Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Ekonomi Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Ekonomi Haberleri Gelirler, giderler, borsa, fiyatlar, ekonomi ile ilgili tüm haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Ağustos 2011, 19:20   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~


- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.262
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Çağlayan Google'ın İnsansız Aracına Binen İlk Bakan!

(Ankara Haber Ajansı)
16 Ağustos 2011 Salı Saat 13:28


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Google'nin geliştirdiği ve henüz piyasaya çıkmamış olan "insansız araca" binen ilk bakan oldu.

Ebru Aydın bildiriyor-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Google'nin geliştirdiği ve henüz piyasaya çıkmamış olan "insansız araca" binen ilk bakan oldu.

Çağlayan, "Otomobilin sensörler ile hareket ediyor. Direksiyon ve pedallar tamamen boşta, şoför koltuğuna oturan insanla sohbet ederek cruise control'de yolculuğumuz yaptık. Bir insanın kullanmasından daha emniyetli bir sistemi var" dedi. Çağlayan, kendisinden önce insansız araca binen tek siyasinin ise Nevada Vadisi olduğunu kaydetti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ABD temasları kapsamında aralarında Google, Hp'ninde yer aldığı firmaları ziyaret etti. Temaslarını gazetecilerle değerlendiren Bakan Çağlayan, Google firmasının ziyareti sonrasında bir ilki yaşadı. Google'nin geliştirdiği ve daha piyasaya çıkmayan "insansız araç"la test sürüşü yapan Bakan Çağlayan sürüş hakkında şu bilgileri verdi:

"Otomobilin araç koltuğunda yine birisi oturuyor ancak pedallara ve direksiyona dokumuyor. cruise control ile sürüş yapılıyor. Sensörlerle hareket eden araç yandan veya arkadan emniyetli olmayan mesafede bir araba varsa siz istediğiniz kadar komut verin, arabayı solamıyor.

Bir insanın kullanmasından daha emniyetli bir sistemi var. Teknolojinin geldiği yeri göstermesi açısından önemli. Böyle bir şeyi Türkiye iÇin de ciddi olarak düşünüyoruz. Çocukken filmlerde izlediğimiz gibi. "

Bakan Çağlayan bu test sürüşü kapsamında insansız arabaya binen ilk "Bakan" olduğunu söyleyerek, daha evvel "insansız araç'a binen tek siyasinin Nevada Vadisi olduğunu kaydetti.

-Google'NİN TÜRKİYE TEMASLARI ARTACAK-

Çağlayan, Google'ın Türkiye'ye ilgisinin çok daha fazla artacağını söyledi. Türkiye'deki Youtube uygulaması hakkında kendilerini bilgi verdiklerini kaydeden Çağlayan, "Bizim kanunlarımıza Türkiye'de iş yapan herkes uymak zorunda olduğunu dile getirdik. Bizim Cumhuriyet, devlet, Atatürk konusunda hassasiyetimiz çok yüksek.

Bizim hassasiyetimiz var, başka ülkeleri bilemeyiz. Bu konuda hiç kimseye taviz vermeyiz. Zaten sorunda şu anda çözülmüş vaziyette" dedi. Çağlayan, Google'ın Motorola'yı satın aldığının anımsatarak, bu konuda yeni operasyonlara başlayacakları bilgisini aldığını dile getirdi.

-Google'DE MERSİN SALONU-

Bakan Çağlayan Google'ın içinde yer alan toplantı salonlarına dünyanın birçok ülkesinden belli şehirlerin isminin verildiğini belirterek. Salonlardan birinin isminin de Mersin olduğunu kaydetti.

