Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım > Microsoft Office > Excel
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Excel Microsoft Office Excel hakkındaki tüm bilgi ve paylaşımları bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Nisan 2013, 10:31   #1 (permalink)
Rock★staR

Ze.uL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Ekim 2012
Nerden: Antalya
(Mesajlar): 2.495
(Konular): 387
Burç:
Renkli Para : 430357
Aldığı Beğeni: 706
Beğendikleri: 169
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Değişkenler - Variables

DEĞİŞKEN
Variable(Değişken) program çalışırken değerlerin geçici olarak depolanması için bellekte ayrılan yerdir. Bir değişkeni kullanmadan önce bilgisayara onu deklare etmekte ( tanıtmakta) fayda vardır. Bir Variable(Değişken)’i deklare etmek VBA’ya değişkenin ismini ve bu değişkende kullanacağınız veri türü’ nü belirtmek demektir. Veri türü değişkene yerleştireceğimiz değerin tam sayı, karakter dizisi, tarih, para birimi vb. bir türde olacağını belirtir.

VBA’da değişkeni deklare etmez isek, değişkenin ilk kullanıldığı anda bellek ayrılması kendiliğinden yapılır ve türü VBA tarafından Variant(Değişen) olarak kabul edilir. Variant veri türüne string(karakter dizisi), numeric(sayı), boolean(mantıksal değerler), array(dizi), object(nesne) türlerden herhangi biri depolanabilir. Bu durumda hiçbir zaman değişken atamaya gerek olmadığı düşünülebilir. Ufak çalışmalarda bellek ile ile ilgili bir sorun yaratmayacaksa değişken tanımlaması yapmadan direk değişkeni kullanabiliriz ve VBA buna hiç itiraz etmez. Ancak çalışmamız büyük ve çok sayıda değişken kullanıyorsak Variant ‘ ın hafızada en çok yer gerektiren veri türü olduğu unutulmamalı ve bir değişken’e istemediğimiz türden bir verinin depolanmasını kontrol etmek amacı ile değişkenleri tanımlamalı ve türlerini VBA’ya bildirmeliyiz.
Değişken tanımlamaya geçmeden önce bilmemiz gereken bir hususta değişkenlere verebileceğimiz isimlerdir. Bu konuda VBA’nın kısıtlamaları şu şekilde özetlenebilir.
 • • Uzunluk en fazla 255 karakter olmalıdır.
  • İlk karakter bir harf olmalıdır.
  • İsimde +, -, /, *, !, <, >, ., <=, >=, <>, @, $, #, &, boşluk gibi karakterler olmamalıdır. Harf, rakam yada alt çizgi “_” kullanılmalıdır.
  • Küçük harf büyük harf duyarlılığı yoktur. Yani vToplaM ile vtoplam, VTOPLAM hepsi aynı değişkendir. VBA değişkeni en son yazdığınız şekle uygun olarak değiştirecektir.
  • VBA’nın anahtar sözcüklerinden (ve reserv kelimeler) biri olmamalıdır.
Bu kısıtlamalar dışında değişkene atadığımız ismin anlamlı olması ve ilk karakterde değişkenin türünü küçük harf ile yazıp daha sonra ilk karakter büyük olacak şekilde anlamlı bir kelime yazmak pek çok programcının kullandığı bir yöntemdir. Program içinde değişkeni gördüğünüz anda değişkenin veri türünü ve ne ile ilgili bir değer taşıdığını bilmek programda ileriki bir zamanda değişiklik yapacağınız zaman size çok kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanında değişken isminizi program içinde sık sık kullanmak durumunda olacağınız için çok uzun değişken isimleride kullanışlı olmayacaktır. vAylikToplam, cSatis_Tutari, dtSevkTarihi gibi değişken isimleri örnek verilebilir.

