki parti arasındaki protokole göre "Hükümetin DYP Genel Başkanı Tansu Çiller tarafından kurulmasını, R** DYP ve BBP olarak desteklediklerini açıklayan" bir belgeyi de Cumhurbaşkanı'na sundu. Demirel, Erbakan'ın istifasını kabul etti, ancak Anayasa'da, kanunlarda ve geleneklerde başbakanlığın devri şeklinde bir durum ve teamülün bulunmadığını ifade etti.
19 Haziran 1997
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ANA** DS** CH** DTP genel başkanlarıyla hükümetin kuruluşu konusunda istişarelerde bulundu.
20 Haziran 1997
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yeni hükümeti kurma görevini Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdi. Yılmaz, görev verildikten sonra yaptığı açıklamada, hükümeti 9 gün içinde kuracağını ve güvenoyu alacağını bildirdi.
22 Haziran 1997
Ulusoy Holding'in Çerkezköy'de yaptırdığı Ulusoy Tekstil Tesisleri, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından açıldı. 60 yıldır Türkiye'de ulaşım alanında hizmet veren Ulusoylar'ın bu yatırımı 60 milyon dolar tutarında. 83 bin me**ekarelik alan üzerine kurulu tesislerde 500 kişi çalışacak.
23 Haziran 1997
Özelleştirme kapsamındaki Etibank'ı 185 milyon dolara satın alan, ancak daha sonra para sıkıntısı çeken Doğan Kumaşçılık, bugün saat 18.00'e kadar gerekli parayı yatırmadığı için sözleşmesi iptal edildi ve 200 milyar liralık teminatı irat kaydedildi.
25 Haziran 1997
R** DYP ve BBP genel başkanları düzenledikleri ortak basın toplantısında, hükümeti kurma görevinin Mesut Yılmaz'a verilmesini eleştirdiler.
30 Haziran 1997
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz'ın Başbakanlığında ANA** DSP ve DTP ortaklığıyla oluşturulan yeni hükümeti onayladı. Böylece Mesut Yılmaz üçüncü kez Başbakanlık koltuğuna otururken, DSP lideri Ecevit de 18 yıl aradan sonra yeniden hükümette görev alarak Başbakan Yardımcısı oldu. TEKEL ürünlerine yüzde 20 zam yapıldı. Kısa Maltepe-Samsun 60 bin TEKEL 2000 150 bin, Yeni Rakı 750 bin lira oldu. -RP iktidarının son günü akaryakıta zam yapıldı. Zamla normal benzin İstanbul'da 93 bin 50 liraya, süper benzin 100 bin liraya yükseldi. 12 kg'lık tüpgaz İstanbul'da 980 bin lira oldu.
1 Temmuz 1997
Paketlenmiş ekmek piyasasında en büyük pazar payına sahip olan UNO'yu Doğuş Holding satın aldı. -Yılmaz hükümetinin kurulması borsayı da rahatlattı. Borsa bileşik endeksi 42 puan birden artarak 1857 puana yükseldi. Refahyol'un son günlerinde yüzde 90'a kadar çıkan gecelik faizler de yüzde 61'e kadar geriledi.
3 Temmuz 1997
Makine Kimya Endüs**isi'nin Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'ndaki imla deposunda bu sabah saat 08.50'de kazanların patlamasıyla yangın çıktı. Yangın uçak bombaları deposuna ve TNT tankerlerine sıçrayınca müthiş patlamalar başladı. 500-600 me**ekarelik alanlara yayılan şarapnel parçaları büyük korku yaratırken, kentte hemen tüm evlerin camları kırıldı, halk şehri terketmeye başladı. Yangın ve patlamalar sırasında bir işçi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Karadan söndürme çalışmalarına, havadan da destek veriliyor. Büyük zarar var. -Sabancı Holding, 5.400-6.600 lira fiyat aralığında halka açıldı. Hisse senetlerine büyük ilgi var.
5 Temmuz 1997
Bakanlar Kurulu, yılın ikinci yarısı için memura yüzde 35 zam verilmesini kararlaştırdı. Bağ-Kur emeklilerine de aynı oranda zam yapılması benimsendi. Bu arada geçen yıl 75 bin lira olan haşhaşa 160 bin lira verilmesi de öngörüldü.
11 Temmuz 1997
Hükümetin güvenoyu alabileceğine ilişkin belirtiler, borsada rekor kırılmasına yol açtı. Borsa bileşik endeksi 2000 puana yükseldi.
12 Temmuz 1997
Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında kurulan ve CHP'nin dışardan destek verdiği koalisyon hükümeti TBMM'de 256 red oyuna karşılık 281 kabul oyu ile Meclis'ten güvenoyu aldı. 2 milletvekili çekimser oy kullandı. Biri ANAP'lı, yedisi DYP'li 8 milletvekili ise oylamaya katılmadı. Mesut Yılmaz, hükümetin güvenoyu almasından sonra yaptığı açıklamada, özelleştirmenin mutlaka yapılacağını, tüketicilerin ve çalışanların haklarının korunacağını, faizlere ve kurlara müdahale edilmeyeceğini, ekonomik bilgilerin halktan saklanmayacağını, bu bilgilerin siyasi amaçlara alet edilmeyeceğini, işçi, memur ve emeklilerin maaşlarının kesintisiz şekilde ve zamanında ödeneceğini belirtti ve bu konuda söz verdi.
14 Temmuz 1997
Otokar A.Ş kuruldu. Koç Holding'e bağlı olarak Adapazarı'ndaki fabrikasında hafif ticari araç üretimi gerçekleştiriyor.
14 Temmuz 1997
Güvenoyu alan hükümetin, ekonomide ilk icraatı benzine yüzde 15-32 oranında zam yapmak oldu. Bu arada tüpgaza da yüzde 17 oranında zam geldi. Yeni hükümet, bürokratik alanda da ilk icraatını İstanbul, Şırnak ve Konya Valileri ile Emniyet Genel Müdürü'nü görevden alarak yaptı. Merkeze alınan İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen'in yerine İzmir Valisi Kutlu Aktaş atandı. -Forbes Dergisi'nin yayınladığı dünyanın en zengin 100 ailesi sıralamasında Koç ailesi 4.5 milyar dolarlık servetle 57'nci sırada, Sabancı ailesi de 4 milyar dolarlık servetle 67'nci sırada yer aldı. -2 milyarın üzerinde vergi borcu olup da 30 Haziran 1997 tarihine kadar ödemeyenlerin listesi vergi dairelerine asıldı. Ankara'da TCDD 5 **ilyon 468 milyarla ilk sırayı alırken, ikinci sırada 961 milyarla Çankaya Belediyesi bulunuyor. İzmir'de ise, 1. TCDD İşletme Müdürlüğü 4 **ilyon 282 milyar lira ile birinci sırada. -DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e yakınlığı ile tanınan Kilis Milletvekili ve Genelkurmay eski Başkanı Doğan Güreş, partisinden istifa etti.
16 Temmuz 1997
Telefon konuşma ücretlerine yüzde 50 zam yapıldı. Ev telefonlarında kontür ücreti 4 bin liradan 6 bin liraya, cep telefonlarında 40 bin liradan 60 bin liraya yükseldi. Çağrı cihazlarının bir dakikalık ücreti de 60 bin liraya çıktı. Boğaz Köprüsü geçiş ücretlerine zam yapıldı. Otomobil geçiş ücretleri 100 bin liradan 250 bin liraya, otobüs-kamyon geçiş ücreti ise 200 binden 400 bin liraya çıkarıldı.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 26 Ocak 2013, 19:15   #83 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

21 Temmuz 1997
Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, özel TV'lerin mülakatına 5 bin dolar karşılığında çıkacağını açıkladı. Taner, alacağı bu parayla Güneydoğu Anadolu'daki gençlere sportif amaçlı tesisler yaptırmayı amaçladığını söyledi.
29 Temmuz 1997
Asgari ücret geçen yıla göre yüzde 108.3 artışla 35 milyon 437 bin lira olarak belirlendi. Bu arada 1999 yılından itibaren asgari ücretin 1 Ocak'ta belirlenmesi kararlaştırıldı. 1998 Temmuz'undan 1999 yılı 1 Ocak gününe kadar olan 5 aylık süre içinde yüzde 34.8 artış yapılacak.
30 Temmuz 1997
Hazine ile Merkez Bankası arasında bugün bir protokol imzalandı. Protokolla ilgili açıklamada Türk toplumunun ekonomik önceliğinin enflasyon olduğunda mutabakata varıldığı belirtildi. Hazine ile Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürmekte birlikte hareket etmeye karar verdikleri belirtildi. Protokolün ayrıca, 1998 yılında uygulanacak parasal programın altyapısını oluşturmak amacıyla imzalandığı da bildirildi.
31 Temmuz 1997
Ünlü işadamı Feyyaz Tokar, geçirdiği rahatsızlık sonucu öldü. Beyin kanaması geçiren Tokar ameliyat edildi. Ancak ameliyat sonrası solunum ve dolaşım merkezlerindeki fonksiyonların durması üzerine doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamayarak vefat etti. -İMKB, hükümetin başlattığı 8 yıl kesintisiz eğitim için Güneydoğu'daki 24 ilin 196 ilçesinde birer ilkokul yapımını üstlenerek, 200 milyon dolar, yani 32 **ilyon lira bağışta bulundu. Borsa Başkanı Tuncay Artun verilen paranın borsanın kuruluşundan bu yana kurtaj payları üzerinden aldıkları paylardan, kotasyon gelirlerinden ve faiz gelirlerinden sağlandığını açıkladı.
