Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Dünyadan Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dünyadan Haberler Dünyada yaşanan tüm olaylar ve haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Aralık 2012, 15:00   #1 (permalink)
Emekli Yönetici

Şafak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Ağustos 2011
Nerden: Eskişehir
Yaş: 27
(Mesajlar): 17.906
(Konular): 12982
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 967442
Aldığı Beğeni: 1672
Beğendikleri: 1673
Ruh Halim: Ruhsuz
ÖdülleriÜye Ödülleri: 6
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Albaylar Cuntası'nı Halk; Darbeleri Yeni Anayasa Bitirdi

"Siyasi cinayetlerle darbeye zemin hazırlandı; Parlamento itibarsızlaştırılmaya çalışıldı; provokatif eylemleri suikastlar izledi; ajan gazeteciler darbe için çalıştı; devlet içinde gizli güç odakları vardı…" Türkiye kamuoyunun Ergenekon soruşturmalarından aşina olduğu bu ifadeler Yunanistan'da 1967'de darbeyle iktidara gelen Albaylar Cuntası'na karşı ilk sivil direnişi başlatarak tarihe geçen Yunan aydınlarına ait.

Albaylar Cuntası'na karşı ilk sivil direnişi başlatarak halk hareketine öncülük eden ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRİZA) Milletvekili Manolis Glezos (90) Tarih Profesörü Antonis Liakos ile anayasa hukukçusu ve eski İçişleri Bakanı Nikolaos Alivizatos Cihan Haber Ajansı'na konuştu.

Albaylar Cuntası'nın iktidarda olduğu 1967-1974 yılları öncesinde darbe hazırlıkları için işlenen faili meçhul cinayetleri insan hakları ihlallerini ve darbe sonrasındaki demokratikleşme sürecini Cihan Haber Ajansı'na anlatan Yunan aydınlar darbecilerin ölüm cezasına çarptırılması ve yapılan anayasal düzenlemelerle ordunun bir daha çıkmamak üzere kışlaya gönderildiğini ve sivil yönetimin emri altına girdiğini açıkladı.

'Ajan gazetecilerin' darbe yapılması için çalıştıklarını belirten Manolis Glezos "Darbe öncesi gazetelerde cunta yanlısı büyük bir propaganda vardı" dedi.

"Cunta düştüğünde hiç kimse darbecilerin yargılanacaklarına inanmamıştı" diyen eski İçişleri Bakanı Alivizatos ise darbecilerin anayasada yapılan hızlı bir düzenleme dışında askeri suçlarla ilgili yasalardaki "devlete ihanet" suçlamasıyla yargılandıklarını açıkladı.

Bu konudaki öncülüğü Konstantinos Karamanlis hükümetinin ve bizzat Karamanlis'in yaptığını kaydeden Alivizatos Türkiye'de de darbecilerin yargılanmasını ve Ergenekon davalarını çok önemsiyor.

KAOS İÇİN SUİKASTLAR YAPILDI

"Yunanistan'da darbeden önce politik sistemin işe yaramaz olduğunu gösterebilmek için yoğun bir ideolojik çaba vardı. Gazetelerde her gün diktatörlük olması gerektiğini savunan yayınlar yapılıyordu" diyen Manolis Glezos darbe öncesinde Yunanistan'da yaşanan terör eylemlerine ilişkin "Ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin çabaları istikametinde suikastlar yapıldı cinayetler işlendi. Cuntacılar sayısız kişiyi infaz etti. Bu çok kötü; ama daha kötüsü ve işin özü demokrasiyi infaz ettiler." değerlendirmesini yaptı.

Albaylar Cuntası'nın 'ilk gözaltına alınacaklar' listesinin başında olan Glezos darbecilerin sağ-sol sivil-politikacı ayrımı yapmadan 10 binden fazla insanı gözaltına aldığını söyledi. Cunta döneminde hayatının 4 yılı aşkın bir süresini gözaltı ve sürgünde geçiren Glezos şöyle konuştu: "Darbeciler solun tamamını merkezde olanları; sağdan insanları ve sağcı Başbakan Kanellopoulos'u gözaltına aldı. Bütün siyasi güçleri topladı. Bizi Goudi'deki Zırhlı Eğitim Merkezi'ne kapattılar. Lider üç cuntacıdan biri olan Pattakos buranın komutanıydı. Eski başbakanlar Andreas Papandreu ve Konstantinos Miçotakis ile birlikteydim. Herkesi işkenceden geçirdiler. Darbenin yapıldığı ilk günden itibaren cinayetlere başladılar. Sivil vatandaşlar bu cinayetlere kurban gitti. Darbe döneminin ilk kurbanı Elis'i hızlı yürümediği için öldürdüler."

