Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım > Microsoft Office > Excel
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Excel Microsoft Office Excel hakkındaki tüm bilgi ve paylaşımları bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By Ze.uL
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Nisan 2013, 13:40   #1 (permalink)
Rock★staR

Ze.uL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Ekim 2012
Nerden: Antalya
(Mesajlar): 2.495
(Konular): 387
Burç:
Renkli Para : 430357
Aldığı Beğeni: 706
Beğendikleri: 169
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Makrolar

Evinde veya işyerinde bilgisayarı olup da, bilgisayarında Excel programı olmayan hemen hemen yok gibidir. Hepimiz Excel’in meşhur hücrelerine bazı sayıları mutlaka hapsetmişizdir. Kimimiz, toplanması gereken sayıları alt alta yazıp, Toplama Sihirbazına basarak bir hamlede sonucu almanın zevkini yaşarken, kimimiz de şirkete ait bir tabloyu, hücrelerin sihrini kullanarak hazırlamaya çalışmışızdır. Excel ile tanışma süresi biraz daha ileri düzey olanlarımız ise, hazırlamış olduğu veri tablosunun, birkaç tıklamayla müthiş grafiğini çıkartmanın zevkini herkesle paylaşmıştır. Diğer bir kısım kullanıcılar ise artık Excel’i konuşturmaya başladıkları inancıyla, hücrelere formüller girerek programlar yapmanın müthiş kolaylıklarını çevresindekilere aktarmaktan kendilerini alamamışlardır. Bunların hepside güzel şeyler.

Evet, Excel bir çok programın haricinde herkesin bilgisayarında olan ve hemen hemen herkesin kullandığı bir program. Excel’i kullanan kime sorarsanız “çok iyi Excel kullanıyorum” diyecektir. Eh, bunu söylemekte de pek haksız sayılmaz. Çünkü memleketimizde Excel hakkında ulaşılabilecek Türkçe kaynak olarak anlatılan en ileri düzey, Excel Çalışma sayfalarına ait olan İşlevler (Fonksiyonlar) dir. Kendinize ait bir program yapmak istediğinizde fonksiyonlar ve formüllerden başka bir yol önerilmemiştir. Bazı kaynaklarda bir iki sayfa, “Makro” diye bir kavramdan bahsedilmiştir.

Bu yazı dizisinde de Excel hakkındaki kaynakların benzerine bir yenisini katmak istemiyorum. Diğer kaynaklardan daha farklı olarak işin arka planına çomak sokmak nasıl olur, onu gündeme getireceğim. Evet, sizin de tam tahmin ettiğiniz gibi bir çok kullanıcının asla cesaret edemediği MAKRO komutunun ne olduğunu teferruatıyla anlatacağım. O halde sizi fazla bekletmeden ve sözü çok daha uzatmadan Makro nedir? Sorusuna cevap aramaya çalışalım.

Bilmediğiniz bir mekanda dolaştığınızı düşünün ve önünüze esrarengiz bir kapı çıkıyor. Bu kapının arkasında neler var bilmiyorsunuz. İçgüdüsel olarak elinizi kapının kulpuna atıp, aşağı doğru bastırmak ve açmak istiyorsunuz. Bu arada, bir çok kişinin de, aynı kapının çevresinde beklediğini görüyorsunuz. Kapıyı açıp içeri girmeden bu insanlardan bir kaçına kapının ardında ne olduğunu soruyorsunuz. Sorduklarınız size omuz silkerek “Ben açtım baktım, ama hiçbir şey anlamadım, tanımadığım bir çok farklı şey mevcut. Oradaki sistem bu taraftan farklı. Pek bir şey anlaşılmıyor. Benim gibi bir çok arkadaş sadece kafamızı içeri uzatarak baktık ve geri çekilip o kapıyı kapattık. Ama birkaç kişi içeri girdi. Hala daha da çıkmadı. Başlarına bir şey gelmiş olabilir, bilemiyoruz. Dönmelerini bekliyoruz. Bence sen de, hiç içeri girme. Akıbetinin ne olacağını bilmediğin işlere hiç bulaşma” diyerek içinize biraz korku, biraz endişe ve biraz da korku salıyor.

