Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Dünyadan Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dünyadan Haberler Dünyada yaşanan tüm olaylar ve haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Temmuz 2014, 16:04   #1 (permalink)
عشق

Hüyem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Eylül 2013
(Mesajlar): 2.470
(Konular): 835
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 90716
Aldığı Beğeni: 1007
Beğendikleri: 1480
Ruh Halim: none
Standart Dünya basınında GAZZE.

Dünya Basını Gazze'deki Vahşeti Böyle Gördü

İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısı ABD, İngiltere, Çin ve Almanya başta olmak üzere dünya basınında geniş yer buldu.


ABD basını haberlerinde ağırlıklı olarak operasyonun risklerine ve sivil can kaybının artacağına işaret ederken, Gazze saldırısı, İngiliz basınında Ukrayna'da düşen Malezya uçağının gölgesinde kaldı. Düşen Malezya uçağını manşetten veren İngiliz basını, Gazze operasyona ise gazetelerin iç sayfalarında yer vermeyi tercih etti.

Çin ve Yunanistan basını haberlerinde, İsrail'in ateşkesi kabul ettikten sonra Gazze'ye kara operasyonu başlattığına vurgu yaparken, Rus basının saldırıyı "rutin" olarak görmesi ise dikkati çekti.

ABD BASINI

İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısı ABD basınında da geniş yer bularak, ağırlıklı olarak operasyonun sivil can kayıplarını artıracağı yönündeki riskler ön plana çıkartıldı. ABD basınında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın operasyona yönelik eleştirilerine de geniş yer verildi.

Washington Post gazetesi, ilk sayfasından verdiği haberde, "gerilimin tırmanmasının iki tarafa da pahalıya mal olabileceği" yorumunda bulundu.

İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısının, Hamas'la 10 gündür süren ihtilafta çarpıcı bir tırmanışa işaret ettiğini belirten gazete, saldırının İsrail için önemli boyutta zorluklar ve riskler doğurduğunu, can kayıplarının artabileceğini yazdı.

Haberinde her iki tarafın açıklamalarına yer veren gazete, ayrıca ABD'nin İsrail'e Gazze'de itidal çağrısını içeren bir haber daha yayımladı. Bu haberde de ABD yönetiminin yüksek düzeydeki sivil kayıplardan dolayı kaygısının arttığına ve İsrail'i Gazze'ye saldırıyı çok ileriye götürmemesi yönünde uyardığına işaret edilerek, bunun Obama yönetiminin İsrail'e yönelik en sert uyarısını oluşturduğu belirtildi.

Wall Street Journal gazetesi de "Bir kara savaşının, can kayıplarının keskin biçimde artması tehdidini beraberinde getirdiğini" kaydederek, İsrail'in kara saldırısı başlamadan önce bile Gazze'de sivil kayıplar ve yerlerinden olanların sayısının artmasının uluslararası endişeleri yükselttiğini ve iki tarafa da çatışmaları sona erdirme yönünde baskı oluşturduğunu yazdı.

ERDOĞAN'IN ELEŞTİRİLERİ ÖN PLANA ÇIKARILDI

New York Times, haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına da yer vererek, Erdoğan'ın İsrail'i Gazze'de "soykırım yapmakla"' suçladığını yazdı. Gazete, Erdoğan'ın İsrail'in Gazze'ye "yıllarca zulmettiği ve zulmetmeye devam ettiği" yönündeki ifadelerini haberinde kullanırken, Dışişleri Bakanlığının BM'yi acil toplantıya çağıracağına da haberinde yer verdi. NY Times ayrıca, İsrail'in İstanbul ve Ankara'daki diplomatlarını protestolar nedeniyle evlerine geri gönderdiğine dikkati çekti.

New York Times, İsrail'in başlattığı kara operasyonlarını genişleteceğini ve bunun için perşembe akşamından bu yana hazırlık yaptığını belirterek, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "Ancak başarı yüzde 100 garanti değil" ifadesine yer verdi.

