Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet > Dua ve zikirler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dua ve zikirler Dua ve zikirlerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Temmuz 2013, 00:42   #1 (permalink)
Bull

Mr.NoBody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Eylül 2012
Nerden: Tokat
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.780
(Konular): 1709
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 42958
Aldığı Beğeni: 91
Beğendikleri: 17
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
Standart Dua'nın Kabulü

Duânın ve duâ kitaplarının aleyhinde olamayız. Piyasada duâ konusunda bulunan bol sayıdaki kitaplar sadece duâ hazinemizin zenginliğini ifâde eder. Arapça olsun, Türkçe olsun her duâ metni bizim kul olarak bir arzu ve hâcetimizin tercümanı mahiyetindedir. Derdimize deva bulduğumuz, sıkıntılarımıza uygun gördüğümüz, hâlimizi dile getirdiğini umduğumuz her duâyı okuyabilir ve Cenab-ı Allah’a sığınabiliriz. Biz kuluz. Bize yakışan derdimizi Allah’a anlatmaktır. Bizi güzelleştiren Allah’a, yalnız Allah’a sığınmaktır. Eğer duâ metni bunu sağlıyorsa, baş göz üstüne; bu metni okuyabiliriz.
Bizi zengin kılan Allah’ın zenginliği karşısında fakirliğimizi bilmektir. Bizi güçlü kılan, Allah’ın kudreti karşısında aczimizi anlamaktır. Bizi kuvvetli kılan, Allah’ın kuvveti ve izzeti karşısında zafiyetimizi itiraf etmektir. Bizi mutlu kılan, Allah’ın büyüklüğü karşısında küçüklüğümüzü bilmek ve ihtiyaçlarımızı yalnız Allah’a arz edebilmektir.
Biz; her halimizde ve her sıkıntımızda Allah’a sığınırız. Dertli olduğumuzda dertlerimizin devâsı için, mutlu olduğumuzda mutluluğumuzun şükrü için biz Allah’a sığınırız, Allah’a yaklaşırız. Her hal ve her şart, bize Allah’a dost olduğumuzun farkını yaşatır. Bunu temin eden ve dile getiren her duâ metni bizim sadece elimizden tutar, sadece kalbimizin dileklerine tercüman olur, sadece rûhumuzun ihtiyaçlarını Allah’a arz etmekte arkamızda güç olur, sadece sıkıntılarımızı giderme durumunda derdimizi ve sıkıntımızı Allah’a anlatan bir dil olur. Bizi anlatır. Bizi söyler. Bizi anlatan, bizi söyleyen ve içinde kendimizi bulduğumuz hiçbir metinden vazgeçemeyiz.
Fakat bazı duâ kitaplarında, duâ metinlerinin başlarında zikredilen abartılı netice bilgilerini tasvip etmemiz mümkün değildir. Çünkü bu tür ifâdeler, aslında Allah’ın kabûlünü sınırlandırmaktan veya geciktirmekten başka bir işe yaramaz. Belki Allah daha fazlasını verecek, veya başka bir biçimde kabûl buyuracak, ya da âhiret hesabına kaydedecek. Bunu bilemeyiz. Bize düşen; hangi sıkıntımız varsa, ilgili duâyı hiç aksatmadan ve geciktirmeden yapmaktır. Allah’ın ne zaman, nasıl ve ne biçimde kabul edeceğini Allah’a bırakmalıyız; Cenâb-ı Allah’ın mutlaka en iyisiyle, en hayırlı olan şekliyle ve bizim için en makbûl zaman dilimi içinde kabûl edeceğine tam güvenmeliyiz. Bu itikadımızı ve güvenimizi sınırlandıran ifâdelere aldırmamalıyız.
Meselâ, metin başlığında “borcu kolay ödemek için şu kadar okunur” tarzındaki bir ifâde yanlıştır. Çünkü Allah’ın kabûlünü yalnız borç ödemekle sınırlandırmak bizim kulluğumuza yakışır şey değildir. Belki Allah borcumuzu ödedikten sonra bizi zengin de kılacak, veya borcumuzu kolay ödemek belki bizim için pek hayırlı bir iş olmayacak. Biz bunu bilemeyiz. Bu açıdan Allah’ın kabûlüne olan itikadımızı zengin ve geniş tutmalı; Allah’ın kabûlünü hiçbir şekilde sınırlandırmamalıyız. Aksi takdirde Allah duâmızı kendi yüksek hikmetine göre kabul etmiştir; fakat biz illâ da belirli bir şeyde ısrar ettiğimiz için Allah’ın kabul ettiğini fark edemeyiz ve -Allah muhafaza- inancımız ve güvenimiz de sarsılır.
Duâda sünnet-i seniyye ölçüleri vardır. Allah’a bu ölçüler içinde duâ etmeliyiz. Duâ metni ister Arapça olsun, ister Türkçe olsun, fark etmez; duâ yaparken bu ölçülerden şaşmak duâ âdâbına uymadığı gibi, kulluk âdâbına da uymaz.
Üstad Bedîüzzaman Saîd Nursî Hazretleri duâda sünnet-i seniyye ölçülerini ayrıntılarıyla izah etmektedir. Bu ölçüleri sıralamamız gerekirse:
1-Duâ bir ibâdettir. İbâdet, kulun Allah’a en yakın hâlidir, kulun kulluk hâlidir. Kul, Allah’a en yakın haldeyken, Allah’tan her muradını isteyebilir. Fakat maksadı umduğunu yalnız Allah’tan istemek, korktuğundan yalnız Allah’a sığınmak; böylece yalnız Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. (1)
