Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Spor > Diğer Sporlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Diğer Sporlar Forumda kategorisi olmayan diğer spor dalları hakkındaki bilgileri ve haberleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Mart 2013, 18:17   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Windsurfing Nedir

Sörf uzun bir tahtanın yardımıyla dalgaların üzerinde kıyıya doğru kayarak yapılan ve çok sevilen bir spordur. Yelkenli olan rüzgâr sörfü ise sörf gibi büyük dalgaların kırıldığı özel kumsallar gerektirmez; bu nedenle de çok yaygın olarak yapılır. 1970'lerde bir spor olarak kabul edilen rüzgâr sörfünü ilk kez kimin bulduğu bilinmiyor. Ama bu heyecanlı ve hareketli sporun öncülüğünü 1968'de California'da Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake yapmıştır.

Rüzgâr sörfü birçok nedenle yaygın bir spor olmuştur. Sörf tahtasına çıkıp düşmeden yelkeni kaldırarak rüzgârla kaymaya başlamak bu spora yeni başlayanlar için çok heyecan vericidir. Ne var ki kolay görünen bu sporda ilerlemek çok çalışma ve sabır gerektirir. Yeni başlayanlar düşmekten yılmamalıdır. Deneyim kazandıkça dengenin ve ustalığın sürekli olarak artması bu sporun heyecanının sürmesini sağlar. Büyük bir hızla dalgaların üstünde uçar gibi gitmek çok zevklidir.

Rüzgâr sörfünde sörf tahtasına takılan yelken üç ana bölümden oluşur: Bunlar yelken direği yelken ve tutma çataldır. Sörf tahtası polyester ya da polietilen gibi sert bir maddeden yapılır. Plastik bir köpükle doldurularak suda yüzecek biçimde hafif ve güçlü olması sağlanmıştır. Tahtanın üst yüzü sörfçünün ayağının kaymaması için pürüzlü arka yüzü ise suda hızlı gidebilmesi için pürüzsüz bir yapıdadır. Tahtanın altında ortada denge kanatçığının takıldığı bir yarık vardır. Tahtanın arka tarafında da sörfü yönlendirmeye yardımcı olan dümen kanalcığı bulunur. Sörf tahtasının üst yüzünde ise yelken direğinin girdiği bir delik vardır.

Genellikle alüminyumdan ya da camyününden yapılan yelken direği çok esnektir. İçine su girmemesi için üst ucu kapalı olan direğin alt ucunda direğe çok büyük hareketlilik veren eklemli bir ayak vardır.

Genellikle 5-6 m2 büyüklükteki yelken sert polyesterden yapılır. Güneş ışığına ve neme karşı dirençlidir. Bazı yelkenlerde yelkeni güçlendirmek için içine çubuklar geçirilen cepler vardır. Alüminyumdan yapılan tutma çatalı kaygan olmaması için kauçukla kaplanmıştır. Çatalı oluşturan iki kıvrık çubuk uçlarından yelkene tutturulmuştur. Suya yattığı zaman yelkeni çekip kaldırmaya yarayan ip çatalın önüne bağlıdır.

Rüzgâr sörfünü öğrenmenin en iyi yolu bir sörf okuluna gitmektir. Bu sporun geliştiği ülkelerdeki okulların çoğunda karada bulunan ve özel bir sistemin yardımıyla su yüzündeymiş gibi kullanılan sörf donanımı vardır. Bunların yardımıyla ıslanma korkusu olmadan sörf öğrenilebilir. Öğrencinin yanında bulunan öğretmen kuralları öğretir ve yapılan yanlışları hemen düzeltir. Böylece rüzgâr sörfü-nün kuralları çabucak öğrenilir.
Rüzgâr yönü akıntı ağırlık kullanımı konularındaki kurallar yelken sporundaki gibidir. Bu nedenle biraz yelken bilgisi rüzgâr sörfünü öğrenmekte çok yardımcı olur.

Rüzgâr sörfünün temel kurallarını öğrenen ve ustalaşan sörfçü sörf tahtasının üstünde akrobatik hareketler denemeye girişebilir. Bu yapması gibi seyretmesi de çok zevkli bir gösteridir.

Günümüzde olimpiyat sporları arasına girmiş olan rüzgâr sörfü ilk kez 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda yarışma kapsamına alınmıştır.

Nasıl Yapılır ?
I. Kendinizi dengelemek için ayaklarınızı yelken direğinin her iki yanına koyun. Dizlerinizi kırarak yelkeni çekip sudan çıkarın.


II. Yelkenin ipini sağ elinizle tutun.


III. Sol elinizi sağ elinizin üstünden geçirip çatalı tutun


IV. İpi brakıp sol elinizle yelken direğini denetleyin


V. Direği kendinize doğru çekerek dik durmasını sağlayın


VI. Aynı anda vücudunuzu tahtanın önüne doğru hafifçe çevirip ayaklarınızı rahat bir konuma getirin.


VII. Sağ elinizle de çatalı tutarak hafifçe içeri doğru çekin. Rüzgarın yelkeni doldurduğunu hissedince yelkeni rüzgara doğru çevirin.


