Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Edebiyat
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Mart 2013, 16:58   #1 (permalink)
Rock★staR

Ze.uL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Ekim 2012
Nerden: Antalya
(Mesajlar): 2.495
(Konular): 387
Burç:
Renkli Para : 430357
Aldığı Beğeni: 706
Beğendikleri: 169
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Kitap Forumrenkli Sivana Bilgelerinin Uyguladığı Kaizen Sanatı | "Ferrarisini Satan Bilge Adam"

SİVANA BİLGELERİNİN UYGULADIĞI KAİZEN SANATI

Robin SHARMA’ nın tüm dünyada en çok satan kitaplar listesinin yıllarca başında yer alan “ Ferrarisini Satan Bilge” isimli kitabından KAİZEN SANATI’nı aşağıdaki maddelerde bulacaksınız.

Kaizen sanatının uygulanması 30 gün boyunca günde ortalama bir saat uygulanacak 10 ritüelden oluşuyor.Bu ritüellerdeki teknikleri öğrnenir günlük alışkanlıklarınıza katarsanız mükemmel bir sağlık,sınırsız bir enerji, kalıcı mutluluk,doyumsuz ve daim bir iç huzura erişmeniz kaçınılmaz. Böylece kendi kutsal yazgınıza(kaderinize) cüzi iradenizle olumlu katkılarda bulunacaksınız.