Şimdi kendinizi şu an kapı tokmağına tutmuş ve Excel’in arka kapısını aralayıp içeri girmek isteyen, farklı çalışan bir Excel ortamında bulmak istiyorsanız, bu sayfalarda anlatacaklarımızı takip etmeye devam edin. Evet, her ne kadar sistem farklı olsa da, bu farklılık size bir çok kolaylığı birlikte getirecektir. “Peki nedir Makro ? Hadi artık anlat şunu” diye içerinizden geçiriyorsanız, aşağıdaki paragrafı dikkatlice okuyunuz.

Makro, paket programların bazılarının içerisinde bulunan, kullanıcıya kolaylık olması açısından, sürekli tekrar edilen (rutin) işlemlerin otomatik hale getirilmesi için kullanılan bir komut/komutlar dizisidir.

Arabanız ile evinizin önüne geldiniz ve arabanızı garaja park etmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken işleri aşağıda sıraladım.

Vitesi boşa alacak ve el frenini çekeceksiniz. Tabi kontağı kapatıp kapatmamak sizin sürücülüğünüze bağlı.

Arabanın kapısını açacaksınız.
Arabadan aşağı ineceksiniz.
Garaj kapısına doğru yürüyeceksiniz.
Garaj kapısını bir şekilde açacaksınız.
Tekrar arabanıza doğru geri yürüyeceksiniz.
Arabanıza bineceksiniz.
Kapıyı tekrar kapatacaksınız.
Arabayı vitese sokacak ve arabanın harekete geçmesini sağlayacak diğer işlemleri yapacaksınız.
Arabayı garaja sokacaksınız.
Kontağı kapatıp ineceksiniz.
Garaj kapısına doğru tekrar ilerleyeceksiniz.
Garaj kapısını kapatacaksınız.

İnanın ben yazarken belki de siz de okurken sıkıldınız. Bir de arada unutmuş olduğum işlemleri düşünün. Tabi sizin aklınıza hemen. “Ne gerek var bu kadar işleme artık garaj kapıları otomatik, elinizdeki kumandayla oturduğunuz yerden açın ve kapatın” diyorsunuz. Tamam işte ben de size bunu anlatmaya çalışıyorum. İşte, aralamak istemediğiniz kapının ardındaki karmaşık zannedilen sistem, bu kadar zor ve zahmetli işlemlerin yerine tek bir kumanda düğmesi ile işlerinizi hallediyor.

Yukarıda verdiğim örnekteki işlemleri artırabilirsiniz. Seçenek sizin. Ya bu işlemleri tek tek yaparsınız, yada sürekli yapmak zorunda olduğunuz bu işlemler için önce oturup bir cihaz hazırlarsınız (yada satın alırsınız) ve bu işlemleri tek bir düğmeye tıklamayla halledersiniz.

Bundan sonraki satırlar, kapıyı aralayıp içeri giren ve bir daha dışarı çıkmak istemeyen kişiler için.

Şimdi Excel’in arka kapısından içeri girmek için hazırlanın ve sihirli tuşlara basın. ALT + F11 (aynı işlemi Araçlar>Makrolar>Visual Basic Düzenleyicisi komutlarına tıklayarak da gerçekleştirebilirsiniz.) Karşınıza Şekil-1’e benzer bir ekran gelecektir.


Şekil-1


İlk bakışta makroların ne olduğunu bilmeyen ve hayatında hiçbir programlama dili görmemiş olanlar için farklı bir pencere. Biz buna VBA penceresi diyoruz. Pencerenin açıklama kısmına geçmeden evvel VBA’nın ne demek olduğunu açıklayalım. VBA’nın açılımı, Visual Basic For Applications (Visual Basic İçin Uygulamalar)’dir. Visual Basic programlama dilini hepimiz duymuşuzdur. İşte bu dilin Excel’e uyarlanması yada bir başka programa uyarlanarak bize kod yazma imkanı sağlamasına VBA diyoruz. VBA, Excel’de hücre mantığını esas alırken, Word’de satır mantığını esas almaktadır. Buradan hareketle şu çıkartımı yapabilirsiniz. Excel’de Kullanılan VBA yani makro dili ile Word’de kullanılan VBA temelde aynı. Fakat Bu iki programın çalışma mantığı ve işlevi farklı olduğu için kodlama yaparken yürütülecek uygulama komutları farklı. Temel de aynı derken şunu kastediyorum. Visual Basic programlama dilinde kullanılan For...Next döngüsünün çalışma yapısı aynıdır. Fakat bu döngü bloğu içerisinde kullanılacak kodlar farklıdır. Excel’de hücreleri referans alıp kod yazarken, Word’de satırları referans alarak kod yazmanız gerekir. Aşağıdaki örneği incelediğinizde ne demek istediğimizi daha iyi kavramış olacaksınız.