1963 yılında derin devletin 'jandarma ve polis'e işlettiği faili meçhul cinayete kurban giden dönemin önemli siyasi figürlerinden milletvekili Yorgos Lambrakis cinayetini örnek veren Glezos "Lambrakis dışında daha başka insanları da katlettiler. Böylece darbenin yapılmasına zemin hazırlandı." dedi.

CUNTA DESTEKÇİSİ AJAN GAZETECİLER

Yunanistan'da 1967 darbesi öncesi 'ajan gazeteciler'in darbe yapılması için çalıştığını belirten Glezos şu tespitte bulundu: "Darbe öncesi gazetelerde cunta yanlısı büyük bir propaganda vardı. Darbe olmasını isteyen gazeteler vardı. Bunlar ideolojik olarak darbeye hazırlık yapıyordu. Gazetelerde CIA için çalışan veya CIA ile özdeşleşmiş gazeteciler vardı."


Darbe öncesi ve cunta döneminde basının susturulduğuna değinen Glezos şöyle devam etti: "Cunta iktidara geldiğinde hemen sansür uygulama kararı aldı. Gazeteler bunu kabul etti. Kathimerini gibi kabul etmeyen gazeteler ise kapanmak zorunda kaldı. Cuntanın yayın organı olmayı kabul eden "Ta Nea" ve "To Vima" gazeteleri ise yayına devam etti. Ancak diktatörlüğün son dönemlerinde bu gazeteler de eleştiriye başladı."

Cunta sonrası dönemde Yunan silahlı kuvvetlerinin hükümetlere itaat ve asıl işi dışında hiçbir rolünün bulunmadığını söyleyen Glezos "Ordunun ülke siyasetinde hiçbir rolü olamaz. 1974'ten beri askeriye yürütmenin kararlarına itaat eden bir kurum haline geldi." dedi.

Türkiye'yi çok yakından izlediğini anlatan Milletvekili Glezos şöyle konuştu: "Bugün Türkiye'deki demokrasi ve insan hakları hareketleri halkın devasa mesafe kat ettiğini gösteriyor. Bu hem bölge hem de Türk ve Yunan halklarının dostluğu açısından en önemli faktördür."

PROVOKATİF EYLEMLER ARTTI

Yunanistan'ın ünlü anayasa hukukçusu ve Atina Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Nikolaos Alivizatos ise darbe öncesinde provokatif eylemlerin arttığına dikkat çekti. Yunanistan Danıştay'ı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde avukatlık yapmayı sürdüren Alivizatos o günleri şöyle dile getirdi: "Milletvekili Lambrakis cinayeti derin devlet tarafından işlendi. Devlet içinde gizli güç odakları vardı. Silahlı kuvvetler emniyet ve istihbarat teşkilatının bazı şubeleri hükümet tarafından kontrol edilemiyordu. Muhtemelen hükümetin gıyabında bazı işler de yaptılar. Lambrakis cinayeti gibi bazı münferit cinayetler oldu. Albayların dayandığı gerekçe çok netti. Mayıs 1967'de seçimler olsaydı komünistler olmasa bile Andreas Papandreu'nun komünizme bir yol açacağı varsayıldı. Ancak komünizm tehlikesi bahanesiyle buna fırsat vermemek için yönetime doğrudan el koydular."

Darbe öncesinde cinayetler işlendiğini belirten Alivizatos cuntacıların iktidarda olduğu 1973 yılında Politeknik Üniversitesi'nde öğrencilerin düzenlediği olayları kanlı şekilde bastırdığını ve en az 15-20 kişinin sadece burada hayatını kaybettiğini söyledi. Alivizatos "Çok fazla işkence vardı. Bu yüzden Yunanistan Avrupa Konseyi tarafından cezalandırıldı. İşkence darbe yönetiminin sıradan uygulamalarından biriydi." şeklinde konuştu.