31 Temmuz 1997
1999-2000 öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan Sabancı Üniversitesi'nin temeli bugün sanal sistemle atıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düğmeye basmasıyla birlikte Tuzla'daki dijital göstergede geriye sayım başladı. Temel atma işi ise naklen yayınlandı.
5 Ağustos 1997
21 gün süren Petlas grevi anlaşmayla sonuçlandı. İşçilerin 1 Mart-9 Mayıs tarihlerini kapsayan geriye dönük alacaklarının üç ay içinde 4 eşit taksitte ödenmesi karara bağlandı.
6 Ağustos 1997
Borsa'da bu kez "Hüzün" tavan yaptı. İMKB borsasının gelişmesinde büyük payı olan, son olarak da borsa fonlarından 8 yıllık kesintisiz eğitime 32 **ilyon lira aktaran İMKB Başkanı Tuncay Artun girdiği şeker komasından çıkamayarak öldü. 48 yaşındayken hayata veda eden Tuncay Artun, 1949 yılında Dursunbey ilçesinde doğmuş, yoksulluk içinde büyümüş. İlkokulu Kütahya'da, ortaokulu Bitlis'te, liseyi de Malatya'da bitirmişti. Daha sonra Ankara Üniversitesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun olan Artun, 7 yıl süreyle Maliye Bakanlığı'nda çalışmış, Avrupa Birliği bankacılık sistemini incelemiş, 200'ü aşkın makale ve 6 kitapla bilgilerini geniş kitlelere aktarmıştı. Tuncay Artun'un ölümü özellikle iş ve finans çevrelerinde büyük üzüntü yarattı.
7 Ağustos 1997
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğalgaz fiyatlarını yeniden belirledi. Dağıtım kuruluşları ve belediyeler, Botaş'tan aldıkları fiyatın üzerine en fazla yüzde 45 artış uygulayarak vatandaşa satabilecek. Bu oran daha önce yüzde 70 olarak saptanmıştı.
8 Ağustos1997
Türkinvest, İflas Dairesi'nin Çelik Halat ve Tel Sanayi AŞ'nin yüzde 50.53 oranındaki hissesinin icra iflas kanunu hükümleri çerçevesinde Doğan Şirketler Grubu'na satışına karar verdi.
11 Ağustos 1997
Başbakan Yılmaz, 1997 ürünü fındık fiyatını kilo başına 400 bin lira olarak açıkladı. Yılmaz, Refahyol Hükümeti'nden 25 cent daha fazla verdiklerini (2 Dolar 25 cent) belirterek ödemelerin de peşin yapılacağını açıkladı.
15 Ağustos 1997
İstanbul Altın Borsası'nda bugün başlayan vadeli işlemlerde 43 kon**at yapıldı. Saat 11.00'de faaliyete geçen vadeli işlemlerde alım satımın tümü dolar bazında oldu. 43 kon**at karşılığında 123 kilogramlık altın işlem hacmi gerçekleşti. - İstanbul Şehir Hatları İşletmesi Vapur ücretlerine zam yapıldı. Eminönü-Kadıköy bilet ücreti 80 bin, Eminönü-Üsküdar 60 bin, Sirkeci-Harem otomobil geçiş ücreti 250 bin lira oldu.
16 Ağustos 1997
Hükümetin 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yasası TBMM'de 242 red oyuna karşılık 277 kabul oyuyla kabul edildi. Başbakan Yılmaz, "Asıl işimiz şimdi başlıyor" dedi. - Tekel, 8 yıl kesintisiz zorunlu eğitime finansal destek sağlamak amacıyla sigara ve içki fiyatlarına zam yaptı. Yüzde 20-30 oranında değişen zamlardan sonra Kısa Maltepe - Samsun sigaraları 70 bin, Tekel 2000 200 bin, Yeni Rakı (35'lik) 500 bin, Buzbağ Şarap (75 cl), 350 bin lira oldu. Tekel'den Sorumlu Devlet Bakanı Eyüp Aşık, "Vatandaşlar içerken hayır işi yapmış olacaklar" dedi.
20 Ağustos 1997
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca nihai pazarlık görüşmeleri yapılan Turban Turizme ait Kuşadası Marina'sının işletme hakkı toplam 24 milyon 150 bin dolara Koç Grubu'nun sahibi olduğu Tur-Yat AŞ'ye verildi.
22 Ağustos 1997
Eğitim, Sağlık ve Gençlik-Spor Hizmetleri Vergisi Genel Tebliği'nin bazı maddelerinde eğitime katkı payı çerçevesinde 1 Eylül 1997-31 Aralık 2000 yılları arasında uygulanmak üzere değişiklik yapıldı. Maliye Bakanlığı'nın tebliğine göre vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi.
29 Ağustos 1997
Rusya doğalgazının Karadeniz'in altından geçecek bir boru hattıyla Türkiye'ye getirilmesine ilişkin anlaşma bugün imzalandı. Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığındaki görüşmelerden sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile Gazprom'un yönetim kurulu üyesi Rem Vyahirev, boru hattına ilişkin çerçeve anlaşmasına imza koydular. Samsun'a ulaşacak boru hattı 2 bin me**e derinlikten geçecek, 360 kilome**e uzunluğunda olacak ve 2000 yılına kadar tamamlanacak.
30 Ağustos 1997
Türkiye Cumhuriyeti'nin temel harcını oluşturan "Büyük Zafer"in 75. yıldönümü tüm yurtta büyük coşkuyla kutlandı.
1 Eylül 1997
Bilgi ve İletişim Teknolojisi Fuarı (Bilişim 97) bugün Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açıldı. Yılmaz, fuara 200'e yakın firmanın katılması ve 1100 değişik ürünün tanıtılmasının bu sektörün Türkiye'de canlılığını gösterdiğini söyledi. Fuar, Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde 4 Eylül'e kadar ziyarete açık olacak.
3 Eylül 1997
Altın bankacılığı yapanlar ve menkul kıymet borsası üyesi kıymetli maden aracı kuruluşları yurtdışından altın kredisi sağlayabilecek. Konuya ilişkin tebliğde bu amaçla yapılan değişiklik bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
4 Eylül 1997
Kastamonu Giyim kuruldu. Kastamonu Holding tarafından işletilen şirket konfeksiyon üretimi yapıyor.
5 Eylül 1997
MICROSOFT'un yeni işletim sistemi "Windows 98" bugün İstanbul'dan tüm dünyaya ilk kez tanıtıldı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen görkemli tanıtım toplantısını 1600 kişi izledi. - Ege ve Akdeniz pamuğuna 140 bin, Çukurova pamuğuna ise 120 bin lira başfiyat verildi. Bu rakamlar Ege ve Akdeniz pamuğu için kasım ayında 145 bin, aralık ayında ise 150 bin lira olacak. - Dünya Bankası Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantıda, ülke yardım s**atejisi çerçevesinde Türkiye'ye 1,5 milyar dolar mali yardımda bulunulmasını onayladı. Kredi, 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasında kaynak olarak kullanılacak.
9 Eylül 1997
20 bin liralık banknotlar bugün tedavülden kaldırılıyor. İlk kez 1988 yılının mayıs ayında tedavüle çıkarılan 20 bin liralık banknotlar bugünden başlamak üzere 10 yıllık yasal zaman aşımı süresinin sonu olan 9 Eylül 2007 tarihi akşamına kadar Merkez Bankası gişelerinde değiştirilebilecek.
12 Eylül 1997
Halk Bankası, İnternet üzerinde bir "Web Sitesi" düzenleyerek elek**onik iletişim çağına adım attı. Halkbank'ın sunduğu krediler hakkında bilgi almak isteyenler bu siteye girerek bilgi edinebilecek.
16 Eylül 1997
45 yıllık Akkök Sanayi Grubu, Ak Enerj bünyesinde Bozüyük San**alı'nı devreye soktu. Resmi açılışı 14 Eylül'de Cumhurbaşkanı Demirel tarafından yapılan san**alda 2 gaz türbini ve bir buhar türbini bulunuyor. San**alın toplam üretim kapasitesi 132 MW.
18 Eylül 1997
Avrupa Kalite Derneği'nin bu yıl ilk kez KOBİ'ler için koyduğu büyük ödülün sahibi Beksa oldu. Beksa, Brisa'nın radyal gövdeli lastiklerine çelikkort üretiyor. Brisa ise geçen yıl büyük ödülü almıştı.
20 Eylül 1997
Kocaeli'nin Alikahya beldesinde Türkiye-Güney Kore ortaklığıyla kurulan Hyundai Otomobil Fabrikası, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz tarafından, törenle işletmeye açıldı. Fabrika ilk aşamada yılda 60 bin otomobil üretecek, nihai otomobil kapasitesi ise 100 bin adet olacak. 1 milyon me**ekarelik alana, 14 aylık bir çalışma sonucu 335 milyon dolarlık harcamayla kurulan fabrikada 700 işçi çalışıyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, törende yaptığı konuşmada "Dünyaca ünlü otomobil firması Hyundai üretim için haklı olarak Türkiye'yi seçiyor. 5 kıtaya mal satan Türkiye'ye tüm yabancı yatırımcıları davet ediyorum. Gelin Türkiye'de yatırım yapın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız" dedi.
