Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Ekonomi Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Ekonomi Haberleri Gelirler, giderler, borsa, fiyatlar, ekonomi ile ilgili tüm haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Ağustos 2011, 13:02   #1 (permalink)
Üye

JuliaN PeNa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ağustos 2011
(Mesajlar): 307
(Konular): 70
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: Acimasiz
Standart Bayram tatiliniz kredi borcuyla zehir olmasın

Uzmanlar, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili öncesinde kredi kartları ve bankaların sunduğu bayram kredi paketlerinin doğru kullanımı konusunda tüketicileri uyarıyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramlarda tatil yapmak için bankalardan kredi kullanmayı uygun bulmadıklarını söyledi.

İnsanların 5 günlük ağalık için 5 yılık köleliği tercih etmelerinin doğru bir seçim olmadığına işaret eden Kaya, "Bayramı tatil havasında geçirmek için ille de 5 yıldızlı otellerde, yurt dışında tatil yapmak gerekmiyor. Kredilerle kendi geleceğimizi ipotek altına aldırmayı tavsiye etmiyoruz. Dünya ekonomilerinin bir saat sonrasının belli olmadığı ve özellikle ülke yönetimlerinin de değiştiği, para sistemlerinine alt üst olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Türkiye’de de 2 ay sonra bankacılık sistemimizin ne olacağını bilmiyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor’ dedi.

"Bayram alışveriş içindir" mantığıyla hareket etmenin yanlış olduğunu ifade eden Kaya, bayramları kredi borçlarıyla zehir etmenin iyi bir şey olmadığını kaydetti.

Bazı iş yerlerinin fiyat etiketlerinin yanıltıcı olduğuna dikkati çeken Kaya, şöyle devam etti: "Tüketicilerin bu noktada bilinçli davranmaları gerekir. Etiket fiyatlarındaki yanıltmalardan dolayı ihtiyacı olmadığı halde ürün alan tüketiciler bulunduğunu biliyoruz. Bunlar alışverişe itici hareketlerdir. ’10 lira olursa olmaz, 9.99 olursa alırım’ zihniyetiyle alışveriş yapıyoruz. Bu noktada tüketicinin dikkatli olması, kesinlikle ihtiyacı yoksa fiyatlara kanıp alışveriş yapmaması gerekir. Bu, indirimde son nokta mantığını bize yerleştirmek için kullanılan bir yöntem. Tüketicilerin kredi ve ürün reklamlarına kanmaksızın, kendi ihtiyaç ve isteklerini, kendi iradeleri doğrultusunda oluşturmalarını tavsiye ediyoruz. Paramız varsa kral biziz. Başkasını parası ile yaşanan krallıktan hiçbir zaman hayır gelmemiştir. Başkasını zengin edecek alışverişler yapmakla başkalarını mutlu ediyoruz ama kendimizi hüzünlere boğuyoruz."Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramlarda tatil yapmak için bankalardan kredi kullanmayı uygun bulmadıklarını söyledi.

İnsanların 5 günlük ağalık için 5 yılık köleliği tercih etmelerinin doğru bir seçim olmadığına işaret eden Kaya, "Bayramı tatil havasında geçirmek için ille de 5 yıldızlı otellerde, yurt dışında tatil yapmak gerekmiyor. Kredilerle kendi geleceğimizi ipotek altına aldırmayı tavsiye etmiyoruz. Dünya ekonomilerinin bir saat sonrasının belli olmadığı ve özellikle ülke yönetimlerinin de değiştiği, para sistemlerinine alt üst olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Türkiye’de de 2 ay sonra bankacılık sistemimizin ne olacağını bilmiyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor’ dedi.

"Bayram alışveriş içindir" mantığıyla hareket etmenin yanlış olduğunu ifade eden Kaya, bayramları kredi borçlarıyla zehir etmenin iyi bir şey olmadığını kaydetti.

Bazı iş yerlerinin fiyat etiketlerinin yanıltıcı olduğuna dikkati çeken Kaya, şöyle devam etti: "Tüketicilerin bu noktada bilinçli davranmaları gerekir. Etiket fiyatlarındaki yanıltmalardan dolayı ihtiyacı olmadığı halde ürün alan tüketiciler bulunduğunu biliyoruz. Bunlar alışverişe itici hareketlerdir. ’10 lira olursa olmaz, 9.99 olursa alırım’ zihniyetiyle alışveriş yapıyoruz. Bu noktada tüketicinin dikkatli olması, kesinlikle ihtiyacı yoksa fiyatlara kanıp alışveriş yapmaması gerekir. Bu, indirimde son nokta mantığını bize yerleştirmek için kullanılan bir yöntem. Tüketicilerin kredi ve ürün reklamlarına kanmaksızın, kendi ihtiyaç ve isteklerini, kendi iradeleri doğrultusunda oluşturmalarını tavsiye ediyoruz. Paramız varsa kral biziz. Başkasını parası ile yaşanan krallıktan hiçbir zaman hayır gelmemiştir. Başkasını zengin edecek alışverişler yapmakla başkalarını mutlu ediyoruz ama kendimizi hüzünlere boğuyoruz."


1 MİLYON 200 BİN KİŞİ KREDİ KARTI BORCUNDAN DOLAYI KARA LİSTEDE

Kaya, bankalara olan borcun 200 milyar lirayı geçtiğini savunarak, bu borçların nedeninin tatil kredileri, bayramlarda yapılan alışverişler ve tüketicileri yanıltıcı etiketler olduğunu savundu.

