Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Evlilik Hazırlığı
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Evlilik Hazırlığı Evlilik Hazırlığı, Evlilik Öncesi Törenler, Kız İsteme, Nikah, Düğün, Yüzük, Takılar gibi paylaşımların açılacağı bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Kasım 2011, 21:55   #1 (permalink)
UMUTLU İNSAN

HOT-WHEELS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ekim 2011
Nerden: izmir-kostarika-rusya
Yaş: 29
(Mesajlar): 961
(Konular): 791
İlişki Durumu: Serbest bir ilişkisi var
Burç:
Renkli Para : 52447
Aldığı Beğeni: 34
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: Manyak
Takım :
Standart ..Ve Gergin Düğün Hazırlıkları...

Evlilik hazırlığı yapanlar bu yazı sizin için...

Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu Itri evlilik stresinin nasıl üstesinden gelinebileceğini kaleme aldı.

Her yeni başlangıç bilinçaltında bilinmeyene duyulan bir korku ile gerginlik yaratır. Bu düğün hazırlıkları için de geçerlidir. Çiftler yeni bir hayata hazırlanırken her şeyin en iyisi olması için uğraşırlar. Tabii ailelerle en haşır neşir oldukları bu dönemde beklentili ve stresli olurlar. Bu stresi en aza indirmek ve bu hazırlıkları keyifli zamanlara çevirmek için nasıl davranılması gerektiğini bilmek gerekir.

Sevgiyi buldunuz sonunda... Yıllardır aradığınız geceleri hayallerinizde kim olduğunu keşfetmeyi dilediğiniz beklediğiniz umduğunuz o'ydu. O hasretle beklediğiniz soruyu duyduğunuzda hiç düşünmeden yerinizden sıçrarcasına "Evet!" dediniz. Ve macera başladı.

Her kafadan bir ses çıkma safhası

Önce yılların birikimiyle hayal ettiklerinizin toplamı vardı aklınızda. Kutlamalar yapılacaklar giyecekleriniz takacaklarınız balayınız eviniz ve sonrasında gelen her şey. Ama yapacaklarınız şekillendikçe işin rengi değişmeye başladı. Etrafınızdaki herkesin bir fikri olduğunu hepsini dikkate almanız gerektiğini kırılıp bozulmaya hazır bir sürü insanın yardım adı altında karışmaya başladığını fark ettiniz.

Ne kadar özgüveni yerinde bir birey olsanız da etkilenmemek için çırpınsanız da kulak tıkayamadınız. Ve düğün öncesi hazırlıklar sırasında heyecandan elinizi ayağınızı titreten ne varsa endişeye dönüşüverdi kalbiniz sıkışır oldu ve stresten karar alamayan açıklama yapamayan kaybolmuş bir küçük kıza dönüşüverdiniz.

Evlilik hazırlıklarının eziyete dönüşmemesi için...

Peki tüm bunları kolaylaştırmanın yolları neler? Nasıl insan "evet" derken ki heyecanını canlı tutabilir? Ne yapılmalı ki stresin esiri olunmasın ve keyifle yapılacak seçimler eziyete dönüşmesin? Evlilik yıllar yılı ağızdan ağza aktarılan bir peri masalı gibi gelir bana. İçine girmeden kendi hikayenizi yazmaya başlamadan tam olarak anlayamazsınız içeriğini ve tanımlayamazsınız ne olduğunu.

Düğün aşaması

Aslında bu konuda bizlere sunulan bu peri masalına ait aldatıcı açıklamalar suçlanmalı. Evlilik mistik bir şey değil. Evlilik hiç bitmeyen ve hep tavan yapan bir mutluluk yumağı da değil. Evlilik gayet gerçek oldukça inişli çıkışlı çoğunlukla uzlaşma gerektiren ama sizi beklenmedik yepyeni rengarenk bir diyara götüren bir yolculuk. Bu yolculuğun ilk durağı da düğün.

Düğün amacından şaşmadan yaşansa çok keyifli çok huzurlu ve çok mutlu yaşanabilecek bir kutlama aslında. Siz ve o bir karar alıyorsunuz hayatlarınızın geri kalanını beraber geçirmek istediğinizi ve birbirinizi ne kadar çok sevdiğinizi tüm sevdiklerinizle paylaşmak ve kutlamak istiyorsunuz. Herkesi davet ediyorsunuz ve gelenlerle bu özel kararı güzel bir şekilde kutluyorsunuz.

Hedeften şaşmalara hazırlıklı olun

Öncelikle düğün için hazırlanması gerekenler listesi var. Bu genel-geçer listede siz kararınızı vermeden çok uzun bir zaman önce toplumca belirlenmiş ve ailelerce onaylanmış yerine getirilmesi beklenenler sıralanıyor. Bu liste ortaya çıkmaya başladıkça heyecan yerini gerginliğe ve endişeye bırakıyor.

Gelin olarak ortada bir de damat olduğunu sıkça hatırlamakta ve bu düğün denen kutlamanın ikinizin ortak yaşanacak bir hayata doğru atacağınız ilk adım olduğunu unutmamakta fayda var. Siz seçim yapmaya uğraşırken her kafadan çıkacak sesi susturmak ve kendi sesinizi duyulur kılmak gelin ve damat olarak bir takım olmanızla mümkün.

