Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Evcil Hayvanlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Evcil Hayvanlar Evcil Hayvanlar hakkındaki tüm bilgi ve paylaşımların bulunduğu bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02 Mart 2013, 23:52   #1 (permalink)
♡ E. ∞

~Lioness. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: İstanbul-
Yaş: 26
(Mesajlar): 575
(Konular): 200
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 29215
Aldığı Beğeni: 84
Beğendikleri: 125
Ruh Halim: Enerji Dolu
Takım :
Thumbs down Şok Tasmaları Köpeğinize Ne Yapar?


TANIM:

Şok Tasması: Boğma, dikenli, titreşimli, elektrikli,sesli, su-koku vb. püskürten, bir şekilde köpeği rahatsız ederek, köpeğin üzerinde kuvvet,stres,baskı,şiddet uygulayarak davranışlarını şekillendirme amaçlı kullanılan tasmalardır.

(Bu yazı birincil olarak, günümüzde sıklıkla kullanılan, köpek sahiplerinin ellerinden düşmeyen dikenli ve boğma tasmalar düşünülerek yazılmıştır.)

Şok tasmaları, pozitif eğitim yöntemlerinin varlığına rağmen hala kullanılmaktadır. Günümüzde köpekler üzerindeki zararlarının yaygın olarak bilinmemesi bu zararların olmadığı anlamına gelmez.

ŞOK TASMALARININ SEBEP OLDUĞU HASARLAR

Köpeğinizi gençken eğitmek, komutlara uyduğunu ve diğer insanlar için herhangi bir sıkıntı oluştumadığını görmek pek çok köpek sahibi için önemlidir ve bu amaçla pek çok eğitim tasması kullanılır. Bu iyi niyetle birlikte insanın kendi köpeğine ciddi zararlar vermesi gayet mümkündür. Şok tasmalarının oluşturduğu hasarlar bir köpeğin başına gelebilecek en gereksiz yaralanmalardır.

1. Trake ve yemek borusu hasarı
2. Boyun burkulması
3. Ön ayak felci
4. Ses borusu felci
5. Arka bacak ataksisi
6. Psikolojik hasarlar

Şok Tasmaları ve Sebep Olduğu Fiziksel Hasarlar:


Kazanacakları parayı değil, köpeğinizin sağlığını düşünen veterinerler size bu tasmaların köpeklerin davranışlarını düzeltmek amacıyla kullanılması sonucu “en azından” disk ve boyun problemlerine neden olacağını söyleyeceklerdir.

Dünyaca ünlü veteriner ve aynı zamanda davranış bilimcisi olan Robin Walker’ın Veterinary Record dergisindeki yazısında açıkca profesyonel görüşünü şok tasmalarının zararlı ve tehlikeli olduğu yönünde belirtmiştir:
“ Polis Köpekleri Bölümü’nde, 22 yılı sadece veteriner hekim sıfatıyla geçen 30 yılımda, ağırlıklı olarak şok tasmaları kullanımı sonucu, köpeklerde sayısız ağır derecede sakatlanmış boyun, bayılma vakaları, geçici ön ayak felçleri, arka bacak kaslarında kasılmalar meydana geldiğini tecrübe ettim. Şok tasmaları ile cezalandırma/düzeltme içeren eğitimlerin, köpekte meydana gelen endişe verici fiziksel kayıplar veya şiddetli isyan etme durumları ile birlikte sonuçta nasıl da başarısız olduklarını gördüm. “

İsveçli uzman Anders Hallgren’in 1992 yılında köpekler üzerinde yaptığı araştırmada köpeklerin %63’ünde belkemiği anomalisi tespit etmiştir. Bunların %55’i davranış problemlerine sahip köpeklerdir. Davranış problemine sahip bu köpeklerin de %78’i hiperaktivite ve agresyon sergileyen belkemiği anomalisi olan köpeklerdir. Bu korkutucu bir rakamdır çünkü acıyı tecrübe etmekte olan bu köpeklerin sırf bu nedenle bile her an agresyon göstermesi çok olasıdır. Bu köpeklerin boyun anomalisine sahip olanlarının %91’inin geçmişinde şok tasmaları ile düzeltilmeye maruz kaldıkarı ya da uzunca bir süre bu tasmalarla çekiştirerek yürüdükleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Hallgren de daima köpek kontrol ve eğitim yöntemi olarak kullanılan şok tasmalarını ve kullananları eleştirenlerden olmuştur.

Yeni Zelanda’da yapılan ufak bir araştırmada ise şok tasmaları kullanılan köpeklerde boyun omurgasında oluşan değişim üzerine xray kanıtı da elde edilmiştir. Bu araştırmalar dünyada, gelenekselci yöntemleri uygulayan insanların “bir şey olmaz” temalı şehir efsaneleri kategorisine giren yorumlarından çok uzakta bir yer edinmişlerdir.