CNN ise İsrail'in kara operasyonunu genişletmeye hazır olduğu yönündeki başlığıyla verdiği haberinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözlerine yer verdi. İsrail ordusunun bombardıman öncesi 14 bölgeye broşürler bıraktığını haber veren site, ancak zaten dar olan ve yoğun nüfusun yaşadığı Gazze'de Filistinlilerin kaçacak yerinin olmadığı bilgisini paylaştı.

İNGİLİZLER İKİNCİ HABER OLARAK GÖRDÜ

İngiliz yayın kurumu BBC, İsrail'in Gazze'ye kara operasyonu başlatmasını, Ukrayna'da düşen yolcu uçağı haberinin ardından ikinci haber olarak verdi. İsrail'in gece boyunca süren Gazze'ye saldırılarından ve hastanelerden görüntüler yayımlayan BBC, Gazze'den canlı yayın yaptı. İsrail'in kara harekatını genişletmeye hazırlandığını aktaran BBC, Hamas'ın İsrail'in bu işgalle ilgili bedel ödeyeceğini açıkladığını kaydetti.

İngiliz Sky haber kanalı da bölgede bulunan muhabiri aracılığıyla aktardığı haberinde İsrail askerlerinin 2-3 kilometre, İsrail tanklarının ise 5-7 kilometre kadar Gazze'nin içerisine girdiğini bildirdi.

İngiliz gazetelerinin tümü bugünkü manşetlerine Ukrayna'da düşen yolcu uçağıyla ilgili fotoğrafları taşıdı, Gazze'yle ilgili gelişmeleri ise iç sayfalarında duyurdu. İngiliz Guardian gazetesi, İsrail ordusunun kara operasyonunun amacının Hamas'ın tünellerini yok etmek olduğunu kaydederek, İsrail'in dün akş***i hava saldırılarında 100'den fazla noktayı hedef aldığını bildirdi.

Independent'ın Gazze'de bulunan muhabiri İsrail'in Gazze'ye kara operasyonunu başlatmadan önce uygulanan beş saatlik ateşkes sırasında konuştuğu Gazzelilerin görüşlerini aktardı.

Muhabir, saldırıda kardeşini ve kuzenini kaybeden 11 yaşındaki yaralı çocuğun İsraili hiç affetmeyeceğini söylediğini belirtti. Muhabirin "ileride sen de savaşmak istiyor musun?" sorusuna ise çocuğun, "Hayır, sadece babam gibi balıkçı olmak istiyorum. Hepsi bu" cevabını verdiğini aktardı.

Daily Telegraph gazetesi de Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile yaptığı röportajda, Meşal'in "basit bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini" yinelediğini yazdı. İsrail'in kara operasyonu başlamadan önce yapılan röportajda Meşal, Gazze'deki ablukanın hafifletilmesinin Hamas için artık yeterli olmadığını, ablukanın tamamen kaldırılmasından başka bir seçeneği kabul etmeyeceklerini söyledi. Meşal, Mısır'ın hafta başında sunduğu ateşkes planını da medyadan duyduklarını, kimsenin kendilerine danışmadığını belirtti.

ÇİN BASINI

Çin basınında İsrail'in Gazze'ye yaptığı kara saldırısı flaş haber olarak görülürken, ülkenin resmi ajansı Şinhua, Gazze mahreçli ve yerel kaynaklara dayandırarak verdiği haberlerde, saldırılar sonucu birçok Gazzelinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Şinhua ajansı "İsrail, ateşkes önerisini kabul ettikten sonra Gazze'yi karadan vurdu" ifadesine yer verirken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gazze konusunda görüşeceğini yazdı.

Çin Komünist Partisi'nin yayın organlarından Global Times gazetesi ise İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları, "Geçici ateşkesin ardından İsrail Gazze'ye kara operasyonu başlattı" başlığıyla duyurdu. Haberde İsrail'in günlerdir Gazze'ye hava saldırısı yaptığına vurgu yapılırken, dün geceden itibaren İsrail'in kara operasyonuyla birlikte hızlı bir ateşkes umudunun bile sönük kaldığı kaydedildi.

