Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Erkekçe > Erkekçe Genel
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Erkekçe Genel Erkeklere özel tüm genel konular ve paylaşımlar burada

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Mart 2013, 22:23   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Erkekler haydi kontrole

Erkeklerin korkulu rüyası prostat hastalıklarıyla ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. 'Şikayetim yok' demeyin idrarınızı takibe alın

Yaşı 40’ı geçen her erkeğin korkulu rüyası olan prostat büyümesine karşı her yıl mutlaka düzenli olarak doktor kontrolü yaptırılması gerektiği uyarısında bulunan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez’den iyi huylu prostat büyümesi olanlara tavsiyeler:

Soğuktan çok iyi korunun. Vücudunuzun özellikle belden aşağı olan kısmını daima sıcak tutun. Soğuk zemine basmayın soğuk yere oturmayın. Klimada ve rüzgarda durmayın. Islak mayoyla kalmayın. Hamam sauna ve kaplıcalardan yararlanın. Sağlıklı beslenin; domates nar brokoli kabak çekirdeği diğer kuru yemişler taze meyve ve sebzelerden yiyin. En önemlisi de 6 ayda bir doktor kontrolüne gidin!

Prostat; her erkekte doğuştan itibaren bulunan bir organdır. Mesane altında bulunan ve idrar yolunu çepeçevre saran bir salgı bezidir. Görevi meni sıvısını oluşturmaktır. Ergenlikle beraber gelişir ve çalışmaya başlar. Boşalma esnasında idrar yoluna verilen prostat sıvısı testislerden gelen sperm hücreleri ile karışarak meni halinde dışarı atılır. Prostat üreme işlevinde görev alan önemli bir organdır.
Prostatın diğer organlarda da olduğu gibi birçok hastalığı vardır. En sık görülen hastalıkları genç erkeklerde prostat iltihabı (prostatit) 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ise iyi huylu prostat büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi = BPH) ve prostat kanseridir.

ŞİKAYETİNİZ OLMASA DA HER YIL KONTROLE!
40 yaşın üzerindeki erkeklerde vücudun hormonal dengesinin değişmesi sonucu prostat bezi içinde adenom denilen iyi huylu bir ur oluşur ve gittikçe büyür. Büyüme hızı oldukça yavaş olup her erkekte farklıdır. Salgı yapan prostat dokusu azalır ve prostat hacmi artar. Bunun sonucu olarak; hem meni miktarı azalır hem de prostatın içinden geçip dışarı açılan uretra büyüyen prostatın yaptığı baskı ile daralır ve idrar yapmada zorluk ortaya çıkar. Mesane de yukarı kaldırıldığı için tam boşaltılamaz idrar yapma sonrası içinde idrar kalır.
İyi huylu prostat büyümesi; 40 yaşın üzerinde gittikçe artan oranlarda görülür. 80 yaşın üzerindeki erkeklerde görülme sıklığı yüzde 80’i bulur. Bu arada prostat kanseri görülme sıklığı da gittikçe artar. Bu nedenle 40 yaşından itibaren her erkeğin senede bir defa şikayeti olmasa bile ürolojik muayene yaptırması gerekir.

40 YAŞINDAN SONRA İDRARINIZI SIKI TAKİBE ALIN!
İyi huylu prostat büyümesinin belirtilerine karşı uyanık olun:

Hastada gittikçe artan idrar yapma şikayetleri ortaya çıkar.

İdrar basıncı azalır yavaş ve ince idrar yapma çatallanma görülür.

İdrarın başlaması gecikir süresi uzar.

Durup tekrar başlama gibi kademeli idrar yapma olabilir.

İşeme sonrası tam boşaltamama hissi olur bu da sık işeme ihtiyacını ortaya çıkarır.

Gece uykudan uyanıp idrara kalkma görülür sıklığı zamanla artar.

Özellikle kış mevsiminde veya soğuğa maruz kalma üşütme durumunda bu şikayetler çoğalır. Sık olarak idrar yollarında iltihaplanma işeme esnasında yanma hissi bazen kanama görülür.

PROSTAT BÜYÜMESİ VARSA BELDEN AŞAĞINIZI SICAK TUTUN!
İyi huylu prostat büyümesi tanısı konan bir hasta şunlara dikkat etmelidir:

SOĞUKTAN KORUNUN: Prostatın iyi huylu büyümesi saptanan bir hasta soğuktan çok iyi korunmalıdır.

BELDEN AŞAĞISINA DİKKAT: Vücudunun özellikle belden aşağı olan kısmı daima sıcak tutulmalıdır.

SOĞUK YERE BASMAYIN: Soğuk zemine basmamalı soğuk yere oturmamalıdır.

KLİMADA DURMAYIN: Klima altında soğuk esintili yerde kalmamalı.

ISLAK MAYOYLA KALMAYIN: Denize veya havuza girdikten sonra ıslak mayo ile oturmamalıdır.

