Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Gezelim & Görelim > Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar Dünya tarihinin en önemli yerleri ve mekanları burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Temmuz 2014, 18:39   #1 (permalink)
Dişi
ultrAslan

sllsn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Temmuz 2014
Nerden: Trabzon
Yaş: 23
(Mesajlar): 665
(Konular): 363
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 16960
Aldığı Beğeni: 149
Beğendikleri: 58
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
Standart Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti... Kısa adıyla Çin... Asya kıtasının doğusunda ve Pasifik Okyanusu’nun batı kıyısında bulunuyor. Çin yaklaşık 9.6 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle Asya’nın en büyük ülkesi; dünyanın ise Rusya ve Kanada’dan sonraki üçüncü büyük ülkesidir.

Çin toprakları kuzeyde Mohe Nehri’nin kuzeyindeki Heilongjiang Nehri’nin orta noktasından (53 derece 30 dakika kuzey enlem) güneyde Nansha Takımadaları’nın en güney noktası olan Zengmuansha Kayalıkları’na uzanıyor. (4 derece kuzey enlem). Bu iki nokta arasında yaklaşık 49 derecelik enlem farkı var. Kuzey-güney doğrultusundaki genişlik yaklaşık 5500 kilometredir. Çin sınırları doğuda Heilingjiang Nehri ile Wusuli Nehri’nin kavuşma noktasından (135 derece 5 dakika doğu boylam) batıda Pamir Yaylası’na uzanıyor (73 derece 40 dakika doğu boylam). Bu iki nokta arasında da yaklaşık 60 derecelik boylam farkı söz konusu. Batı-Doğu doğrultusundaki genişlik yaklaşık 5000 kilometre.

Çin'in kara sınırlarının uzunluğu yaklaşık 22.800 kilometredir. Ülke doğuda Kore Demokratik Halk Cumhuriyetikuzeyde Moğolistan kuzeydoğuda Rusya kuzeybatıda Kazakistan Kırgızistan ve Tacikistan batı ve güneybatıda Afganistan Pakistan Hindistan Nepal ve Bhutan güneyde de Myanmar Laos ve Vietnam ile sınır komşusu. Doğu ve güneydoğuda ise Kore Cumhuriyeti Japonya Filipinler Brunei Malezya ve Endonezya ile deniz komşusu.

Başkent
Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’dir. Kısa adı Jing... Kuzey Çin Ovası’nın kuzeybatı kenarında bulunan Beijing ilk döneminde Ji kenti olarak bilinmekteydi. Bahar-Sonbahar ve Savaşan Devletler Dönemi’nde Yan devletinin başkentiydi Liao Hanedanı’nın ikinci başkentiydi ve Yanjing olarak adlandırılmıştı.


Karasuları ve Adalar
Çin kıtasının deniz kıyıları kuzeyde Liaoning eyaletindeki Yalu Nehri’nin denize döküldüğü yerden güneyde Guang Xi’de yer alan Beilun Nehri’nin denize döküldüğü yere kadar uzanıyor. Toplam uzunluk yaklaşık 18 bin kilometredir. Deniz kıyılarının topografyası yıl boyunca buz tutmayan iyi limanlardan oluşur. Çin’in yakın denizleri arasında Bohai Denizi Sarı Deniz Doğu Çin Denizi Güney Çin Denizi ve Taiwan’ın doğusundaki Pasifik Okyanusu deniz bölgesi olmak üzere beş büyük deniz bölgesi sayılabilir. Bunlardan Bohai Çin’in iç denizidir. Taiwan’ın doğusundaki Pasifik Okyanusu deniz bölgesi kuzeyde Japonya’nın Ryu Kyu adalarının güneybatısındaki Xiandao adalarından güneyde Bashi Boğazı’na kadar uzanır. 

