Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > Dini Bilgiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dini Bilgiler Dinimiz hakkındaki tüm bilgilere buradan ulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Nisan 2012, 08:34   #1 (permalink)
Ee Sonra ?

.SuяLч. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: Kıbrıs
Yaş: 26
(Mesajlar): 12.985
(Konular): 3475
Renkli Para : 28612
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 13
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Rabıta Nedir

Rabita sözlük anlaminda bag,yada baglanti gibi anlamlara gelmekle birlikte.Tasavvufta iki rabita vardir.Ölümü rabita yani ölümü tefekkür ve mürsidi rabita yani mürsidi tefekkür.
Bir kisim alimin karsi oldugu rabita ikincisi yani mürsidi rabitadir.
Bu alimler Rabitanin bidat yada sirk oldugunu söylerler.Halbuki insanin sevdigini yada anne ve babasini hayal etmesi sirk olurmu?
Halbuki bir fiilin bidat olmasi icin Rasulullah s.a.v Efendimizin emir,tavsiye ve yasantisinda olmamasi gerek.
Insanlarin zanneddigi gibi Rabita ne sirk nede bidattir.Aksine ibadettir.
Rasulullah s.a.v Efendimiz bizzat tavsiye etmistir rabitayi.
Sahih senedle bir hadisi serifte
22/219- Kâtib Hanzale (Radiyaliahü anh):

Rasûlullah (Salhlhhu aleyhi ve seitem) ile beraberdik ve bize cenneti, cehennemi öyle anlatti ki sanki onlari gözlerimizle gördük. Sonra ayrildim ve ailemin yanma geldim, onlarla beraber güldüm, eglendim. Ancak bir an Rasûlullah'in anlattiklarim hatirlayinca hemen disari çiktim ve yolda Hz. Ebû Bekir (Radiyaliahü anh) ile karsilastim. Ona :

'Hanzale münafik oldu' deyince bana:

'Bu ne demek ?'dedi.

'Rasûlullah ile beraberdik ve bize cenneti, cehennemi öyle anlatti ki sanki onlari gözlerimizle gördük. Sonra ayrildim ve ailemin yanina geldim, onlarla beraber güldüm, eglendim, (sanki her seyi unuttum.)'

'Biz de böyle yapiyoruz.'

Ben ondan ayrildim ve Peygamberin yanina geldim, olanlari anlattim. Bana dedi ki:

"Eger evinizde de benim huzurumda oldugunuz gibi (husu) hâliniz devam etse, yataklarinizda ve yollarda bile melekler (size görünür, onlarla) müsâfaha ederdiniz, (ve bir rivayette; kanatlariyla sizi gölgelendirirdi). Fakat Ey Hanzale, (insanin hâli) bazen öyle, bazen böyle (olur) ."
(1)

benzer hadis baska bir hadis senedle baska raviler araciligiylada zikredilmistir.

Yine baska sahih bir hadiste
23/220- Enes b. Mâlik'ten (Radiyaliahüanh):
Hz. Peygamberin (SaiMiahüaleyhi ve sellem) ashabi ona dedi ki:
'Biz senin yanindayken ve konustugunda kalplerimiz yumusamaktadir. Yanindan ayrilinca eslerimiz ve çocuklarimizla eglenceye daliyoruz, sunlari ve sunlari yapiyoruz.'
Peygamberimiz söyle buyurdu:
"Benim yanimdaki âniniz (her zaman) devam etse melekler sizinle müsâfaha ederdi."
(2)

