Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  



"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Dünyadan Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dünyadan Haberler Dünyada yaşanan tüm olaylar ve haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.



veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Mart 2013, 15:32   #1 (permalink)
Üye

EmreCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 13 Mart 2013
Nerden: İstanbul
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.548
(Konular): 1602
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 133513
Aldığı Beğeni: 197
Beğendikleri: 31
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart 18 ay içinde ise 15 faslın açılması mümkün

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Avrupa Birliği içinde bu yönde siyasi bir irade oluştuğu takdirde, ülkemiz, ekonomi, parasal politikalar, eğitim, kültür ve enerji konuları başta olmak üzere tüm fasılları hızla açabilecek durumdadır. Bizim tahminimize göre 12 ay içinde 10 faslın, 18 ay içinde ise 15 faslın teknik bakımdan rahatlıkla açılması mümkündür'' dedi.
Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Danimarka'da, ülkenin önde gelen gazetelerinden Politiken'e özel röportaj verdi. Erdoğan, gazetenin internet sitesinde de yayınlanan söyleşide, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinden Roj Tv krizine kadar uluslararası konularda soruları cevapladı.
Başbakan Erdoğan, İran ve Rusya'nın Suriye'de Esed yönetimine silah sağladığına ilişkin haberlerin hatırlatılması ve ''ABD hala Suriyeli muhaliflere silah yardımında bulunmakta isteksiz. Böyle bir politikanın sonucunda siz ne öngörüyorsunuz?'' sorusuna, şu cevabı verdi:

''Suriye'de iki yıldır süren çatışma ortamı, orada masum sivillerin katliama maruz kalmasını beraberinde getirdiği gibi, bölgesel barış ve güvenlik açısından da ciddi bir tehdit oluşturuyor. İki yıllık bilanço oldukça ağır: 70 binden fazla ölü, yüzbinlerce yaralı, 1,5 milyon mülteci ki bunların 250 bini Türkiye'de tarafımızdan misafir ediliyor, 3 milyona yakın yerlerinden edilmiş insan var. Suriye'de hepimizin gözü önünde bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Bölgesel ve küresel aktörlerin Suriye'deki gelişmeler karşısında farklı bakış açılarına sahip olmaları bir yere kadar doğal karşılanabilir.''

Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun katliamlara kayıtsız kalmasının ve Esed rejimine halen destek verenlerin olmasının bedelini Suriye halkının ödediğine dikkati çekerek, ''Rejim, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin halkı katletmeye devam ediyor. Evrensel değerlere bağlı olduğunu iddia eden hiçbir ülke Suriye halkını hedef alan bu şiddete göz yumamaz. Esed, elini kana bulamış, miadını doldurduğu gibi meşruiyetini de tümüyle yitirmiştir. Böyle bir rejime destek vermek, siyasi ahlak ve sorumlulukla bağdaştırılamaz. Bizim kanaatimiz budur'' değerlendirmesinde bulundu.

''Ambargolar, rejimi değil, muhalefeti etkiliyor''
''Türkiye, AB'nin Suriye muhalefetine koyduğu silah ambargosunu kaldırmak için tartışacak mı? Türkiye'nin tek taraflı olarak Suriyeli muhaliflere silah yardımında bulunduğu bir durum düşünüyor musunuz?'' sorusuna Erdoğan, ''AB'nin silah ambargosu kararı her ne kadar Suriye'ye dönük bütüncül bir yaklaşımın ürünü olsa da, netice itibarıyla sadece muhalefeti etkiliyor. Nitekim, belirli ülkelerin Esed rejimine silah ve mühimmat ikmali yapmaya devam ediyor. Buna karşılık, rejimin zulmüne maruz kalan Suriye halkı ise nefsi müdafaa imkanından yoksun bırakılıyor'' yanıtını verdi.

Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin, Suriye'de devam eden şiddet sarmalına daha fazla seyirci kalmaması gerektiğini kaydederek, ''Suriye'ye uygulanan ambargolar, halihazırda rejimi değil, muhalefeti etkiliyor. Dolayısıyla mevcut ambargo uygulamalarının amaca ne denli hizmet ettiğinin sorgulanması lazım. Uygulamanın, orada halk tarafından verilen mücadeleye destek sağlayacak şekilde gözden geçirilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Esed'in ne kadar zamanı kaldığına ilişkin soru üzerine ''Bu önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere bağlı. Ama net olan bir şey var: Esed rejimi, ahlaken, hukuken ve siyaseten artık yok hükmündedir. Fiili mevcudiyetini korumak için sadece terör ve şiddetten medet umması da bunu gösteriyor'' cevabını verdi.