1- YALNIZLIK RİTÜELİ . Bu günlük programınızın zorunlu bir huzur dönemi içermesini sağlamaktır. 15 dk ile 45 dk arasında bir zaman dilimi içerisinde; SESSİZLİĞİN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNÜ kavramak ve kendinle baş başa, kim olduğunu anlamaya çalıştığın bir zaman dilimidir. Yalnızlık ve sessizlik senin yaratıcı kaynağın ile bağlantı kurar ve evrenin sınırsız zekasını açığa çıkarır. Bu çalışmayı mümkün olduğunca her gün aynı saatte yapmalısın. Mümkünse her gün aynı zaman aralığında doğayla baş başa kal. Doğayla baş başa olman Seni en yüksek düzeydeki benliğinin sonsuz bilgeliği ile uyumlu hale getirecektir.
2- FİZİKSELLİK RİTÜELİ: ( Fiziksel bakımın gücü) Bedenene özen göstermek zihnine dolayısı ile ruhuna özen göstermendir. Bedenini hazırladığında zihninde hazır olur. Bedenini eğittiğinde zihninde eğitilir. Her gün aynı saatte mümkünse doğada fiziksel bir faaliyette bulun. Spor yapabilir, yoga yapabilir veya yüzebilirsin. Şartlara ve imkanlarına göre bir aktivede bulun. Bedenini güçlendirdiğin gibi zihnini, ruhunu da güçlendirirsin. Böylece odaklanmanı artırır, yaratıcılığını ortaya çıkarırsın. Tabii bu ritüeli en verimli hale getirmen için doğru nefes almayı çok iyi öğrenmelisin. Bu egzersizleri yaparken doğru nefes teknikleriyle nefes egzersizleri de yaparsan mükemmeli bulursun. ( Nefes egzersizlerini bilahare tüm dostlarıma buradan sunmaya çalışacağım)
3- YAŞAM GIDASI RİTÜELİ: Kötü beslenme zihinsel ve fiziksel enerjimizi tüketir. Sivana bilgeleri, VÜCUDUMUZU DOĞRU BESLERSEK ZİHNİMİZİ VE RUHUMUZUDA DOĞRU BESLERİZ derler. Canlı besinler yiyiniz. Yani güneş, hava ve suyun doğal etkileşimiyle ortala çıkan besinler. Sebzeler, meyveler gibi. Burada yine çok önemli bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Az yemekten insan ölmez dostlar. Aksine as yemek çok sağlıklıdır. Bizler özellikle Ortadoğu kültürlerinin insanları maalesef beslenmeyi bilmiyoruz. Hem çok fazla yiyoruz, hemde çok acele yiyoruz. Bu alışkanlığımızı Sivana bilgelerinkine benzer hale getirdiğimizde bizlerde 100 yıl yaşayabilir, hiç hastalanmadan da ayakta ölebiliriz.
4- BEREKETLİ BİLGİ RİTÜELİ : Bu ritüel yaşam boyu öğrenmeyi,öğrendiklerini kendin ve çevrendekilerin iyiliği için geliştirmeyi merkez alır. ( bildiğiniz gibi reiki, ra-sheeba, kuantum dokunuşu v.s. gibi şifa tekniklerini öğrenmemizdeki asıl maksatta budur. Hatta birine enerji aktarmaya niyetlenirken de bizler ne deriz dostlar? BENİM, BÜTÜNÜN İLGİLİ TÜM VARLIKLARIN EN YÜKSEK HAYRI İÇİN….) evet bu ritelinde amacı öğrenmek (bilmek) ve tüm bilgilerimizi de kesinlikle bir ayrımı gözetmeksizin tüm evrenin en yüksek hayrına kayıtsız şartsız sunmak. Bilgi potansiyel bir güçtür. Gücün görülebilmesi için uygulanması gerekir. Bu ritüel tamamen yaşamın öğrencisi olmanızı öğütler. Kesinlikle yaşamın ve takvimin kölesi olmadan vicdanın ve kalbin (rehberin) sana yapmanı veya yapmamanı söylediği şeyleri yap veya yapma. Sadece onu dinle. Böylece kandine yatırım yaparsın.Zihin, vücut ve karakterini en yüksek seviyeyi çıkarmaya adanırsan, rehberinin yüksek bilgilik gücünü hissedersin. Düzenli olarak günde yarım saat kadar seni motive edici ruhuna seslenen kitaplar oku. Aslında kitaplar sana yeni bir şey öğretmez, içinde olanları görmene yardımcı olur Buna AYDINLANMA denir.