21 Eylül 1997
Liberal Parti Genel Başkanı Besim Tibuk'un en büyük ortağı olduğu Net Şirketler Topluluğu'na bağlı 8 şirket hakkında, müflis Marmara Bank İflas Dairesi'nin başvurusu üzerine 6 ayrı mahkeme tarafından yaklaşık 1,5 **ilyon liralık haciz kararı verildi. Karara gerekçe olarak şirketlerin kendilerine açılan kredileri zamanında ödememeleri gösterildi.
23 Eylül 1997
Hong Kong'da IMF heyetiyle görüşmeleri sürdüren ekonomi heyetinin başkanı Devlet Bakanı Güneş Taner, "IMF'in polisliğini istemiyoruz. Stand-by önerilerini geri çevirdik. Ancak ısrar ederlerse bütün şartları konuşuruz" dedi. IMF'in Taner ve Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez'in sunduğu Türkiye ekonomisi programını ciddiyet ve uygulanabilirlik açısından olumlu bulduğu bildirildi.
24 Eylül 1997
İMKB 2555 puana yükselerek tarihinin en yüksek zirvesine tırmandı. Böylece Refahyol'un istifa ettiği 18 Haziran'da borsaya 1 milyar lira yatıran tasarrufçu üç ayda 620 milyon lira kazanmış oldu.
27 Eylül 1997
Doğan Medya Grubu'nun Ankara'daki modern baskı tesisleri bugün Cumhurbaşkanı Demirel tarafından törenle açıldı. 10 yılda biten Doğan baskı tesislerinde başta Milliyet olmak üzere gruba bağlı gazeteler basılıyor. Baskı kapasitesi saatte 180 bin olan tesislerde aynı anda 100 sayfalık gazete basılabiliyor. - Borsa'da bugün yeni bir rekor daha kırıldı ve bileşik endeks 2592 puana yükseldi. Bu arada dolar 172 bin 400 liradan 172 bin 100 liraya, Mark 98 binden 97 bin 900 liraya geriledi.
27 Eylül 1997
Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star TV kuruluşunun 8'inci yıldönümünü ve yeni yayın dönemini Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen bir partiyle kutladı. Star TV, 27 Eylül 1990 günü yayına başlamıştı. - Türkiye'de tarihi eser ve vergi kaçırmak suçlarından aranan işadamı Halil Bezmen'in iadesi için yapılan talep Amerikan makamları tarafından reddedildi. Bezmen'le ilgili İstanbul'da süren davaların sonuçlanmasından sonra iadesi için yeniden girişimlerde bulunulacak.
28 Eylül 1997
5 milyar bildirimi resmen ertelendi. Karaparanın aklanmasına ilişkin mevzuat çerçevesinde 5 milyar liranın üzerindeki işlemlerle ilgili olarak 1 Ekim'de başlatılması öngörülen bilgi verme zorunluluğu 1 Ocak 1998 tarihine ertelendi. Bu konudaki Bakanlar Kurulu Kararı 1 Ekim 1997'de yürürlüğe girmek üzer Resmi Gazete'de yayınlandı.
29 Eylül 1997
Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü yolcu taşıma ücretlerine yüzde 10 zam yaptı. Ankara-İstanbul mavi **en ücreti 1 milyon 600 bin, Ankara-İstanbul Başkent Ekspresi 2 milyon lira oldu. - Etibank Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nde üretilen alüminyum ve yan ürünlerine zam yapıldı. - Fransızların yönetimindeki Ankara Çimento Fabrikası'nda üretilen torbalı ve dökme çimentonun fabrika çıkış fiyatlarına yüzde 6.3 oranında zam yapıldı.
7 Ekim 1997
Alman Markı, ilk kez 100 bin lira sınırını aştı ve 100 bin 500 liradan işlem gördü. Dolar ise 1996'nın aralık ayında 100 bin lira sınırı geçmişti.
8 Ekim 1997
Koç Topluluğu şirketlerinden Kav Orman Sanayii, İsveçli kibrit üreticisi Swedish Match ile ortak oldu. Kav Orman Sanayi tarafından İMKB'ye gönderilen yazılı açıklamaya göre Kav'ın kibrit işleri Swedish Match ile ortak olarak kurulacak yeni şirket tarafından yürütülecek. Kurulacak yeni şirkette Kav'ın hissesi yüzde 40, Swedish Match'ın ise yüzde 60 olacak. Kav kendine ait sermaye payını makine teçhizatını koyarak karşılayacak, yabancı şirket ise sermaye payını nakden ödeyecek.
9 Ekim 1997
Şekerbank 44 yaşında. Banka, 44. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir ay boyunca müşterilerine özel yapılmış şekerlemeler ikram edecek.
10 Ekim 1997
Akaryakıta ve tüpgaza zam yapıldı. Hükümetin kuruluşundan bu yana geçen 100 gün içinde yapılan üçüncü zamdan sonra 50 li**elik bir otomobilin deposunu doldurmanın bedeli 4.9 milyon liradan 7.8 milyon liraya yükseldi. Tüpgaz zammı da yüzde 2.2 ile 3 arasında değişiyor.
13 Ekim 1997
Borsa bileşik endeksi 3 bin puanı aşarak 3048 puanla yeni bir rekor kırdı.
14 Ekim 1997
Aşırı yağışlar İstanbul'a felaket getirdi. 3 kişi öldü, yüzlerce evi su bastı. - Borsa'da çifte rekor. Bileşik endeks 3212 puana yükselirken, 84 **ilyonluk işlem hacmiyle ikinci bir rekor kırıldı.
14 Ekim 1997
1993 yılından bu yana, yapımı yılan hikâyesine dönen Atatürk Hava Limanı'nın yeni dış hat terminal ihalesine ilişkin anlaşma DHMİ ile Tepe-Akfen-Wien AG Konsorsiyumu yetkilileri arasında imzalandı. 170 bin me**ekarelik alan üzerine kurulacak ve 30 ayda tamamlanacak yeni terminal binasının yapımına 306 milyon dolar harcanacak. Terminalin ******* yüksek mimar Ebru Kantaşı Behlül tarafından hazırlandı.
15 Ekim 1997
Merkez Bankası Para Piyasaları ve Fon Yönetimi Genel Müdürlüğü, bugün onuncu kuruluş yıldönümünü kutluyor. Kuruluş önce 1986 yılında Emisyon Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyete geçmiş, 1987 yılında ise genel müdürlük olarak örgütlenmişti.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 26 Ocak 2013, 19:16   #84 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

16 Ekim 1997
Futbol dünyasının da çok yakından tanıdığı, Galatasaray'ın eski başkanlarından Alp Yalman'ın ortak olduğu Tatko Otomobil, Goodyear'daki yüzde 2.36'lık payını Goodyear SA'ya sattı. İMKB toptan satışlar pazarında bir adet hisse 83 bin lira fiyattan satıldı. 12 milyon 628 bin adet hisse senedinin satışından TATKO kasasına yaklaşık bir **ilyon 45 milyar liralık bir para girişi sağlanmış oldu. - CHP'li Hikmet Çetin bugün yapılan dördüncü tur oylamada 373 oy alarak TBMM'nin yeni başkanı seçildi. Son turda ANAP da Çetin'e oy verdiği için Mustafa Kalemli 66 oyda kaldı, 53 oy boş çıktı. - Banka ve sigorta muameleleri vergisi oranını yüzde 5'ten yüzde bire düşüren kararnamenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2000 tarihine ertelendi. - İstanbul-İzmir arasındaki 566 kilome**elik yolu 86 kilome**e ve 1,5 saat kısaltacak olan 1,8 milyar dolarlık (320 **ilyon lira) İzmit Körfez geçişi ihalesini kazanan AJTC ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yap-işlet-devret sözleşmesi imzalandı. Törene AJTC'yi oluşturan Japon, İngiliz firmaları temsilcileri, yerli ortak ENKA'nın sahibi Şarık Tara katıldı. Projeyle, dünyanın en büyük ikinci asma köprüsü (1688 me**e uzunluğunda) İzmit Körfezi'ne yapılacak. İnşaat süresi 49 ay olup projenin köprü bölümü 2002 yılında ulaşıma açılacak. -81 milyar dolar borcumuz var. Türkiye'nin toplam dış borç stoku geçtiğimiz haziran sonu itibariyle 82 milyar 166 milyon dolara yükseldi. Dış borcun 61.3 milyar dolarını orta ve uzun, 20.8 milyar dolarını da kısa vadeli borçlar oluşturuyor. Toplam dış borcun 48.2 milyar doları kamuya ait bulunuyor. Bunun 29 milyar 793 milyon doları genel ve katma bütçeli kuruluşlara, 18 milyar 462 milyon doları da diğer kamu kuruluşlarına ait. Özel sektörün dış borç tutarı ise 13 milyar 49 milyon dolar olarak belirlendi. -21 milyar dolarlık rezerv. Bu arada Merkez Bankası döviz rezervi 21 milyar doları devirdi. Rezerv bir haftada 609 milyon dolar artarak 10 Ekim'de 21 milyar 144 milyon dolarla yeni bir rekor kırdı. "Akşam" (17 ekim 1997)
17 Ekim 1997
AEG Eti Elek**ik Endüs**isi AŞ'nin 4 **ilyon lira olan sermayesinin hisselerinin yüzde 99.82'si uluslararası bir kuruluş olan GEC ALSTHOM tarafından alındığından ticari ünvanı "GEC ALSTHOM" olarak değiştirildi ve tescil edildi. - Borsa'da yine rekor kırıldı. Bileşik endeks yüzde 592'lik artışla 3451 puana çıktı.