Muhalefetin artık daha kapsayıcı bir yapılanmayla birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi ve Esed rejimine muteber bir alternatif oluşturma yolunda olumlu bir ilerleme kaydetmesinin değerlendirmelerini güçlendirdiğine işaret eden Erdoğan, ''Uluslararası toplumun insani ve vicdani vazifesi, Suriye halkının haklı direnişinin yanında yer almak olmalıdır. Suriye;de, anayasal eşitlik ve demokrasi temelinde çoğulcu bir siyasi sistem tesis edilmesini hedefleyen geçiş sürecinin bir an evvel tamamlanması için yardımcı olmak gerekiyor'' dedi.

İsrail-Filistin sorunu
Başbakan Erdoğan, Viyana'da yaptığı konuşmaya İsrail'de ve Batı'da gösterilen tepkilere ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

''Viyana'daki ifadelerimizin bazı tartışmalara yol açtığını gördüm. İfadelerimizden kimse farklı bir anlam çıkarmamalıdır. Gazze ve yerleşimler konuları başta olmak üzere, İsrail'in politikalarına dönük eleştirilerim bilinmektedir. İsrail, Filistin'in devlet olma hakkını yok sayan bu yaklaşımlarını terk etmedikçe bu eleştirilerimin sürmesi de tabiidir.

Öte yandan, iki devletli çözüm çerçevesinde 1967 sınırları içinde, İsrail'i devlet olarak tanıdık ve tanıyoruz. Geçmişte, iki devletli çözüm doğrultusunda barışı sağlamak amacıyla birçok İsrail cumhurbaşkanını ve başbakanını ülkemizde ağırladığımız unutulmamalıdır.

Türkiye geçmişte olduğu gibi bugün de, İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli çözüm vizyonu temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik tüm uluslararası ve bölgesel çabaları desteklemektedir. Anti-Semitizm'i açıkça kınayan çok sayıda konuşmam ise, bu konudaki tavrımı ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Viyana'daki konuşmamın da arkasındayım.''

Barış sürecinde ilerleme sağlanamazsa
Erdoğan, ''Eğer şu anki çıkmaz devam ederse ve barış sürecinde bir ilerleme sağlanmazsa Ortadoğu'da neler olabilir?'' sorusuna, ''Barış sürecindeki yaşanan atalet sürdürülebilir nitelikte değildir. Bu durum, bölge içinde ve dışında istikrarsızlığın yayılmasına yol açmaktadır. Nitekim, İsrail'in 14 Kasım günü Gazze Şeridi'ne yönelik olarak başlattığı saldırı, Gazze'de çok sayıda masum Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olmuş, bölgeyi yeni bir kaosa sürüklemiştir'' yanıtını verdi.
Erdoğan, şunları dile getirdi:

''Bu son olaylar, barışın ikamesinin olmadığını, gerçek bir barış tesis edilinceye ve İsrail'in Filistin topraklarındaki işgali sona erip, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kuruluncaya kadar, bu tür tırmanmaların tekrarlanmasının kaçınılmaz olacağını bir kez daha ispatlamıştır.

Yapılması gereken, sürekli çeşitli bahaneler öne sürülerek ertelenen barış sürecinin derhal başlatılmasıdır. Türkiye olarak, barış sürecinin yeniden başlatılmasına yönelik çabaları desteklemeye devam edeceğiz. Son olarak 50 yaş altı müslümanlara Mescid-i Aksa'yı ziyaret yasağı gelmesi görmezden
gelinemez.''

Türkiye'nin AB üyeliği
Avrupa Birliği'ne üyeliğin Türkiye için hala yüksek öncelikli olup olmadığına dair soru üzerine Erdoğan, ''Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) ilişkilerinin temelleri, bilindiği üzere, Türkiye'nin, 1957 yılında Roma Anlaşması'yla tesis edilmiş olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) 1959 yılında yaptığı ortaklık başvurusuyla atılmıştır. 1963 yılında Türkiye ile AET arasında ortaklık anlaşmasının imzalanmasıyla başlayan üyelik sürecimiz ise, 1999 yılında aday ülke olarak kabul edilmemiz, 2005 yılında da tam üyelik müzakerelerine başlamamızla devam etmiştir'' dedi.

