Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > Dini Bilgiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dini Bilgiler Dinimiz hakkındaki tüm bilgilere buradan ulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By Şafak
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Kasım 2012, 23:18   #1 (permalink)
Emekli Yönetici

Şafak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Ağustos 2011
Nerden: Eskişehir
Yaş: 27
(Mesajlar): 17.906
(Konular): 12982
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 967442
Aldığı Beğeni: 1672
Beğendikleri: 1673
Ruh Halim: Ruhsuz
ÖdülleriÜye Ödülleri: 6
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart 'Sol El İle Yeme'

Bir denge ve ölçü dini olan İslâmiyet bazı işlerde sağ bazı işlerde de sol eli kullanmayı tavsiye ediyor. Ölçüyü ise Peygamber Efendimiz ortaya koyuyor. O’nun yolundan yürümek isteyenler için de solaklık vazgeçilemeyecek durumlardan biri değil.

Bir şeyi alırken önce sol elinizi uzatıyorsanız yemeği sol elle yiyor kalemi sol elle tutuyorsanız çoğunluktan farklısınız yani ‘solaksınız’. Ve büyük ihtimal eline bir iş yakıştırılamayan alet ve edevatı ters taraftan tutan sol elinizi kullandığınız görüldüğü halde “Solak mısın?” sorusuna muhatap olan insanlardan birisiniz. Bu konuda yalnız da sayılmazsınız. Çünkü dünyanın yüzde 10’u solak.

Solaklık insan bedeninin önemli merkezî beyin fonksiyonlarından kaynaklanan bir durum. İnsan beyninde genellikle sağ ve sol yarımküre şeklinde ikili bir yapı mevcut. Beynin sağ yarımküresinde bedenin sol tarafından gelen duyuları algılama ve yorumlama sol yarımküresinde de vücudun sağ tarafından gelen duyuları algılama ve işleme görevi bulunuyor. Ayrıca beynin sağ tarafının vücudun sol tarafındaki hareketleri sol bölümünün de sağ tarafımızdaki hareketleri kontrol ve düzenleme işlevi var. Ellerin kullanımındaki tercih durumu ise beynin gelişimi ile sağ ve sol yarımkürenin fonksiyonel özelliklerine göre ortaya çıkıyor.

Doğumun ilk yıllarında sağ veya sol elden hangisinin tercih edildiği çok belirgin olmuyor. Çünkü bebekler sağ ve sol eli birbirine yakın sıklıkta kullanıyor. Solaklık ya da sağlaklık ileriki dönemlerde yani çocuğun gelişimi ve eğitimi sırasında beliriyor. Aileden görme durumu ve sinir sisteminin olgunlaşması sonucunda genellikle sağ el kullanılsa da genetik bazı özellikler sebebiyle sol ele yatkın olanlar da bulunuyor. Bu durum dikkate alınarak semavî dinlerde sağ elin kullanım alanları daha yaygın tutuluyor. Şeytan ve habis ruhlara atfedilen işler sol el ve sol yön ile ilişkilendirildiğinden sol elin kullanım sahaları dar bırakılıyor.

Bir denge ve ölçü dini olan İslâmiyet’te bazı işlerde bir eli bazı işlerde de diğer eli kullanmak tavsiye ediliyor. Böylelikle her iki beyin kullanılarak ikisinin de gelişmesinin önü açılıyor. Beynin bir bölümünün kullanılmayarak körelmesi önlenmiş oluyor. Mesela dinimizde bazı nahoş şeyleri yapma görevi genellikle daha az kullanılan sol ele bunun dışındaki işlerin yapımı ise sağ ele yükleniyor. Bu sayede aynı elin hem yemek içmek gibi işlerde hem de temizlik taharet gibi pis işlerde kullanılması engelleniyor.

İnsanlığa her konuda rehber olan Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) uygulamaları da bu konuda bizlere ışık tutar mahiyette. Hz. Aişe Validemiz “Resûlullah yapabildiği her şeyde; temizliğinde ayakkabısını giymede çıkarmada kısaca her işinde sağdan başlamayı severdi.” “Sağ elini abdestine yemeğine sol elini helasına ve diğer eziyet veren şeylerine kullanırdı.” buyurarak Efendimiz’in sünnetini bize aktarıyor. Bu durumu göz önüne alan bazı İslâm âlimleri sağ ve sol elin Allah Resûlü’nün taksiminin dışında kullanılmasını edebin terki sayıyor ve bizlere zahmetsiz olarak gelecek bir sevaptan mahrum olunacağı uyarısında bulunuyor.

Sağ ve sol elin kullanım alanlarında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri yemek yeme. Hele de modern kültürün çatalı sol bıçağı sağ elle kullanmayı dayattığı bugünün insanı için. Ancak dinimize göre yemeğin sağ elle yenmesi gerekiyor. Zira Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Ömer bin Ebî Seleme’ye “Çocuk besmele çek sağ elinle ye ve önünden ye” buyurarak yemek yeme sırasında sağ elin kullanılmasını emrediyor. Bu hadîs-i şerifi değerlendirerek sağ elle yemenin ‘vacip’ olduğunu belirten âlimler olduğu gibi ‘daha hoş’ (mendup) olduğunu söyleyenler de bulunuyor. Ancak İslâm fıkhı genel olarak özürsüz olarak sol elle yemek yemeyi ‘mekruh’ olarak kabul ediyor. Yemek yeme sırasında sol eli de kullanıp onun sağa yardımcı olmasında ise bir mahzur görülmüyor.