KAPLICA VE HAMAM İYİ GELİR: Sıcak olan her şeyin faydası vardır. Sıcak oturma banyoları hamam sauna ve kaplıca çok iyi etki yapar.

BAHARATLI YEMEYİN: İyi huylu prostat büyümesi olan bir hasta alkol ve baharatlı yiyecekleri fazla tüketmemelidir.

YAĞ VE ETİ ABARTMAYIN: Çok fazla hayvansal yağ ve et yememeli sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir.

NAR VE DOMATES YİYİN: Faydalı olan yiyecekler; domates nar brokoli kabak çekirdeği ve diğer kuru yemişler taze meyve ve sebzelerdir.

İDRARINIZI TUTMAYIN: Ayrıca idrarı fazla bekletmemeli mesanesini sık olarak boşaltmalıdır.

FAZLA OTURMAYIN: Çok uzun süre aynı yerde devamlı oturması prostatın şişmesine ve şikayetlerinin artmasına neden olur.

YOLCULUKTA *** MOLA VERİN: Uzun araba yolculuklarında sıklıkla durup yürümeli ve mesaneyi boşaltmalıdır.

6 AYDA BİR KONTROLE GİDİN: Doktorunun önerdiği ilaçları kullanmalı senede iki defa ürolojik muayene yaptırmalıdır.

BÜYÜME VARSA YAŞ GEÇMEDEN AMELİYAT!
Hastalığın tanısında; makattan parmak ile yapılan rektal muayene ile bağırsağın son kısmının hemen önünde bulunan prostat bezinin büyüklüğü kıvamı iyi veya kötü huylu olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de yapılmalıdır. Kanda PSA (Prostat Spesifik Antijeni) bakılarak kanser olup olmadığı araştırılır. Ultrasonografi ile prostat hacmi tam olarak ölçülür. Böylece büyüme derecesi anlaşılır. Ayrıca mesanenin tam olarak boşalıp boşalmadığı böbrekler ve idrar yollarında değişiklik olup olmadığı da saptanır.
İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi ameliyat veya ilaç tedavisi şeklindedir. Kesin tedavisi ameliyattır. Bu da kapalı veya açık ameliyat şeklinde olabilir. Prostat büyümesi olan hasta mutlaka altı ayda bir gerekli tetkikler yapılarak takip edilir. Prostat bu süre içinde büyümeye devam edeceği için ilaç tedavisine rağmen hastanın şikayetleri artacaktır. Bu arada idrarın tam olarak boşaltılamaması sonucu mesane ve böbreklerde bazı olumsuz etkiler ortaya çıkar. Bu durumda ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Hastanın yaşının ilerlemesi sonucu ameliyatı engelleyebilecek bazı durumların ortaya çıkmasından önce ameliyat yapılmalıdır.

LAZER TEDAVİSİYLE ERTESİ GÜN TABURCU
Prostat tedavisinde günümüzde hayli yaygın olan lazer uygulamalarının birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar;
Kanama tehlikesi yoktur.
Hasta sadece bir gece hastanede kalır ertesi günü taburcu olur.
Sondası iki gün içinde alınır.
Normal yaşamına çok çabuk döner.

LAZERLİ AMELİYATLA AĞRISIZ TEDAVİ
Çok büyük olmayan prostatlarda anestezi altında idrar yolundan girip prostatın içerden kesilip çıkartılması şeklinde yapılan kapalı ameliyatlar ( TUR TUİP Mikrodalga Laser Holmium Greenlight Redlight) uygulanabilir. Belli bir sınırın üzerindeki büyük prostatlarda en iyisi karnın alt bölgesinde yapılan ufak bir kesi ile açık ameliyat yapmaktır.
Çok büyük olmayan prostatlarda ise Neodym-YAG Holmium Greenlight LIFE-Laser gibi değişik lazer teknikleri uygulanabilir. Cerrahi yöntemler arasında lazerler günümüzde yaygınlık kazanmıştır. Lazer uygulaması sadece bir saat sürer.

AMELİYAT SONRASI 6 AYDA BİR KONTROLE!
Ameliyat sonrası taburcu olan hastada dokuların tam iyileşmesi üç hafta süreceği için; bu süreyi sıcak bir ortamda istirahat ederek ve verilen ilaçları kullanarak geçirmeli bol sıvı alıp sık idrara çıkarak idrar yollarının yıkanmasını sağlamalıdır.
Kapalı veya açık bütün ameliyatlardan sonra prostat kapsülü içeride kaldığı için burada daha sonra kanser gelişebilir. Prostat ameliyatı olmak hastayı prostat kanseri olma riskinden kurtarmaz. Bu nedenle prostat ameliyatı geçiren kişilerin altı ayda bir yapılan ürolojik kontrollere gitmesi gerekir
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 25 Nisan 2013, 00:58   #2 (permalink)
Üye

kingtibaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Nisan 2013
(Mesajlar): 17
(Konular): 0
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart

paylaşım için tşk ederim

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
kingtibaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
erkekler, haydi, kontrole


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557