Türkiye’de 1 milyon 200 bin kişinin kredi kartı borcundan dolayı Merkez Bankasının kara listesine girmiş durumda olduğuna işaret eden Kaya, "900 bin kişi de ihtiyaç kredisinden dolayı kara listeye girmiş. Bunlar azımsanacak rakamlar değil. Toplam kredi kartı borçluları içinde yüzde 10’u geçen bir ödenemezlik sıkıntısı söz konusu ama azımsanacak bir rakam değil bu. Yüzde 10’luk bir kitle kredi kartı borçlarını ödeyememekten dolayı kara listeye alınıyor.

Kaldı ki ödeyenlerin bir çoğu da ailelerinin yardımıyla, arsasını satmakla, elindeki değerli eşyaları ve bugüne kadar kazandıklarını satmakla, dairesini ve arabasını kaybetmekle borçlarını ödeyebiliyor" şeklinde konuştu.

Bankaların 2008, 2009 ve 2010 yılında astronomik rakamlarda kar oranları açıkladığını ifade eden Kaya, Türkiye’de bankacılığın altın çağını yaşadığını öne sürdü.

Bankaların 2009 yılında sadece kredi kartlarından elde ettikleri gelirin 5 milyar 700 milyon lira olduğunu belirten Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu rakamın geçen yıl 6,5 milyar liraya yaklaştığını biliyorum. 20 milyar lirayı geçen yıllık karın 4’te birini bankalar kredi kartı faizinden elde ediyorlar. Tüketicilerimiz ihtiyaç listesi yaparak alışverişe çıksınlar."


BAYRAM KREDİSİNDE FAİZ VE MASRAFLARA DİKKAT...
Bankalar, Ramazan Bayramı’na yönelik kredi yarışına girerken, faiz ve masraflara dikkat edilmemesi durumunda tüketiciler zarar edebiliyor. Düşük faizli gösterilen kredilerde, daha fazla ödeme yapılabiliyor.

AA muhabirinin bazı bankaların Bursa şubelerinden aldığı bilgiye göre, bayram kredisinde aylık faizler 0,39’dan başlıyor, 1,59’a kadar çıkıyor.

Krediler, 5 bin liradan başlıyor ve 10 aydan 60 aya kadar vade imkanıyla sunuluyor.

Kredi kullanılırken, düşük faizlere aldanmadan aylık maliyetine, vereceği dosya masrafı, vergi ve sigorta bedeline, toplam geri ödenecek paraya dikkat edilmesi gerekiyor.

Bir banka, 10 ay vadeyle verdiği 5 bin liralık bayram kredisinde 0,58 faiz uyguluyor. Bu kredi için 250 lira masraf ve 35 lira sigorta bedeli kesiliyor. Tüketicinin eline 4 bin 715 lira geçen bu kredinin aylık maliyeti, böylece 1,80’e (faiz) ulaşıyor. Tüketici geriyi toplamda 5 bin 193 lira ödüyor.

Başka bir banka, aynı miktardaki krediyi 0,79 faizle veriyor. 12 ay vadeyle sunulan bu kredi için 219 lira masraf ve 101 lira sigorta bedeli ödeyen tüketicinin eline 4 bin 680 lira geçiyor. Aylık faiz maliyetinin 1,89’a çıktığı kredinin toplam geri ödemesi 5 bin 316 lirayı buluyor.

Diğer banka, 0,39 faizle 12 ay vadeyle 5 bin lira seçeneğiyle kredi yarışında yer alıyor. 350 lira masraf, 415 lira sigorta ve verginin verildiği kredinin aylık maliyeti 1,85’e ulaşıyor. Ayda 429,45 lira taksitle geriye toplam 5 bin 153 lira ödeniyor. Masraflar çıkıldığında eline 4 bin 235 lira geçen bir vatandaş, bankaya fazladan 918 lira ödemiş oluyor.

Başka bir banka da 5 bin liralık krediyi 1,39 faizle 60 ay vadeye kadar verebiliyor. Aylık ödemesi 60 liradan başlayan ve artarak devam eden kredide masrafa 240 ve sigortaya 110 lira alınıyor. Bu durumda eline 4 bin 650 geçen tüketici, toplam 6 bin 95 lira geri ödeyerek, fazladan bin 445 lira ödemiş oluyor.

Bayram kredisi veren diğer bir banka ise 5 bin lira krediyi 12 ay vadeyle tüketicilerine sunuyor. 1,59 faizin uygulandığı krediden 17,67 lira masraf alınıyor ve aylık maliyet 1,97’ye çıkıyor.

Her karanlık yerde bir tanıdık yüz vardır.
JuliaN PeNa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 26 Ağustos 2011, 13:10   #2 (permalink)

Kewell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 20 Ağustos 2011
Nerden: Lefke/Nicosia-Kıbrıs
(Mesajlar): 7.826
(Konular): 1415
Burç:
Renkli Para : 46680
Aldığı Beğeni: 1056
Beğendikleri: 184
Ruh Halim: Yalniz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Kewell isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

valla okul için 6000 dolarlık bi çekim yapacaz

İtler Bile Gülecek Kimsesizliğimize!...
Kewell isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bayram, borcuyla, kredi, olmasın, tatiliniz, zehir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557