23 Ekim 1997
İMKB Başkanlığı'na Hazine Eski Müsteşarı Osman Birsen atandı. Borsa'da bir rekor daha kırıldı ve bileşik endeks 3543 puana yükseldi.
24 Ekim 1997
Kangal Termik San**alı'nın 20 yıllık işletme hakkını Koç Holding aldı.
28 Ekim 1997
Uzakdoğu borsalarında başlayan finansal kriz, tüm dünyayı olduğu gibi İMKB'yı de etkiledi. Fiyatlar yüzde 20 oranında gerilerken mark yüzde 2.3 oranında arttı.
2 Kasım 1997
Güneydoğu'nun kömür deposu Şırnak Kömür Ocakları, dört yıl aradan sonra tekrar faaliyete geçti. Valilik, halkın ocaklara ortak edilmesi için çalışma başlattı. 100 milyon ton rezervi bulunan kömür ocaklarının açılmasıyla kent merkezinde bine yakın kişiye iş olanağı doğdu.
5 Kasım 1997
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından yaptırılan Çankaya Üniversitesi'nin açılışını yaptı. Demirel, törende yaptığı konuşmada, "Bir Darülfünun'dan 69 üniversiteye, 10 bin öğretmen 200 bin öğrenciden 600 bin öğretmen ve 15 milyon öğrenciye geldik" dedi.
6 Kasım 1997
ABD Hava Kuvvetleri ülkelerinin dışında ilk defa yabancı finansal bir kurum olan Kentbank'a, "1997 bankacılık üstün hizmet ödülü" verdi. Ödülü Kentbank Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer'e sunan İncirklik Üssü Komutanı Jonathan S. Gration, Kentbank'ın çalıştıkları bankaların en üst düzeyinde olduğunu söyledi.
10 Kasım 1997
Akaryakıta yılın onuncu zammı yapıldı.Yüzde 5 zamla süper benzinin li**esi İstanbul'da 163 bin 900, Ankara'da 164 bin 500, İzmir'de de 163 bin 200 lira oldu. Bu arada şeker fiyatlarına da önümüzdeki aydan itibaren her ay otomatik olarak yüzde 5 zam yapılması kararlaştırıldı.
11 Kasım 1997
Milli Piyango'nun şans oyunlarından Sayısal Loto, bir yaşını doldurdu. Sayısal Loto 51 haftada 22 **ilyon 673 milyar lira dağıttı, kamuya 17 **ilyon 358 milyar lira kazandırdı. - Akaryakıta yapılan zamdan sonra likit pe**ol gazı (LPG) fiyatları da yüzde 5 oranında artırıldı. 12 kg'lık tüp İstanbul'da 1 milyon 320 bin, Ankara'da 1 milyon 293 bin liradan satılmaya başlandı. - İskenderun Demir Çelik Fabrikası demir çelik ürünlerine ortalama yüzde 2,5 oranında zam yaptı. - Bakanlar Kurulu yılbaşından itibaren öğretmenlere diğer memurlara göre yüzde 18 fazla zam yapılması kararı aldı. Bu amaçla 1998 bütçesine 150 **ilyon lira ek ödenek konulacak.
11 Kasım 1997
"Haksız mal edinimi" iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında Ulaştırma eski Bakanı Oğuz Tezmen, Türk Telekom eski Genel Müdürü Cengiz Bulut ile Posta İşletmesi eski Genel Müdürü Veli Bettemir'in de bulunduğu 34 bürokratın yargılanmasına Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Haklarında üçer yıldan beşer yıla kadar hapis cezası istenen sanıkların yurtdışına çıkış yasağı ve mallarına ihtiyati tedbire devam kararı alındı.
13 Kasım 1997
TÜSİAD ve KALDER tarafından verilen "Ulusal Kalite Büyük Ödülü"nü, Koç Grubu'nun amiral gemisi Arçelik aldı. Eczacıbaşı topluluğu şirketlerinden İpek Kâğıt da Ulusal Kalite Başarı Ödülü'nün sahibi oldu. İstanbul'da kongre salonundaki görkemli törende söz alan işadamı Sakıp Sabancı, "Lütfen rahmetli Koç'u alkışlayalım" deyince 2 bin kişi ayağa kalkarak alkışladı. Suna Kıraç gözyaşlarını tutamadı.
15 Kasım 1997
Türkiye, yedinci otomobil fabrikasına kavuştu. Japon otomotiv devi Honda ve Anadolu Grubu ortaklığıyla 50 milyon dolar harcanarak (9.3 **ilyon lira) Gebze'de kurulan "Anadolu Honda Otomobil Fabrikası" Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada "14 ay önce temelini attığı tesisin bir Japon mucizesi olduğunu" belirtti. "Türkiye'ye gelip yatırım yapmak isteyen herkese kapımız açık" dedi. Fabrikada ilk yıl 30 bin araç üretilecek. Tesis 2000 yılına kadar 300 milyon dolar harcanarak 100 bin otomobil üretecek kapasiteye erişecek. Tesisin Avrupa'daki ikinci büyük Honda Fabrikası olduğu bildirildi. Türkiye'de halen Otosan (Ford) 1960 - Tofaş (1971) Renault (1971), GM Opel (1990), Toyotasa (1994) ve Hyundai (1997) otomobil fabrikaları bulunuyor. Anadolu Honda Otomobil Fabrikaları'nın yedincisini oluşturdu.
19 Kasım 1997
Çay-Kur, ürettiği paketli kuruçay fiyatlarına yüzde 1.6 ile yüzde 9.3 arasında değişen oranlarda zam yaptı. Yapılan zamlarla 100 gramlık Kamelya Çayı 75 bin, bir kiloluk Rize Tursit Çayı da 900 bin liraya yükseldi. - Motorlu Taşıt ve Alım Vergileri yeniden değerleme oranı olarak saptanan yüzde 80.4 oranında artırıldı. Karar, 1 Ocak 1998'de yürürlüğe girecek.
20 Kasım 1997
Türk Telekom Genel Müdürlüğü, telefon konuşma ücretlerini yüzde 5.6, tesis ücretlerini ise yüzde 7.1 oranında artırdı.
20 Kasım 1997
Tekel Tütün İşleme Fabrikası Diyarbakır'da kuruldu. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yetiştirilen tütünü işliyor.
21 Kasım 1997
Bakanlar Kurulu, bedelsiz ithalat yoluyla Türkiye'ye getirilecek otomobillerin üç yaşından büyük olmamasını kararlaştırdı. Yurtdışında en az iki yıl oturduktan sonra ikametlerini Türkiye'ye nakledenlerle yurtdışındaki milli ve uluslararası kadrolara atanıp bu görevlerden dönen kamu görevlilerinin Türkiye'ye bedelsiz ithalat koşuluyla getirecekleri otomobillere "Üç yıldan eski olmaması" koşulu getirildi. Bu yolla getirilen otomobiller için daha önce yaş koşulu aranmıyordu.
24 Kasım 1997
Başbakan Mesut Yılmaz, İzmir'in su sorununu çözecek olan Tahtalı Barajı Su Alma Yapısı ve Arıtma Tesisi'ni hizmete açtı.
26 Kasım 1997
Geçen yıl kabul edilen 4207 sayılı yasanın getirdiği, kapalı yerlerde, devlet dairelerinde, terminallerde, istasyonlarda, nakil araçlarında ve spor salonlarında sigara içme yasağı bugün başladı. Yasağa uymayanlara 10 milyon lira para cezası kesilecek. Ayrıca sigara ve tüm tütün ürünlerinin reklam ve tanıtımı da yasaklandı. Buna aykırı hareket edenlere 500 milyon lira para cezası verilebilecek. Yasağın başlamasıyla birlikte Atatürk Hava Limanı'ndaki ve free shop'lardaki sigara reklamlarında marka isimleri kaldırıldı. "Tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair yasa" uyarınca bazı kuruluşlar, tiryakiler için özel tecrit odaları yaptırmaya başladılar.
28 Kasım 1997
Türkiye "Europe Tax Free Shopping (ETS)" adı verilen bir sisteme dahil oldu. Bu sistemle giriş kapısı veya vi**ininde "Tax Free" etiketi ya da çıkartması bulunan alışveriş mağazalarından mal satın alan turistler, ödedikleri KDV'yi zahmetsizce geri alabilecekler. Yetkililer her türlü mala KDV iadesi yapılacağını, ortalama iade oranının yüzde 15 olduğunu bildirdiler.
29 Kasım 1997
İstanbul gazeteleri, fiyatlarına 10 bin lira zam yaparak 80 bin liraya çıktı.