Oysa nedense bizlere, bir köpeğin boynunun etrafına dikenli tasma yerleştirip ona acı şoku yaşatarak yaptığımız “sözde” düzeltmeler ile bunların köpekte oluşturacağı fiziksel ve psikolojik hasarlar oldukça makul ve kabul edilebilir geliyor. Oysa ki boyun omurgası bu tip cezalar almak için tasarlanmış değildir. Nefes borusu ve çevresi öyle hayal ettiğimiz kadar korunaklı bir yapıya sahip değildir, dolayısıyla gerisinde bulunan omurga da değildir. Bu nedenle bazı şok tasması kullanan eğitimciler, şok tasmasını olabildiğince yukarı, kulakların hemen altına yerleştirerek zarar verme olasılığını önleyebileceğinizi söylerler. Burada bulunan yumuşak dokunun zararı hafifleteceğini öne sürerler. Oysaki yumuşak doku, kaslardan ve kemiklerden daha kolay hasar gören bir yapıdadır.

Veteriner hekim olmayabiliriz ama bu bilgileri bilmesek dahi şehir efsaneleri ile tatmin olamayacak kadar farkında bir köpek sahibi olmamız gerekmez mi? Hiç değilse ister kulak altına, ister nefes borusu çevresine takılan bir dikenli tasma olsun, bu uygulamanın, vücudun beyne kan ve hava tedarik eden kısmının işlevini kısıtlayan bir uygulama olduğunu ve tehlike arz ettiğini düşünebiliyor olmamız gerekmez mi?

İşte pek çok eğitim çiftliğinin köpeklerinizi ancak 6 aylık olduktan sonra eğitime kabul etmelerinin en önemli sebebi, kullandıkları şok tasmalarının yaratacağı hasardan daha ufak bir köpeğin sağ çıkamayabilecek olma ihtimalinin farkında olmalarıdır. (Diğer yandan aslında kasların ve kemiklerin gelişimleri 6. ayda tamamlanmış olmaz. Gelişim bir süre daha devam eder.) Oysa köpek 2-4 aylık iken “hızlı öğrenme dönemi”ndedir.
~Lioness. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 02 Mart 2013, 23:57   #2 (permalink)
♡ E. ∞

~Lioness. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: İstanbul-
Yaş: 26
(Mesajlar): 575
(Konular): 200
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 29215
Aldığı Beğeni: 84
Beğendikleri: 125
Ruh Halim: Enerji Dolu
Takım :
Standart

Şok Tasmaları ve Sebep Olduğu Psikolojik Hasarlar

Şok tasmalarının sebep olduğu fiziksel hasarlar bir yana çok ciddi psikolojik hasarlar da vardır. Sıklıkla köpek sahiplerinde karşılaştığım durum: itaat problemi yaşayan köpeklerinde temelde yatan psikolojik problemi bulup o etkenleri ortadan kaldırmak ya da terapi uygulamak yerine çiftliğe, dikenli tasmalarla verilen bir itaat eğitimine bırakmayı daha kolay ve çözüm olarak görüp tercih etmeleridir. Oysa ki onca para vererek köpeklerini bıraktıkları eğitim merkezinden, zaten psikolojik olarak oldukça hassas bir sınırda olan köpeklerinin bambaşka bir ortamda, onlardan ayrılarak, üstelik şok tasmalarıyla güç kullanılarak itaat etmeye zorlanması, psikolojisinin iyice bozulması ve insana olan güvenini yitirmesinden başka bir hizmet almadıklarının farkında değildirler. Asıl problemi bulup ortadan kaldırmadıkça zorlama ile verilen itaat eğitiminin, sorunun “bir süreliğine” üstünü kapamaktan başka bir şey olmadığını göremezler. Köpek eve döndüğünde bir süre sonra köpek için sorunu oluşturan asıl problem evde ve sahibinin davranışlarında devam etmekte olduğu için, itaat etmemeye, agresyon ya da aşırı güvensizlik belirtileri sergilemeye başladığında da bu durumun getirebileceği sıkıntılar hatta ciddi tehlikeler sebebiyle, olan yine köpeğe olmakta, durum köpeğin evden atılması, terk edilmesi ya da uyutulması ile sonuçlanmaktadır.. Ne yazık ki itaat problemi en çok duygusal olarak hasarlı köpeklerde ortaya çıkıyor ve en çok da bu köpekler kendileri için en kötü olabilecek bu eğitimlere gönderiliyor.

Şok Tasmaları İşe Yarar Mı?

Bilimsel bir bakış açısıyla cezalandırma, herhangi bir davranışın görülme sıklığını azaltabilir veya davranışı zayıflatabilir ve evet, dikenli boğma tasmalar köpeğin çekiştirerek yürüme davranışını azaltabilir AMA NE PAHASINA?

Pek çok köpek eğitmeni, şok tasmalarını operant şartlanmadan (köpek davranışının hangi davranışın sonucu/tepkisi olarak değiştiğinden) ya da oluşabilecek potansiyel sorunlardan habersiz bir şekilde kullanmaktadır. Dolayısıyla oldukça baskıcı bir tavırla, şok tasmasının o durum için neden işe yarayabileceğini ya da yarayamayacağını, pozitif ödüllendirmenin neden daha etkili ve yapıcı bir yol olabileceğini düşünmeden ezbere ve üstün körü bir şekilde yıllardır en iyi bildikleri tek yöntemi uygulayarak işlerini görmektedirler. Sıklıkla da bu tasmaları, kendinizi köpekten daha güçlü konuma koyarak ona “patronu“ olduğunuzu göstermenin bir yöntemi olarak size durumu açıklarlar.