VII. Çatalı suya paralel ve direği suya dik tutmaya çalışın. İşte rüzgar sörfü yapıyorsunuz.


Üç tarafı denizlerlerle çevrili olan ülkemizde rüzgar sörfü yapmak için ideal sahillerimiz bulunmaktadır.

Kuzey Sahilleri

Mimarsinan: İstanbul’da olup da güneylere inemeyen rüzgar sörfü meraklıları için 6-7 sene önce keşfedilen Büyükçekçece gölü kıyısında bir mekan. Temmuz’dan Ekim’e kadar rüzgar uygun. Kendinize ait malzemeniz yoksa buradan temin etmeniz biraz zor.

Saros: Haziran’dan Eylül’e kadar Saros körfezinin birçok noktasında rüzgar sörfü yapılabiliyor özellikle de Gelibolu’ya 12 kilometre uzaklıktaki Güneyli köyü epey bilinen bir sörf alanı. Bu bölgede de malzeme temin etmeniz zor olabilir.

Gümüşdere: İstanbul’a bir saat uzaklıkta Karadeniz kıyısındaki Gümüşdere plajı İstanbul’un meşhur rüzgarlarıyla sörf için ideal bir alan oluşturuyor. Yine bu sahilde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği’nin BurcBeach isimli plajında malzeme temin edebilirsiniz.

Tuzla: Nisan’dan Kasım’a kadar elverişli rüzgarlar esen fakat en elverişli rüzgarın Haziran-Temmuz aylarında yakalanabildiği bir rüzgar sörfü alanı. Yeni başlayanlar için ideal. Mercan sahilinde iki yıldır hizmet veren Mercan Sörf Kulübü’nde eğitim almak mümkün.

Güney Sahilleri

Alaçatı: Çeşme merkeze yaklaşık karayoluyla yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan Alaçatı plajı yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en iyi rüzgar sörfü alanlarından biri. Sörf için müthiş elverişli rüzgarı olan bu plajın uzun bir mesafe boyunca derinleşmemesi yüzme bilmeyenlerin bile sörf yapabilmesine olanak sağlıyor. Plajdaki tesislerden malzeme temin edebiliyor özel ders alabiliyorsunuz.

Ilıca: İncecik kumu uzun bir mesafe boyunca derinleşmeyen doğal termal suyu ve elverişli rüzgarlarıyla Çeşme’nin bu plajı da bir sörf cenneti; özellikle yeni başlayanlar için.

Pırlanta: Çiflikköy’de bulunan Pırlanta Koyu Sakız Adası’nın tam karşısında yer alıyor. İyi rüzgar alan sert dalgaları nedeniyle sörfçüler tarafından tercih ediliyor fakat yeni başlayanları zorlayabilecek bir alan.

Akyarlar: Bu bölgenin popülaritesi yeni açılan windsurf okulu sayesinde son yıllarda oldukça arttı yine de Alaçatı kadar kalabalık olduğunu söylemek zor. Rüzgar burada da oldukça elverişli ancak bu bölge yeni başlayanlar için derinliği sebebiyle çok uygun değil.

Bitez: Bodruım’un bir başka rüzgar sörfü merkezi. Bodrum merkeze oldukça yakın. Farklı işletmelerin açtığı tesislerden yılın her dönemi malzeme temin etmek mümkün.

Datça: Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kuvvetli rüzgarlar esen bu bölge Marmaris’ten 70 km uzaklıkta. Rüzgarlar çok şiddetli olabildiğinden yeni başlayanları zorlayabilir
Rüzgar sörfü bineği (board)
Rüzgar sörfü bineği genellikle polietilen veya polipropilenden imal edilmiş kullanım amacına göre 265 cm-400 cm uzunluğuna sahip rüzgar sörfçüsünün üzerinde durduğu parçadır.

Başlangıç rüzgar sörfü bineği (beginner board)
Başlangıç rüzgar sörfü bineği rüzgar sörfünü yeni öğrenenler için imal edilmiş boyu 350 cm- 400 cm olan ve 7-10 deniz mili hızla esen rüzgarlarda kullanılan bineklerdir.

Orta boy rüzgar sörfü bineği (mid-length board)
Orta boy rüzgar sörfü bineği rüzgar sörfü tekniklerini ilerletmeye yönelik olarak kullanılan hafif ve orta rüzgarlarda en uygun teknik performansı elde etmek için imal edilmiş boyu 320 cm-350 cm arasında olan bineklerdir.

Yarış rüzgar sörfü bineği (raceboard)
Yarış rüzgar sörfü bineği çok iyi derecede rüzgar sörfü teknik becerisine sahip kişilerce güçlü rüzgarlarda da kullanılabilen profesyonel amaçlı boyu 320 cm’den küçük bineklerdir.

Rüzgar sörfü yelkeni (sail)
Rüzgar sörfü yelkeni rüzgar şiddetine ve kullanan kişinin becerisine göre genellikle plastik malzemeden imal edilmiş 3 m 2- 9 m 2 ebadında olabilen Aerodinamik ve RAF (Rotating Asymetric Foil) sistemler dikkate alınarak imal edilmiş tirizlerle (batten) esnekliği ayarlanabilir hale getirilmiş yelkenlerdir.