Iste gerek ilk hadisde Hanzala r.a Efendimize ve diger hadisdeki gibi Ashabi kiram (r.anhuma) Efendilerimize Rasulullah s.a.v
Efendimiz yanindaki halin devamini tavsiye ediyor.Buda nasil olur Ashabi Kiram Efendimiz icin Rasulullah s.a.v Efendimizi ve onun yanindaki konusmalari hayal etmek,düsünmekle yani Rasulullah s.a.v Efendimizi Rabita etmekle.
Iste bundan dolayidir ki Ebu bekr (r.a) Efendimiz her zaman Rasulullah s.a.v Efendimizi düsünürmüs.Hatta Tuvalette dahi mübarek Semali seriflerini görürlermis.
Yine Sahabeden Abdullah b. Ömer r.a., Allah Rasulü s.a.v.r17;e karsi tam bir muhabbet rabitasi içinde idi. Medine sokaklarinda ve yollarinda Allah Rasulür17;nün bastigi yerleri arastirirdi. Or17;nun izi üzerinde yürür, oturdugu yerde oturur, indigi yerde iner, girdigi yola girer, yaslandigi agaca yaslanir, tuttugu daldan tutar, namaz kildigi yerde namaz kilar, Or17;ndan ne gördü ise onu yapardi. Kendisini görenler deli sanirlardi. O, Hz. Peygamber s.a.v.r17;in sevgi, hal ve ahlâkinda kaybolmustu. (Ahmed, Ebu Nuaym, Hakim, Ibnu Sad)
Yine sahabelerin bir cogu Rasulullah s.a.v Efendimizin kokusunu koklarlardi medine sokaklarinda.
Abdullah b. Abbas r.a., bir gece rüyasinda Rasulullah s.a.v. Efendimizr17;i gördü. Efendimizr17;in: r0;Kim beni rüyasinda görürse, uyanikken de görecektir. Seytan benim asli suretime giremez.r1; (Buharî, Müslim) hadisini düsündü. Rüyasini Efendimizr17;in zevcelerinden Hz. Meymune r.a.r17;ya anlatti. O da Allah Rasulür17;ne ait bir aynayi kendisine gösterdi. Ibnu Abbas, aynaya bakinca aynada Allah Rasulür17;nün suretini gördü. Kendini göremedi. (Suyutî, Ibnu Hacer).

Yani onlar Allah Rasulu s.a.v Efendimizin muhabbetiyle dolup tasarlardi.Hatta bir kismi gece yarisi onu görmeye giderdi.
Bu muhabbettirki.Onlari sahabeyi kiramin en önde gelenleri durumuna getirdi.Cünkü onlar;
Tevbe
(119) Ey iman edenler, Allah'tan korkun ve sadiklarla beraber olun!

Sadiklardan Olan Habibullah s.a.v Efendimiz ile beraber olmaya calisirlardi.Gerek bedenen gerekse hayalen.
Bu Rabitanin Asri Saadet dönemindeki seklidir.


279, 2. Bes sey ibadettendir: Az yemek, camide oturmak, Beytullah'a bakmak, Okumaksizin Kur'an'a bakmak ve alimin yüzüne bakmak.
Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.) Ramuz el Hadis

ve r0;Alimin yüzüne bakmak ibadettir, onunla oturmak ibadettir, onunla konusmak ibadettir.r1; ( Deylemî, el-Firdevs, nr.6867. )

Ayrica

Abdullah bin Abbas (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) söyle buyurduklarini rivayet ediyor:

Yaratiklari tefekkür edin. Fakat Yaraticinin Zâtini tefekkür etme*yin. Çünkü buna güç vetiremezsiniz .Ebu's-Seyhten.camius sagir.

1796. [3:262, Hadîs No: 3345]camius sagir.


Malum ki tefekkür cok önemli ibadetlerden biridir.
Tabiki yaratiklarin icinde en cok tefekküre sayan insandir.Onlarin icinde de Önce peygamberler ve sonra Alimlerdir.
Allahu Tealanin Zatini tefekkür edemeyecegimize göre.Rasulullah s.a.v Efendimizinde Semali Serifini görmedigimiz icin Peygamberlerden sonra gelen Alimleri tefekkür etmemiz gerek.
Nitekim
Maide
(35) Ey iman edenler, Allah'tan korkun, O'na yaklasmaya vesile arayin, O'nun yolunda cihad edin ki, mutluluga erebilesiniz.


Ayeti geregide bizler Allahu Teala Hz (c.c)lerine yaklasmak icin vesileler aramaliyiz.