Diğer bir yandan, şok tasması eğitimi de köpeğe verilen pek çok eğitim gibi “zamanlama”nın önemli olduğu bir uygulamadır. Büyük bir iyimserlikle, eğitim merkezindeki eğitimcinin doğru zamanlama ile tasmayı kullanarak eğitimi vermiş olduğunu varsaysak bile, sıra köpeğin ömrü boyunca aynı uygulamayı gerektiği zamanlarda devam ettirmesi gereken köpek sahibine geçtiğinde sahibin asla zamanlama hatası yapmadığını söyleyebilmek herhangi bir iyimserliğe dahi konu olamaz. Sonuçta köpeğe sürekli ve tutarsız bir acı ile yaşamayı öğretmiş oluruz (Öğrenilmiş çaresizlik). Zamanla bu durumun getireceği sorunlar ise yine köpeğin suçu olarak algılanacaktır.

Köpeğe yalnızca “çekmeyi bırak!” mesajını vermediğinizin, bunun yanında köpek ve insanı arasındaki ilişkinin kavgacı, çatışmacı, baskıcı olan geleneksel yöntemlerle aslında olması gereken güven ve sevgi bağlamından koparıldığının farkında olmalısınız.

Sanılanın aksine köpekler “fiziksel üstünlüğü” insanla olan ilişkilerinin temeline koymazlar. İsteseler güçlü çeneleri ile kemiklerimizi un ufak edebileceklerinin her iki tarafta farkındadır. Dominant olmayı kafaya takmış ve sürü liderliğine soyunmuş olan genellikle ailedeki köpek değil insandır. Oysa ki bir tarafta gerçekte bir kurt sürüsüyle yaşamadığının farkında olan yıllar öncesinde evcilleşmiş bir köpek, diğer yanda ise ailesini bir kurt sürüsü kendisini de sürünün lideri gibi düşünmekten alıkoyamayan bir insan vardır. Günümüzde köpeğimizin her türlü gereksinimini karşılayarak zaten onun gözünde doğal bir lider konumuna gelmekteyiz. Oluşabilecek itaat problemlerini de pozitif eğitimle ve terapi ile çözebilmekteyiz.

Köpek-Sahip İlişkisi:

Eğitimcinin köpeğin yanlışlarına ve cezalandırılmasına odaklandığı bir ilişki şüphesiz ki hasar görmektedir. Köpeğin ve sahibinin birlikte çalıştığı, pozitif geri bildirimlerle birlikte öğrendiği bir ilişki ise sağlıklı bir şekilde gelişir. Neden bir köpek, sürekli başında dırdır eden ve hareketlerini düzelten bir sahiple yaşamak istesin? Ama köpekler köpektir ve olağanüstü adaptasyon yetenekleri ile birlikte genellikle sahipleri ile başa çıkabilmeyi öğrenirler!

Sonuç:

Köpeğimizi fiziksel olarak değil psikolojik olarak eğitmeliyiz.

Şok tasmaları dünyada, 30-40 yıl önce operant şartlanma ile ilgili bilgisizlik nedeniyle bir eğitim aracı olarak görülüp kullanılıyorlardı. Şimdi çağdaş eğitimciler olarak bu konuda daha bilgiliyiz ve fiziksel/psikolojik zarar verdiğine dair kanıtlarımız var. Bir çok hayvan dostu ve daha etkili yöntem varken eski ve zararlı bu tip yöntemleri kullanmamız için HİÇ BİR BAHANEMİZ YOK.

Biliyoruz ki şok tasması kullanmak köpeğe “belki” neyi yapmasını istemediğimizi anlatabilir ama “kesinlikle” neyi yapmasını istediğimiz konusunda en ufak bir bilgi vermez, üstelik köpeğe ciddi hasarlar verir. Köpeğin doğası gereği buna uyum sağlamayı öğreniyor olabilmesi bu yöntemi ASLA kabul edilebilir kılmaz. Eğitim aracı olarak şok tasmaları acımasız, çağdışı ve gereksizdir.

Köpek sahipleri olarak yapmamız gereken, bize her söylenen yöntemi kabul edip uygulamaya koymamak ve daima köpeğin sağlığını da göz önünde bulundurarak güvenli, hayvan dostu, bilimsel, pozitif yöntemleri diğerlerinden ayırabilmektir.

Gücüyle değil, aklı ve vicdanıyla köpeğini eğiten sahiplerin çoğalması dileğiyle..

Pozitif Köpek Eğitmeni

Lara Kavuş

Kaynaklar:
1. Driscoll, P. (Mayıs 2011), Damage by Choke Chains - Dog Obedience &*Agility Training

2. PETA. Is Your Dog's Collar Dangerous, Is Your Dog's Collar Dangerous? | PETA.org
~Lioness. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
köpeğinize, ne, pozitif köpek eğitimi, tasmaları, yapar, şok


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557