Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > Dini Bilgiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dini Bilgiler Dinimiz hakkındaki tüm bilgilere buradan ulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ağustos 2012, 01:18   #1 (permalink)
Simdi bana AŞK'tan bahsedin ! ♥

hüzüngüLü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: istanbuL
(Mesajlar): 3.303
(Konular): 294
Renkli Para : 189802
Aldığı Beğeni: 1003
Beğendikleri: 695
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Cennete Gideceğini Zannedenler.. Kendinizi Test Edin Kaçıncı Kapıdasınız.?

Sahabiler birbirleriyle karşılaştıklarında önce selamlaşırlar; sonra ASR süresini okurlar birbirlerine...Ve birbirlerinden ayrılacakları zaman tekrar ASR süresini okuyup selamlaşıp ayrılırlardı.


Çok merak etmiştim bunun sebebini. Kuran'ı Kerimde onca süre ve ayet varken neden Asr'ı okuyorlardı ki? Sebep neydi? Merakım beni araştırmaya itti..Yıllardır namazda okuduğum hiçbir sürenin ne anlama geldiğini bilmiyordum. Ve ilk kez Kuran'ın türkçesini Asr süresiyle okumaya başladığımda dehşete düştüm. .Yoksa ben yıllarca cennete gireceğimi zannetmekle kendimi mi kandırmıştım...!


Allah ASR süresinde buyuruyor;

1-2.. Andolsun zamana ki , insan gerçekten ziyan içindedir.( büyük bir kaybediştedir.)

3.. Ancak, iman edipte salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler müstesna...

Sureyi okurken her kelimesini her cümlesini dikkatlice okuyordum, sahabelerin bu sureye neden bu kadar önem verdiklerini anlamak için ...Asırlar önce inen bu sure, yıllarca namazda okumama rağmen benim beynime, yüreğime ve hayatıma şimdi iniyordu...Allah bana bu süre ile şunları anlatmaya çalışıyordu...!1... Asra ( zamana ) yemin olsun ki; Düşündüm ki insanlar bunun şirk olduğunu bilmeden ( Allah'tan başka şey adına yemin etmek şirktir.) en değerli şeylerin üzerine yemin ederler., oğlum ölsün, gözüm kör olsun, babam ölsün ki.. vs. Rabbimde zaman üzerine yemin ediyorsa demek ki zaman çok değerli olmalı. Allah zamana yemin ederek olayın vehametine dikkat çekiyor. İnsanlar bir cennet ümidiyle yaşıyorlar ve bu cennet için ZAMAN TÜNELİNDEN ( bize verilen ömür ) geçmek zorundalar. Ne kazanacaklarsa bu tünel içinde kazanacaklar, ne kaybedeceklerse yine bu tünel içinde kaybedecekler... Demek ki zaman yani bize verilen ömür,cenneti kazanmak için insanlara verilen en büyük nimet ve bu nimetin hakkını vererek kullanmak gerek, aksi halde;

2... İnsan gerçekten ziyandadır.. Büyük bir kaybediş içindedir, müflistir. Zamanı Allah yolunda kullanmayan kişi heva ve hevesinde kullanarak tüketmiş bir müflisti ve ebediyyen kaybedenlerden olmuştur...

Bu ayetlerden sonra Rabbim bize bu kaybedenlerden olmamamız için formül vermektedir, yol göstermektedir. Kulum; eğer Allahın rızasını ve cennetini diliyorsan ve cehennemden korkuyorsan işte sen bir ucu dünyada başlayıp cehennem üzerinden geçen diğer ucu cennete biten bir köprüye, yani SIRATA gireceksin. Ve bu köprü üzerinde sana sırayla dört kapı açılacak. O kapılardan sırayla geçmeden cennete ulaşamazsın. Ve bir sonraki kapıya girmen için bir önceki kapıdan geçmek zorundasın.

3-..(1).. Ancak İMAN EDİP... Demek ki cehennem üzerinden geçen bu köprünün birinci kapısı İMAN kapısı. Yani Allah'a, Kuran'a, Peygamberlere ve Ahirete inanmak... Cahiliye dönemimde bunların hepsine inanıyordum...Ama cennete ulaşmam için daha önümde üç kapı vardı ve zaman nasıl akıp gidiyorsa bende bu kapıda durmamalıydım, diğer kapılara doğru yol almalıydım.Cehennem beni çağırıyor, cennetse < Durma diğer kapıları da geç ki bana ulaşasın > diyordu. Demek ki cennete ulaşmak için İMAN ETMEM YETMİYOR olmalı ki Allah beni ikinci kapıya yöneltiyordu... Ama ne yazık ki insanların çoğu cehenneme bu kapıdan yuvarlanıyordu...

Ankebut süresi -2,-3 < İman ettim demekle kurtulacağınızı mı zannettiniz. Nasıl iman ettiğinizi ve ne derece samimi olduğunuzu ölçeceğiz. >

3...(2).. SALİH AMEL İŞLEYENLER.. Demek ki ikinci kapı buydu. Yani Allah bana < Ey kulum beni sevdiğini ve benden korktuğunu söylaman cennete ulaşman için yeterli değil. İnandığını yaptığın işlerle bana kanıtlamalısın. Ben, bana iman ettiğinin delillerini salih amellerinle görmeliyim, melekler görmeli, insanlar ve cinler senin işlediğin salih amellere şahit olmalı. Yani emir ve yasaklarıma uymadığın sürece iman etmen seni cennete götürmeyecek.. Oruçla, namazla, zekatla, hacla, ahlakla bunu bana kanıtlamalısın..Ve bunları da yapman seni cennete götürmeye yetmez, daha önünde geçmen gereken iki kapın var. > diyordu.. İnsanların çoğu da cehenneme bu kapıdan yuvarlanacaktı..

