Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Cumhuriyet Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Mart 2013, 23:01   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
frasker Ali Çetinkaya'nın Mektupları

Ali Çetinkaya'nın Mektupları

Alıntı:
BELGE 1

Ankara İstiklal Mahkemesi Hususi

Biraderim Hacı Hafız Efendi Sandık ve mektubunuzu ve muahharın ikinci bir mektubunuzu aldım. Çok teşekkür ederim. Dün ziraat bankası vasıtasıyla namınıza yüz lira gönderdim,vusûllünün iş'arını rica ederim. Bu parağı bağ esmanına vesâ'ireye karşılık olmak üzere gönderdim. Sizin intihab etmiş olduğunuz bağ ve panayırın iyi olacağı Şüphesizdir. Şimdilik bu kadar bağ kafidir. Eğer birazda iyisinden tarhana tedarik ederseniz o da makbule geçecektir. Ziraat bankası kongresine intihabımız isabet oldu. Ben öteden beri bu Ziraat bankalarına çok ehemmiyet verilmesini istemekteydim. Memleketinin yüzde aaaaeni çiftçi olan şu vatanda halkın biraz belini doğrultacak bir şey varsa o da evvel emirde ziraatdır.İnşallah kongrede fâ'ideli kararlarının çıkmasına çalışırız. Küçük büyük cümlenize selam ve hürmetler ederim.

16 Teşrîn-i sâni sene 1926

Belge 2

Afyon Mebusu Ali

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Azasına Mahsus dur

Biraderim Muhterem Hacı Hafız Efendi Düşman işgali dolayısıyla duçâr olduğunuz zarar ve ziyânın ne suretle tazmîn ve telafisi mümkün olabileceğine dair uzun uza duya tetkik ve teşebbüs de bulundum.Mürâca'at ettiğim Maliye Vekili ve diğerleri bir çare-i imkan olamadığının ileri sürdüler ve sebep olarak da düşman işgali altında kalan mahallerde sizin gibi birçok mühim zarar görenler olduğunu ve hepsine birden bir muâmele yapmak ikanı olmadığını der meyan ediyorlar.Fi'l-hakika emvâl-ı metruk adan menkul ve gayrı menkul milyonlarca liralık mal ele geçmiş ise de bunlar emvâl-i devlet sırasına geçirilerek Lozan muahedesi mucibince Rumeli'den gelecek olan muhacirîne borç olduğunda ilave ediyorlar.Ma'mafih bu husus da bizim gibi bu suretle daha birçok mürâcaat ve şikayet edenler vardır ve bin-netice belki hükümet bu zararların bir kısmını olsun ödemeğe mecbur edilecektir. Şu mühim ve pek haklı olduğunda şüphe olmayan isteğinizin hüsn-i neticeye isâl ine muvaffak olamadığımdan dolayı müteessifim fakat bu işi ale'd-devam kendi işim gibi ta'kib ve vekilleri taciz edeceğime emin olunuz. İnşallah neticede bir şeye muvaffak oluruz. Yunan kumandanının sizin hayvanat ve emvalinizi Kemâliye-i derin ettirmiş olduğuna dair olan elinizdeki vesikayı iyi muhafaza ediniz. Bu günlerde işimiz maalesef tadı. Ben Müdafaayı Milliye Encümeni Reisi olduğum için ordunun seferberliğine nihayet vermek üzere olduğundan dolayı birçok işlerinin meclisçe kanun hailinde idaresi bize düşüt. Bizde belki Halk fırkasının teşkili dolayısıyla bu cihete dahi benim üzerime pek çok iş düştü. Kusuruma bakmayın akşamları beynim sersem oluyor .O kadar yoruluyorum. Bunun için mektuplarınıza cevap biraz uzadı ve kara hisara gelmek içinde biraz geç kalmış oluyorum.Edhem beyin tayinini bizim yeni mebus arkadaşlara haber vermeden yapmağa mecbur oldum. Bilerek bilmeyerek belki karıştırılan dedim. Ve so suretle oldu ve Edhem veya telgraf çekilerek Kara hisarlıların kendisinden çok memnun olduğunu ev mutasarrıflığı kabul etmesini rica ettim. Cevap verdi ve kabul etti.İnşallahü teâla yine hürmet ederiz. Sizin biraderlere Şükrü Efendiye ve komşulara ve biraderlere Şükrü Efendiye ve komşulara ve biraderlere kalan cümlesine selam ederim ve size de kemal-i hulûs ile takdim-i hürmet ve afiyet eylerim efendim.

Fi 17 Eylül sene 1339(1920)

KarahisarMebusu Biraderiniz Ali


ALİ ÇETİNKAYA KİMDİR?