   İç sular ve karasularından oluşan Çin’in deniz alanlarının yüzölçümü 380 bin kilometrekareyi aşıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin karasularının temel hattından kara tarafındaki deniz kıyılarına uzanan deniz alanları Çin’in iç sularıdır. Çin’in karasularının genişliği 12 deniz milidir. Karasularının temel hattı düz temel hat çizimiyle belirlenmiş ve sınırdaş olan her temel noktayla arasındaki düz hatla oluşturulmuştur.

   Çin’in deniz alanlarında toplam yüzölçümleri 80 bin kilometrekareyi bulan 5000’den fazla ada bulunuyor. Adaların kıyılarının toplam uzunluğu 14 bin kilometredir. Bunlar arasında en büyük ada Taiwan olup yüzölçümü 36 bin kilometrekaredir. Bunu izleyen Hainan adasının yüzölçümü 34 bin kilometrekaredir. Taiwan adasının kuzeydoğu açıklarında bulunan Diaoyu ve Chiwei Çin’in en doğusundaki adalardır. Güney Çin Denizi’ne dağılan ada kayalık ve kumsalların genel adı “Güney Çin Denizi’ndeki adalar”dır. Çin’in en güney ucunda bulunan adalar bulunduğu mevkilere göre Dongsha Takımadaları Xisha Takımadaları Zhongsha Takımadaları ve Nansha Takımadaları olarak adlandırılırlar.

Arazi Şekilleri ve Topografya
Çin çok geniş dağlık bölgelere sahip olan bir ülkedir. Dağlık bölgelerin yüzölçümü tüm ülkenin yüzölçümünün üçte ikisini oluşturur. Burada kast edilen dağlık bölgeler dağlar tepeler ve yaylaları kapsar. Ülkedeki arazilerin yüzde 33’ünü dağlar yüzde 26’sını yaylalar yüzde 19’unu havzalar yüzde 12’sini ovalar yüzde 10’unu da tepeler oluşturuyor.

Milyonlarca yıl önce Qinghai-Tibet Yaylası yükseldi ve yerküre tarihindeki bu önemli yerkabuğu hareketi Çin’in topografyasını oluşturdu. Çin topraklarına kuşbakışıyla bakıldığında arazilerin merdiven gibi batıdan doğuya doğru inerek gittiği görülür. Hindistan tabakasının Avrasya tabakasıyla çarpışmasından etkilenen Qinghai-Tibet Yaylası yükseldi. Deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yükseklikte olan yayla “dünyanın çatısı” olarak adlandırılır ve Çin’in arazi şekillerinin birinci basamağını oluşturur. Yayladaki yüksekliği 8848.13 metre olan Himalaya Dağları’nın ana tepesi-Zhumulangma Tepesi (Everest) dünyanın en yüksek zirvesidir.İkinci basamak ise İç Moğolistan Yaylası Huangtu Yaylası Yunnan-Guizhou Yaylası Tarım Havzası Çungarya Havzası ve Sichuan Havzası’ndan oluşuyor. Bunların deniz seviyesinden yüksekliği ortalama olarak 1000-2000 metredir. Üçüncü basamak Büyük Xingan Taihang Wushan ve Xuefeng sıradağları çevresinde çizilen bir hattan başlamakta ve doğuda Pasifik Okyanusu kıyısına doğru uzanmaktadır. Buranın deniz seviyesinden yüksekliği 500-1000 metre civarındadır. Kuzeyden güneye kadar uzanan bölgelerde Kuzeydoğu Ovası Kuzey Çin Ovası ve Yangtze Orta-Aşağı Havzaları Ovası ve bu ovaların kenarında yer alan alçak dağlar ve tepeler bulunmaktadır. Doğuya doğru olan bölge Çin kıta sahanlığının sığ deniz bölgesi yani dördüncü basamaktır. Buradaki deniz suyunun derinliği 200 metreden daha azdır.

Dağlar
Çin’deki yüksek ve görkemli sıradağlar uzandıkları yönlere göre Çin topografyasının iskeletini oluşturur ve farklı sınıflara ayrılabilir: Çin’de ünlü ve yüksek dağlar arasında Himalaya Kunlun Tanrı Tangula Qinling Büyük Xing’an Taihang Qilian ve Hengduan dağları sayılabilir.