Çin Merkez Radyosu, "İsrail'den Gazze'ye kara harekatı" başlığıyla verdiği haberinde "İsrail ordusu, Hamas'ın silahlı güçlerini yok etmeyi hedef alıyor" ifadesini kullandı. Ülkede birçok dilde yayın yapan Çin Uluslararası Radyosu da İsrail'in askeri kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, İsrail'in kara saldırısı sonucu 14 Filistinli ve bir İsrail askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Radyo, kara operasyonunda Hamas'ın kullandığı tünellerin yok edilmesinin amaçlandığını kaydetti. Haberde ayrıca Hamas'ın "İsrail'in kara operasyonundan korkmadığı yönündeki" açıklamasına da yer verildi.

RUSYA BASININDA GÜNDEM MALEZYA UÇAĞIYDI

İsrail ordusunun Gazze'ye kara operasyonu başlatması Rus basınında, Ukrayna'da düşen Malezya uçağının gölgesinde kaldı.

Gelişmeleri Rus resmi haber ajansları rutin olarak aktarırken, diğer basın kuruluşları da bu metinleri kullandı. Ayrıca gerek Kremlin ve gerekse de Lavrov'un bu konu hakkında sıcak açıklama yapmadı.

Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığının akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Gazze'deki durumun kötüleşmesinden derin endişe duydukları belirtildi.

Açıklamada, "Moskova, Gazze'deki durumun daha da kötüye gitmesinden derin endişe duyuyor. Çatışmalarda, aralarından kadın ve çocukların da yer aldığı sivil halktaki kayıpların artması ayrıca endişe veriyor. Bu nedenle, tarafları bir kez daha askeri çatışmaları sona erdirmek için mümkün olan herşeyi yapmaya çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı. Ayrıca, Rusya'nın gerek ikili gerekse de çoklu müzakereler yoluyla Gazze'de yaşanan krizin çözümü adına arayışlara katılmaya hazır olduğu kaydedildi.

ALMAN BASINI

Spiegel Online haber sitesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'ye asker göndermesinin hedefi, Hamas'ın yeraltındaki tünel sistemini güçsüz hale getirmek, ancak Hamas'ın buna hazırlıklı olduğunu yazdı.

"Terörü durdurmanın tek yolu" başlığını kullanan Die Welt gazetesi, İsrail'in Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı kara harekatında bulunduğunu yazarak, bir İsrail askerinin kendi arkadaşları tarafından yanlışlıkla öldürüldüğünü, bir çok aşırılık yanlısının yanı sıra 4 Filistinli çocuğun da hayatını kaybettiğini belirtti.

Zeit gazetesi, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, orduya kara harekatının genişletilmesi yönünde hazırlık yapılması talimatı verdiğini işaret ederken, Tagesspiegel, İsrail'in kara harekatını genişlettiğini, tanklarla, topçu silahlandırma ve askerlerle Hamas'ın askeri hedeflerine karşı faaliyette bulunduğu, hedefin Hamas tarafından İsrail'e giden yeraltı tünelleri olduğunu kaydetti. ABD'nin İsrail'in kendini savunma hakkına sahip olduğunu ancak sükunete de çağrıda bulundu.

YUNANİSTAN BASINI

Yunan basın-yayın organları, İsrail'in, Gazzeye yönelik saldırılarına geniş yer verdikleri haberlerinde, bugün ateşkes ile doğan barış umutlarının İsrail'in kara harekatı başlatmasıyla boşa çıktığını belirtti.

To Vima gazetesi, Gazze'de, İsrail'in roket atışlarını engellemek amacıyla ateşkesin hemen ardından başlattığı kara harekatı nedeniyle ölü sayısının arttığını belirttiği haberinde, nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde sabah erken saatlerden itibaren meydana gelen patlamaların gökyüzünü aydınlattığını yazdı. Gazete haberinde, İsrail'in hava, deniz ve kara kuvvetlerinin desteğiyle başlattığı harekata piyade birliklerinin, zırhlı araçların ve topçu birliklerinin katıldığını belirtti.

