Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Eğitim ve Öğretim Genel Eğitim ve Öğretim hakkımdaki bilgilerin, haberlerin ve paylaşımların bulunduğu bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ocak 2013, 20:23   #1 (permalink)
*Kirpiklerine kadar sevdiğim adam, varlığına elhamdülillah.

- MiŁenα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Ağustos 2012
Nerden: vaLLa ayıptır heryerden çıkabilirim :D
Yaş: 27
(Mesajlar): 6.095
(Konular): 1890
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 178770
Aldığı Beğeni: 845
Beğendikleri: 540
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
Standart Asitler Ve Bazlar Dönem Ödevi


Asitler ve Bazlar Fizik Ödevi
Asitler ve bazlar proje ödevi
Asitler ve bazlar performans ödevi

asitler

asitler, çözeltiye hidrojen iyonu bırakan bileşiklerdir. bütün asitler hidrojen (h+) içerir. genelde;

1- ekşi bir tada sahiptirler.
2- indikatörlerin rengini değiştirirler. (asitler litmus kağıdını kırmızıya çevirirler).
3- bazlarla reaksiyona girdiklerinde tuz ve su oluştururlar. bundan başka çok çeşitlilik gösteren başka özellikleri de bulunur. bu spesifik özellikler, anyon muhtevası ve ayrılmamış molekülerden dolayı olur. çeşitli asitlerin molekülleri, çözeltiye farklı miktarda serbest hidrojen bırakma eğilimindedirler.

hidroklorik asit (güçlü asit)
hcı h + cı –

asetik asit (zayıf asit)
c2 h4 o2 (ch3cooh)
asetik asit; (sirke) zayıf iyonize olur ve serbest oksijenden az miktarda çözeltiye bırakır. güçlü asit ve bazlar iyonlarına ayrılır ve ayrılmış halde bulunur. bu asit olarak tek yönlü ok ile ifade edilir. zayıf asit ve bazlar sürekli olarak iyonizasyon prosesi altındadırlar. serbest iyonlar sürekli olarak tekrar kombine olurlar. bu durum çift yönlü ok ile belirtilir.

asidik olan bir su asit nötralizerleri ile arıtılır. su asidik ise geçtiği yerlerde zamanla mavi-yeşil lekeler ortaya çıkar. ph testleri ile suyun asidik olup olmadığı anlaşılabilir.
asit nötralizer olarak kalsit kullanıldığı zaman suya karışan çözünmüş kireç taşları su sertliğinin artmasına neden olur.
soda veya sodyumhidroksit ile de phyükseltilebilir.

bazlar

bazlar, hidroksit iyonu bırakan maddelerdir. örnek olarak sodyum hidroksit (naoh) ve amonyum hidroksit (nh4oh) verilebilir.

sodyum hidroksit,
na oh na + + oh –

amonyum hidroksit,
nh4oh nh4+ + oh –

genelde;
1- acı tada sahiptirler.
2- kaygan hissiyatı verirler.
3- indikatörlerin rengini değiştirirler. (litmus kağıdını mavi yaparlar).
amonyum hidroksit, zayıf bir bazdır ve çökeltiye az miktarda hidroksit iyonu bırakırlar. güçlü baz ve zayıf baz durumu da asitlerde olduğu gibidir.


ph

ph suyun asitlik veya bazlık durumunun bir ölçüsüdür ve logaritmik bir ölçüdür. saf su h ve oh iyonları açısından dengelidir ve ph değeri 7’dir.

ph<7 ise asidik , ph>7 ise baziktir.

ph h+ iyonlarının elektrik potansiyellerine bağlı olarak veya renk indikatörleri ile ölçülebilir.düşük ph’lı sular çoğunlukla, hız kısıtlayıcı reaksiyon olan katot reaksiyonunu kolaylaştırıp, korozyonu artırır. bu parametre içme suyunun güvenliği hakkında direk bilgi vermez. düşük ph ve aynı zamanda düşük tds ‘li sular korozif olduğu için borulardaki birtakım zehirli metalleri çözebilir. yüksek ph ‘a sahip sularda da ph’ı yükselten kimyasalların zararlı olup olmadığı belirlenmelidir.
ph: hidrojen iyon konsantrasyonu veya sudaki hidrojen potansiyeli.

ph’ın asitlik ve alkalilikle ilişkisi

asidite,alkalinite ve ph derecesi ayrı ayrı şeylerdir. mesela hidroklorik asidin, sülfirik asidin ve hidroklorik asidin 0.1 normal eriyiklerinin (1 litre suda 1 litre eşdeğer gram ağırlıkta asit bulunan eriyik normal eriyiktir.) asiditesi birbirinin aynıdır. halbuki bu eriyiklerin ph değerleri farklı ve sırasıyla 1.08, 1.20,2.889’dur. asitlik bir yetenek faktörü olup bazları nötürleştirmek kapasitesi olarak belirlenir; aynı şekilde alkalilikte bir yetenek faktörüdür ve asitleri nötrleştirme kapasitesidir. halboki ph değeri aksine bir şiddet, yoğunluk faktörü olup hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu gösterir. ph değeri asitlik ve alkalilik aktivitesinin (faaliyet derecesinin) bir ölçüsüdür.
alkalilik bir sudaki hco3, co3 ve oh köklerinin toplamının me/lt veya mg/lt cinsinden eşdeğeri kalsiyum karbonat olarak verilmektedir. asitlik de aynı şekilde sudaki so4,cı,no3 ve diğer asit köklerinin toplamına karşı gelen eşdeğer caco3 miktarını me/lt veya mg/lt cinsinden göstermektedir.
yani alkalilik ve asitlik terimleri eriyikte mevcut hco3 ve so4 gibi birçok köklerin ağırlığını göstermekte fakat bunların hiçbiri eriyiğin kimyasal aktivitesi hakkında fikir vermemektedir. halbuki ph , eriyiğin kimyasal aktivitesinin bir ifadesidir; zira eriyik ne kadar aktif ise o kadar çok iyonize olacak ve içindeki h+ iyonu miktarıda ona göre artacaktır.
önemli asit ve bazların özellikleri ve kullanıldığı alanları aşağıda bulabilirsiniz.