Örnek:
Amacımız Excel’de veya Word’de alt alta 4 kere isim yazdırmak olsun.

Excel için aşağıdaki makroyu yazıp çalıştırdığınızda aldığınız sonuç Şekil-2’de gösterilmiştir.

Sub isimyazdir()
For i = 1 To 4
ActiveSheet.Cells(i, 1).Value = "M. Temel Korkmaz"
Next i
End Sub


Şekil-2


Aynı işlemi Word için yaptırmak istediğinizde, aşağıdakine benzer bir makro yazarsanız, Şekil-3’deki sonuçla karşılaşırsınız.

Sub isimyazdir()
For i = 1 To 4
ActiveDocument.Content.InsertAfter ("M. Temel Korkmaz")
ActiveDocument.Content.InsertParagraphAfter
Next i
End Sub


Şekil-3

İki makroda da

For i= 1 To 4
.......
.......
Next i

döngüsünü görüyoruz. Temel komut sistemi olarak aynı olduğunu daha önce belirtmiştim. Şimdi ikisi arasındaki farka kısaca göz atalım.

Excel’de çalışma alanı “Sheet” olarak belirlenirken, Word’de “Document” olarak belirlenmiştir.

Excel’de çalışılacak birim Cells (Hücreler) olarak belirlenirken, aynı işlem Word’de Paragraph (Paragraf, Satır) olarak belirlenmiştir.

Kısaca tekrarlamak gerekirse, VBA kodlama programlarda da temel yapı aynı olmakla birlikte, uygulama alanı olarak farklı moda sahip oldukları için kullanım ve kod yazım mantığında farklılaşma vardır.

Şimdi konumuza geri dönelim. Kod penceresinde 3 ana bölüm bulunmaktadır. Bunları sırasıyla Project (Proje) Penceresi, Properties (Özellikler) Penceresi ve Kod Penceresi olarak adlandırabiliriz. Şekil-1’e dikkat ettiğinizde koyu bir alan göreceksiniz. İşte bu alan aslında Kod penceresine ait alandır. VBA penceresinde herhangi bir Modül sayfası açmadığımız için bu bölümde kod penceresi görüntülenmemiştir.

Project Penceresi: Bu pencere, tasarım penceresidir. Kodlarınız arasında dolaşmanızı ve yeni kodlar yazdığınızda neyi nereye yazacağınızı belirleyen penceredir. Şimdi bu pencereyi inceleyelim.


Şekil-4


VBAProject (Kitap1): Sizin de hemen anladığınız gibi Kitap1, çalışma kitabımızın adı. Hazırlayacağımız makro, Kitap1 çalışma kitabında olacak. Eğer çalışma kitabının adını değiştirirseniz parantez içinde bulunan bu isimin de değiştiğini göreceksiniz. Başta bulunan VBAProject ifadesi ise, üzerinde çalışacağımız tasarımın adını belirtir. Bu ifadenin daha sonra hazırlayacağımız diğer projelerle karışmaması için yeni bir tasarım olarak değiştirelim. Tools menüsünden VBAProject Properties...(Şekil-5) komutunu seçin. Şekil-6’daki pencere ile karşılaşacaksınız.


Şekil-5


Şekil-6


Şekil-6 daki pencerede Project Name kutusunda bulunan adı değiştirin. Biz “MTKnınTasarımı” olarak değiştirdik. Şimdi Project Penceresine bir daha bakacak olursanız, VBAProject yazan bölgede “MTKnınTasarımı” yazdığını göreceksiniz.