Himalaya Dağları: yay şeklinde Çin ve Hindistan Nepal sınırları boyunca yaklaşık 2400 kilometre uzanr. Himalaya Dağları’nın deniz seviyesinden yüksekliği 6000 metre civarındadır. Dünyanın en yüksek dağları olan Himalayaların ana tepesi Zhumulangma deniz seviyesinden 8848.13 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek tepesi zirvesi olarak adlandırılmıştır.

Kunlun Dağları: Batıda Pamir Platosu’ndan doğuda Çin’in Sichuan eyaletinin kuzeybatısına uzanır ve toplam 2500 kilometre uzunluğundadır. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 5000-7000 metredir. Kunlun Dağları’nın en yüksek noktası Gonggeer Tepesi’nin deniz seviyesinden yüksekliği 7719 metredir.

Tian Shan Dağları: Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin ortasında bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 3000-5000 metredir. En yüksek tepesi Tuomuer Tepesi’nin deniz seviyesinden yüksekliği 7455.3 metredir.

Tanggula Dağları: Qinghai-Tibet Platosu’nun ortasında yer alır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 6000 metre en yüksek tepesi Geladandong’un deniz seviyesinden yüksekliği 6621 metredir. Tanggula Dağları Çin’in en uzun nehri Yangtze’nin kaynağıdır.

Qin Ling Dağları: Batıda Gan Su eyaletinin doğusundan doğuda Henan eyaletinin batısına uzanır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 2000-3000 metredir. En yüksek noktası Taibai Dağı deniz seviyesinden 3767 metre yüksektir. Qin Ling Dağları kuzey ve güney Çin arasındaki önemli bir coğrafi çizgidir.

Büyük Xinganling Dağları: Kuzeyde Çin’in kuzeybatısındaki Heilongjiang eyaletinde yer alan Mohe Nehri’nin yakınından güneyde Laoha nehrinin yukarı kesimine uzanır. Kuzey-güney uzunluğu 1000 kilometre deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1500 metredir. En yüksek tepesi olan Huanggangliang Tepesi’nin deniz seviyesinden yüksekliği 2029 metreyi bulur.

Taihang Dağları: Kuzeyden güneye uzanarak Huangtu Platosu’nun doğu kenarında yer alır. Güneybatı uzunluğu 400’den fazla kilometredir. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1500-2000 metre en yüksek tepesi olan Küçük Wu Tai Shan Tepesi’nin deniz seviyesinden yüksekliği 2882 metredir.

Qilian Dağları: Qinghai-Tibet Platosu’nun kuzeydoğu kenarında bulunur deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 4000 metreden fazladır. Qilian Dağları’nın en yüksek tepesinin deniz seviyesinden yüksekliği 5547 metredir.

Hengduan Dağları: Qinghai-Tibet Platosu’nun güneydoğusunda ve Tibet Sichuan ve Yunnan bölgelerinin kavşağında bulunmaktadır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 2000-6000 metre en yüksek doruğu Gongga Dağı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 7556 metredir.

Taiwan Dağları: Taiwan adasının doğusunda bulunmakta olan Taiwan Dağları’nın deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 3000-5000 metredir. En yüksek tepesi olan Yushan Dağı’nın deniz yüzeyinden yüksekliği ise 3952 metredir.
Ayrıca Çin’de Huang Shan Tai Shan Hua Shan Song Shan Heng Shan Heng Shan E Mei Shan Lu ShanWudang Shan ve Yandang Shan gibi ünlü dağlar vardır.