Erdoğan, ''Biz, AB'ye tam üyeliğimizin her iki taraf açısından da yeni fırsatlar getireceği inancıyla, AB üyeliğimizi stratejik bir hedef olarak görmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede AB'yle ilişkilerimize kazan-kazan anlayışıyla bakıyor, bu ilişkiyi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Üyeliğimiz ayrıca, küresel etkileriyle, tüm bölgemiz bakımından da olumlu ve güçlü bir etki yaratacaktır. Bu fırsatın iyi kullanılmasının geleceğimiz açısından bir teminat olacağı kanaatindeyim'' değerlendirmesinde bulundu.
''Sizce Türkiye kaç yıl içerisinde AB üyesi olabilir? 5, 10, 20 ya da 50 yıl?'' sorusuna ise Erdoğan, ''AB'ye üyeliğimizin en kısa sürede gerçekleştirilmesi temennimizdir. Türkiye'nin 50 yılı bulan üyelik süreci esasen bu konuda oldukça geç kaldığımızın açık bir göstergesidir. Kaldı ki, 2005 yılında başlayan katılım sürecimiz kapsamında 2006 yılından bu yana gerek kolektif gerek tek taraflı olarak yarıdan fazla müzakere faslının AB ülkelerince bloke edilmiş olması AB ile ilişkilerimize ciddi zarar vermiştir. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. AB'ye üyelik hedefiyle gerçekleştirilen müzakereler tüm AB ülkelerinin ortak kararıyla başlatılmıştır. AB'nin taahhütlerinin arkasında durarak, müzakere sürecimizi baltalamaması icap etmektedir'' yanıtını verdi.

Erdoğan, bu bağlamda Fransa'nın 22. fasıl üzerindeki blokajını kaldırmasının olumlu bir adım teşkil ettiğini ifade ederek, ''Ancak, bunu yeterli bulmadığımızı ifade etmek durumundayım. İki yıldan beri durmuş olan müzakerelere gerçek anlamda canlılık getirilmesi ve iki tarafın da yararına olacağına inandığımız AB üyeliğimiz doğrultusunda ilerlenmesi için bu adımın devamının gelmesini bekliyoruz. AB içinde bu yönde siyasi bir irade oluştuğu takdirde, ülkemiz, ekonomi, parasal politikalar, eğitim, kültür ve enerji konuları başta olmak üzere tüm fasılları hızla açabilecek durumdadır. Bizim tahminimize göre 12 ay içinde 10 faslın, 18 ay içinde ise 15 faslın teknik bakımdan rahatlıkla açılması mümkündür'' diye konuştu.

ROJ-TV'nin Danimarka'da yayın yapma izni
Mahkeme davaları ve büyük para cezalarına rağmen ROJ-TV'nin Danimarka'dan yayın yapma iznine sahip olduğu hatırlatılarak, yorumlarının sorulması üzerine ''Danimarka'da ROJ TV hakkında 10 Ocak 2012 tarihinde alınan mahkeme kararı çok önemlidir. Bununla birlikte, kanalın yayın lisansının iptal edilmemesi bizi hayal kırıklığına uğratmıştır'' dedi.

Davaya dair temyiz sürecini yakından izlediklerinin altını çizen Erdoğan, ''Bu süreç sonunda, terörizmle mücadele alanındaki ilgili uluslararası sözleşmelere ve yükümlülüklere uygun olarak gerekli kararın alınmasını bekliyoruz. Terörle mücadele konusunda Avrupa'dan beklediğimiz desteği maalesef alamıyoruz. Türkiye'nin AB kriterleri çerçevesinde reform yapmasını isteyen AB ülkeleri, terörün reform sürecinin önünde ne kadar büyük bir sorun olduğunun galiba farkında değiller. Bundan ayrı olarak da terörle mücadele konusunda tam bir işbirliği içinde olmamız gerekir. Komşuluk, dostluk bunu gerektirir. Terör örgütünün hücrelerine ev sahipliği yapmak, Avrupa'nın demokrasi ve şeffaflık kriterleriyle bağdaşmaz'' ifadelerini kullandı.





Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.
EmreCan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
15, 18, açılması, ay, faslın, içinde, ise, mümkün


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli Sitemap



vBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557