YUNAN SOLU DARBEYE 'HAYIR' DEDİ

Yunan solunun cuntacıları desteklemediğinin altını çizen Prof. Alivizatos şu ifadeleri kullandı: "Cuntanın ana hedefi soldu. Darbenin olduğu sabah ilk etapta çoğunlukla komünistler gözaltına alındı. Gazete ve kitaplara el konuldu. Yunan solu darbenin faturasını herkesten daha pahalıya ödedi."

KİMSE İNANMIYORDU; AMA CUNTA SANIK SANDALYESİNE OTURDU

"Cunta düştüğünde hiç kimse yargılanacaklarına inanmamıştı" diyen Prof. Alivizatos "Herkesin aklında siyaseten tecrit edilmeleri vardı. Silahlı kuvvetlerde o zaman bile çok güçlüydüler. Tutuklandıktan sonra bile ordu içerisinde cuntacıların kalıntıları vardı." dedi.

Darbecilerin yargılama sürecini başlatan kişinin ilk dava dilekçesini Eylül 1974'te veren Avukat Aleksandros Likourentzos olduğunu hatırlatan Alivizatos bu konudaki öncülüğü Konstantinos Karamanlis hükümetinin ve bizzat Karamanlis'in yaptığını ifade etti.

Darbecilerin yargılanmasına ilişkin bir anayasal düzenleme yapıldığını belirten Prof. Alivizatos darbecilere yönelik ilk tutuklamaların bu süreçte gerçekleştiğini söyledi.

"Silahlı Kuvvetlerin Anayasal Durumu" isimli bir kitabı da bulunan Prof. Alivizatos şöyle devam etti: "Anayasa çok net olarak silahlı kuvvetlerin hükümetin emrinde olduğunu ifade ediyor. Zorluk hükümetin bu işi idaresi altındaki dostlarına yardımcı olmaksızın yürürlükteki yasalara göre nasıl yapacağı meselesiydi. Ordu ilgili hükümete itaat edecek; ancak hükümet de parti politikası gözetmeyecek. Bu denge çok zor. Yunanistan'da şimdiye kadar işler çok iyi gitti."

DARBECİLERE ÖLÜM CEZASI

Anayasa hukukçusu Prof. Alivizatos darbecilerin anayasada yapılan hızlı bir düzenleme dışında askeri suçlar kapsamındaki yasalarda var olan "devlete ihanet" suçlamasıyla yargılandıklarını vurguladı. Alivizatos Cihan muhabirine şunları aktardı: "Darbe sonrası 3 büyük dava açıldı. İlki cuntacılar ikincisi Politeknik Üniversitesi olaylarında cinayete sebep olanlar ve üçüncüsü işkenceler içindi. İşkencecilerden daha çok EAT-ESA'cılar (Jandarma) cezalandırıldı. Öte yandan poliste işkence yapanların çoğunluğu ceza almadan kurtuldu. Darbecilerden 25 kişi sanık sandalyesine oturdu. Albaylar Cuntacısı'nın üç lideri: Albay Yorgos Papadopulos Tuğgeneraller Stilyanos Pattakos ve Nikolaos Makarezos idam cezasına çarptırıldı. Daha sonra Başbakan Karamanlis cezaların ömür boyu hapse çevrilmesini sağladı. Şu an sadece Nikos Derdilis içeride."

ERGENEKON DAVASINI OLUMLU BULUYORUM

Türkiye'de darbe dönemlerinin araştırılması ve Ergenekon davalarına tam destek veren ünlü anayasa Profesörü Nikolaos Alivizatos "1980 darbecilerinin yargılanmasını ve Ergenekon davalarını çok olumlu buluyorum. Türkiye'de parlamenter bir gelenek var. Silahlı Kuvvetler karışmadan parlamenter sistem çok güzel işleyebilir. Başka türlü demokrasi olamaz zaten. Başbakan Erdoğan yaklaşık 6 ay başbakan olamıyordu. Bu Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen bir ülke için çelişki." dedi.

