Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Edebiyat
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27 Şubat 2013, 20:25   #1 (permalink)
Bir dilek hakkım olsa
ellerini tutardım .. .

bulut ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 10 Ocak 2013
Nerden: İstanbul ' Sakarya '
Yaş: 31
(Mesajlar): 3.365
(Konular): 970
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 207780
Aldığı Beğeni: 1131
Beğendikleri: 5
Ruh Halim: Suspus
tick İstanbul’un 100 görülecek, yaşanacak yeri

İstanbul’un 100 görülecek, yaşanacak yeri

Boğaz’da Dilenci Vapuru Salacak’ta Günbatımı, Galata Mevlevihânesi’nde Sema Soğukçeşme Sokağı, Arasta Çarşısı Bağdat Köşkü Terası, Aynalı Kavak Kasrı Bozdoğan Kemeri, Armada Teras Pera Müzesi...İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., her biri İstanbul’un semtlerine birer inci gibi serpiştirilmiş 100 görülecek ve yaşanacak yeri, tek kitapta topladı.

Araştırmacı ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Bahar Kaleli tarafından hazırlanan “İstanbul’un 100 Görülecek ve Yaşanacak Yeri”, okuyucuya tarihi mekânlarla ilgili önemli bilgiler vermesinin yanı sıra farklı gezi güzergâhlarını takip ederek kendi gezi planını yapma imkânı sunuyor.

Özel olarak çekilmiş 200’den fazla fotoğrafla desteklenen kitap, “Görülecek Yerler” ve “Yaşanacak Yerler” olarak iki bölüm halinde hazırlanmış.

Aralarında Topkapı Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Bozdoğan Kemeri, Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı, Kılıç Ali Paşa Camii, Nusretiye Camii ve Neve Şalom Sinagogu’nda yer aldığı pek çok tarihsel yapı, “Görülecek Yerler” başlığı altında toplanmış. Görülecek yerlerin dışında tarihten gelen izlerle büyük olaylara ve anılara tanıklık eden Soğuk Çeşme Sokağı, Üsküdar, Yedi Tepe, Haliç, Zeyrekhane ve Salacak “Yaşanacak Yerler” başlığı altında anlatılmış.İşte İstanbul’un 100 Görülecek ve Yaşanacak Yeri’nden birkaç örnek!

Kanlıca Yoğurdunu Kaşıklamak, Demli Çay İçmek İçin: Boğazda Dilenci Vapuru
İstanbul’u denizden görün ve ona bir kez daha âşık olun. Dilenci Vapuru, İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki iskelelere uğraya uğraya Karadeniz’e, Anadolu ve Rumeli kavaklarına ulaşan tarifeli Boğaz hattı vapurlarına verilen isimdir. “Dilenci Vapuru gibi dolaşmak” diye bir deyim bu nedenle kullanılmaktadır.

Eminönü’nden Beykoz’a doğru Beşiktaş, Ortaköy, Arnavutköy, Bebek, Kandilli, Anadoluhisarı, Paşabahçe, Çubuklu, Kandıra ve Yeniköy iskelelerine uğrayarak yol alan bu vapurlar sabah ve akşamları Boğaz manzaralı yolculukları İstanbullulara yaşatmaktadır.

Niyetiniz gezmek, keyifli bir akşam geçirmekse, Kanlıca yoğurdunu kaşıklamak, demli çay içmekse, kente yavaş yavaş karanlık çökerken canınız Boğaz havası almak isterse, dilenci vapuru kaçırılmaz bir fırsat.

Dilenci Vapuru Eminönü’nden Boğaz’ın kıyı semtlerine yol almaya devam ediyor.

Günbatımının Şahlandığı Yer: Salacak
Günbatımının şahlandığı nokta Salacak’tır. Kentin sembolü İstanbul silueti en güzel buradan görülür.

Dünyanın en görkemli siluetlerinden biri, Rumeli yakasındaki eski kentte Ahırkapı’dan başlayarak, Sultan Ahmed ve Ayasofya manzarasını kapsamaktadır. Günbatımında Tarihi Yarımada’nın bu eşsiz görüntüsü en iyi karşı kıyıdan, Salacak’tan izlenir.