2-Allah’tan istediğimiz şey veya şerrinden Allah’a sığındığımız şey hususunda fiilî olarak yapmamız gereken bir şeyler varsa muhakkak yapmalıyız. Duâlarımızı önce eylem haline getirmeliyiz. Çünkü Allah bize ihtiyaçlarımızı karşılayalım, sıkıntılarımızı giderelim, dertlerimize devâ bulalım diye bir çok kuvvetler, âzâlar ve duygular vermiştir. Mâhiyetimizde mevcut maddî veya mânevî kuvvetlerimizi kullanmadan, yalnız dilimizle Allah’tan istemek duâ âdâbına uymaz. (2)
3-Sıhhatinden şüphe ettiğimiz duâ metinleri ile karşılaşırsak, metnin mânâsına bakmamız yeterlidir. Eğer bir duâ metni:
a)Tevhid inancına uygunsa. Yani istekler ve dilekler doğrudan Cenâb-ı Allah’a iletiliyorsa,
b)Kulluk âdâbına uygunsa. Yani bizim görevimizin yalnız duâ olduğu, verenin ve kabul edenin Cenab-ı Hak olduğu bilinir ve bu itikatla Allah’ın takdirine ve hikmetine güveniliyorsa.
c)Sünnet-i seniyye ölçülerine uygunsa bu metinden yararlanılabilir.
Makbule yakın duâlar için:
I-Fiilî duâ ihmal edilmemelidir.
II-İçinde haram bir istek yer almamalıdır.
III-İstekler âdetullaha uygun ise dünyada gerçekleşeceği, uygun değilse ve Allah dilerse âhirette gerçekleşeceği bilinmelidir.
(Bilindiği gibi âdetullah, Allah’ın kâinâtta geçerli kıldığı yaratılış kânûnlarıdır. İstekler âdetullaha uygun olursa gerçekleşir. Meselâ, Allah’tan yiyecek istemek için yapılması gereken çok şey var. Çünkü Allah yiyeceği dünyaya bolca yerleştirmiş. Yiyeceğe ulaşmak için gösterilmesi gereken fiilî hareket, aslında bizzat bir duâdır. Bu fiilî hareketi göstermeyip, yerinde oturup, Allah’a el açmak ve söz ile Allah’tan yiyecek istemeyi içeren bir duâ metni okumak, hangi dilde olursa olsun, doğru değildir. Çalışma imkânı varken çalışmayıp yalnız sözlü duâ yapmak duânın kabûlü için yeterli değildir.
Yine meselâ, Allah’ın farz kıldığı bir takım ibâdetler vardır. Bu ibâdetleri yerinde ve zamanında yapmak, ruh sıkıntısını da gidermeye dönük mânevî faydalar sağlar. İbâdet yapmamak ise zaten ruh sıkıntı sebeplerinin başında gelir. Çünkü ibâdetsizliği hiçbir vicdan kabul etmez. Bu da mânevî bir kânûndur. Şimdi, içindeki ruh sıkıntısını gidermek isteyen birisi, Allah’a karşı kusurunu görmeli ve bunu gidermeye çalışmalı. Meselâ namazında eksikleri varsa bunu tamamlamalı ve namazın ardından da ruh sıkıntısının giderilmesi için Allah’a yalvarmalı. Yoksa kitaplarda öğütlenen duâ metinlerinden orada söylenen sayı kadar binlerce defa da okusa ruh sıkıntısı gitmeyebilir. Bu da duâya karşı güvenini sarsar.
IV-Duâda aceleci olmamalıdır. Duâ görevimizi eksiksiz, ama dâimâ yapmalıyız. Fakat kabul zamanını Cenab-ı Allah’ın takdirine ve hikmetine bırakmalıyız.
V-Duâda Allah’ı itham edici cümleler kullanmamalıyız. Yani, “Allah’ım, çok duâ ettim, kabul etmedin.” Gibi ifâdeler duâ metni içinde yer almamalıdır.
VI-Duânın içinde çirkin bedduâ cümleleri yer almamalıdır.
VII-Tevbe ve istiğfar ederek mânen temizlenmeli, sonra duâ yapmalıdır.
VIII-Duâya başlarken ve duâyı bitirirken Peygamber Efendimiz’e (asm) salavât-ı şerîfe getirmelidir. Çünkü Üstad Hazretlerinin de bildirdiği gibi, salavat-ı şerîfeler makbul duâlardır. İki makbul duânın ortasındaki duâlarımızın da makbul olması Cenab-ı Allah’tan kuvvetle umulur. (3)
IX-Birisi hakkında duâ yapacak isek, onun gıyabında duâ yapmalıyız.
X-Duâ metinleri mümkünse âyetlerden veya hadislerden alınmış olmalıdır.
XI-Duâda samîmî olmalı; huşû ve huzur-u kalp içinde bulunmalıyız.
XII-Farz namazın, bilhassa sabah namazının ardından; mümkünse mescitlerde veya ibâdet mahallerinde, mümkünse Cuma günü duâların kabul edildiği saate denk düşürerek, mümkünse Üç Aylarda, mümkünse mübârek gecelerde, Ramazan’da ve bilhassa Kadir Gecesinde daha çok duâ yapılmalıdır.
Duâ metinlerinde yukarıda sıralamaya çalıştığımız şartlara uymayan ifâdeler yer alıyorsa, o metne itibar etmeyiz. Fakat bu unsurlara riâyet eden metinlerle duâ yapmamızda bir sakınca yoktur.
Allah cümlemizi duâlarını kabûl buyurduğu kullarından eylesin. Âmin.
Dipnot:
(1)Sözler, s. 287; Lem’alar, s. 136;
(2) Sözler, s. 287; Mektûbât, s. 136;
(3)Mektûbât, s. 270
ALINTI

Ateşi körükle ki, yandığını bilsin ..

K.Furkan
Mr.NoBody isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
duanın, kabulü


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557