Microsoft Excel Objects: Microsoft Excel Nesneleri. Bu klasörün altında 3 adet çalışma sayfası ve bir adet çalışma kitabı ismi ve ikonu bulunmaktadır. Şu an çalıştığımız Kitap1 isimli çalışma kitabında bulunduğumuzdan çalışma kitabının ismi ThisWorkbook (Bu Çalışma Kitabı) olarak belirlendi. Diğer çalışma sayfaları da kendi isimleriyle bulunmaktadır. Varsayılan olarak 3 adet çalışma sayfası olduğundan üç tane sayfa ismi görünmektedir.

Excel Çalışma kitabına dönün, sayfa sayısını bir arttırın ve adlarını değiştirin. VBA sayfasına geri döndüğünüzde sayfa sayılarının 4 adet olduğunu ve isimlerinin de değiştiğini göreceksiniz.

Şimdi, Project penceresinin argümanlarını arttıralım. Insert menüsüne tıklayın (Şekil-7). Açılan menüden aktif olan UserForm, Module ve Class Module komutlarına birer kere tıklayın. Şekil-8 deki Project penceresini tekrar kontrol edin.


Şekil-7


Şekil-8

MTKnınTasarımı altındaki başlıkların, daha doğrusu klasörlerin sayısının arttığını göreceksiniz. Forms (Formlar), Modules (Modüller) ve Class Modules (Sınıf Modülleri) olarak üç klasör eklendi. Dikkatli olan kullanıcılarımız, şunun mutlaka farkına varmışlardır. Insert menüsündeki üç komuta tıkladığınızda Project penceresinin sağındaki boş pencerede değişiklikler meydana geldi. Çünkü her komutu tıkladığınızda Excel size o klasörle ilgili yeni, boş bir form ya da sayfa açtı. Şu anda bu sayfalardan her ne kadar 1 tanesi açık gibi görünüyorsa da diğerleri de açık halde ve öndeki sayfanın altında sizden kod yazmanız için hazır olarak beklemektedir. Şekil-8 deki görüntüde açık olan üç sayfayı da fark edebilirsiniz.

Properties Penceresi: Adından da anlaşıldığı gibi, Properties penceresi seçmiş olduğunuz herhangi bir nesne hakkındaki özellikleri listeleyen bir penceredir. Eğer bu pencere şu anda sizin ekranınızda görünmüyorsa “View” menüsünden “Properties Window” komutunu tıklayın ya da klavyenizden F4 tuşuna basın.


Şekil-9

Şekil-9 da görüldüğü gibi Properties penceresinde 1 adet ComboBox (Açılan liste kutusu), 2 adet sayfa sekmesi bulunmaktadır. ComboBox, o anda VBA sayfanızda bulunan, diğer bir deyimle Project pencerenizde bulunan nesnelerin listesini verir.

Kod Penceresi: Üzerinde bütün işlemleri yapacağımız pencere budur. Bilgileriniz burada doküman haline gelecek ve uzaktan kumanda cihazınızı burada oluşturacaksınız.

Üniversite yıllarımızda Basic Programlama dilini öğrenmek için bir kitapçıdan “Basic” adlı bir kitap almıştım. Kitabın bir bölümünde şu yazıyordu. “Bilgisayar hızlı çalışır, fakat aptaldır.” Bunu ilk zamanlar tam kavrayamamıştım. Ne zaman ki bilgisayarda kod yazmaya başladım, işte o zaman bilgisayarın hiçbir şey bilmediğini müşahede ettim. Ben ne yazarsam ancak o kadarını yapabiliyordu.

Şimdi sıra sizde. Kod sayfasına aşağıdaki makro kodunu yazın ve Excel’de ilk makronuzu oluşturun.

Sub ilkmakrom()
Range("C10").Select
End Sub

Makroyu çalıştırma yöntemlerini siz kendiniz zamanla öğreneceksiniz. Ben size en uzun olan yolu göstereceğim. Siz en pratiğini bulun. “Run” menüsünden “Run Sub/UserForm” komutunu tıklayın ve Excel sayfanıza dönün. Seçili olan yani aktif olan hücrenin “C10” olduğunu göreceksiniz.
Hüseyiи. Bunu beğendi.


Ze.uL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
makrolar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557