Nehirler ve Göller
Çin’de çok sayıda nehir bulunmaktadır. Havza yüzölçümleri 1000 kilometrekareyi aşan nehirlerin sayısı 1500’den fazladır. Çin’deki nehirler dışa ve içe dökülen nehirler olarak ikiye ayrılır. Denize dökülen (yani dışa dökülen) nehirlerin havzalarının yüzölçümü ülkenin toplam kara yüzölçümünün yüzde 64’ünü oluşturmaktadır. YangtzeHuanghe Heilongjiang Zhujiang Liaohe Haihe Huaihe nehirleri doğuya doğru akarak Pasifik Okyanusu’na dökülürler. Tibet’teki Yaluzangbu Nehri ise doğuya doğru akarak Çin sınırından geçip güneye doğru gider ve Hint Okyanusu’na dökülür. Nehir uzunluğu 504.6 kmdir ve 6009 metrelik derinliğiyle dünyanın birinci büyük vadisi olan Büyük Yaluzangbu Vadisi’nden geçer. Xinjiang’daki E’erqisi Nehri ise kuzeydoğu Çin sınırından geçerek Kuzey Buz Denizi’ne dökülür.Göllere dökülen ya da çöl kumlarına akarak kaybolan iç nehirlerin geçtiği havzaların yüzölçümü Çin’in toplam kara yüzölçümünün yüzde 36’sını oluşturmaktadır.

Yangtze Çin’in en büyük nehridir toplam uzunluğu 6300 kilometredir. Yangtze Nehri Afrika’daki Nil ve Güney Amerika’daki Amazon nehirlerinden sonra dünyanın üçüncü büyük nehridir. Yangtze Nehri’nin yukarı kesimi yüksek dağlar ve derin vadilerden geçen zengin su kaynaklarına sahiptir. Yangtze Nehri ayrıca Çin’in doğu bölgesini batı bölgesine bağlayan su taşımacılığının atardamarıdır; doğal ve üstün nehir yataklarıyla “Altın Su Yolu” olarak adlandırılır. Yangtze Nehri’nin orta ve aşağı kesimleri sıcak ve nemli iklimi bol miktardaki yağış ve mümbit topraklarıyla Çin’in gelişmiş sanayi ve tarım bölgelerindendir.

Uzunluğu 5464 kilometre olan Sarı Nehir Çin’in ikinci büyük nehridir. Sarı Nehir havzası verimli otlakları ve zengin madenleriyle tarihte Çin eski uygarlığının önemli beşiklerinden biri olarak bilinir.

Heilongjiang Nehri kuzey Çin’in en büyük nehridir. Toplam uzunluğu 4350 kilometredir ve 3101 kilometrelik kesimi Çin sınırları içindedir.

Zhujiang Nehri (İnci Irmağı) güney Çin’deki en büyük nehirdir uzunluğu 2214 metredir.

Xinjiang’ın güney bölgesinde bulunan Tarım Nehri Çin’in en uzun iç nehridir uzunluğu 2279 metredir.

Doğal nehirler dışında Çin’in güney bölgesini kuzey bölgesine bağlayan Büyük Kanal adlı ünlü bir yapay nehir de vardır. 5. yüzyılda kazılmaya başlanan kuzeyde Beijing’den çıkarak güneyde Hangzhou’ya uzanan ve HaiheSarı Irmak Huaihe Yangtze ve Qiantangjiang olmak üzere beş büyük su sistemini birbirine bağlayan Büyük Kanal 1801 kilometre uzunluğuyla dünyadaki ilk ve en uzun yapay nehir olarak biliniyor.

İdari Yapı
İdari Bölüm Sistemi
Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası’na göre Çin’deki idari yapı esas olarak şöyle düzenlenmiştir:

1. Tüm ülke eyaletlere özerk bölgelere ve doğrudan doğruya merkeze bağlı şehirlere

2. Eyaletler ve özerk bölgeler özerk illere ilçelere özerk ilçelere ve şehirlere

3. İlçeler özerk ilçeler ve şehirlere nahiyelere azınlık etnik grupların toplu halde yaşadıkları nahiyelere ve kasabalara ayrılmıştır.