Tartışmaları önlemenin yolu

Birçok çift ilişkilerinde yaşamadıkları kadar büyük anlaşmazlıklar ve tartışmalar yaşarlar düğün öncesi. İki tarafın ailelerinin gelenekleri görüşleri ve beklentileri ayrıştıkça bu anlaşmazlıkların sayısı ve şiddeti artar. Oysa gelin ve damat fikirlerine önem verdikleri insanların söyleyeceklerini dinledikten sonra kafa kafaya verip kendileri ne istediklerine karar verebilirlerse ve bu konuda net bir şekilde sınır koyabilirlerse insanlar da geri adım atacaklardır. Böylece hem uzlaşma sağlanacak hem de düğün gelin ve damadın istediği yönde şekillenecektir.

Uzlaşma bir takım işidir

Tabii ki bu yazıldığı kadar kolay gerçekleşecek bir süreç olmayabilir. Bir takım oluşturmak zaman ve emek ister uzlaşma bekler ve uzlaşmak her zaman kolay olmayabilir. Heyecandan panikten ya da endişeden gerilmiş sinirler başka bir durumda kolayca kabullenebileceğiniz bir öneriyi ısrarla reddetmenize sebep olabilir. Bunun çözümü uzlaşmanın bir takım işi olduğunu yani çift taraflı yapılması gerektiğini hatırlamaktır.

Yaşanan problem her ne olursa olsun kimin daha suçlu olduğuna karar vermekten vazgeçip iki tarafın da geri adım atması ve beklentilerini açık bir biçimde dile getirmesi gerekir. Unutmayın ki konuşmamak ve içinize atmak durumu çözümsüzlüğe ve içte biriken düğümlerin çoğaldığı gergin bir noktaya taşıyacaktır. Bu noktada konuşmak ve daha da önemlisi dinlemek alınacak en akıllıca önlem olacaktır.

Neden düğün yapıyorsunuz?

Düğünle ilgili bir diğer önemli nokta amacından şaşmamasının sağlanmasıdır. Düşünün neden düğün yapıyorsunuz? Her çiftin bu soruya vereceği cevap farklı olabilir. Ama cevap ne olursa olsun bunu hazırlık sürecinde akılda tutmak birçok kararsızlığı çözüme götürecektir. Örneğin "ben evlilik kararımı kutlamak ve sevdiklerimle eğlenmek için düğün yapıyorum" diyen çiftlerdenseniz mekan kıyafet müzik gibi seçimleri yaparken önceliğinizin kutlama ve eğlence olduğunu unutmayın.

Düğün sizin düğününüz. "Herkesi mutlu etmek istiyorum" diye yola çıkarsanız ayağınıza birçok taş takılacaktır. Davetlilerin farklı zevkleri kişilikleri istekleri ve beklentileri olacaktır. Herkesi aynı anda mutlu etmeniz çok zor. Ama çift olduğunuzu ve beraber karar alıp beraber eğlenip beraber mutlu olacağınızı hatırlayarak kendinizi ve müstakbel eşinizi tahmininizden çok daha fazla mutlu etme şansına sahipsiniz.


Balayı hazırlığı

Düğün kadar önemli bir diğer karar balayıdır. Bir akşamınızı baş başa oturup hayal ettiğiniz balayını konuşarak geçirin. Sonra hayallerinizi bütçenize en uygun nerede gerçeğe taşıyabileceğinizi araştırın. Heyecan içinde geçmiş bir hazırlık döneminin eğlence ve yorgunluğun birleşimi olan bir düğünün sonrasında evli bir çift olarak renginizi bulacağınız aşkınıza aşk katacağınız ve size yolculuğunuzun başlamış olduğunu hissettirecek yer balayınız. Bir günlüğüne bile olsa baş başa herkesten ve her şeyden uzak birbirinizin keyfini çıkarın.

Yapıcı bir bakış açısı daha ılımlı bir algı kazandırır

Aslında düğün hazırlığında uygulayacağınız ve öğreneceğiniz bu uzlaşmacı tavır evliliğinizin ilerleyen aylarında ve yıllarında da çok işinize yarayacak. İki insanın aynı evi paylaşması ortak beğeniler ve istekler oluşturması zaman alır. Bu zamanı stresli ve yorucu geçirmek yerine paylaşarak ve karşılıklı anlayışı temel ilke edinerek geçirmek çok daha keyifli.

Unutmayın sizin yaklaşımınız ve tavrınız ne kadar olumlu ise elde edeceğiniz sonuç da sizi o denli mutlu edecektir.

Bu hayata bakmakta kullandığınız gözlüğünüzün camlarının ne renk olduğunun nesneleri ne renk göreceğinizi etkilemesi gibidir. İnsan algısını bakış açısıyla şekillendirir ve yapıcı bir bakış açısı daha ılımlı bir algı kazandırır. Bu da davranışlarınızı ve yaklaşımınızı olumlu etkiler. Dolayısıyla elde edeceğiniz sonuçlar mutlu başlangıçlar olacaktır.

Evlilik iki eşit çemberin kesişmesiyle oluşur. Çemberler üst üste de binmez birbirlerinden tamamen ayrı da kalamaz. Bir başka deyişle kim olduğunuzu değiştirmeden ortak zevklerinizin tadını doyasıya çıkardığınız ve yaşadığınız bir yolculuktur evlilik. Ve sevginiz yolculuğunuzun zorlu dönemlerinde size yol gösterecek en güvenilir kılavuzunuzdur. (Kadınvekadın)
HOT-WHEELS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 23 Kasım 2011, 22:00   #2 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

en iyisi kaçmak
  Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
düğün, gergin, hazırlıkları, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557