VERİ TÜRLERİ
VBA’nın tanıdığı veri türleri aşağıda listelenmiştir.
Boolean Sadece True(Doğru) ve False(Yanlış) değeri alabilir. Bellekte 2 byte yer kaplar. Başka bir veri türüne döndürüldüğünde True ise -1, False ise 0 olur. Bir rakamı Boolean değişkene çevirdiğimizde 0 = False olur diğer tüm sayılar True değerini alır.
Byte 0-255 arasında pozitif bir tamsayı değeri alır. Bellekte 1 byte yer kaplar. En az yer kaplayan türdür.
Currency Para için kullanılan değişken türüdür. Ondalık virgülden önce 15 basamak ve virgülden sonra 4 basamak ayrılmıştır. Bellekte 8 byte yer kaplar.
Değişkeni Dim ile tanımlamamış bile olsak değişken isminin sonunda @ işareti kullanırsak VBA veri türü olarak Currency kabul edecektir.
Maasim@ = 520.45
Date Tarih ve zaman bilgisini depolamak için kullanılırlar. Bellekte 8 byte yer kaplar. 01 Ocak 1000 ile 31 Aralık 9999 arasındaki zaman aralığında bir değer alabilir. Değişkene bir tarih değeri girileceği zaman tarih # işaretlerinin arasına yazılır.
DogumGunum=#10/01/1970#
Double -1.79 x 10^308 ile 1.79 x 10^308 arasında değer alabilir. 8 byte yer kaplar. Değişken isminin sonuna # işareti konularak deklare edilebilir.
Integer -32768 ile +32767 arasında değer alabilir. 2 byte yer kaplar. Değişken isminin sonuna % işareti konularak deklare edilebilir.
Long 2,147,483,648 to 2,147,483,647 arasında tamsayı değer alabilir. 4 byte yer kaplar. Değişken isminin sonuna & işareti konularak deklare edilebilir.
Object Bir nesneye ait referansı tutar. Hafızada 4 byte yer tutar. Object olarak deklare edilmiş bir değişkene Set ile bir nesne referansı yerleştirilebilir.
Single -3.4 x 10^38 ile 3.4 x 10^38 arasında değer alabilir. 4 byte yer kaplar. Değişken isminin sonuna ! işareti konularak deklare edilebilir.
String Karakter dizisi. Değişken isminin sonuna $ işareti konularak deklare edilebilir.
Kod:
Dim DegiskenAdi As String
şeklinde uzunluk belirtilmeden deklare edildi ise 2 milyar karaktere kadar değer taşıyabilir.

Kod:
Dim DegiskenAdi As String *5
şeklinde sabit uzunluk belirtildi ise içine konulan karakter dizisinin belirtilen sayıdaki kısmını alır. Yukarıdaki örnek için “İstanbul” “İstan” olur.
Variant VBA’nın varsayılan veri türü. Herhangi bir tür belirtmediğimiz müddetce her değişken variant’tır. Variant her türde (sabit uzunlukta string ve kullanıcı tanımlı tipler dışında) veriyi tutabilir. Hafızada nümerik değer koyuldu ise 16 byte, karakter dizileri için 22 byte yer tutar. Esnekliğinden dolayı en fazla yer gerektiren veri türüdür.
Kullanıcı Tanımlı Değişkenler Kullanıcı tanımlı bir yada daha çok veri türü yaratılabilir. Veri türleri yaratmak için Type...End Type ifadeleri kullanılır.

DEĞİŞKEN TANIMLAMA
Bir değişken iki şekilde tanımlanabilir. Değişkeni kullandığımız anda yani Maas=500 dediğimiz anda artık VBA Maas adında bir değişkenimiz olduğunu bilmekte ve türünüde Variant kabul etmektedir. Buna dolaylı(örtük-implicit) tanımlama denilebilir. Avantajı değişkene ne zaman ihtiyaç duyarsak o an hiçbir ek işlem yapmadan kullanabilmemizdir, yani pratikliği.Ancak bir başka kod satırında bu değişkeni kullanmak isterken yanlışlık ile Maes yazar isek artık Maes adında yeni bir değişkenimiz olmuş olur. Türüde Variant olacağı için hafızada en çok yeri talep eder.
Bu sakıncalarından dolayı burada daha çok Açık ( Explicit) tanımlamanın üstünde duracağız. Açık tanımlama değişkenin kullanılmadan önce VBA’ya isminin (ve veri türünün) bildirilmesidir. Bu kodumuzun daha hızlı çalışması için faydalıdır. Bu bildirimi değişkene ihtiyacımız olduğu yerde yapabileceğimiz gibi genel kabul olarak prosedürün ilk başında yapılır. Bu şekilde kodun daha rahat okunur olması sağlanır.
Bir çoğunuz modüllerin en üst satırına yazdığımız Option Explicit terimini hatırlar. Bunun anlamı da editörün bizden tüm değişkenlerimizin Açık tanımlanmasını ister ve böylece değişken isimlerinden kaynaklanan hatalar en aza iner. Option Expilicit sadece bulunduğu modülde geçerlidir.
Tools>Options>Editor menüsünde "Require variable declaration" kutusunu işaretleyerek VBA editörümüzün her modülün başına Option Explicit yazmasını sağlayabiliriz.

