Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Spor > Diğer Sporlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Diğer Sporlar Forumda kategorisi olmayan diğer spor dalları hakkındaki bilgileri ve haberleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Şubat 2013, 00:05   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart Buz Hokeyi Hakkında Ansiklopedik Bilgiler

Buz Hokeyi nedir ?

20 dakikalık 3 devreden oluşan buz hokeyi, yaklaşık 2-2.5 saat sürüyor.
Bir buz Hokeyi takımı, 1 kaleci ve 5 oyuncu olmak üzere toplam 6 kişiden oluşuyor.
Pak denilen sıkıştırılmış plastikten bir topla oynanan buz hokeyinde çok enerji sarf edildiği için
her 1 ya da 1.5 dakikada oyuncu değişikliği yapılıyor.
Sert bir spor gibi görünse de en küçük hareketler faul olarak değerlendiriliyor.
Oyuncuların hemen hemen her tarafı iyi koruma altına alınmış durumda.
Bir kaleci kıyafeti ise yaklaşık 2.5-3 bin YTL'ye (Türkiyede) mal olduğu için pahalı bir spor olarak değerlendiriliyor.


Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20'den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır.
Buz Hokeyi konusunda Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya hakimdir. Dünyadaki en iyi oyuncuların çoğu NHL'dendir (Ulusal Hokey Ligi). Yılın sonunda Stanley Kupası'nı kazanmaya çalışırlar. Kuzey Amerika'da kadınlar Bayanlar Ulusal Hokey Ligi ve Bayanlar Batı Hokey Ligi'nde oynar. Kuzey Amerika ve Avrupa'da erkekler Hokeyi kadınlar hokeyinden daha popülerdir. Olimpiyatlarda hokey hem kadınlar hem d erkekler tarafından oynanır. Buz Hokeyi 19. yüzyılda Kanada'lı güverteciler tarafından bulunmuştur. NHL 1917'de başladı (şimdi 30 takımı var).


Hakemlere kötü davranış ve diğer kötü davranışlar:


NOT: Bu kuralın uygulamasında, hakemin kötü davranış veya küçük oturma cezası verme arasında inisiyatifi vardır. Ancak hakemin ilke olarak, oturma sıralarında veya yakınında ama buz dışında olan bir ihlal için ve oynamayan oyuncular ve kimseler için bir küçük oturma cezası vermesi beklenir. Kötü davranış cezası, buzda veya ceza sıralarında olan ve hakemin rahatça kimin yaptığını ayırt edebileceği durumlarda verilir. a) Oyun sırasında hakemlerden herhangi birinin kararını tartışan veya karsı gelen veya rakip oyuncuya ceza verilmesi için dalan (kendini fırlatan) oyuncuya sporculuk dışı davranıştan dolayı bir küçük ceza verilir. Eğer oyuncu bu tartışma veya karşı gelmeyi sürdürürse, sırası ile bir kötü davranış ve oyun kötü davranış cezası verilir.
b) Eğer bir oyuncu aşağıdakilerden birini yaparsa, takımına bir küçük oturma cezası verilir:
1. Ceza aldıktan sonra, hakemin uyarısına rağmen doğrudan ceza sıralarına ya da soyunma odalarına gitmezse,
2. Buz dışındayken, herhangi bir kimse ve özellikle hakemlerden birinin adını kullanarak, ahlak dışı, terbiyesiz ve aşağılayıcı sözler söyler ve/veya bu anlama gelecek hareket yaparsa,
3. Buz dışındayken, hakem, çizgi hakemi, zaman hakemi veya kale hakemlerinden biri ya da bazılarının görevine karışıcı şekilde konuşur veya davranışlarda bulunursa.
c) Aşağıdakileri yapan oyuncuya bir kötü davranış cezası verilir:
1. Buz içinde, oyun başlamadan evvel veya oyun sırasında veya oyun bitiminde, herhangi bir kimse için ahlak dışı, terbiyesiz ve aşağılayıcı sözler söyler ve/veya bu anlama gelecek hareket yaparsa, (oyuncu oturma sıralarının yakınında olması dışında- bknz. (b)2. Madde)
2. Pakı almaya giden herhangi bir hakem, pakı almaktayken, kasten paka vurarak almasını önlerse.
3. Herhangi bir malzemeyi kasten buz dışına fırlatırsa, (sopa dışında: sopa için kural 633 (c)’ye [sopa fırlatma]
4. Yan duvarlara (bordlara) sopası veya başka malzemeyle vurursa,
5. Katıldığı ve ayrılmış bir kavga veya itişme sonrasında derhal ceza sıralarına gitmeyip, buza düşmüş malzemesini alma bahanesiyle buzda durursa. Eldiveni, sopası v.b. ceza sırasına bir takım arkadaşı tarafından getirilecektir.(bu kötü davranış cezası, alacağı diğer cezalara ek olarak verilir.)
6. Rakip oyuncu(lar)ı ceza almaya sevk edecek davranışları (tehdit, küfür, çirkin davranış ve benzerleri), hakemin bir uyarısını almasına rağmen sürdürürse,
7. Ceza sıralarında yerini almak için olmasının dışında hakem, çizgi hakemi, zaman hakemi, ceza kutusu görevlileri, sayı hakemi veya anons hakemi ile konuşurken, hakem sahasına girmeye teşebbüs eder veya içinde durmayı sürdürürse.


