Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Dünyadan Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dünyadan Haberler Dünyada yaşanan tüm olaylar ve haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Ocak 2013, 17:13   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Hindistan'ın Unuttuğu Tecavüzler.Yeni Delhi'de bir tıp öğrencisinin toplu tecavüze ve şiddetli saldırıya uğradıktan sonra ölümü, ülke içinde ve dışında büyük yankılar uyandırdı; yoğun tepkilere yol açtı. Acaba bu olay da, belleklerden silinmiş olan geçmiş tecavüzler gibi unutulacak mı?


Geeta Pandey
BBC, Delhi
Çoğu günler Hindistan gazetelerinde kız çocuklarını, kızları, kadınları hedef alan, şok edici yeni zulüm olaylarına ilşkin haberler yer alıyor.
Yeni Delhi'de komşunun tecavüzüne uğrayan 10 aylık bebek, tecavüz edilip Kolkata (Kalküta) sokaklarına terkedilen 18 aylık bebek, Uttar Pradeş'teki polis karakolunda tecavüz edilip öldürülen 14 yaşındaki kız, Hovra'da bir erkeğin kendi karısının toplu tecavüze hedef olmasına yardım etmesi, Haragpur'da 65 yaşındaki bir büyükannenin tecavüze uğraması...
Her 21 dakikada, bir tecavüz olayının işitildiği Hindistan'da son derece dehşet verici görünen olaylar bile, yaşayanlar ve yakınlarının dışındakiler arasında, kısa sürede unutuluyor.
Tecavüz kurbanları adaletin yerini bulması için uzun ve yalnız bir mücadeleye girişiyor; çoğu kez de umdukları adalet yerine getirilmiyor.
Yaşananların en acılı olanlarından biri, hala süregiden Mumbai'deki hemşire Aruna Shanbaug olayı.
39 yıldır süren acı

27 Kasım 1973'te çalıştığı hastanede, temizlik görevlisi Sohanlal Bharta Walmiki'nin tecavüzüne uğrayan 25 yaşındaki Aruna, daha sonra madeni zincirlerle boğularak ölüme terkedilmişti.
Ölmekten kurtarılan Aruna, hala 'sözde yaşam'ını sürdürüyor. 39 yıldır bitkisel hayatta, kimseyi tanıyamıyor, konuşamıyor, en temel hareketleri bile yapamıyor.
Hemşire Aruna'nın öyküsünü yazan gazeteci-yazar Pinki Virani, Walmiki'ye tecavüz suçlaması bile getirilmediğini söylüyor. Walmiki'ye, hırsızlık ve cinayet teşebbüsü suçlamasıyla, sadece 7 yıl hafif hapis cezası verilmiş.
Bir adalet komedisi yaşanırcasına, beyin ölümü gerçekleşmiş olan Aruna, hastane odasına mahkum halde yatmaya devam ederken, saldırgan Sohanlal Bharta Walmiki, hapis cezasını tamamlamış olarak serbestçe dolaşıyor, kendisine yeni bir hayat kurabiliyor.
Gazeteci-yazar Pinki Virani, BBC'ye yaptığı açıklamada Walmiki'yi bulmaya çalıştığını ama başarılı olamadığını anlatırken, "Bana ismini değiştirdiğini ve Delhi'deki bir hastanenin koğuşunda çalıştığını söylediler. Temizlik görevlisinin Aruna'ya tecavüz edip bitkisel hayata soktuğu hastane, Walmiki'nin fotoğrafını alıkoymamış kayıtlarında. Mahkeme belgelerinde de yok." diyor.
Aruna Shanbaug, tek bir olay değil. Hindistan'ın birçok yerinde Aruna'nınkine benzeyen olaylar ürkütücü bir sıklıkla yaşanıyor.
Hindistan'daki feodal, ataerkil toplumda kadınlara yönelik şiddet çok yaygın. Tecavüzcü için, her kadın bir hedef olarak görülebiliyor.
Hindistan'ın yüzünü kızartan tecavüz

2003 yılında Yeni Delhi'nin güneyindeki şık semtlerden Siri Fort mahallesinde, 28 yaşındaki bir İsviçreli diplomatın iki erkek tarafından zorla otomobiline bindirilmesi ve erkeklerden birinin tecavüzüne uğraması, Hindistan'ı zor durumda bırakmıştı.
Diplomat kadın, akıcı İngilizce konuşan saldırganın kendisiyle İsviçre hakkına konuştuğunu ve hatta Hint kültürü hakkında söylev bile çektiğini anlatmıştı.
2004 yılında Manipur'da 32 yaşındaki Manorama Assam, kendisini ayrılıkçılara yardımcı olmakla suçlayan Assam piyade birliği askerlerince evinden alınmış, birkaç saat sonra, pelvisi onlarca mermiyle delik deşik edilmiş halde, kesilmiş cesedi yol kenarında bulunmuştu.
Geçen yıl da, 14 yaşındaki Sonam, Uttar Pradeş'teki bir polis karakolunda tecavüze uğradıktan sonra öldürülmüştü.
Gujarat'ta 2002 yılında çıkan ayaklanmalarda, bazı Müslüman kadınlar toplu tecavüze hedef olmuştu. Hindistan yönetimi altındaki Keşmir ile olaylı kuzeydoğu bölgesinde, güvenlik güçleri, tüm toplumu cezalandırmak için, sık sık tecavüzü bir silah olarak kullanmakla suçlanıyor.
Keşmir bölgesi 2009 Mayıs'ında iki genç kadının Şopian yöresinde polisin tecavüzüne uğrayıp öldürüldüğü iddiaları ardından, 47 gün boyunca şiddetli protesto eylemlerine ve grevlere sahne olmuştu.
Çattisgar'da Maoculara kuryelik yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Soni Sori, 2011 Ekim'inden bu yana hapiste. Soni Sori, Yüksek Mahkeme'de, gözaltındayken kendisine tecavüz edildiğini ve vajinasına taşlar doldurulduğunu anlattı.
Tecavüz kurbanlarının çoğu, yaşadıkları olaylardan uzun yıllar sonra bile hala adaletin yerine getirilmesini bekliyor.
Mahkeme yargıçları, suç işlendiği sırada zanlının sarhoş olduğu veya ailesinden uzakta yaşadığı ya da ailesine bakmakla yükümlü olduğu ve hatta tecavüzle suçlanan erkek üst kasttan olduğu için "dokunulmazlar sınıfından bir kadına tecavüz edemeyeceği" gibi gerekçeleri kabul ederek, bazen, saldırganları hafif cezalara çarptırıyor.
'Sihirli bir formül yok'