-BEYİN GÖÇÜNÜ DESTEKLİYORUM-

Amerika'ya inanılmaz bir beyin göçünün olduğuna işaret eden Çağlayan, "Bana göre bizim gururumuz. Türkiye'mi burası mı diye bazen tartışılıyor. Ben burada olmalarını önemsiyorum. O olmasa bir Fransız, bir Alman Bir Hintli olacak ve Türk firmalarla iletişim kurması mümkün olmayacaktır. Bundan sonra Türk firmalarının dışarıda yapacağı yatırımlara yönlendireceğiz. Belli ülkelerde belli yatırımlar yapmalarını sağlayacağız" diye konuştu.

Özellikle cari açığı hedef alan bazı kilit sektörlere yönlendirmeler yapacaklarını anlatan Bakan Çağlayan, "Çin'in yaptığını iyi izlemek lazım. Özellikle madencilikte bu yönlendirmeyi iyi yapıyor" dedi.

-TÜRKİYE'DEN DE YUOTUBE'LAR, Google'LER ÇIKARTABİLECEK ALT YAPIYI OLUŞTURMAK LAZIM-

Görüştüğü diğer firmalar hakkında bilgi veren Bakan Çağlayan, Plug and Play firmasıyla yakın bir çalışma içerisinde olunacağını kaydetti. Firmanın sahibinin İran kökenli bir Amerikalı Saeed Amidi olduğunu belirten Bakan Çağlayan şöyle konuştu:

"Bir girişim sermayesi şirketi. Örneğin 100-400 bin dolarla desteklediği birçok şirket 100-400 milyon Dolar arasında sermayelere ulaşmış. Bir fon gibi çalışıyorlar. Türkiye'de bizimle beraber çalışma yapmak istediklerini söylediler. Singapur'da devletle başarılı projelerde şirket çıkartıyorlar.

Bize üç tane alternatif teklif sundular. Bizim yazılım firmalarının yaptığı projeleri ticarileştirme noktasında ciddi destek vermek istiyorlar ya ortak fon yol ile ya da sermaye getirme yada ekonomi bakanlığı ile birlikte yapalım dediler. Kamu yerine özel sektörün yapmasının daha doğru olacağını kanaatindeyim. Devlet belki KOSGEB kanalı ile içinde yer alabilir.

Türkiye'den de Youtube'lar, Google'ler çıkartabilecek alt yapıyı oluşturmak lazım. Türkiye'nin böyle bir fona ve fonlamaya ihtiyacı var. Türkiye'de kurulacak Silikon Vadisi çerçevesinde Plug and Play öncelikle İstanbul'da yapılanacak. "

-Hp ÇİN'E RAĞMEN TÜRKİYE'Yİ TERCİH EDİYOR-

Hp'nin geçen yıl Foxconn ile stratejik ortaklık yoluyla Çorlu'da üretime başladığını anlatan Bakan Çağlayan, "Buradaki üretim kapasitesini 2'ye artırmak istediklerini bize ifade ettiler. Türkiye ile ilgili operasyonlarını geliştireceklerini ifade ettiler.

İngiltere'den İtalya'ya ve Kuzey Afrika'ya kadar uzanan coğrafyada ihracatı Türkiye'deki üretim merkezinden yapacak Türkiye'de ayrıca PC üretimine başlıyorlar. Temaslarımızda "Biz son 5-6 yıldır üretimi daraltıyorduk. Buna rağmen Türkiye'de yatırım kararı aldık' dediler. Çin yerine Türkiye'yi tercih eden bilişim şirketlerinden biri HP" ifadelerini kullandı.

-15 BİN KİŞİYE DAĞITILACAK FATİH PROJESİ BÜYÜK FIRSAT-


FATİH projesine değinen Bakan Çağlayan, ilk ve orta öğretimdeki bütün öğrencilere dağıtılması planlanan tablet bilgisayarların büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Çağlayan, "Sadece 15 milyon kişiye bu proje kapsamında tablet dağıtılacak. Tabi tamamen ithalat yapmak amacında değiliz.