5- KENDİN HAKKINDA DÜŞÜNME RİTÜELİ: Yaptığın şeylere, gününü nasıl geçirdiğine ve zihninden geçen düşüncelere bakarak, gelişme düzeyini ölçerek kendine puan verebilirsin. Yarını iyileştirmenin tek yolu bugün neyi yanlış yaptığını bilmendir. Hata yapmanın eleştirilecek bir tarafı yoktur.Hatalar yaşamın bir parçasıdır ve gelişmek için gereklidir.Bu şöyle söylemeye benziyor: Mutluluk, doğru kararlara, doğru kararlar, deneyimlere, deneyimlerde yanlış kararlara gelir. Ancak, aynı hataları tekrar etmek akıllıca değildir. Bu durum insanları hayvanlardan ayıran bir durumdur.
6- ERKEN UYANMA RİTÜELİ : Güne iyi başlamak için güneşle birlikte kalkmalısın.Doğunun kadim kültürlerinde güneşin ruha açılan kapı olduğuna inanılır. Güneş ışığı yaşam enerjisini açığa çıkarır. Duygusal, zihinsel ve fiziksel canlılığı tazeler.Güneş keyifli bir hekimdir. Uykunun süresinin uzunluğundan ziyade kalitesi önemlidir. Kaliteli ve aralıksız uyumak için gece bir şey yememek ve içmemek ve uyumadan önce derin bir meditasyon yapmaktır. Ayrıca uyumadan 10 dk. Önce ve uyandığın ilk 10 dk. Bilinçaltı programlaması için en ilham verici zaman dilimidir. Bilinçaltı o kadar kıymetli ve verimli bir bahçedir ki ne ekersen en kısa zamanda onu en verimli bir şekilde biçersin(hasat edersin) Hergün yatmadan en az 4 saat önce yemeyi kes, istersen sakinleştirici ve rahatlatıcı bitki çayları az ve eılık olmak kaydı ile içebilirsin. Klasik müzik dinleyebilir, güzel hayaller kurabilirsin. Zira artık programcı sensin. Bilinçaltı bahçenin tek bahçıvanı da 21 gün uyguladığında bu program artık senin güzel bir alışkanlığın haline gelir ve her gün 5 veya 5.30 da çok huzurlu iyi dinlenmiş ve çoşkulu bir şekilde uyanıp gününü başla-yabilirsin. “ Bu arada kısaca sabahları uygulayacağınız küçük bir bilinçaltı programı sunayım. O 10 dk.lık zamanda yatağının üstüne otur. Gözlerini kapat. Ellerini dizlerinin üstüne uvuçların yukarı gelecek şekle rahatça bırak ve öncelikle uzunca bir uykudan sağlık ve sıhhatle yeniden uyandığın için, her şeyin sahibine şükret…sonra nefesine odaklanarak tüm beden sisteminin işleyişini tahayyül etmeye çalış. Bu muazzam sistemve onu muhteşem bir ahenkle işletene şükret tüm hücrelerinle şükret. Derin nefesler al. Sonra isterse bu şükür meditasyonunu istediğin kadar uzatabilir her şeye, tüm varlıklarına ve sana sunulanlara soluduğu havaya şükredebilirsin., Bu o kadar değerli bir meditasyon ki hem inanılmaz bir rahatlık ve huzur sağlıyor hemde akıllara durgunluk verecek bir bereketi var. Bu meditasyonu beni öğrencilerimin çoğu bilir zaten. Bu tamamen bizim ekolümüze ait. (“) işareti ile başlayan kısım Robin’e ait değil.” Bu Şükür meditasyonunu sizlere tam olarak ayrıca sunmak isterim. Bu uygulamayı biz her sabah ve gece uyumadan önce kesinlikle yapıyoruz. Bunun içinde dualar ve çok derin tefekkürlerde var.
Yeniden robin’e dönüyoruz dostlar…İlk uyandığımızda kendimizi motive edici bir program koymalıyız zihnimize ve gülmeyi, gülümsemeyi hayatımıza yeniden ve etkili bir şekilde koymalıyız. Her sabah evrenle birlikte ve tek olduğunu düşün o ritmi yakala. Bilinki mutlu olduğumuz için gülmüyoruz, güldüğümüz için mutlu oluyoruz. 4 yaşındaki bir çocuk günde 300 defa gülerken ortalama bir yetişkin ( oda sağlıklı ise) 10 veya 15 kez gülüyor. Çoğu zaman hiç gülmeden gülümsemeden günler geçirenlerde var tabii ki. Gülmek, neşelenmek ve coşku ile dolmak hayata sımsıkı sarılmamıza yardım eder. Ve sık sık içindeki sığınağına git, sakınca otur, kendini bul/yakala ve Kendine şu soruyu sor… BU GÜN BENİM SON GÜNÜM OLSAYDI NE YAPARDIM. Burada anahtar sorunun gerçek anlamını yakalamaktır.