‘SOLAKLIK BİR İMTİHAN VESİLESİ’
Dini açıdan solaklar için olumlu ve olumsuz birçok durum söz konusu. Bu sebeple Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer solaklığın bir imtihan vesilesi olduğu kanaatinde. Bütün olumsuz şartlara rağmen Allah Resûlü’nün (sallallahu aleyhi ve sellem) izinden gitmeye çalışmak ve O’nun sünnetine uymak için çaba sarf etmek şüphesiz ki bir mükafat vesilesi. Ancak sünneti önemsememe ya da hafife alma Efendimiz’e karşı gelme manasını taşıyor ki bu hal insanı küfre kadar götürebiliyor.

Uzmanlara göre solaklık vazgeçilemeyecek bir özellik değil. Bunun çeşitli yöntemleri söz konusu. Pedagog ve yazar Adem Güneş’in tespitlerine göre çocuklardan ziyade yetişkinlerin solaklıktan sağlaklığa geçmesi daha kolay. Bunun için sağ elini kullanmak isteyenlerin çeşitli egzersizlere başvurması gerekiyor. Öncelikle sağ ayağın kullanımının artırılması lazım. Örneğin merdivenleri tek basamak halinde önce sağ adım atarak ve sol ayağını onun yanına getirerek egzersiz yapılabilir. Evden çıkarken veya bir kapıdan içeri girerken önce sağ ayak ile girilebilir. Daha sonraki aşamada ise vücut halinde dönerken sağ taraftan dönülmesi eğer geriye dönülecekse sağ taraftan geriye dönülmesi ve böylelikle sağ yanın kullanımının artırılması sağlanabilir. Yatağa yatıldığında da ‘sağ tarafa’ dönerek yatılması tavsiye ediliyor. Güneş sağlak olmak isteyen solaklara egzersizler esnasında bol bol matematiksel işlemler yapmayı da öneriyor.

EŞYAYI ÇOCUĞUNUZUN SAĞ ELİNE VERİN
El kullanımında alışkanlığı değiştirmeyi ilerleyen yaşlara bırakmadan çocuklarına sağ elini kullandırmak isteyen ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar var. Çünkü bir geçiş dönemi yaşatmadan direkt sağ el ile yemek yedirmeye çalışmak çocuğun öfkelenmesine ve direnç göstermesine sebep oluyor. Adem Güneş çocuklarına bu eğitimi vermek isteyen ailelere “Eğer aileler çocuklarına yemeği sağ el ile yedirmek istiyorlarsa sağ el kullanım alışkanlığını direkt yemek yeme faaliyeti ile ilişkilendirmesinler. Yemek en son sırada gelmeli. Örneğin çocuk eline bir eşyayı alırken önce sağ el ile almalı. Kalem tutacağı sırada sağ ele kalem verilmeli. Yani çocuk yemekten önceki el kullanımlarında sağ ele alıştırılmalı ki en sonunda yemek yemede sağ ele geçilsin. Yemek kısmında da öncelik su içmeye verilmeli. Daha sonra yemek yerken sağ el kullandırılmaya çalışılmalı.” tavsiyelerinde bulunuyor.

Eğer çocuğunuz solaksa onu zorlayarak sağ ele geçirmeye çalışmanız da sakıncalı. Adem Güneş bu konudaki değişimin süreç gerektiren bir alışkanlık olduğunun altını çiziyor: “Sağ eline alışmış olan bir yetişkin sol eli ile yazı yazmaya kalkışınca nasıl zorlanır ve acemilik çekerse çocuklar için de aynı durum söz konusu. Bu nedenle soldan sağa geçiş sürecinde çocuğu yıpratmamak incitmemek kendinden nefret eder hale getirmemek gerekiyor.”

Ailelerin çokça başvurduğu yöntemlerden biri de çocuklara sağ elin ‘cici’ sol elin ‘kaka’ olarak gösterilmesi. Pedagog Güneş bu yöntemi kesinlikle doğru bulmuyor: “Pozitif yöntemlerle ve kişilik sahibi çocuk yetiştirmeyi arzu eden anne-babalar böylesi kelimeler ve tiksindirmeler asla kullanmamalı.”

Bu satırların yazarı da solaklığın zorluğunu yaşayanlardan biri. İlahiyat hocalarından birine sol elle yemek yemenin caiz olup olmadığını sorduğunda “Efendimiz sağ elle yemek yemeyi emrediyor.” yanıtını aldı. “Ama.” diye karşılık verecekken vurgulu bir şekilde bir kez daha “Efendimiz sağ elle yemek yemeyi emrediyor!” sözünü işitti. O (sallallahu aleyhi ve sellem) hükmü vermişse başka söz söylemeye gerek var mı dersiniz?
Innominate Bunu beğendi.
Şafak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 03 Aralık 2012, 20:39   #2 (permalink)
Üye

ORHAN AFACAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Aralık 2012
Yaş: 67
(Mesajlar): 42
(Konular): 16
Renkli Para : 2010
Aldığı Beğeni: 8
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

sağ eli yoksa

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
ORHAN AFACAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
el, ol, yeme, İle


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557