Hindistan Başsavcı yardımcılarından Indira Jaisingh, ülkedeki mevcut tecavüz yasalarının yetersiz olduğunu ve adaletin yeriine getirilmesi sürecinin çok yavaş işlediğini, mahkumiyet oranlarının da çok düşük olduğunu vurguluyor.
Jaisingh, "suçları soruşturma yöntemlerimizi geliştirmemiz, daha bilimsel hale getirip hızlandırmamız gerekiyor. Hindistan'da davalar o kadar uzun sürüyor ki, olayın tanıkları ortadan kayboluyor, hafızalar zayıflıyor ve mahkumiyet zorlaşıyor." diyor.
Indira Jaisingh, tecavüz olayıyla bağlantılı damgalanma yüzünden birçok olayın yargıya bile yansıtılmadığını, ailelerin kızlarını şikayetçi olmaktan vazgeçirdiklerini söylüyor ve bu konuda daha iyi bir yasa çıkarılmasının da yeterli olmadığını, asıl toplumdaki düşünce biçiminin değiştirilmesi gerektiğini vuguluyor.
Başsavcı yardımcısı Jaisingh, "Tecavüz sorunuyla baş etmenin sihirli bir formülü yok. Kararları veren insanların kendileri önyargılı. Kadın klişeleştiriliyor, kurban veya mağdur suçlanarak tecavüze zemin hazırlayıp hazırlamadığı araştırılıyor." diyor.
Ama arada bir de, toplumda bir kıvılcım parlayıveriyor.
Bu tür ilk olay 1972 yılında 16 yaşındaki aşiret kızı Mathura'nın bir karakolda iki polisin tecavüzüne uğraması oldu.
Mahkeme, genç kızın acil yardım istemediğini ve yara almadığını kaydetti ve cinsel anlamda faal olduğu için de cinsel ilişkiye razı olduğu hükmüne vararak olayın zanlılarını serbest bıraktı.
Olaya sert tepki gösteren grupların protestoları üzerine, hükümet, 1983 yılında tecavüzle mücadele yasasında değişikliğe gitmek zorunda kaldı ve yasaya, "eğer tecavüz mağduru, cinsel ilişkiye razı olmadığını söylüyorsa, mahkeme mağdura inanmalıdır" ifadesini ekledi.
Yeni Delhi'de tıp öğrencisinin uğradığı son tecavüz ve saldırı olayı ardından patlak veren öfke ve üzüntü ortamının da, ülkede bazı şeylerin artık değişmeye başlayabileceği umudunu doğurdu.
Hükümet, cinsel tecavüzle mücadele yasasının gözden geçirilmesi için, emekli Yüksek Mahkeme yargıcı J.S. Verma'nın yönetimi altında bir komisyon oluşturdu.
Yargıç Verma, halkı konuyla ilgili tavsiyede bulunmaya çağırdı. Yargıcın elektronik posta kutususuna, tecavüzcülere ölüm cezası verilmesinden, kimyasal yollardan hadım edilmelerine kadar, birçok öneri yağdığı belirtiliyor. Birçok kimse, tecavüz suçlularının 30 yıla, hatta ömür boyu hapse varan uzunlukta cezalara çarptırılmasını istiyor.
Ancak bu alanda kampanya yürütenler, kadını, 'ikinci sınıf vatandaş' ve 'erkeklerden düşük düzeyde' gören bir toplumda, yasaların tek başına sorunu çözemeyeceğini savunuyor; toplum içindeki tavırlar değişmedikçe ve kadına eşit davranılıp saygı gösterilmedikçe, son gösterilerle elde edilen kazanımların kısa ömürlü olacağını vurguluyor.
"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 07 Ocak 2013, 17:16   #2 (permalink)
TaylanFalls
Misafir Üye
TaylanFalls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

Bu biraz sert olacak ama, Eğer ben Tanrı'nın yerinde olsaydım. bunlara izin vermezdim. milyonlarca yıl bunu görmezden gelemezdim.

üzgünüm bunu yazdıgım için.
  Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
hindistanın, tecavüzler, unuttuğu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557