Özerk bölgeler özerk iller ve özerk ilçeler azınlık etnik grupların özerklik uyguladıkları mahallelerdir. Devlet gerekli gördüğü zaman özel idari bölgeler kurabilir.

Şu anda Çin’de merkeze doğrudan bağlı 4 şehir 23 eyalet 5 özerk bölge ve 2 özel bölge olmak üzere eyalet düzeyinde 34 idari kuruluş bulunmaktadır.

Çin’in eyalet düzeyindeki idari birimleri

Şu anda Çin’de 23 eyalet 5 özerk bölge merkeze doğrudan bağlı 4 şehir ve 2 özel idari bölge olmak üzere eyalet düzeyinde 34 idari bölge bulunmaktadır.

Merkeze doğrudan bağlı 4 şehir şunlardır:

Beijing:
Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’dir. Kısa adı Jing... Kuzey Çin Ovası’nın kuzeybatı kenarında bulunan Beijing ilk döneminde Ji kenti olarak bilinmekteydi. Bahar-Sonbahar ve Savaşan Devletler Dönemi’nde Yan devletinin başkentiydi Liao Hanedanı’nın ikinci başkentiydi ve Yanjing olarak adlandırılmıştı. Bundan sonra sırasıyla Jin Yuan Ming ve Qing hanedanlarının ve Çin Cumhuriyeti’nin ilk döneminin başkenti oldu ve sırasıyla Zhongdu Dadu Beiping ve Beijing olarak adlandırıldı. 1928 yılında şehir kuruldu. Şimdi 16 semt ve 2 ilçeye sahip olan Beijing merkeze doğrudan bağlı bir şehirdir. Beijing’in yüzölçümü 16.8 bin kilometrekaredir ve nüfusu 2002 yılı sonu itibariyle nüfusu 11 milyon 363 bindir. Beijing yalnızca Çin’in siyasi merkezi değil aynı zamanda kültürbilim eğitim merkezi ve önemli ulaşım kavşağıdır. Beijing ayrıca yurtiçinde ve yurtdışında çok ünlü bir turistik yerdir. Beijing’in ünlü turistik ve tarihi yerleri arasında Çin Seddi Yasak Kent Gök Tapınağı Ming Hanedanının 13 İmparator Mezarı Yazlık Saray ve Xiangshan Parkı vardır.

Shanghai:
Shanghai’nin kısa adı Hu. Yangtze Nehri’nin denize döküldüğü Doğu Çin’in deniz kıyısının ortasında yer almaktadır. Shanghai çok eskiden deniz sahilinde bir balıkçı köyüydü. İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’nde Wu devletinin toprağıydı. Savaşan Devletler Dönemi’nde Chu devleti tarafından verilen Tımar kentiydi. Song Dönemi’nde kasaba kuruldu ve ilk kez Shanghai olarak adlandırıldı. 1927 yılında şehir kuruldu; şu anda Çin’in merkeze doğrudan bağlı dört büyük şehrinden biridir. Şehre 18 semt ve 1 ilçe bağlıdır. Şehrin yüzölçümü 5800 kilometrekaredir. 2002 yılının sonunda şehrin nüfusu 13 milyon 347 bindir. Shanghai yalnız Çin’in değildünyanın da en büyük şehirlerinden biridir. Çin’in sanayi kalbi ticaret ve finans merkezi bilim ve teknoloji üssüdür.