d)
1. Herhangi bir hakeme kasten elleriyle veya sopasıyla dokunan; elleriyle, sopasıyla veya vücuduyla tutan veya iten, çelme takan, vücut şarjı yapan, sopasıyla vuran, sopa savuran, arkadan iten veya benzeri hareketleri yapan oyuncuya bir kötü davranış veya büyük kötü davranış cezası verilir.
2. Sopasını saha dışına fırlatan bir oyuncuya bir kötü davranış veya oyun kötü davranış cezası verilir -Kural 633(c) Sopa fırlatma
3. Hakem tarafından dur uyarısı almasına rağmen, karıştığı bir kavgayı sürdüren veya sürdürmeye yeltenen, veya bir çizgi hakeminin görevini yapmasına engel olan bir oyuncuya, hakemin kararına göre bir kötü davranış veya bir büyük kötü davranış cezası verilir.
e) Aşağıdakilerden birini yapan oyuncuya oyun kötü davranış cezası verilir:
1. Daha evvel kötü davranış cezası aldığı bir eylemi yapmayı sürdürürse,
2. Buzda veya ringin herhangi bir yerinde, oyundan evvel, oyun sırasında veya oyundan sonra açık saçık hareketler yaparsa.
f) Eğer bir oyuncu, herhangi bir davranış tarzıyla, oyunu bir maskaralık gösterisi yapar, oyunun sürdürülmesine engel olur veya zorlaştırırsa, kendisine bir büyük kötü davranış cezası verilir.
g) Eğer bir takım görevlisi aşağıdakilerden birini yaparsa, takımına bir küçük oturma cezası verilir:
1. Herhangi bir sıraya, yan duvarlara sopa veya başka bir cisimle vurursa,
2. Ringin içinde, oyun başlamadan evvel veya oyun sırasında veya oyun bitiminde, herhangi bir kimse için ahlak dışı, terbiyesiz ve aşağılayıcı sözler söyler ve/veya bu anlama gelecek hareket yaparsa,
3. Herhangi bir şekilde herhangi bir hakemin görevini yaparken işine karışırsa.
h) Herhangi bir kötü davranışta bulunan bir takım görevlisinin kendisine oyun kötü davranış, takımına da küçük oturma cezası verilir.
i) Herhangi bir hakemi tutan veya vuran, veya oyunu bir maskaralığa çeviren veya oyunun gidişine karışan, oyuna zararlı olan bir takım görevlisine bir büyük kötü davranış cezası, takımına da bir küçük oturma cezası verilir.
j) Sahanın herhangi bir yerinden herhangi bir şeyi buza atmak yasaktır. Eğer bu kural çiğnenirse:
1. Bir oyuncu tarafından çiğnenirse, oyuncuya bir küçük bir de kötü davranış cezası verilir.
2. Bir takım görevlisi yaparsa kendisine oyun kötü davranış, takımına da bir küçük oturma cezası verilir.
Eğer oyuncu veya takım “Kural 633 Sopa Fırlatma”ya göre cezalandırılmışsa bu kural uygulanmaz.
k) Eğer bir oyuncu veya takım yöneticisi, bir rakip oyuncuya, hakemlere veya karşı takım yöneticisine tükürürse, kendisine bir büyük kötü davranış, takımına da bir küçük oturma cezası verilir.

Malzemenin düzeltilmesi veya ayarlanması:a) Forma, malzeme, paten veya sopa düzeltmek için oyun durmaz veya geciktirilemez.
b) Giysi ve malzemenin düzgün durumda bulunması, her oyuncunun görevidir. Düzeltme gerekiyorsa, oyuncu bunun için buzdan çıkar ve oyun devam eder.
c) Kalecinin malzemesinin düzeltilmesi veya ayarlanması için oyun geciktirilemez. Eğer kaleci malzemesini değiştirecek veya ayarlayacaksa, buzdan çıkar ve yerine yedek kaleci girer. Yedek kaleciye ısınma için süre verilmez.
d) Bu kuralın ihlalinde bir küçük ceza verilir.
Aşırı sert oyun:
a) Kural dışı bir hareket yaparak rakibini yaralamaya kalkan veya yaralayan bir oyuncuya bir maç cezası verilir. Bunun dışında ek ceza için durum yetkililere rapor edilir. Bu cezayı alan oyuncunun yerine, beş dakika sonra bir başka oyuncu girebilir.
b) Bir takım görevlisine veya hakeme yukarıdaki tehlikeli hareketleri yapan oyuncuya bir büyük kötü davranış cezası verilir.
Duvara savurma (boardıng):
Rakip oyuncuyu, vücudu, sopası, dirseği ile iterek veya çekerek, yan duvarlara şiddetle savuran bir oyuncuya hakem, çarpmanın şiddeti ve durumdaki kastı göz önüne alarak, bir küçük veya büyük ceza verir. Büyük ceza verilirse, oyuncu otomatik olarak bir de oyun kötü davranış cezası alır.
NOT: Açık bir buzlanma veya ofsayt durumunda, pakla oynamakta olan bir oyuncuya gereksiz bir itme yapılarak duvarlara çarptırılması duvara savurma olarak değerlendirilmeli ve gereken şekilde cezalandırılmalıdır. Duvara çarpmama durumunda bu bir saldırıdır (charging).
Duvarla rakip arasındaki çok dar bir aralıktan pakla geçmeye çalışan bir oyuncuyu yuvarlamak duvara çarpma değildir. Ancak eğer rakip pakı sürmüyorsa, buna duvara çarpma, saldırı, engelleme; kollar, ve sopa kullanıldıysa, kanca takma veya tutma cezası verilir

Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli! Titanic batmalı!
Ve aşk; herşeye rağmen yaşanmalı.
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ansiklopedik, bilgiler, buz, hakkında, hokeyi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557