Bu vesileler nafile namazlar,oruclar,ilim v.s dir
Bunlardan biride iste hic bir seyle ugrasmazken yani bu ibadetleri yapmisiz da bosda kalmisiz.Iste o zamanlarda rabita ile vakit en iyi sekilde degerlendirilir

Insanin kalbinin nuru artar.
su sekilde ki
232, 10. Müttekiler efendilerdir. Alimler ve fakihler de kilavuzlardir. Ve bunlardan misak (ahid) alinmistir. Bunlarin meclislerinde oturmak berekettir. Yüzlerine bakmak ise nurdur.Ravi: Hz. Âise (r. anha) Ramuz el Hadis
2/199- Enes b. Mâlik'ten (RadiyaUahu cmh):
Hz. Peygamber (Sallahu aleyhi ve sellem) söyle buyurdu:
r0;Yeryüzündeki alimler, gükyüzünde (parlayan) yildizlara benzer ki karada ve denzt kayboldugunda ise yildlZlar rehberler/kilavuzlar bile yollarini kaybeder."
(3)

Onlar yildiz ve diger baska hadislerde bahsedildigi gibi kandil olunca onlarin yüzüne bakmakta nur olur.
Bu Rabita ayrica onlarin muhabbetini yani sevgisini yüreklerde arttirir.Yani gözden uzak olan gönülden de uzak olacagi gibi.Her an gözünün önünde olan da gönüle yakin olur.Bu durumda Evliyaullahin sevgisi artar.
Böyle oluncada insan sevdigiyle beraberdir.Beraberde hasr olunacaktir hadisi serifleri sebebi ile Allah icin Onun dostlarinin sevgisinin artmasina sebeb olur.Zaten Alllahu Teala nin (c.c) sevdigi kullari sevmemizde Allahu Teala Hz (c.c) lerinin lutfu keremine vesile olur.
Bu sekilde arac olan Evliyaullahin sevgisinden Amac olan yüceler yücesi Rabbimizin sevgisine mazhar oluruz...............................
Birakin onlari Rabitayi onlari anmak dahi insanin günahlarina kefarettir.

286, 6. Peygamberleri zikretmek ibadettendir. Salihleri anmak, günahlara kefarettir. Ölümü hatirlamak sadakadir Cehennemi hatirlamak cihaddandir. Kabri anmak sizi cennete yaklastirir. Kiyameti anmak ise sizi atesten uzaklastirir. Ibadetin efdali çareyi terketmektir. Alimin sermayesi kibri terktir. Amelin bedeli hasedi terk ve günahlardan yüregin yanisi da tevbenin özüdür.
Ravi: Hz. Muaz (r.a.) Ramuz el hadis
.
Ahzab
(56) Muhakkak ki, Allah ve melekleri, peygambere hep salat ile ikramda bulunurlar. Ey iman edenler, haydi ona teslimiyetle salat ve selam getirin!


(Âlimin yüzüne bakmak ibadettir.) [Ebu Davud]
(Âlim ile oturmak, yüzüne bakmak ibadettir.) [Hâkim]

(Kâber17;ye, ana babanin yüzüne ve Mushafr17;a bakmak ibadettir.) [Ebu Davud]
(Üç seye bakmak ibadettir: Ana babanin yüzüne, Mushafr17;a ve denize bakmak.) [Ebu Nuaym]

(Su bes sey ibadettendir: Az yiyip içmek, camide oturmak, Beytullaha bakmak, Mushafr17;i açip okumadan bakmak ve salih âlimin yüzüne bakmak.) [Deylemi]

(Alir17;nin güzel yüzüne bakmak ibadettir.) [Hâkim]
(Alir17;nin yüzüne nazar etmek ibadettir.) [C.Y.Güzin]

Hulasa Rabita ne bir sirkdir,nede bidat.Aksine Allah Rasulunun s.a.v ve ulemayi kiramin tavsiye ettigi cok önemli muhabbet ve sevap vesilesidir.Her an kisinin mürsidiyle beraber oldugunu düsünmesi onun günaha sapmasina engel olur.Onunla mesgul olmasi bos seylerle mesguliyetinin önüne gecer.Nitekim kisinin ayni anda iki seyi birden düsüne bilmesi cok zor,belkide imkansizdir.
Iste insani günahlardan ali koyup,nurunu arttiran,muhabbetini ve huzurunu arttiran Tasavvufun ana temellerinden olan Rabitadan mahrum kalmamak gerek
--------------------------------------------------------------------------------