Salacak, Üsküdar’da yer alan, Şemsipaşa ile Harem arasında, Kızkulesi’nin karşısında bulunan kıyı ve arkasındaki semtin adıdır.

Günbatımında Salacak’ta en özel köşelerinden biri olan Kırmızı Yalı’nın önündeki sahanlıktan, ön planda erguvanlar, sandallar, rüzgâr, deniz ve yalılarla birlikte izlendiğinde insana büyük bir keyif verir.

Galata Mevlevihanesi’nde Sema
Mistik estetiğin en güzel örneklerinden biri burada yaşanabilir. Beyoğlu’nun Tünel tarafında, Galip Dede Caddesi’nin başında bulunan eski mevlevihanedir. Öndeki caddeye adını veren ve dergâhının 24. şeyhi olan Şeyh Galib’in padişah III. Selim’le olan yakınlığı nedeniyle mevlevihane 1700’lerde altın dönemini yaşamıştır.

Mevlevihane 1491 yılında Semai Mehmed Dede tarafından kurulmuştur. 16. yüzyılda bir dönem tekke olarak kullanılmış, 1994’te Divan Edebiyatı Müzesi haline getirilmiştir.

Yapının sağ tarafında, 1649 yılında inşa edilen bir çeşme vardır. Cümle kapısı 1819 yılında yaptırılmıştır. Eser, özgün çizgileriyle ampir tarzındadır. 1970’li yıllarda yeniden restore edilen mevlevihanede belli dönemlerde sema gösterisi yapılmaktadır.

Mevlevihanelerde sema yapılan yer, evrenin temsil edildiği yerdir. Postnişine selam verilerek başlayan sema ayini, yalnız İstanbulluların değil, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekmektedir.Bu Sokağın Adını III. Selim Koydu! “Soğuk Çeşme Sokağı”
Soğukçeşme Sokağı, Sultanahmet semtinde yer alan, üzerinde yeniden yapılandırılmış tarihsel ahşap evlerin bulunduğu küçük bir sokaktır

Naziki Tekkesi şeyhinin konağı ve cumbalı ahşap evlerden oluşan bir sokaktır. İstanbul ahşap mimarisinin bütün özelliklerini taşıyan bu cumbalı ve kafesli evlerin kimisi iki, kimisi ise üç katlıdır.

Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı arasında yer alan bu sokak trafiğe kapalıdır. Soğukçeşme Sokağı, adını yine bu sokakta bulunan, III. Selim dönemine ait 1800 tarihli mermer bir Türk çeşmesinden almıştır.

Çeşme tamamen yenilenmiş, eski kapının iki tarafına birer kapı daha açılmıştır. Burası Gülhane Parkı'nın girişidir. Yol çok dar olduğu için evler Topkapı Sarayı’nın duvarlarına yapışık olarak inşa edilmiştir.

Burada yapılan son kazılarda, sokağın güney ucunun yakınında, Ayasofya’nın kendisi kadar eski bir Bizans sarnıcı ortaya çıkarılmıştır.

Osmanlı Sipahilerinin Alışveriş Merkezi: Arasta Çarşısı
Osmanlı döneminde sipahilerin malzemelerinin satılmasından dolayı Sipahiler Çarşısı olarak da anılmıştır.

İstanbul’da, Sultan Ahmed Camii’nin hemen arkasındaki Torun Caddesi’nin kuzey kanadında yer alan Arasta Çarşısı, el sanatları eşyalarının satıldığı bir yerdir. Çarşıda yetmişten fazla dükkân bulunmaktadır.

Dar sokağın her iki yanındaki bu dükkânlarda halı, kilim, çanak, çömlek, İznik çinileri, tablolar, cam eşyalar, deri ceket ve boyun atkısı gibi geleneksel hediyelik eşyalar satılmaktadır. Bu ürünlerin önemli bir kısmı özel tasarımlardır ve Kapalıçarşı gibi daha büyük yerlerde kolay kolay bulunmamaktadır.