7- MÜZÜK RİTÜELİ : İnsan bilgeliğinin açığa çıkması ve motive olması için müzik çok etkili bir araçtır. Tıpkı güneş gibi müziğe ruhumuzun ihtiyacı var. Kendini yorgun, bezgin, mutsuz, sinirli v.s hissettiğinde mutlaka durumuna uygun bir müzik dinle. Uyuyan ruhunu uyandır ve ruhunun o nağmelere eşlik etmesini izin ver.Bu ritüelin çok basit ama çok etkili bir mantığı var.
8- SÖZCÜKLERİ TEKRARLAMA RİTÜELİ: Sivana bilgelerinin sabah öğle ve akşam tekrarladıkları bir dizi mantra vardır. Sanktristçe “man” zihin, “tra” özgürleştirici anlamına gelir. Yani mantra zihin özgürleştiricisi anlamına gelir. Bu İslam inancında tesbihat ve zikire benzer. Zihni arındıran ve hafızayı güçlendiren tekrar sistemi. Bu tekrar siteminin o kadar çok faydası var ki birçoğu yeni yeni anlaşılmaya başladı. Örneğin konsatrasyon çalışmalarında çok etkili. Sizlerde kendinize uygun etkileyici tekrar kelimeleri ve cümleleri bulabilirsiniz. “ Burada benim naçizane önerim, eksikliğini hissetiğimiz bir duygunun veya davranışın olmasını istemek olabileceği gibi olmamasını istediğimiz bir kalıbımızın, düşünce blokumuzun veya bir davranış bozukluğumuzun terk edilmesi içinde bu tekrarları yapabiliriz. Zira, bilinçaltı bunları bir emir gibi kabul etmeye başlıyor. Bir süre sonra artık bu bir alışkanlık haline geliyor. Bir örnekle ifade etmem gerekirse kendisini sürekli güçsüz, beceriksiz ve işe yaramaz hisseden birisi hergün 300 defa. Ben güçlüyüm, becerikli ve huzurluyum. Şeklinde bir mantra tekrarlarsa 21 gün sonra mucizeler beklenmelidir. Kesinlikle…” İçinizdeki ışıma ve gelişme böyle başlar ve hemen dışınıza yansır. Farkında bile olmadan çevrenizi olağanüstü bir şekilde etkiler, enerjinizin çekim gücünü herkese hissettirirsiniz. Kendinize bakışınız olayların yöneticisidir.
9- AHENKLİ KAREKTER RİTÜELİ: Bu ritüel karakterinizi inşa etmeniz için her gün giderek artan bir şekilde kendini geliştirme ritüelidir. Karakterini güçlendirmen, kendini görme biçimini ve gerçekleştirdiğin eylemleri etkiler. Düşüncelerin, davranışlarını, davranışların alışkanlıklarını, alaşkanlıkların kaderini etkiler. Yoği Raman diyorki, bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin. Bir eylem ekersin alışkanlık biçersin. Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin. Bir karakter ekersin kaderini biçersin.
Karakterini inşa etmek için, erdemlerini geliştirmen, her güzel şeyi alışkanlık haline getirmen gerekir. Bu erdemler ise, ÜRETKENLİK,ŞEFKAT,TEVAZU, SABIR, DÜRÜSTLÜK VE CESARET Tüm eylemlerin bu prensipler ile uyumlu ve tutarlı olduğunda derin bir iç huzur ve ahenk hissedersin. Bu şekilde spiritüel başarıya ulaşırsın. Doğa ve evrensel yasalarla uyumlu ve barışık olursun. Bu durum başka bir boyuttan yüksek bir enerjinin içine girmene sıradanlıktan olağanüstülüğe geçişin demektir. KARAKTER ZEKATAN DAHA YÜKSEK BİR YERDEDİR Emerson.

10- SADELİK RİTÜELİ : İnsan asla ince şeylerin kalınlığında yaşamamalıdır.Sadece önceliklerine gerçekten anlamlı olan eylemlere odaklan. Sapı samandan ayırdığın zaman yaşamın ahenk kazanır. Kasırganın ortasındaymış gibi hızlı ve panik içinde yaşamaktan vazgeç. Hızını düşür ve güllerin kokusunu içine çek. Çok az ye ve mümkün olduğunca etten uzak dur. Gereksinim dediğin şeyleri azaltmadan asla tatmin olamazsın. Sahip olduğundan ve hakkettiğinden fazlasını sakın isteme. Elde etsen de asla mutlu olamayacaksın. Acı güçlü bir öğreticidir. Acının üstesinden gelebilmen için önce onu yaşaman gerekir.


Ze.uL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bilgelerinin, ferrarisini satan bilge adam, kaizen, sanatı, sivana, uyguladığı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557