ALİ Çetinkaya 1878'de Afyonda doğmuş ilk öğrenimini ve rüştiyeyi Afyonda tamamlamıştır. Bursa Askeri okulunu a bitirdikten sonra 1898 de Harbiye’den mezun olmuştur. Akabinde kendisini dönemin karışıklıklarının hakim olduğu Balkanlarda Makedonya ve Arnavutluk da çetelere karşı savaşırken bulmuştur.Çetinkaya 1907 de manastırda İttihat ve Terakki partisine girerek partinin örgütlenmesinde görev almış;II.Meşturiyet sonrasında Bulgar çetelerinin üzerine gönderilen kuvvetlere komutanlık yapmıştır. Ali Çetin kaya Trablus garp savaşında da bulunduk dan sonra devletin I. Dünya savaşına girmesiyle imparatorluğun muhtelif cephelerinde görev almış,Mondros mütarekesi sonrası (30 Ekim 1918) Ayvalık bölgesindeki 72.Alay komutanlığına tayin edilmiştir. Yunanlıların Ayvalık işgali sonrası ilk direnişi örgütleyerek Ayvalık cephesini açmıştır.

ÇETİNKAYANIN SİYASİ HAYATI

Çetinkayanın askeri üniformadan sıyrılmasında çok önceleri başlayan ilk siyasi hareketleri onun gelecekte girişeceği siyasi hadiseler için adeta bir prova niteliğinde olmuştur.1920de İstanbul’da toplanan Meclis-i Mebusuna Afyon milletvekili olarak iştirak etmesinde geçmiş yıllarda birlikte olduğu arkadaşlarının büyük payı vardır. Seçilmesiyle birlikte meclis çatısı altındaki çalışmaları sekteye uğrar. İngilizlerin İstanbul vilayetini işgalinden sonra dönemin ileri gelen aydınlarıyla birlikte işgal kuvvetleri tarafından Malta adasına sürülür.Çetinkayanın hayatındaki bu esaret yılları bir sene sonra 1921 de serbest bırakılmasıyla son bulur

TBMMDE ADAM VURUYOR

Malta esareti akabinde Afyon milletvekili olarak bu defa TBMM ye katılan Çetinkaya Müdafaa-ı Hukuk grubunda yer alır. (mektupların ilki bu yıllara aittir. ) Halk Fırkası (HP) grup başkan vekilliği de yapan Çetinkaya,1925 'de TBMM 'de tartıştığı Ardahan Milletvekili Halit paşayı belinden çıkardığı silahıyla vurur. Yine 1925 senesinde adını Türk siyasi tarihinde en çok duyurduğu görevi olan İstiklal Mahkemeleri başkanlığına getirilir.(Mektupların bir kısmı da bu yıllara aittir.)Bu arada M. Kemal ATATÜRK’e karşı düzenlenen İzmit suikastı sanıklarını yargılamasıyla Türk siyasi hayatındaki ününü iyice pekiştirrir.16 Şubat 1934 de ilk bakanlık görevi olan Bayındırlık Bakanlığını üstlenir.20 Kasım 1940'da bu görevden ayrılmasından 1949'daki ölümüne kadar Afyon milletvekili olarak TBMM çatısı altında bulunmuştur .

MEKTUPLARIN ORTAYA ÇIKIŞI

Mektuplar,Kurtuluş savaşı öncesi ve sonrası Afyonun sayılı ailelerinden bir olan Göbelzade Hacı Hafız Efendinin yıkılan evinin kalıntıları arasında tamamen bir rastlantı sonucu bulundu.Göbelzade Hacı Hafıza ait birçok özel belgenin içinde yer alan bu mektuplarla beraber Göbelzadeyi anlatan birçok evrak da bu esnada bulunmuştur. Göbelzade,Afyonda sırasıyla Ambar memurluğu Belediye azalığı gibi resmi görevlerde bulunmasının yansıra şehirdeki birçok dükkan ve tarlaların da sahibidir. uzun yıllar yaşadığı şehrin en mutena semtindeki konağı torunlarının bakamaması yüzünden harabe haline gelip yıkılmıştır..Her iki mektubun satır aralarındaki bazı ifadelerin altını çizmek gerekli. Her şeyden önce mektuplar Cumhuriyetin ilk yılları eşraf-politikacı ilişkilerini yansıtması açısından önemli. Afyon’un en zengin şahsı olan Göbelzade savaş sonrası tahrip olan arazileri için yeni kurulan Cumhuriyet idaresinden tazminat istiyor ve bu iş için kendi şehrinin milletvekili olan Ali Çetinkaya'yı devreye sokuyor.

Henüz sıradan bir milletvekili olan Çetinkaya işi sıkı takip etmesine rağmen sonuç alamıyor."...uzun uzadığa tetkik ve teşebbüs de bulundum. Müracaat ettiğim Maliye Vekili ve diğerleri bir çare imkanı olmadığını ileri sürdüler..." şeklindeki ifadelerden bunu anlıyoruz. Fakat içim peşini bırakmayacağını takibe devam edeceğini milletvekillerini taciz suretiyle mutlaka sonuç alacağını bundan emin olmasını söyleyerek arkadaşı Göbelzadeyi rahatlatmak istiyor. Millet yeni bir savaştan çıkmıştır. Kurumlarını ve yapısını oluşturma kaygısındadır.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ali, çetinkayanın, mektupları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557