Bağdat Zaferi’nin Hatırası: Bağdat Köşkü Terası
Sultanların Haliç’i Boğaziçi’ni seyir için tercih ettikleri, Topkapı Sarayı’nın en güzel köşkü olan Bağdat Köşkü, 1639'da Sultan IV. Murad tarafından, Bağdat zaferinin hatırasına, Mimar Kasım Ağa'ya yaptırılmıştır.

Sekiz cepheli olan köşk, dört girinti, dört çıkıntı ve kubbe saçağıyla orijinal bir mimariye sahiptir. Çepçevre saçağın tavanı dört köşe çıtalarla yapılmıştır.

Köşkün üç kapısı ve yirmi iki penceresi vardır. Kapılar, pencereler ve dolaplar fildişi ve sedeflerle süslenmiştir. Duvarlar ve kemerler çinilerle süslüdür. Köşkün içindeki görkemli bakır ocağın yanlarındaki gömme gözler ile bu gözlerin çevresindeki çiniler eşsiz bir sanat eseridir.

Bağdat Köşkü’nün güzelliğini artıran özelliklerden biri de, balkonunda “İftariye” diye bilinen tombak kaplı kameriyenin bulunduğu yerdir. Burası, İstanbul’un en geniş ve en güzel manzarasını kucaklamaktadır.

Ortaçağ İstanbul’unun Suyu: Bozdoğan Kemeri
Şehzadebaşı’ndan Bozdoğan Kemeri’ne doğru bakıldığında burada yaşayan geçmiş canlanıverir.

Günümüzde Bozdoğan Kemeri olarak bilinen Valens Kemeri, Ortaçağ’da İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş kemerlerin en önemlilerinden biridir. Farklı dönemlerde Osmanlı sultanları tarafından da onarılan bu kemer, İstanbul’un imarı sırasında altından geçirilen yolla, kentin en seçkin tarihi eserlerinden biri haline gelmiştir.

Bugün ayakta kalan bölümü, orijinal uzunluğundan 50 metre daha kısa olan 921 metrelik bölümüdür. Atatürk Bulvarı, kemerin taban kavislerinin arasından geçerek devam etmektedir.

Tekfur Sarayı
7. ve 8. yüzyıldan itibaren Haliç kıyılarından tepeye devam eden surlara bitişik bölümde, geniş bir alana yayılmış Blakhernai Saray Kompleksi Osmanlı fethine kadar kullanılmıştır. Blakhernai Saray Kompleksi, önceki dönemlerden günümüze kalan tek eserdir. Burası 18. yüzyılda bir süre çini ve cam atölyesi olarak da hizmet vermiştir.

Sarayın günümüze ulaşan tek pavyonu, surlara bitişik inşa edilmiş Tekfur Sarayı’dır. Bugün çatısı olmayan üç katlı yapı 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Önünden küçük kemerli bir yolla girilen avlunun bulunduğu renkli cephe, tuğla ve taş sıralarıyla dekorludur.

Yahya Kemal Bu Tepelerin Hangisinden İstanbul’a Baktı
Yedi tepeli kentin güzelliği buralarda yaşanır. Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma gibi, İstanbul'un surlar içinde kalan bölümünün yedi tepe üzerinde kurulduğu bilinmektedir. Bu tepelerin yerleri şu şekildedir:

1- Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultan Ahmed Camii’nin bulunduğu tepe.

2- Çemberlitaş ve Nuruosmaniye Camii’nin bulunduğu tepe.

3- Bayezid Camii, İstanbul Üniversitesi ve Süleymaniye'nin bulunduğu tepe.

4- Fatih Camii’nin bulunduğu tepe.

5- Yavuz Selim Camii’nin bulunduğu tepe.

6- Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camii’nin bulunduğu tepe.

7- Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu tepe.Haber: ntvmsnbc


Mesele
şair olabilmekte değil
hüzünle dolabilmekte.. .


bulut ' isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
100, görülecek, yaşanacak, yeri, İstanbul’un


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557