formik asit(hcooh):

bakterilere küf ve mayalara etki eder...
mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kulanılır... ( karınca salgısında bol miktarda bulunur)

asetik asit(ch3cooh):

sirke asidi olarak bilinir. asetik asitin %5-8 likçözeltisi sirke olarak kullanılır. asetik asit birçok ilaç endüstri maddesinin kullanılmasında kullanılır.tahriş edici bir kokouya sahip bir sıvıdır. alüminyum asetat tuzu,taze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.

sorbik asit(hc6h7o2):

küf ve mayaların gelişmesine engel olur.bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruyucu olarak kullanılır. kokusu lezzeti yoktur.


sülfürik asit(h2so4):

endüstüride kullanılan en önemli asit ve dünyada en çok üretilen kimyasallardan biridir. so2 gazı kullanılarak kontakt metodu denilen bir metotla üretilir. endüstride birçok alanda kullanılan bu asit,özellikle gübre üretiminde,amonyum sülfat üretiminde,patlayıcı yapımında,boya sanayinde,petrokimya sanayinde kullanılmaktadır.

benzoik asit(c6h5coooh):

beyaz renkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir.gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. en çok kullanıldığı alanlar,meyva suyu,marmelat,reçel,gazlı ,içecekler,turşular ,ketçap ve benzeri ürünlerdir. benzoik asit, bir çok bitkinin yaprak ,kabuk ve meyvelerinde bulunur.benzoik asit genellikle sodyum tuzu olarak (sodyum benzoat) kullanılır. ilave edildiği bitkinin tadını etkiler.

folik asit :

folik asit dokularında az da olsa bulunur.folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıda olarak kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerlerinde bulunur. biftek, huhubat, sebzeler,domates,peynir ve sütte az miktarda bulunur.folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık )ortaya çıkar.

hidrojen sülfür(h2s):

renksiz bir gazdır. kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır. çok zehirlidir. uzun zaman solunduğunda insanı öldürebilir. havada seyreltik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.

nitrik asıt(hno3):

nitrik asit,dinamit yapımında kullanılır. nitrik asitin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. ayrıca nitrik asit nh4no3 içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.

fosforik asit(h3po4):

saf fosforik asit,renksiz kristaller halinde bir katıdır. fosforik asit,en çok fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endüstrisinde kullanılır.


hidroflorik asit(hf):

hidroflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında ,sentetik kriyolit (na3alf6) imalatında kullanılır. ayrıca hidroflorik asit camların üzerine şekiller yapmak için kullanılır. bu iş için,önce cam eşya yüzeyi bir parafin tabakası ile kaplanır.

sonra parafinin üzerine bir çelik kalem ile istenen şekil çizilir. bu çizgilere hidrojen florür gazı veya çözeltisi tatbik edilir. camdaki parafin temizlendikten sonra camda yalnız sabit şekiller kalır.sodyum hidroksit(naoh):

beyaz renkte nem çekici bir maddedir. suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. sodyum hidroksit,laboratuvarlarda co2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında ,yapay ipek,sabun,kağıt,tekstil,boya,deterjan endüstrisinde ve petrol rafinerilerinde kullanılır.

potasyum hidroksit(koh):

endüstride arap sabunu üretiminde,pillerde elektrolit olarak ve gübre yapımında kullanılır.

kalsiyum hidroksit(ca(oh)2):

beyaz bir toz olup,suda hamurumsu bir görünüş alır. sönmemiş kirece su ilave edilmesi ile elde edilir. kalsiyum hidroksit asidik gazların uzaklaştırılması (hava gazından hidrojen sülfürün uzaklaştırılması gibi),kireç ve çimento yapımı alanlarında kullanılır.

amonyak(nh3):

renksiz,kendine özgü keskin kokusu olan bir gazdır. sıvı amonyak özellikleri bakımından suya benzer, polar yapıdadır,hidrojen bağı yapar ve su gibi iyonlarına ayrışır. amonyak endüstride en çok azotlu gübrelerin ve nitrik asitin üretiminde başlangıç maddesi olarak kullanılır. zayıf baz olarak ve birçok laboratuvarlarda ise amonyak ,zayıf baz olarak ve birçok kimyasal maddenin elde edilmesinde kullanılır. amonyak bilhassa nitrik asit ve amonyum tuzları imalatında,üre,boya,ilaç ve plastik gibi organik madde imalatında kullanılır. amonyak gazı normal sıcaklıkta basınç uygulandığında kolaylıkla sıvılaşır oluşan bu sıvının buharlaşma ısısı yüksektir (327 kcal/g ) bundan dolayı amonyak endüstride soğutucu olarak kullanılır.

hidrosiyanik asit(hcn):

tabiatta bulunan zehirlerin en kuvvetlisidir. hcn’nin kokusu şeftali çekirdeği içi kokusuna benzer. metreküpte 34 miligram hcn varlığında kokusu hissedilir. öldürücü dozu konsantrasyonuna bağlıdır. mesala,200 mg/m3 konsantrasyonda öldürücü doz 2000 mg dk/m3’tür.- MiŁenα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
asitler, bazlar, dönem, ve, Ödevi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557