Kathimerini gazetesi, "İsrail'in Gazze'ye işgali başladı" başlıklı haberinde, "Gazze'de insani nedenlerle başlatılan kısa süreli ateşkesin yarattığı umutlar, İsrail'in uzun zaman önceden planladığı kara harekatı nedeniyle boşa çıktı" ifadesini kullandı. İsrail'in, ateşkesin hemen ardından kara harekatını başlattığını belirten Kathimerini, Gazze'nin kuzey ve doğu sınırlarının İsrail ordusu tarafından ağır bombardımana tutulduğunu kaydetti.

Ta Nea gazetesi haberinde, İsrail silahlı kuvvetlerinin dün geceden itibaren saldırı helikopterleriyle Gazze'yi karadan, havadan ve denizden ateş altına aldığını, her yerde patlamaların meydana geldiğini, Secaya'nın doğusunda bir hastanenin yakınlarına roketlerin düştüğünü duyurdu.

DANİMARKA BASINI

Danimarka haber kanalı TV2, İsrail'in Gazze'ye kara operasyonu başlatmasını, Ukrayna'da düşen yolcu uçağı haberinin ardından yer verdi.

Kamu yayıncısı DR televizyonu ise İsrail'in havadan ve karadan saldırdığını İsrail ordusu ile Hamas arasında Gazze'de yakın çatışmalar olduğunu ancak Hamas'ın askeri operasyonda fazla bir şansı bulunmadığı yorumunda bulundu.

En etkili gazete olan Politiken'de ise Roskilde Üniversitesinden Ortadoğu'yla ilgili çalışmalar yapan Leila Stockmarr'ın görüşlerine yer verildi. Stockmarr gazeteye, "Ortada barış süreci yok, geçtiğimiz günlerde olduğu gibi plajda oynarken öldürülen çocuklarını gördükçe Filistinlilerin barış isteği zayıflıyor. İsrail sivil halkı hedef almadığını söylüyor ancak cami, hastane ve okulları bombalamakla bunun doğru olmadığını gösteriyorlar. Bu tür yerler askeri hedef değil. Eğer uluslararası camia İsrail'i uyarmazsa sivillerin hayatını kaybetmesi İsrail'i ilgilendirmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

NORVEÇLİ DOKTORUN İSYANI

Gazze'de faaliyet gösteren Şifa Hastanesinde gönüllü olarak çalışan Norveçli doktor Mads Gilbert, ülkesinin TV2 kanalına konuştu.

İsrail'in gerçekleştirdiği sahil saldırısında çocukların ölümüne tepkisini dile getiren Gilbert, "4 Filistinli çocuk, İsrail füzeleriyle can verdiler. Hepsi aynı ailedendi. Zekeriya 10, Muhammed 11, Ahed 10 ve İsmail 9 yaşındaydı. Hepsi Şifa Hastanesine getirildiler. Artık yeter, yeter!" diye konuştu.

Çocukların ölümünden sonra da saldırıların sürdüğünü ifade eden Gilbert, hastaneye getirilen 3 gençten birinin kurtarılamadığını ikisinin ise bacaklarını kaybettiğini anlattı.

İSRAİL BASININ GÜNDEMİ HAMAS'TI

İsrail'de yayın yapan gazete ve televizyonlar hükümetin operasyona başlamasında Hamas'ın anlaşmaya yanaşmayan tutumundan dolayı bu yönde bir kararı almak zorunda kaldığı düşüncesinde birleşti.

Sol eğilimli Haaretz gazetesi, "İsrail Savunma Kuvvetleri Gazze'ye büyük kara operasyonu başlattı" başlığıyla verdiği haberinde, harekatın Hamas'la yapılan ateşkes görüşmesinin gerçekleşmemesi sonucu başlatıldığını yazdı. Ancak harekata tam destek vermeyen bir temkinle yaklaştı.

Sağ çizgide İngilizce yayın yapan Jerusalem Post gazetesi ise Hamas'ın ateşkesi kabul etmemesi nedeniyle hükümetin operasyon kararı almak zorunda kaldığına işaret ederek, operasyonu savundu.

İsrail'in önde gelen Televizyon kanallarından Kanal 2 televizyonu da Hamas'ın kara harekatını provoke etmekle suçladı.
Hüyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
basınında, basınındagazze, dünya, gazze


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557