1-Sahih: Müsned, IV/346. H.no:18946-18947; Benzer rivayet için bk.IV/178, H.no:17541; Müslim, Tevbe, 12-13; Tirmizî, Sifatü'l-kiyâme, 59, H.no: 2514, (hasen-sahih); Ibn Mâce, Zühd, 28, H.no:4239; Ibnü'l-Mübârek, Zühd, s.380, H.no:1075; Taberânî, el-Mu'cemü'l-tebîr, IV/11, H.no:3490; Ahmedes-Seybânî, 11/406, H.no:1201; Beyhakî, Suabü 'l-îmân, 11/23, H.no:1059; Deylemî, Firdevs, V/397, H.no540. Hadisin Ebû Hüreyre'den (Radiyaliahü anh) Sahidi: Müsned, 11/304-305. H.no030; Tirmizî, Sifatü'l-cenne, 2, H.no:2526; Humeydî, H/486, H.no:1150; Tayâlisî, s.337, H.no:2583; Abd b. Humeyd, s.415, H.no:1420; Ishâk b. Râhiîye, 1/318, H.no:301. Enes b. Mâlik'ten (Radiyaliahü anh) sahidi için bir sonraki hadisin tahricine bk.(23/220).

Buradaki "sâaten ve sâaten" cümlesinden "Ey Hanzala vaktinin bir kismini Allah için, bir kismini esin ve çocuklarin (ailen) için, bir kismini da diger dünyalik isler için kullanirsin/harcarsin" anlami da anlasilir.
Imam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned, el-Fethur17;r-Rabbani Tertibi, Ensar Yayincilik: 1/272-273.

2-Imam A.Hambel Sahih: Müsned, III/I75, H.no: 12732; Makdisî, Muhtara, V/13-14, H.no:l615; V/138-139, H.no:I762; VII/63-64, H.no:2469; Taberânî, el-Mu'cemü'l-evsat, HI/129, H.no:2696; îsmâilî, Mucemü süyûhi Ebî Bekr, 1/418-419, H.no0; Ebû Ya'lâ, V/378, H.no:3035; VI/58, H.no:3304; Heysemî, hadisin Bezzâr tarafindan rivayet edildigini belirttikten sonra râvîlerin sika olduklarini söyier. Bk.Mecma', X/308, 310. Bennâ, senedinin ^ceyyid" oldugunu belirtir. Bk.Büiûgu'l-emâm, 1/154. Kâtib Hanzala (et-Temîmî el-Üscyyidî) ve Ebû Hüreyre'den (Radiyallahü anhümâ) sahidi Için bir önceki hadise bk. (22/219).

3Sened:
Hasen: Müsned, III/I57, H.no: 12537: Deylemî, Firdevs, IV/134, H.no:6418; Râmehurmuzî, Emsâlü'l-hadîs, s.87, H.no:51; Heysemî, "Hadisin senedinde Risdîn b. Sa'd var, bunun hakkinda delil getirilip getirilmeyeceginde ihtilaf bulunmaktadir. (Risdîn b. Sa'd için bk.31/73.hadis) Enes'in (Radiyallahü anh) talebesi Ebû Hafs (Ömer b. Abdullah) ise meçhuldür," der. Bk.Mecma\ 1/121, 1/201; Münzirî de ayni kanaati tasidigini belirtir. Bk.Terglb, 1/56, H.no:128.

Suyûtî, hadisin hasen olduguna isaret etti. Bk.el~Câmiu 's-sagîr, H.no:2441. Bennâ da bu kanaatte oldugunu, Suyûtî'nin hükmünü vererek yansitmaya çalisir. Bk.Bülûgu 'l-emânî, 1/145.


.SuяLч. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
nedir, rabıta


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557