Tianjin:
Tianjin’in kısa adı Jin. Kuzey Çin Ovası’nın kuzeydoğusunda bulunuyor. Haihe Nehri’nin beş kolu burada birbirine kavuşarak Bohai Denizi’ne dökülür. Jin ve Yuan dönemlerinde Zhigu olarak adlandırıldı su taşımacılığının önemli yeriydi. Daha sonra Haijin kasabası kuruldu. Ming Hanedanı’nın ilk döneminde “İmparatorun Tianjin gezisi” anlamına gelen Tianjin olarak adlandırıldı ve burada Wei diye bir savunma sistemi oluşturularak 1928 yılında şehir burada kuruldu. Şu anda 15 semt ve 3 ilçeye sahiptir ve merkeze doğrudan bağlı olan Tianjin’in yüzölçümü 11 bin kilometrekareyi aşmıştır. 2002 yılında şehrin nüfusu 9 milyon 190 bin 500 olarak açıklandı. Tianjin şehri Kuzey Çin’in en büyük sanayi şehridir. Petrol gaz ve tuz kaynakları zengindir. Belli sanayi teknoloji temeline de sahip olan Tianjin ayrıca Kuzey Çin’in önemli ticaret merkezi ve sınır kapısı şehridir. Tianjin’in ünlü turistik ve tarihi yerleri arasında Ningyuan Parkı Tianhou Tapınağı Dagukou Top Kulesi Ji ilçesindeki Dule TapınağıHuangyaguan’daki eski Çin Seddi ve “Jingdong’daki Birinci Dağ” olarak adlandırılan Panshan manzara bölgesi bulunuyor.

Chongqing:
Chongqing’in kısa adı Yu. Çin’in güneybatı bölgesinin doğusunda ve Yangtze Nehri’nin yukarı kesiminde bulunmaktadır. İlkbahar ve Sonbahar ile Savaşan Devletler döneminde Ba devletinin toprağıydı. Sui ve Tang dönemlerinde Yuzhou’ya bağlıydı. Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı döneminde Guomindang Partisi’nin ikinci başkentiydi. 1997 yılında Sichuan eyaletinde Chongqing Wanxian Peiling olmak üzere üç şehir ve Qianjian idari bölgesi temelinde merkeze doğrudan bağlı Chongqing şehri kuruldu. 15 semt ilçe düzeyindeki 4 şehir 7 ilçe 4 özerk ilçeye sahip olan şehrin yüzölçümü 82 bin 300 kilometrekaredir. 2002 yılının sonu itibariyle şehrin nüfusu 31 milyon 70 bin olarak açıklandı. Chongqing kapsamlı bir sanayi şehridir. Chongqing’de Yangtze Nehri üzerindeki Üç Boğaz Piba Dağı ve Jinyun Dağı gibi ünlü turistik yerler bulunuyor.


İki özel idari bölge
1.Hongkong:1 Temmuz 1997’de Çin Hong Kong üzerindeki egemenlik hakkına yeniden kavuştu ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ni kurdu. Hong Kong’un kısa adı Gang. Hong Kong Güney Çin Denizi kıyısında İnci Irmağı’nın doğusunda ve Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen şehrindeki Shenzhen Nehri’nin güneyinde yer almaktadır. Jiulong Xinjie ve yakınındaki adalar da dahil Hong Kong’un yüzölçümü 1098.51 kilometrekaredir. 2002 yılının sonu itibariyle Hong Kong’un nüfusu 6 milyon 815 bin 800’e ulaştı. Şehirde sürekli oturanların sayısı 6 milyon 625 bin 300 ve geçici oturanların sayısı ise 190 bin 500.

2.Macao:20 Aralık 1999’da Çin Makao üzerindeki egemenlik hakkına yeniden kavuştu ve Macao Özel İdari Bölgesi’ni kurdu. Kısa adı Ao. Macao İnci Irmağı’nın batısındaki bir yarımadada yer almaktadır. Yakınındaki Dangzai adası ve Luhuan adası da dahil toplam yüzölçümü 25.8 kilometrekaredir. 2002 yılının sonunda Macao’nun nüfusu 442 bin olarak açıklandı..

Kahve: ideolojidir.Kahve: bu gündür.Kahve: bakış açısıdır.Kahve: statüdür.Kahve: mesafelidir.Kahve: hayattır.
Hayat Felsefem:
-Yeşil Elma
-Börek
-Kahve
-Vişne

Konu sllsn tarafından (17 Temmuz 2014 Saat 18:57 ) değiştirilmiştir..
sllsn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cin, cumhuriyeti, halk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557