30 Kasım 1997
Genel Nüfus Tespiti ve seçmen yazımı yapıldı. 11 Aralık günü alınan ilk sonuçlara göre Türkiye'nin nüfusu 62 milyon 606 bin kişi, nüfusun yüzde 65'i il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor. Bu arada nüfus tespiti sırasında evin reisi olarak erkeğin kabul edilmesi ve sadece erkeğin mesleğinin sorulması hanımlar arasında büyük tepki yarattı. DİE ise yaptığı açıklamada, "Hane halkı reisinin mesleği" sorusu ile kadın-erkek ayırımı yapmadıklarını, 30 Kasım'da yapılanın nüfus sayımı değil, nüfus tespiti çalışması olduğunu bildirdi. Nüfus tespitinin faturası 14 **ilyon lira olarak hesaplandı. - Akaryakıt ürünlerine yüzde 9 oranında zam yapıldı. Zamdan sonra süper benzin İstanbul'da 178 bin 700, normal benzin 165 bin 700 lira oldu. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner akaryakıta 6 ay süreyle zam yapılmayacağını açıkladı. Bunun toptan eşyada aylık fiyat artışını yüzde 2-3'lere çekeceğini bildirdi.
1 Aralık 1997
Maliye Bakanlığı'nın "Kira bildirim tebliği" yürürlüğe girdi. Kiracılar, ev sahiplerinin kira gelirleri konusunda gerçek beyanda bulunacak. Bulunmayanlar 3 ay hapis yatacak. Maliye Bakanlığı'nın kendilerini vergi memuru gibi kullanmak istediğini belirten kiracılar bu uygulamanın ev sahibi ile kiracıyı birbirine düşüreceğini söylediler. Tepki büyük. - KİT zamları donduruldu! Başbakan Mesut Yılmaz, devlet tarafından üretilen tüm ürün ve hizmetlere 6 ay süreyle hiç zam yapılmayacağını açıkladı. Enflasyonla mücadele için sabit fiyat uygulamasına geçen hükümetin zam yapmayacağı KİT ürün ve hizmetleri şöyle; Pe**ol ürünleri, Tekel ürünü içki ve sigara, çay, tuz, şeker, ispirto, gübre, demir çelik, alüminyum, taşkömürü, elek**ik, telefon, orman ürünleri, kâğıt, mektup ve telgraf, uçak ve **en bilet üretleri, köprü ve otoyol geçiş ücretleri. - Hükümetin kararı üzerine iki yıldır her ay elek**iğe zam yapan TEDAŞ, bu ay zamdan vaz geçti. Şeker fabrikaları her ay otomatik zam kararını askıya aldı. Buna karşılık SEKA Genel Müdürlüğü yaklaşık bir aylık aradan sonra kâğıt fiyatlarına ortalama yüzde 5-8.1 arasında zam yaptı. Zamdan sonra birinci hamur (60 gr) kâğıdın tonu 148 bin 418 liradan 159 bin 500 liraya çıktı. - Cavit Çağlar başkanlığındaki İpek Grubu, özelleştirme kapsamındaki Etibank'a 155,5 milyon dolarla en yüksek teklifi verdi. Böylece Çağlar, İnterbank'tan sonra Etibank'ın da sahibi oldu. Bu bedelin yüzde 40'ı peşin, kalanı ise iki yılda ödenecek. Etibank daha önce 185 milyon dolara Doğan Kumaşçılık'a satılmış, ancak firma bedeli ödeyememişti. İhale TV'den naklen yayınlandı.
3 Aralık 1997
Pa**onlar zam yapmama konusunda söz vermiyor! TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan, Başbakan Mesut Yılmaz'ın KİT ürünlerine 6 ay zam yapılmayacağı yönündeki sözlerinin ardından özel sektörün merakla beklenen tavrına açıklık getirdi. Kayhan, TÜSİAD'ın piyasa ekonomisini savunduğunu hatırlattı ve "Özel sektörün fiyatlarını piyasa belirler. Dernek olarak bağlayıcı nitelikte zam yapmama kararı alamayız" dedi. İşadamı Sakıp Sabancı, Başbakan'ın açıklamasını "Bu, şok paketin bir ayağıdır. İnanıyorum ki bunu tamamlayan detaylar da gündeme gelecektir" şeklinde değerlendirdi. Sabancı, "Bu hükümeti, ilkede kutluyorum. Siz bir şeyler yapmak için cesurca bir yoldasınız. Yola devam edin, detayları getirin diyorum. Paketi görünce alkışlanacak yerler varsa alkışlayacağız. Kaygılı yerler varsa kaygıyı söyleyeceğiz" dedi. Bursa bağımsız milletvekili, işadamı Cavit Çağlar Mesut Yılmaz'a ilk destek veren işadamı oldu. Çağlar, sahip olduğu şirketlerin hiçbirinin ürünlerine 6 ay boyunca zam yapmayacağını açıkladı. Çağlar'ın sahibi olduğu Nergis, Polylen ve SİFAŞ'ın 9 aylık cirosu 110 **ilyon liraya ulaşıyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Refik Baydur da hükümetin böyle bir kararı uygulamasının mümkün olduğunu belirtti, "Ancak altı ay sonunda zam gelecek beklentisiyle stokçuluk ve spekülasyon çıkabilir" dedi.
5 Aralık 1997
Bir süredir izlenecek ekonomi politikaları konusunda hükümetle görüş ayrılığına düşen Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez bugün görevinden istifa etti. İstifa haberi 3115 puana yükselen borsada bileşik endeksin 2968'e düşmesine yol açtı.
6 Aralık 1997
Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, altı ay boyunca fiyatlara zam yapmamanın maliyetinin 1 milyar doları geçmeyeceğini söyledi. Taner, Başbakan Mesut Yılmaz'la birlikte savundukları fiyat paketinin kaynaklarını şöyle anlattı "Ben akaryakıta altı ay boyunca zam yapmayacağım derken güvendiğim somut bazı veriler var. Dünyada pe**ol fiyatları iniyor. Ayrıca OPEC pe**ol üretimini yüzde 10 artıracağını açıkladı. Bu da fiyatları indirecek. Öteki KİT ürünlerini de koyalım. Geçmiş altı ayda bunun maliyeti 1 milyar doları geçmemiştir. Günümüzdeki 6 ayda da geçmez."
10 Aralık 1997
Madeni 500, 1000 ve 2500 liralıklar tedavülden kaldırıldı. Böylece Türkiye'de en küçük para birimi madeni 5 bin liralıklar oldu. Tedavülden kaldırılan bu paralar 15 Aralık 1999'a kadar mal sandıkları, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerince değiştirilecek.
11 Aralık 1997
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yüzde 30'luk ücret zammını protesto etmek amacıyla bugün bütün yurtta işi bırakma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle **enler çalışmadı, vergi daireleri ve Bağ-Kur'da işler durdu, hastanelerde acil vakalar dışında çalışma yapılmadı, dersleri boş geçen okullar tatil edildi. Eyleme yurt çapında 1 milyon işçi katıldı. - Amerikan Hastanesi ve İntermed Tıp Merkezi ortaklığıyla kurulan Medamerikan Polikliniği Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç tarafından açıldı. Bağdat Caddesi'nde Çiftehavuzlar'da açılan poliklinik 1 milyon 200 bin dolara mal oldu. - Ankara'da boykot. Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'yi diğer adaylarla aynı statüye sokmadığı için 15 Avrupa ülkesinin liderinin Lüksemburg'daki yemek davetine katılmayı reddetti. Mesut Yılmaz bu kararı, yarın başlayacak AB zirvesinde ele alınacak nihai karar taslağını görünce aldı. Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs, Yunan, Kürt ve insan hakları sorunlarına bağlayan taslaktaki AB adaylığının onaylanmamasına Yılmaz "Ayrıcalık yapıyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.
11 Aralık 1997
TBMM, Susurluk olayıyla ilgili olarak DYP Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar ve Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak'ın dokunulmazlıklarını kaldırdı. Ağar ve Bucak'ın bu karara karşı Anayasa Mahkemesi'ne 7 gün içinde itiraz hakları bulunuyor.
13 Aralık 1997
40 milyon dolara mal olan Migros Beylikdüzü Alışveriş Merkezi bugün açıldı. 63 bin me**ekarelik alanda 3 katlı, 3 bloktan oluşan alışveriş merkezinin içinde 12 bin me**ekarelik bir hipermarket, 90 ihtisas mağazası, eğlence merkezi, beyaz eşya mağazaları gibi değişik işyerleri hizmet verecek. Merkezde 22 bin çeşitli ürün satılıyor.
14 Aralık 1997
Avrupa Birliği'nin, adaylık için Türkiye'ye bir dizi koşul sıralaması Ankara'da öfke kasırgası estirdi. Yılmaz'ın Demirel'le yaptığı görüşmenin ardından olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu tüm koşulları reddetti ve Avrupa ile ilişkilerinin çerçevesini yeniden çizerek Avrupa'ya rest çekti. İşte Türkiye'nin Cevapları * Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye koyduğu tüm koşullar reddedildi. Türkiye 1998'in mart ayında Londra'da yapılacak Avrupa Konferansı'na katılmayacak. x AB ile ilişkiler artık 1963 Ankara Anlaşması çerçevesinde yürütülecek. Böylece Turgut Özal'ın 1987'de yaptığı tam üyelik başvurusu gündemden düştü. * Türkiye Avrupa Birliği ile artık Kıbrıs, Ege ve İnsan Hakları konularını görüşmeyecek. Bu konular sadece AB ülkeleriyle ikili düzeyde ele alınacak. x AB, Türkiye'ye söz verdiği mali yardımları yerine getirmediği takdirde gümrük birliği konusunda adım atılmayacak, geliştirilmesine çalışılmayacak. x Rum yönetimi AB'ye üyelik müzakerelerine başlayacağı için KKTC ile Türkiye'nin entegrasyonu hızlanacak, ortak savunma dok**ini oluşturulacak. x NATO'ya eski Doğu bloku ülkelerinin alınmasını Türkiye veto edecek. Bu konudaki kararı TBMM verecek.