CUNTA ÖZGÜRLÜKLERİ RAFA KALDIRDI

Cunta döneminde altında hak ve özgürlükler konusundaki ihlallere dikkat çeken Tarih Profesörü Antonis Liakos o günleri şöyle anlattı: "Demokrasiye tam anlamıyla son verildi. Basın özgürlüğü yoktu sansür vardı. Olağanüstü askeri mahkemeler faaliyete geçti. Olağanüstü kanunlar hayata geçirildi. Sivil vatandaşlar yasal düzenleme veya yargı kararlarıyla sürgüne gönderildi. Tam anlamıyla keyfi uygulamalardı. Kurumlar asker ve askere yakın kişilerin yönetimine verildi. Üniversitelerin yönetiminde askerler işbaşı yaptı. Eğitimde hiçbir özgürlüğe izin verilmiyordu. En hafifi işten uzaklaştırma cezasıydı. ya da sürgüne veya cezaevine gönderiliyordu."

YARGI DARBECİLERİ DESTEKLEDİ

1967'deki darbe öncesi silahlı kuvvetler içinde 'generaller' ve 'albaylar" arasında kimin darbe yapacağına ilişkin bir yarış yaşandığına ve bu yarışta yargının darbecileri desteklediğini anlatan Prof. Liakos şunları aktardı: "Darbe yapmak isteyen bazı generaller vardı. Generallerin altında bir başka grup vardı: Albaylar. Aynı şekilde bunlar da diktatör olmayı hedefliyordu. Generaller biraz kararsız olunca albaylar hızlı hareket ederek diktatörlüğü getirdi. Hükümet kurunca da yargıda arzulu bir destek buldular. Başka kurumlar tarafından da desteklendiler. Saray (krallık) ise daha sonra diktatörlüğü kabul etmek zorunda kaldığını savundu. Ancak ilk aylarda açıkça destekledi. Darbeciler ABD ve NATO'nun da 'uygun gören tarafsızlığını' garantilemişlerdi. Darbe yapan albaylarla değil de generallerle işbirliği yapan partiler vardı. Anlayış olarak da Yunan sağına yakındılar. Sol ve Merkez Birliği Partileri silahlı kuvvetlerden tamamen kopuktu."

Cuntacılar tarafından falakaya yatırılan Antonis Liakos darbe öncesi silahlı kuvvetlerde bazı gizli örgütlerin varlığından şüphe edildiğini; ancak ispatlanamadığını kaydetti.

ÖĞLEN GÖZALTINA ALINDIM AKŞAM BBC'DE HABER OLDU

Cunta döneminde basına uygulanan sansüre değinen Liakos "Sansür vardı. Cuntayı ilgilendiren konuların yazılmasına izin vermiyordu. Ancak gazeteciler diktatörleri ima eden farklı yollar buluyordu. Örneğin çok büyük puntolarla 'Diktatörlük düştü' yazıp altına da çok küçük puntolarla 'peruku' diyorlardı. Gazetecilerin sansürü aşmak ve ülkede yaşananlara ilişkin yurtdışındaki yabancı basına devamlı bilgi akışı sağladıklarını belirten Liakos Yunan halkının bu yolla işin özünü öğrenebildiğini ülkede yaşananlara dair yurtdışına hızlı bilgilendirme yapıldığını söyledi.

Bu konuda kendisinin Eylül 1969'un öğlen saatlerinde gözaltına alınmasını örnek veren Prof. Liakos "Aynı gün akşamüzeri Deutsche Welle ve BBC'de bana ilişkin haberler çıkmıştı. Yıldırım gibi bir yöntemdi" ifadelerini kullandı.

Yunan toplumunun o dönemde çok tutucu olduğunu ve darbecilerle birlikte bunun değiştiğini belirten tarihçi Prof. Liakos "Toplum diktatörlük sonrası merkez sol diye tanımladığımız ruha sahip oldu." dedi.