3...(3)..HAKKI TAVSİYE EDENLER.. Demek ki üçüncü kapı Allah'ın yeryüzündeki halifesi olmak. Allah'ı insanlara anlatmak, insanlara iyiliği emredip kötülükten sakındırmak gerekiyordu. Zira islâm tek başına herkesin evinde yaşadığı bir din değil, toplum diniydi... İslâm'da kendini kurtaran kaptan değil, gemisini kurtaran kaptandı ancak. Eğer halkı taşıyan gemi batmışsa zaten kaptan da kesinlikle batacaktı. Efendimiz bir hadiste buyurur ki.. <Cebrail AS, Allah'tan bir kavmin helâki emrini alır ve gece vakti yeryüzüne iner. Bir bakar ki pek çok evde ışıklar yanıyor ve o evlerin sahipleri gece namazına kalkmışlar. Acaba der Cebrail AS " ben mi emri yanlış anladım. Allah kendisine ibadet eden kulların üzerine gazab indirmez" ve tekrar Rabbine döner. Rabbim helak edeceğim kavim içinde pek çok kişi gece namazına kalkmıştı,"acaba ben mi yanlış anladım "der. Allah ; < Hayır git hepsini birlikte helak et. Çünkü o namaz kılanlar dini kendi içlerinde evlerinde yaşadılar ve halk Allah'ın sınırlarını aştığı halde onları uyarıp , iyiliği emredip kötülükten sakındırmadılar. Hepsini birlikte helak et. >... Demek ki üçüncü kapı Allah'ın dininin yeryüzüne hakim olması için kulların verdiği emek kapısıydı ; Ve Allah bu emekleri görmek istiyordu. Ne var ki bu kapıda da olmamıza rağmen hala cennete ulaşamamıştık daha önümüzde bir kapı vardı... Ve insanların çoğu bu kapıdan yuvarlanıyordu...

Ali İmrân Süresi -142- Yoksa siz; Allah, içinizden cihad edenleri ( sınayıp ) ayırt etmeden ve yine sabredenleri ( sınayıp ) ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?

Bakara süresi -4- < Yeryüzünde bir fitne kalmayıp, din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla cihad edin.

4...(4).. SABRI TAVSİYE EDENLER... İşte cennetin kapısıydı bu. Bu kapıyı açtığımızda cennetin içinde olacaktık. Rabbim en zor kapıyı en sona bırakmış. Cennetin kapısının üzerine SABIR kelimesini yazdırmıştı... Çünkü iman etmek, ibadet etmek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak ( Cihad) kolaydı.
YA SABIR.! Tadı zakkumdan acı bir meyve ...Ye yiyebilirsen...


Ali İmrân Süresi - 142- Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri (sınayıp) ayırt etmeden ve yine sabredenleri ( sınayıp) ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?

Bakara Süresi - 214 - Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber müminler, < Allah'ın yardımı ne zaman ? > diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki Allah'ın yardımı pek yakındır.

Rabbimiz samimiyetimizi denemek için üzerimize musibet indirir, Allah'ın dinini yüceltmek istedikçe zalimlerin zulmüne uğrarız, SABIR..

Belki kaderin en acısı bizim payımıza düşmüştür, SABIR..

Yüreğimizle imtihan ediliriz, SABIR..

Evli isek eşimizden çekeriz, anne babamızdan , evladımızdan çekeriz, SABIR..

An olur Hz. Yunus olur, dünya bize bir balığın karnı gibi dardır, zindandır, SABIR.. Bazen Hz. Eyyub olur, varını yoğunu kaybedip yokluğa, hastalığa duçar oluruz, SABIR..

Hz. İbrahim olur, zalimin, tağutun zulmüyle ateşlerde yanarız, SABIR..

Hz. Yusuf olur, dipsiz kuyulara, zindanlara düşeriz, SABIR..

Bazen de Hz Yakup gibi özlediklerimizin hasretiyle kör olana dek kan ağlarız, SABIR..

Sabır...Sabır.. diyebiliyorsak tüm bunlara , işte bunları başardığımızda dokunalım parmaklarımızla cennetin kapısına açılsın.. İçeride Rabbimiz, hazırlanmış ebedi misafirleri bekliyor.


Fecr Süresi 27- 28- 29- 30 - < Ey mutmain olmuş nefs ( hoşnut olmuş ) nefis, Sen Rabbimizden razı, o da senden razı olarak Rabbine dön!" cennetle müjdelenen kullarımın arasına, cennetime gir...

Ne duraklarda bekle
Ne de fincanlarda ara şimdi beni!
Öyle bir gittim ki senden:
Ne yollarına düşer bir adımım
Ne de fallarında çıkar bir tek harfi adımın!
hüzüngüLü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cennete, edin, gideceğini, kaçıncı, kapıdasınız, kendinizi, test, zannedenler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557