16 Aralık 1997
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) 8 Aralık günü İstanbul'dan başlattığı "Sendikal Haklar yürüşü" bugün Ankara'da sona erdi. Gebze, Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, Eskişehir güzergâhını izleyen 200 kişilik grup "Kendimiz için değil Türkiye için Ankara'ya yürüyoruz" sloganıyla yola çıktı. DİSK Başkanlar Kurulu, şube ve işyeri temsilcileri ile işlerinden çıkarılanları temsilen bir grubun katıldığı yürüyüşçüler, yol boyunca diğer sendika üyesi işçilerden de büyük destek gördüler. DİSK üyesi işçiler, 24 Nisan 1995'te de "Mezarda emekliliğe hayır" sloganı ile İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlatmıştı.
25 Aralık 1997
"Samsun" ve "Yeniharman" artık yabancı sigara. Tekel'in Samsun ve Yeniharman sigaralarını üreten Akhisar Fabrikası'nın yüzde 51 hissesi İngiliz-Amerikan şirketi BAT'a satıldı. Sigaraların isim hakkı da bu şirkete geçti. Fabrika 18 ayda tamamlanacak ve şirket 300 milyon dolarlık yatırım yapacak. Ancak satışın ihale açılmadan ve danışman firma kullanılmadan yapılması tartışma yarattı.
27 Aralık 1997
Cumhuriyetin kuruluşunun 50. yıldönümünde, 29 Ekim 1973 tarihinde hizmete giren Boğaziçi Köprüsü'nden 1 milyarıncı araç bu gece geçti. Bu aracın sürücüsüne verilmek üzere gümüş tabak içinde çikolata hazırlatıldı ve geriye sayım başladı. Beklenen an saat 22.30 sıralarında geldi. Tiya**odan dönen Haldun Kırıkoğlu, eşi ve iki ****** 34 HAL 04 plakalı otomobilleriyle köprüye girdiklerinde çikolata verildi ve ücret alınmadı. Kırıkoğlu ailesi bunu bir kamera şakası zannetti.
29 Aralık 1997
Dedeman Grubu Palandöken'den sonra Erciyes'te de kayakseverlere hizmet verecek. Erciyes Dağı eteklerinde yaptırılan 60 odalı, 180 yatak kapasiteli Erciyes Dedeman Oteli törenle hizmete açıldı.
31 Aralık 1997
Bakanlar Kurulu, karapara ile mücadele çerçevesinde 5 milyar liranın üzerindeki işlemler için devamlı bilgi verme zorunluluğunu kaldırdı. Karapara ile ilgili yeni yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre finans kurumları için öngörülen 2 milyar lira ve üzerindeki işlemlerde kimlik tespiti zorunluluğu Milli Piyango İdaresi ve Jokey Kulübü için de geçerli olacak. Bu kuruluşlar söz konusu kimlikleri 5 yıl süreyle muhafaza etmek zorunda bulunacaklar. Merkezi Türkiye'de bulunan yükümlülerin yurtdışındaki şube ve acenteleri ve yurtiçinden yurtdışına, yurtdışından yurtiçine yapılan **ansferler dahil Türkiye'de yapılan işlemler açısından ülkeler itibariyle kimlik tespiti zorunluluğuna tabi tutulabilecek. - 1997 Tüketici Fiyatları İndeksi DİE 99.1, İTO 97.9 Toptan Eşya Fiyatları İndeksi DİE 91, İTO 88.1

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 26 Ocak 2013, 19:16   #85 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

1 Ocak 1998
Karapara yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle bilgi vermeye ilişkin 5 milyar liralık sınır kaldırıldı. Savunma Sanayi İcra Komitesi Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplanarak F5 uçaklarının modernizasyonu ihalesini İstaril IAI firmasına vermeyi kararlaştırdı.
3 Ocak 1998
Dolar yeni yıla hızlı başladı. Tırmanışını sürdüren dolar 132.17 yen ve 1.86.66 marka kadar çıktı. Milli Piyango tarafından yapılan açıklamada 10 yılda 880.7 milyar liralık ikramiyenin, talihliler tarafından unutulduğu ve paralarını almadıkları bildirildi.
5 Ocak 1998
Hükümet yeni yılda özelleştirmeye önem verdiğini açıkladı. Büyük kuruluşlar özelleştirilme kapsamına alınırken, 10 milyar dolarlık özelleştirme hedeflendi. Enflasyonda son üç yılın rekoru kırıldı. Tüketici fiyatlarında yüzde 99.1, toptan eşya fiyatlarında ise yüzde 90 olarak belirlenen 1997 yılı enflasyonu 1994'ten bu yana yaşanan en yüksek enflasyon oldu.
7 Ocak 1998
Yekta Güngör Özden'in yaş haddinden emekli olmasından sonra, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Ahmet Necdet Sezer seçildi. Sezer 2002 yılına kadar bu görevde kalacak. Türkiye Büyük Millet Meclisinde AB ile ilişkiler konusunda açılan genel görüşmede sert tartışmalar yapıldı.
8 Ocak 1998
İki önemli özelleştirme sonuçlandı. TEDAŞ **akya yakası Doğan Holding Çukurova- Tekfen konsorsiyumuna verildi. Kablosuz telefon ihalesi Teletaş, Netaş ve Siemens'in oldu.
9 Ocak 1998
Anayasa Adalet Karma Komisyonu, DYP Isparta Milletvekili Ömer Bilgin, DYP Denizli Milletvekili Kemal Aykurt, RP Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kararlaştırdı. 1998 yılı ithalat rejimi yürürlüğe girdi. Türkiye AB çerçevesinde koruma alanlarında tüm indirimleri gerçekleştirdi.
13 Ocak 1998
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, RP'nin Hazineden aldığı yardıma ihtiyati haciz konulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme bu başvuruyu kabul etti.
14 Ocak 1998
TBMM inşaatındaki yolsuzluk için TBMM Başkanı Mustafa Kalemli hakkında Meclis soruşturması açılması için ANA** DYP ve RP'nin verdiği araştırma önergesi kabul edildi.
23 Ocak 1998
Ekonomik ve politik olayların bir değerlendirmesini yapan TÜSİAD Hükümeti, dünyadan tecrit oluyoruz şeklinde uyardı.
27 Ocak 1998
Vergi Reformu tasarısı TBMM'ye sevkedildi. 12 Vergi Yasası'nda değişiklik yapan tasarı 80 madde olarak düzenlendi.
2 Şubat 1998
ABD ile Irak arasında başlayan ikinci Körfez krizi giderek tırmandı. Türkiye arabulucu olmayı kabul etti ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i Bağdat'a gönderme kararı verildi.
3 Şubat 1998
Körfez krizi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı vurdu. Borsa 180 puan birden düştü. Dolar 220 bin lirayı aştı.
4 Şubat 1998
Kamu zamlarının dondurulmasına rağmen ocak ayı enflasyonu tırmandı. Aylık enlasyon 6.5 olarak belirlendi. Yılık enflasyon ise yüzde 101.6 oldu. Hükümeti dışardan destekleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümete eleştirilerini sürdürerek, "Bu hükümetin ömrü ne kadar belli değil" dedi.
6 Şubat 1998
DYP erken seçim hazırlığına başladı. DYP sine-i millete dönebileceklerini, bunu hiç kimsenin blöf zannetmemesi gerektiğini açıkladı. Körfez krizi konusunda arabulucu olan Türkiye Dışişleri Bakanı İsmail Cem Irak Lideri Saddam Hüseyin ile iki saat görüştü. Cem, Saddam'ın çatışma istemediği izlenimini edindiğini ifade etti.
7 Şubat 1998
Kasım ayında yapılan nüfus tesbit çalışmalarının kesin sonuçları açıklandı. Türkiye'nin nüfusu 62 milyon 210 bin 252 olarak belirlendi.
13 Şubat 1998
Türkiye'nin turizm sektöründe tanıdığı ünlü iş adamlarından Mehmet Kemal Dedeman evinin merdivenlerinden düştü. Dedeman geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata veda etti. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ege sorunu konusunda Yunanistan'a nota verdi. Cem, Ege sorununu Türkiye ile Yunanistan'ın birlikte çözümlemesini istedi.
16 Şubat 1998
Türk basınına 55 yıl hizmet veren ekonomi basının duayeni Fasih İnal 77 yaşında hayata veda eti.
17 Şubat 1998
Bursa'da özel uçak düştü üç kişi öldü. Uçağın yoğun sis nedeniyle dağa çarptığı açıklandı.
23 Şubat 1998
Anayasa Mahkemesi'nin RP'nin kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı açıklandı. Bu karardan sonra 14 yıllık siyasi geçmişi olan RP kapatılan partiler arasında tarihteki yerini aldı.
25 Şubat 1998
Refah Partisi'nin kapatılmasından sonra, bu partinin mensupları Fazilet Partisi çatısı altında toplandılar. FP'liler ilk meclis grup toplantısını yaptılar.