Değişken tanımlamak için Dim anahtar kelimesini kullanırız. (Dimension = boyut kelimesinin kısaltılmışı). Kullanımı ise çok basittir.

Kod:
Dim DeğişkenAdınız [As VeriTürünüz]
Köşeli tırnağın anlamı Veri Türünü isterseniz belirtmeyebileceğiniz anlamına gelir. Bu durumda değişkeninizin türü Variant olacaktır.
Tek satırda aralarına virgül koyarak birden fazla değişken tanımlayabiliriz.

Kod:
Dim DeğişkenAdınız1 [As VeriTürünüz1], DeğişkenAdınız2 [As VeriTürünüz2]
DEĞİŞKENLERİN KAPSAMI VE ÖMRÜ


Değişkenin içinde taşıdığı değerin her prosedürde yada her modülde aynı olmasını, yada sadece içinde bulunduğu prosedürde geçerli olmasını isteyebiliriz. Bu özelliğe değişkenin faaliyet alanı diye tanımlıyoruz. Değişkenlerin üç tip faaliyet alanından bahsetmek mümkündür.

Prosedür seviyesi
Tanımlama işlemi prosedür içinde yapıldı ise değişkenimiz sadece bu prosedürde tanınmaktadır. Program akışı bir başka prosedüre geçtiğinde VBA bu değişken için ayrılan yeri boşaltmaktadır ve artık değişkenimiz tanınmamaktadır. Dolaylı tanımladığımız değişkenlerde Prosedür seviyesinde tanımlanmış kabul edilir.

Kod:
Sub AySonu()   
Dim Odeme as Currency   
……..   
End Sub
Değişkenimizin ömrü-Static terimi : Bu değişkenimizin uygulama açık olduğu müddetce bir başka prosedürde de aynı değeri taşımasını istiyorsak Static kelimesi ile tanımlayabiliriz.

Kod:
Sub AySonu()   
Static Odeme as Currency   
……..   
End Sub
Bu durumda uygulamamız sona erene kadar Odeme değişkenimiz son aldığı değer ne ise saklayacak ve prosedür bir kez daha çalıştığında bu son sakladığı değeri kullanacaktır.


Modül seviyesi – Private
Bir değişkenin modüldeki tüm prosedürlerde faaliyet göstermesi için prosedür dışında Dim yada Private anahtar kelimeleri ile tanımlanması gereklidir. ( Prosedür dışında kullanıldığında Dim kelimesi Private kelimesi ile aynı işi görür.)

Kod:
Private Gun as Date
Dim Odeme as Currency
Sub AySonu()
……..
End Sub
Proje seviyesi – Public
Prosedür dışında Public ile tanımlanan bir değişken tüm açık projeler tarafından kullanılabilir. Bir karışıklığa yol açmamak için modül başında Option Private Module yazar isek değişken sadece içinde bulunduğu projede kullanılır.

Türler Arası Dönüşüm

Bazı durumlarda değerleri belirli bir veri türünden bir başkasına dönüştürmek gerekebilir. Bu durumda aşağıda kısa açıklamaları bulunan terimleri kullanırız. Bu dönüşümleri kullanırken dikkat etmemiz gereken husus örneğin ondalık basamağı olan bir sayıyı Integer değişkene döndürdüğümüzde değerin ondalık kısmı yuvarlanır ve bir daha geri getirilemez.

d=değişkenimiz

CStr(d) : Matemetiksel değişkeni String değişkene dönüştürür
CInt(d) : Matemetiksel değişkeni yuvarlayarak Integer değişkene dönüştürür
CLng(d) : Matemetiksel değişkeni Long değişkene dönüştürür
CCur(d) : Matemetiksel değişkeni Currency değişkene dönüştürür.
CSng(d) : Matemetiksel değişkeni Single değişkene dönüştürür
CDbl(d) : Matemetiksel değişkeni Double değişkene dönüştürür
CVar(d) : Matemetiksel değişkeni Variant değişkene dönüştürür
CBool(d) : Matemetiksel değişkeni Boolean değişkene dönüştürür. Sonuç True/False (-1/0). 0 olmayan her ifade (-1) olarak sonuçlanır.
CByte(d) : Matemetiksel değişkeni Byte değişkene dönüştürür
CDate(d) : Matemetiksel değişkeni Date değişkene dönüştürür.


Ze.uL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
değişkenler, variables


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557