Yelken direği (Mast)
Yelken direği yelkenin takıldığı direkdir.

Yelken direği yuvası (mast track)
Yelken direği yuvası rüzgar sörfü yelken direğinin ayarlanabilir şekilde takılması için tasarımlanmış yuvadır.

Yelken direği ayağı (Mast foot)
Yelken direği ayağı yelken direğinin yelken direği yuvasına geçmesini sağlayan ara parçadır.

Yelken direği başı (Mast head)
Yelken direği başı yelken direğinin en üst uç noktasıdır.

Yelken-direk geçişi (Luff of the sail)
Yelken-direk geçişi yelken ve direğin bağlantı noktalarıdır.

Yelken başı (Head of the sail)
Yelken başıyelkenin en üst uç kısmıdır.

Yelken sonu (Foot of the sail)
Yelken sonu yelkenin yelken direğinin altı ile buluştuğu kısımdır.

Yelken çekme ipi (Uphaul)
Yelken çekme ipi yelkeni sudan kaldırmak için kullanılan ipdir.

Yatay gergi makarası (Outhaul fixing)
Yatay gergi makarası yelkenin yatay düzlemde gerginliğini sağlayan makara düzeneğidir.

Alt gergi makarası (Downhaul)
Alt gergi makarası yelkenin dikey anlamda alt gerginliğini sağlayan makara düzeniğidir.

Seren (Boom)
Seren yelken direğinin üzerine monte edilen ve rüzgar sörfcüsünün yelkeni yönlendirmesini sağlayan parçadır.

Seren mengenesi (Boom clamp)
Seren mengenesi sereni yelken direğine sabitlemek için kullanılan parçadır.

Seren kesiği (Boom cutout)
Seren kesiği yelkenin yelken direğine geçişinde seren takabilmek için bırakılmış boş kısımdır.

Tirizler (Battenes)
Tirizler (battenes) yelkenin bir düzlem oluşturması ve gerginliğinin ayarlanmasına yardımcı olan yelkene yatay konumda geçirilmiş çubuklardır.

Yüzgeç (Fin)
Yüzgeç rüzgar sörfü bineğinin arka alt bölümüne sabitlenmiş yelkenin itme gücünü dengeleyerek ilerlemeyi sağlayan araçdır.

Yüzgeç pimi (Finbolt)
Yüzgeç pimi rüzgar sörfü bineğine yüzgeçi bağlamaya yarayan pimdir.

Yüzgeç kutusu (Fin-box)
Yüzgeç kutusur üzgar sörfü bineğine yüzgeçin takıldığı yuvadır.

Kama (Rectable daggerboard)

Kama başlangıç ve orta boy bineklerde yüzgecin sağladığı denge gücüne ek güç sağlayan hareketli parçadır.

Kama girişi (Daggerboard)
Kama girişi rüzgar sörfü kamasının ana giriş yuvasıdır.

Kama yuvası (Daggerboard casette)
Kama yuvası rüzgar sörfü kamasının gerektiği takdirde içe ve geriye doğru hareket etmesi için dizayn edilmiş yuvadır.

Kama yarığı (Daggerboard slot)
Kama yarığı Kama’nın rüzgar sörfü bineğine takılıp çıkarılabilmesi için kullanılan yuvadır.

Kanca takımı (Harness)
Kanca takımı rüzgar sörfçülerinin vücut ağırlıkları ile yelkenin gücünü karşılamalarını sağlayan bu sayede kol ve sırta binen yükü azaltmaya yarayan göğüs bağlantılı (chest) bel bağlantılı (waist) ve kalça bağlantılı (seat) olmak üzere üç değişik tipi bulunan parçadır.

Ayak kayışı (Footstraps)
Ayak kayışı rüzgar sörfü kullanıcılarının dalgalı sularda binek ile ayak temaslarını sağlamlaştırıcı kayışlardır.

Güverte ıstampası (Decpads)
Güverte ıstampası ayak kayışlarının altına yerleştirilmiş rüzgar sörfçüsünün tutunmasını arttırıcı zemin kaplamasıdır.

Kuyruk (Tail)
Kuyruk rüzgar sörfü bineğinin arka kısmıdır.

Burun (Nose)
Burun rüzgar sörfü bineğinin ön kısmıdır.

Yedekte çekme deliği (Towing eye)
Yedekte çekme deliği rüzgar sörfünü yedekte çekmek için ucuna ip bağlanan kancadır.

Çocuk donanımı (Children’s rigs)
Çocuk donanımı çocukların rüzgar sörfünü öğrenmelerine yönelik olarak belirli oranlarda küçültülmüş ve daha hafif malzemelerden imal edilmiş donanımlardır.

Yarı ıslak giysi (Wetsuits)
Yarı ıslak giyisi sörf yapan kişinin hipotermia güneş yanıkları boğulma ve darbelere karşı korunma maksadıyla giydiği sörf yapılan suyun sıcaklığına göre; 2mm-5 mm kalınlığında olan genellikle oluklu neopren kauçuktan imal edilmiş özel giyisidir.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
nedir, windsurfing


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557