26 Şubat 1998
Erken seçimin gündeme gelmesi Başbakan yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Ecevit'i kızdırdı. Ecevit Başbakan Yılmaz'dan erken seçimi gündeme almamasını rica edeceğini söyledi.
1 Mart 1998
Motorlu taşıt alım ve satımları ile şirket kurmada istenilen vergi numarası alma uygulaması başladı. Halk, vergi numarası almak için vergi dairelerine hücum etti. Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları ile Azerbaycan Dışişleri Bakan yardımcısı Bakü Ceyhan Hattı konusunda güç birliği oluşturmak için İstanbul'da toplandı.
3 Mart 1998
Bankalarda mevduatı olanların vadeli mevduatlardan elde ettikleri faiz gelirleri içi beyanname verme süresi başladı. Bu süre mart ayı sonu olarak belirlendi.
4 Mart 1998
Başbakan Mesut Yılmaz, Bakanlar kurulu toplantısı öncesinde, üçlü zirve ile ilgili açıklama yaptı ve gündemlerinde seçim olmadığını söyledi. Yılmaz üçlü zirvede seçimden ekonomiye bütün konuların ele alındığını, kamuoyuna duyurulmak üzere 9 maddelik bir deklarasyon hazırladıklarını da ifade etti. Kesk, TBMM gündeminde bulunan kamu çalışanları sendikası yasa tasarısının geri çekilmesi için Ankara'da eylem yaptı. Memurların gösterisine polis müdahale etti.
5 Mart 1998
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, erken seçim tartışmalarına katıldı ve erken seçime ihtiyaç olmadığını söyledi.
13 Mart 1998
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB konusunda Türkiye'yi desteklediklerini açıkladı ve Kıbrıs'ın tam üyeliğinin, Türkiye'nin katılımı ile gerçekleşeceğini söyledi.
17 Mart 1998
Kar yağışı ve kötü hava koşulları bütün yurtta etkili oldu. Bazı illerde okullar 2 gün tatil edildi, çok sayıda köy yolu kapandı.
21 Mart 1998
Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile Kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı, Genel Kurmay Başkanlığında üç saat süren bir toplantı yaptılar. Basında orduyla ilgili yayınlanan haberler üzerine yapılan toplantıdan sonra, beş maddelik sert bir bildiri yayınlandı.
28 Mart 1998
Rekabet Kurulu gıda ve gıda dışı dayanıksız tüketim malları üreticisi 11 firma hakkında soruşturma açtı. Soruşturma, bu sektörde üretim yapan bazı büyük firmaların güçlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle açıldı. Milli Güvenlik Kurulu yaptığı toplantıda irtica konusunu görüştü. Toplantı sonunda yapılan açıklamada, Türk milletini çağdışı bir yaşama mecbur etmek isteyen zihniyetin bir gurup azınlık olduğu belirtildi. Kısmetim-1 gemisinde ele geçen uyuşturucu kaçakçılığının organizatörü Hüseyin Baybaşin 4 arkadaşıyla birlikte yurtdışında yakalandı. Sahibi olduğu gazetede okurlara vadettiği televizyonları vermediği gerekçesiyle Akşam Gazetesi Sahibi Mehmet Ali Ilıcak gözaltına alındı.
1 Nisan 1998
Türkiye ile KKTC arasında ortaklık konseyi bildirisi yayınlandı ve tam entegrasyona ilk adım atıldı. Bu arada iki ülke arasında ekonomik komite kuruldu.
2 Nisan 1998
Hükümet altı ay zam yok açıklaması yaparken, Türkiye Kağıt ve Selilöz Fabrikası bütün ürünlerine yüzde 15 ile 30 arasında değişen oranlarda zam yaptı. Gümrük hizmetleri devletleştirildi. Günde 200 TIR, 350 kamyonun yükleme boşaltma yaptığı, günlük iş hacmi 500 milyar lira olan İstanbul'daki Erenköy Ankara ve Bursa Gümrükleri'ndeki yükleme boşaltma işlemlerinin devlet tarafından yapılmasına karar verildi.
4 Nisan 1998
Enflasyon hedefi tuttu. Hedefin tutmasında kamu zamlarının tutulması, enflasyonun iniş göstermesini sağladı. Mart ayında toptan eşya endeksi yüzde 4, tüketici endeksi ise yüzde 4.3 oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı bir polis helikopteri devriye uçuşu yaparken, Eminönü'nde bir binanın damına düştü. Kazada üç polis şehit oldu, üç polis de yaralandı.
14 Nisan 1998
Bölücü örgüt PKK'nın önemli isimlerinden Şemdin Sakık ve Kardeşi Hasan Sakık, Genel Kurmay Özel Kuvvetler komutanlığı ekipleri tarafından Duhok'ta saklandığı yerde yakalanarak Türkiye'ye getirildi.
17 Nisan 1998
Borsada Endeks 4 bin puanın üzerine çıktı. Tarihi gün yaşayan borsanın yükselişe geçmesine Başbakan Yılmaz'ın seçim olmayacağı yolunda yaptığı açıklama neden oldu. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in mal varlığının soruşturulması için verilen önerge TBMM'de kabul edildi.
30 Nisan 1998
Dünya Türk İşadamları Kurultayı İzmir Büyük Efes Oteli'nde yapıldı. İki gün süren toplantıya dünyanın 41 ülkesinden 1288 Türk işadamı katıldı. Kurultaya Sakıp Sabancı başkanlık yaptı.
1 Mayıs 1998
Başbakan Mesut Yılmaz, ortaklarıyla yaptığı toplantıda seçimi görüştü. Yılmaz yaptığı açıklamada çifte seçime evet dediklerini, ancak 29 Mart'ın Kurban Bayramı olması nedeniyle seçimlerin nisan ayında yapılabileceğini ifade etti.
4 Mayıs 1998
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Kamil Şerbetçi, geçirdiği kalp krizi sonucu 51 yaşında hayata veda etti.
9 Mayıs 1998
Türkiye'nin nüfusunu belirlemek için 30 Kasım 1997 tarihinde yapılan nüfus tesbitinde, Türkiye'nin seçmen sayısı 34 milyon 969 bin 154 olarak tesbit edildi. Seçmen kütükleri bu yeni verilere göre düzenlenecek.
13 Mayıs 1998
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ndeki sınavlara türbanlı öğrenciler alınmadı. Türbanlı öğrenciler bu kararı protesto için eylem yaptılar.
14 Mayıs 1998
Hindistan iki nükleer deneme yaptı. Hindistan'ın bu denemelerinden sonra, Japonya ekonomik yaptırımlar uygulayacağını, ABD ise, ekonomik ve askeri yardımları askıya aldığını açıkladı.
22 Mayıs 1998
Türkiye aşırı yağışların etkisinde kaldı. Yurtta sel felaketleri yaşandı. Hatay'da 3, Bartın'da 3, Sakarya'da 1 kişi olmak üzere 7 kişi öldü. Binlerce ev oturulmaz hale geldi. Şiddetli yağışlardan etkilenen Aydın ve Söke'de pamuk ve buğday büyük zarar gördü.
1 Haziran 1998
Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprü için ilk adım atıldı ve Karayolları Genel Müdürlüğü yapımcı firma grubuna niyet mektubu verdi. Köprü Yap-işlet-devret modeli ile yapılacak. Köprünün yapımına İspanyol Dragados, İngiliz Amec ve Danimarkalı Monbero Thorste firmalarının oluşturduğu konsorsiyum talip.
4 Haziran 1998
Erken seçim konusunda Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal anlaştı. 18 Nisan 1999'da iki seçimin birlikte yapılması kararlaştırıldı. İki lider, ocakta seçim hükümeti ve reformlar için komite kurulması konusunda da anlaştılar.
11 Haziran 1998
Hükümetin verdiği yüzde 20 zamma tepki gösteren memurlar iş bırakma eylemi yaptılar. KESK başkanı memura yapılması gereken zammın yüzde 70 olduğunu söyledi.
15 Haziran 1998
Türkiye akaryakıt sektörünün önde gelen isimlerinden olan Shell, faaliyet alanının yarısını oluşturan akaryakıttan çekilme kararı aldı. Shell Ataş Rafinerisi'ndeki yüzde 27'lik hissesini de satacağını açıkladı.
16 Haziran 1998
Titancılar olarak bilinen Data Uluslararası Bilgi İşlem Merkezi tarafından yönetilen "Titan Matematiksel Kazanç Sistemi" Türkiye direktörü Kenan Şeranoğlu ile babası Fevzi Şeranoğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 sanık Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 25'er yıl hapse 24 milyar 681 milyon 454 bin 950'şer lira para cezasına çarptırıldılar.
25 Haziran 1998
Bakanlar Kurulu sınır ticaretiyle yurda getirilen akaryakıta sınırlama getirilmesini kararlaştırdı.
26 Haziran 1998
Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Hacı Sabancı tedavi gördüğü Amerika'da yaşama veda etti. Hacı Sabancı, akciğer kanseri teşhisiyle iki yıldır tedavi görüyordu.
27 Haziran 1998
IMF ile Türk Hükümeti'nin yapacağı 17. anlaşma için Amerika'da bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner, anlaşmanın tamam olduğunu açıkladı. Adana'da deprem meydana geldi. Saat 17.00'de meydana gelen depremde 131 kişi hayatını kaybetti. Depremde Adana merkez ve Osmaniye'de 400 ev tamamen yıkıldı. 1239 ev ağır, 1054 ev orta ve hafif hasar gördü.