Mümkün olduğunca Türkiye'de de yapılmasını sağlayacak bir yapı arayışındayız. Bunları da Google, Hp gibi diğer firmalarla görüştük. Onlarda bu proje ile ilgili çalışmalar yaptıklarını söylediler" dedi. Bakan Çağlayan bu konudaki tek problemin plazma konusundaki yatırım problemi olduğunu kaydetti.

-İTHALATI ÇOK YÜKSEK OLAN BİR SEKTÖRÜ DESTEKLEMEYECEĞİM-


Elektrikli otoyu Türkiye'ye getireceklerini söyleyen Bakan Çağlayan, "Bizim iÇin önemli olan bunun yerlideki oranı. Bu konuda kimse kusura bakmasın. İthalatı çok yüksek olan bir sektörü desteklemeyeceğim. Bu çok net. Teşvik yatırım destek kapsamında bunlar yer almayacak. Türkiye'de üretilen ürünleri destekleyeceğim. Bizde yerlilik oranı çok önemli. Yeni teşviklerde ithalatı çok yapan ürünler yer almayacak" ifadelerini kullandı.

-İHRACAT 82. 5 MİLYAR DOLAR-

1-15 Ağustos tarihleri arasındaki 13 işgününde ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre 40 arttığını belirten Çağlayan, "1 Ocak-15 Ağustos tarihleri arasında ihracat 82, 5 milyar Dolar oldu.

Geçen yıla göre yüzde 24. 1'lik artış yaşandı. Son 12 aylık dönemde ihracat 126. 8 milyar dolara ulaştı. OVP'deki hedefi yakaladık. Çok büyük ihtimal bir aksilik olmazsa 132 milyar doları yılsonunda geçeceğiz" dedi.

-CUMHURBAŞKANI TWİTTER'DA SONRA Google HALKA AÇILACAK-

Google ziyaret kapsamında gazetecilere 4 yıldır Google çalışan Taylan Yıldız ile 8 yıldır Google'de çalışan Ferhat Büyükkökten bilgi verdi. Taylan Yıldız birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hannisa Gül'ün geçtiğimiz haftalarda Amerika'ya geldiğinde Google firmasını ziyaret ettiğini belirterek şöyle devam etti:

"Hannisa Gül "internetin nasıl daha efektif kullanılabileceğini' sordu. Barack Obama'ya da yaptığımız bir uygulama var sorular ve cevaplar şeklinde. Bu sistemi anlattım. Biz bunu Türkiye'de de yapabilir miyiz? dedi.

Bu sistem sorular ve cevaplar şeklinde Cumhurbaşkanlığı web sitesine bir kod koyuyorlar geri kalan teknolojiyi Google sağlıyor. Sitede vatandaşlar cumhurbaşkanına soru gönderebiliyor. Bu teknoloji daha önemli soruların daha yukarı çıkmasını sağlıyor. İnsanların oylamasıyla önemli sorular yukarı çıkmıyor ve cumhurbaşkanı bu soruları site üzerinden yanıtlıyor.

Bunu İngiltere başbakanı David Cameron ve Chicago Belediye Başkanı iÇin de uyguladık. Dünyada ilklerden biri olacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Youtube kanalı açtık. Bu kanalla entegre edilecek. "

-Google KAMPUS BİLGİLERİ-

"-Google'de 30-35 Türk çalışıyor.

-Youtube kullanıcıların çoğu Türkiye'den.

-Youtube açısından Türkiye'nin ilk 10'a giriyor.

-10 bin çalışan her 150 adımda bir kafeterya veya büfeden bedava yemek yiyebiliyor.

-Çalışanlar iÇin kampüste bisiklete binerek ulaşımını sağlıyor. Böylece bir binadan diğer binaya giderek benzin tüketimini azaltmayı ve fit kalmayı hedefleniyor.

-Google Silikon Vadisinde yeni bir kampus daha kuracak. Kurulacak yeni yere 6 bin kişinin alınması gerekiyor.Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
aracına, bakan, binen, Çağlayan, googleın, İlk, İnsansız


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557