Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Spor > Diğer Sporlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Diğer Sporlar Forumda kategorisi olmayan diğer spor dalları hakkındaki bilgileri ve haberleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree14Kişi Beğendi
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Aralık 2012, 01:44   #11 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Bilardo Hakem İnsiyatifleri

Bilardo Hakem İnsiyatifleri :

Sporcuların nizami mola haricindeki mola talepleri,
Topların silinme istekleri,
Masada tebeşir unutmak gibi genellikle dalgınlıktan kaynaklanan hatalarda ikaz hakkı,
Toplardan birinin veya birkaçının yerleri belirsizleştiğinde. Örneğin ;
Vuruşu yapan sporcunun topu bantın üstüne sıçramış, küpeşte ( ahşap kısım ) değmiş ve oyun sahasına dönerek diğer topların pozisyonunu bozmuştur. Hakem 3 bant disiplininde bu topu dışarı çıkmış kabul ederek, kurallara göre koyması gereken noktaya koyar. Yerleri bozulan topları ise eski konumuna getirirken tamamen insiyatifini kullanır. Oynama komutu verilmesine yada toplara kıyafetin temas etmesi gibi durumlarda sporcu, hakemin anonsuna rağmen vuruşu yaparsa, hakem insiyatifini kullanarak ikazda verebilir.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 15 Aralık 2012, 01:45   #12 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Bilardo Hakem Sorumlulukları

Hakem hiç kimsenin müdahalesine meydan vermeden maçı tek başına yönetir.
Sporculara haksız bir müdahale olmaması hakemin sorumluluğundadır.
Hakemler reklam taşıyamazlar.
Hakemler görevleri süresinde sigara içemez ve alkol kullanamazlar.
Hakemin görevi maçın başlaması için sporcuların masaya davetinden itibaren başlar, maç bitiminde, müsabaka puan cetvelini turnuva direktörüne teslim edene kadar sürer.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 15 Aralık 2012, 01:47   #13 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Bilardo Hakem Kararları ve İtirazlarBir hakem kararının tartışabilir olduğu veya sporcu tarafından anlaşılamadığı her durumda, sporcu, hakemin kararını tekrar vermesini talep edebilir. Hakem bu talebi karşılamaya mecburdur. Eğer gerekli görür ise kararını vermeden önce yardımcı veya yazıcı hakeme danışabilir.
Hakem kararları kesindir ve kuralların uygulanması mecburiyetinden farklı bir tutumu içeremezler.
Rakip sporcuda, hakemin kararını tekrar gözden geçirmesini isteyebilir. Bu da yalnızca bir defa mümkündür. Bu talepler tekrarlanırsa ve hakem bu taleplerin diğer sporcuyu rahatsız etmek için yapıldığını düşünürse sporcuyu ikaz edecektir.
Yanlış topla oynama, yanlış duyuru yapılması, hakemin veya yazı hakeminin sayıların kaydında hata yapmış olması hallerinde sporcular olduğu kadar yazıcı hakeminde yapılan hatayı orta hakeme göstermek için müdahale etme hakkı vardır.
Hata orta hakem tarafından fark edilmez, sporcu, yazıcı ve yardımcı hakemlerde müdahale etmezse ve sayı alınmışsa geçerli olacaktır. Bir dizi hata peş peşe yapıldığında hata fark edilene kadar alınan sayılar, sayıları alan sporcunun hanesine yazılır. Üzerinde ikinci bir vuruş kullanılmadan hata fark edilirse, orta hakem kararını değiştirecektir.
Kurallara uyulması ile ilgili her itiraz hata yapıldığı anda hakeme yapılacaktır. Hakem itirazı kabul etmezse, karardan etkilenen sporcu itirazını oyunun bitiminden en geç 15 dakika içinde turnuva yönetimine bir kez daha yazılı olarak yapabilir. Turnuva yönetimi itirazı aynı gün yeniden incelemeye mecburdur.
İtiraz haklı ise ve yapılan hakem hatası maç sonucunu etkilemişse sonucu bozmak mümkün olacaktır. Bu durumda turnuva yönetimi oyunun kısa bir zaman içinde yeniden oynanmasını sağlayacak düzenlemeyi yapmalıdır.
Bir sporcu, turnuva yönetiminin bir hakemi aday göstermesine karşı çıkmaya izinli değildir.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 15 Aralık 2012, 01:59   #14 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Bilardo eğitimi
Bilardo da temel unsurlar, temel vuruşlar, fizik, matematik, geometri, psikoloji gibi bir faktörün etkisi olduğunu biliyoruz.

Eğitime başlarken sizlere ilk tavsiyemiz, bilardoyu bir bütün olarak yorumlamaya çalışmanızdır. Aşağıda Açıklamaya çalıştığımız tüm faktörleri uygulayabilmek, hiç birini küçümsemeden önemsemeniz başarı için ön şarttır.

Bilardo da Duruş - Tutuş - Vuruş :
Aşağıda detayları ile açıklamaya çalışacağımız bu temel konu çok önemli. Üzerinde ne kadar çalışma yaparsanız, ne kadar yorum getirirseniz faydalı olacaktır.

Bilardo da Temel Vuruşlar :
Kleps - Sırt - Pike - Masse - Amorti - Brikol gibi adlarla tanıdığımız tüm bu vuruşları sizlere detayları ile açıklayacağız. Bir sporcu klepsleri ile başarılı iken, örneğin pike vuruşları ile başarısız ise masa içinde büyük sorunlar yaşayabilir.