30 Haziran 1998
Avrupa'nın en büyük blok satışı olarak tanımlanan Pe**ol Ofisi'nin yüzde 51 hissesinin özelleştirilmesi ihalesine katılan firmalardan Hayyam Garipoğlu 1 milyon 160 milyon dolarlık rekor bir teklif verdi.
1 Temmuz 1998
Akaryakıtta otomatik fiyatlandırma başladı. Bazı pe**ol ürünlerinin fiyatları yüzde 28.6 ile 1.1 arasında indirildi. Benzin ve kalorifer yakıtının fiyatları ise yüzde 1 ile 3.7 arasında arttırıldı. IMF'li dönemin koşulları açıklandı. Başbakan Mesut Yılmaz, enflasyonun 18 aylık süre içinde tek haneli rakamlara indirileceğini söyledi.
2 Temmuz 1998
Maaş zamlarına tepki gösteren memurlar Ankara'da çıplak ayakla yürüyüş yaptı. Yürüyüş, Sıhhıye'den Sakarya caddesine kadar devam etti.
10 Temmuz 1998
Mısır Çarşısı'nda facia. Çarşı girişinde bulunan Ünlüoğlu büfede saat 14.00'de meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, aralarında turistlerin de bulunduğu 5'i ağır 118 kişi yaralandı.
14 Temmuz 1998
Vergi tasarısının bina vergisi ile ilgili maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Mesken vergisi oranı binde 4'ten binde 1'e, bina vergisi de binde 5'ten binde 2'ye indirildi.
16 Temmuz 1998
POAŞ ihalesinde sürpriz karar. Özelleştirme Yüksek Kurulu, Hayyam Garipoğlu'nun teklif ettiği 1 milyar 160 milyon doları vermesi koşuluyla, POAŞ'ı üçüncü sıradaki İş Bankası-Bayındır Holding-Park Holding-PUAŞ konsorsiyumuna verdi.
18 Temmuz 1998
Türkiye ile Azerbaycan Sosyal Güvenlik Anlaşması imzaladı. Türkiye'nin dış ülkelerde imzaladığı ilk sosyal güvenlik anlaşması ile iki ülkede geçen sigortalı süreleri birleştirilecek. THY'nin İstanbul Ankara seferini yapan uçağın motoru yandı. Yolculara korkulu anlar yaşatan yangın nedeniyle uçak Atatürk Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı.
22 Temmuz 1998
İstanbul Altın Borsası Başkanı Erden Şaner, tedavi gördüğü ABD'de hayata veda etti. Şaner'in mide kanserinden vefat ettiği bildirildi.
23 Temmuz 1998
Vergide reform niteliği taşıyan yeni Vergi Yasası TBMM genel kurulunda kabul edildi. Oylamada vergi kanununa 66 red, 219 kabul oyu çıktı. Tasarı görüşülürken 500'ü aşkın değişiklik önergesi verildi. Tasarı 160 saat süren görüşmelerden sonra yasalaştı.
2 Ağustos 1998
Hükümet ortağı DSP tarafından teklif edilen af, siyasi partiler arasında ve toplumda geniş yankı uyandırdı. Toplumun bazı kesimlerinden ve hukukçulardan af teklifine tepki geldi.
3 Ağustos 1998
Türkiye ile Fransa arasında enerji ve savunma sanayi alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, savunma sanayiinde füze, gemi, zırhlı araç konularında üçüncü ülkelere satışlarda işbirliği yapılacak. Enerji konusunda ise Hazar Havzası Pe**olü'nün Türkiye üzerinden taşınmasında ortak hareket edilecek.
5 Ağustos 1998
Özelleştirilme kapsamında olan Türkbank, 600 milyon dolara Korkmaz Yiğit'e verildi.
11 Ağustos 1998
20. yüzyılın sonunda güneş tutulması gerçekleşti. Güneş tutulması Karadeniz illerinde net olarak izlendi.
18 Ağustos 1998
Rusya krizi dünyayı sarstı. Rusya bütün dış borç ödemelerini 90 gün süreyle durdurdu. Yabancıların 1 yıldan kısa vadeli finansal yatırım yapmaları yasaklandı. Büyük jüriye 5.5 saat ifade veren ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray Stajyeri Monica Lewinsky ile olan ilişkisini itiraf etti. Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden yıllardır kırmızı bültenle aranan Alaaddin Çakıcı Fransa'nın Nice kentinde kadın arkadaşı ve koruması ile birlikte yakalandı. Çakıcı'nın Fransa'ya sahte pasaport ile girdiği belirlendi.
20 Ağustos 1998
Ekmeğin poşete konularak satılması uygulamasına başlandı. İlk gün ekmek poşete girmedi. Ekmeğin poşete girmesi Mustafa Taşar ile İmren Aykut'un arasını açtı. Ancak Taşar'ın direnmesi sonucu bütün illerde ekmeğin poşetle satılması yaygınlaştı.
21 Ağustos 1998
Emniyet teşkilatında büyük değişiklikler yapıldı. İçişleri Bakanlığı 30 ilin emniyet müdürlerini değiştirdi.
27 Ağustos 1998
Rusya'daki kriz Türkiye'yi de sarstı. Borsa 259 puan ve yüzde 7.87 düşüşle 3 bin puan sınırının altına, 2997 puana indi. Merkez Bankası da dövize müdahale ederek 500 milyon dolar döviz satışı gerçekleştirdi.
1 Eylül 1998
STFA'nın kurucusu ünlü işadamı Sezai Türkeş 90 yaşında İstanbul'daki evinde hayata gözlerini yumdu.
4 Eylül 1998
Yıl sonu enflasyonu 50-60 bandına oturdu. Enflasyonda düşüş ağustos ayında da sürdü. Ağustos ayı rakamları toptan eşyada 2.4, tüketicide 4 olarak belirlendi.
9 Eylül 1998
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin gezisine, Vali Erol Çakır engel oldu. Çakır, bu kararı, belediyelerin tasarruf gerekçesiyle aldıklarını açıkladı.
11 Eylül 1998
2008 Olimpiyatları'na hazırlanan İstanbul'da Olimpik Stad'ın temeli atıldı. 100 bin kişilik olacak stad 2000 yılında hizmete girecek. Yaşamı boyunca çok sayıda okul ve hastane yaptıran hayırsever Semiha Şakir geçirdiği rahatsızlık sonucu İstanbul'da hayata veda etti.
14 Eylül 1998
İstanbul'un dört ayrı bölgesinde seri orman yangınları çıktı. Yangınlarda yaklaşık 200 hektar alanda ağaçlar kül oldu. Orman yangınları nedeniyle İstanbul'da 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi.
15 Eylül 1998
Türk Hava Yolları'nın Ankara-İstanbul seferini yapan Air Bus uçağı, 78 yolcu ve 8 mürettebatıyla **abzona kaçırıldı. Hava korsanı İhsan Akyüz, türbanın yasaklanmasını protesto için uçağı kaçırdığını söyledi.
24 Eylül 1998
Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaaddin Çakıcı ile Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın telefonla görüştükleri belirlendi. Olay siyasi ortamı gerginleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin verdiği 10 aylık hapis ve 716 milyon liralık para cezası Yargıtay tarafından onaylandı. Bu kararla Erdoğan'ın siyasi yaşamı da sona erdi. Erdoğan 4 ay hapis yatacak.
25 Eylül 1998
Alaaddin Çakıcı ile telefonla görüştüğü belirlenen Devlet Bakanı Eyüp Aşık milletvekilliğinden istifa ettiğini, Başbakan Yılmaz ve TBMM Başkanlığına bildirdi. Aşık bakanlık görevinden de istifa edeceğini açıkladı.
28 Eylül 1998
Almanya'da seçimleri Gerhard Schröder'in partisi kazandı. Schröder'in partisi oyların yüzde 41.6'sını aldı. Almanya Başbakanı Helmut Kohl ise yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.
30 Eylül 1998
3.5 milyar liraya kadar olan para, döviz ve altının bir günlüğüne bankalarda bloke edilmesi olan Mali Milat uygulandı. Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, faturasız satışlardan alınan hamiline çeklerin de beyan edilmesini istedi. Suriye Krizi tırmandı. Başbakan Mesut Yılmaz, Suriye'ye PKK'ya verdiği desteği kesmesini istedi. Sınıra asker yığıldı.
1 Ekim 1998
İtalya PKK'ya kucak açtı. İtalya'nın bu tutumu Türkiye tarafından sert biçimde protesto edildi.
2 Ekim 1998
İş Bankası Genel Müdürü Ünal Korukçu istifa etti. Korukçu'nun ani istifası bankacılık çevrelerinde şaşkınlık yarattı. Korukçu istifa nedenini yorgunluk olarak açıklarken, yerine Ersin Özince atandı.
6 Ekim 1998
Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik nedeniyle Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz ile görüştü.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cumhuriyet, cumhuriyet kronolojisi, cumhuriyet tarihi, cumhuriyet tarihi geçmişten günümüze, cumhuriyet tarihi kronolojisi, ekonomi, geçmişten günümüze cumhuriyet, geçmişten günümüze cumhuriyet kronolojisi, geçmişten günümüze cumhuriyet tarihi kronolojisi, genel, kronolojisi, tarihi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557