CUNTACILARA İLK BÜYÜK TEPKİ CENAZEDE VERİLDİ

Diktatörlük yıllarında halka açık toplantı ve gösterilerin yasaklandığını söyleyen Prof. Liakos cuntacılara karşı ilk direnişin bazı küçük gruplar tarafından yapıldığını; ancak asıl ses getiren gösterinin bir cenaze töreninde yapıldığını açıkladı. Liakos şunları anlattı: "İlk büyük gösteri Yorgo Papandreu'nun (Torun Yorgo Papandreu'nun dedesi ve eski başbakan) 1968 yılındaki cenaze töreni sırasında oldu. Diktatörler bunu engelleyemedi. Cenazede toplananlar sadece öleni hatırlamayı değil ancak diktatörlere karşı bir tepkiyi de göstermek istediler. 1 milyon insan toplanmıştı. 1973 yılında Yunanistan'ın iki büyük üniversitesinde direniş başladı. Öğrenciler Atina'da Hukuk Fakültesi ve ardından Selanik'teki Politeknik üniversitelerini işgal etti. Bunlar diktatörlüğü ve kurumlarını reddetme ruhu verdi. Diktatörlüğü reddetmenin bir başka yöntemi ise karikatür taklit ironi ve tiyatroydu. Bunlar çok kabul gördü."

Tarihçi Liakos yargılamanın önde gelen cuntacılarla sınırlı tutulmasının halkı öfkelendirdiğine dikkat çekerek "Vatandaş çok geniş bir cezalandırma istiyordu. Yargılamada öncüler sınırlı tutuldu; ama kısa sürede tutuklanarak hapse gönderildiler." dedi.

DARBECİLER 'ÜLKEYİ KURTARMAK İÇİN YAPTIK' DEDİ

Darbecilerin "ülkeyi kurtarma" gerekçesine sarıldıklarını belirten Prof. Liakos şöyle konuştu: "Onlar darbe yaptıkları 21 Nisan 1967 günü dile getirdikleri gerekçeleri yani Yunanistan'ı kurtarmak için darbe yaptıklarını tekrar ettiler. Yani sadece komünizm tehlikesi sebebiyle değil aynı zamanda partilerin kısır döngüsünden ve çekişmesinden dolayı bu işe kalkıştıklarını savundular. Partilerin yozlaşmanın kuruluşları olduklarını ülkeyi dejenere ettiklerini sorunlara çözüm bulamadıklarını ve bir dejenere düzeni kurduklarını vb. iddia ettiler."

TÜRKİYE YENİ ANAYASA YAPMALI

Türkiye'yi yakından takip eden tarihçilerden biri olan Prof. Liakos Türkiye'nin darbe ürünü olmayan yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirterek anayasanın nasıl olması gerektiği konusunda şunları söyledi: "Bu anayasa diğer ülkelerin demokratikleşme tecrübelerini dikkate almalı. Çünkü benzer bir anayasa sadece silahlı kuvvetler ya da başka güçler karşısında Türkiye'nin demokrasisini ve vatandaşların bütün özgürlüklerini garanti altına almakla kalmamalı aynı zamanda hükümet de hesap verebilir olmalıdır. Bir bakıma anayasalarda en başta yer alan güçler arası bir denge olmalı. Merkezi yönetim ile alınan politik kararlar ekonomik çıkarlar basın yayın ve medya grupları konusunda şeffaflık tam anlamıyla garanti altına alınmalı. Hepimiz tam anlamıyla Türkiye'deki kurumlara demokrasinin egemen olmasını ve siyasi hayatın normalleşmesini diliyoruz."

Prof. Liakos "Darbe sonrası Yunan ordusu nasıl bir zemine oturtuldu?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Asker işçileştirildi. Ordu çok sayıda subayın emekli olmasıyla birlikte bir bakıma işçileştirildi. Silahlı kuvvetlerde çalışanlar memur özelliğini taşıyan birer kişi oldular. Çalışma saatleri hafta sonu tatilleri ödenekleri tayinleri çocukları okula giden insanlar oldular."

ANAYASA İÇİN HÜKÜMET VE MUHALEFET EL ELE VERMELİ

"Muhalefet demokrasinin bir parçasıdır" diyen Prof. Liakos başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin yeni anayasa çalışmalarında esaslı bir rol üstlenmesi gerektiğini ifade etti. Hükümet ile muhalefetin birlikte çalışması gerektiğine dikkat çeken Liakos "Muhalefetin esaslı bir rol oynayabilmesi için hükümetin de taleplere olumlu yaklaşma yeteneği olmalı. Öte yandan muhalefet de hükümetin önerileri karşısında uzlaşmaz bir tavır takınmamalıdır. Muhalefeti yapıcı ve üretken biçimde yapmalı.
Şafak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
albaylar, anayasa, bitirdi, cuntasını, darbeleri, halk, yeni


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557