Matematik :
Pratik hesap kabiliyeti olarak da ele alabiliriz matematiği. Topların sürati - tuş hakimiyeti - bir sonraki pozisyon için düşünce ve masa içindeki mesafeler sporcunun pratik hesabının iyi olmasını gerektirir.

Geometri :
Topların, masa üzerinde kalabilecekleri sonsuz pozisyon olduğu gibi sonsuz da farklı açı oluşabilecektir. İşte kendi topunuzu uygun açılara gönderirken, diğer topların kontrolünüde sağlayabilmek için birçok bilgi ve tekniğin yanısıra üstün bir geometri bilgiside gereklidir.

Fizik :
Fiziğin bilardo sporundaki yeri çok önemli. Ancak, teorik anlatımlardan ziyade pratik uygulamada ortaya çıkıyor fizik kuralları. Küre şeklindeki topların kimyevi yapısı da önemli rol oynuyor. Bantların, falso taşıyan ve farklı sürattaki topların reaksiyonu da fiziğin kapsamı içindedir. Ancak, topların çarpışmaları esnasında falso ve sürat kayıpları ya da kazanılan farklı açılardaki fizik ilmi ile ilgili. Vuruş topunda kullanılan farklı noktalar, istekanın 1. topa giriş açısı ve vuruş teknikleri de pratikte fiziği çok önemli kılıyor.

Psikoloji :
Oyundaki başarı için psikoloji ya da güncel yaklaşımla motivasyon da çok önemli bir faktörlerdendir. Yakında sporcu psikoloji ile ilgili detaylı bilgiyi sizlere sunacağız.

Sistem :
Başlangıçta bir matematik kavramı, bir denklem gibi gözüken sistem bilgisi de bilardo sporunda önemli bir yer işgal ediyor.

Bütün bu faktörlere, topların min. ve max. hareket kabiliyetlerinin iyi tanınması, artistik vuruşlar dahil tüm vuruş tekniklerinin iyi tatbiki, tüm disiplinlerin iyi bir uygulayıcı olabilmek, kuralların öğrenilmesi gibi bir çok etken daha ilave edilebilir.

Hem oyuna yeni başlayacak olanların, hem de ustaların tüm bu saydığımız faktörlerde eksiklerini gidermeye çalışmaları yani bilardoyu bir bütün olarak kabul etmeleri ilerlemeleri açısından büyük önem taşıyacaktır.

Bir tavsiyede gerçekçilik konusuna örnek vermemiz gerekiyorsa, sporcunun oyundaki şansa dayalı başarılar üzerine gerçekçi olmayan bir yaklaşımla kendini dev aynasında görmesi, ilerlemenin önündeki en büyük engeldir.Genel ortalaması 0,700'ün üzerine çıkmayan bir sporcunun bir veya birkaç maçta 1.000 ortalama oynayarak kendisini bu kalitede görmesi büyük bir hata. Halbuki bu sporcu oyun içindeki hatalarını tespit etmeye ve bu hataları tekrar yapmamaya yönelirse yapılanma çok daha sağlıklı olacaktır.

Duruş : Genel olarak ayakların, vücudun ve kolların pozisyonu olarak tanımlayabiliriz. Önce ayakların pozisyonu ile başlayalım. Sağ elini kullananların sol ayak ve sağ ayak arası 30 - 40 cm. aralık ve 45 derece veya buna yakın açıda olmalı bununla beraber sol ayağın pozisyona bakar istikamette olması gerekir. Bacaklarda kasılma veya gerilme olmayacak şekilde rahat, vücudun ağırlığı da iki ayak üzerinde olmalıdır. Sol el kullananlar bu işlemin tam tersini yapmalıdırlar. Sol kol omuzdan ve beli kırmadan masaya uzanmalı, kol çok gergin olmayacak şekilde bir şey alıyormuşçasına uzatılmalıdır. Istekanın konumu; vücuda çok yakın olmamakla beraber iki kaşımızın ortasında ve burun ile paralel olmalı. Çenemizden 15 - 20 cm. arası bir uzaklık sağlanmalıdır.

Tutuş : Sol ve sağ elin genel olarak kullanımı doğrultusunda bir takım hareketler bütünüdür. Sol el, avuç içi masaya yapışacak şekilde masaya yerleştirilir. İşaret parmağı ile başparmak bir kafes seklinde tutulur. Oluşturulan kafes içinden isteka asırı çıkartılmamalı, çok gevşekte bırakılmamalıdır. Oluşturulan kafes, vuruş çeşidine göre değişir (sırt - kleps - normal vuruş vb.). Öte yandan sol kolun düzlüğü bozulmamalıdır (dirsekten itibaren kırma vb.)

Vuruş : Vuruşun en önemli öğesi istekanın gidip gelme hareketidir (Limage-Limaj). Bunun sonucu olarak istekayı tutan sağ kolun dirsekle 90 derece açı yapması, sağ elin istekayı ağırlık noktasından kavraması, sağ omuzda hareketsizlik Limage'in düzgün olmasındaki temel şartlardır.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Ocak 2013, 02:56   #15 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Ocak 2013, 03:00   #16 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Uje Beje Baja Bunu beğendi.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 25 Mart 2013, 01:35   #17 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bilardo, güncel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557