Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Felsefe ve Sosyoloji
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Felsefe ve Sosyoloji Felsefe ve Sosyoloji dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By -ÇAĞATAY-
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Mayıs 2013, 13:31   #1 (permalink)
fenerbahçemmm..

-ÇAĞATAY- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Mayıs 2013
Nerden: OndanBundanŞundan'ım..
(Mesajlar): 5.616
(Konular): 1327
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 72891
Aldığı Beğeni: 208
Beğendikleri: 162
Ruh Halim: Olu Gibi
Takım :
Standart Nietzsche: Kadındaki Muamma


Kırbacını mağarasında unutan Zerdüşt evine döndüğü günden beri bazı çevrelerin tepkisini almıştır. Yanında kırbacını taşıyasıydı daha mı iyi olurdu bilinmez ama bundan daha kötü eleştriler almayacağı kesin gibi görünüyor. Friedrich Nietzsche kadının doğası hakkında ortaya koyduğu düşünceleri ile de kendinden söz ettirmiş çoğu kez karşıt eleştriler alsa da gerek kadınlar arasından gerekse hemcinsleri tarafından takdir de edilmiştir. Özel hayatında kadınlara bir öpücükten daha fazla yakın olmayan Nietzsche küçük yaşta babasının ölümüyle annesi ve ablasının sert yaşam biçimiyle yetiştirilmiş yetişkinliğe adım attıktan sonra da yanlarından ayrılmıştır. Kadınlar hakkındaki fikirlerinde karşılık bulamadığı aşkı Lou Salome ve ailesinin etkisinin büyük olduğu söylenebilir.

Zerdüşt’ün karşısına çıkan ihtiyar kadın şöyle der ona;


Ne tuhaftır ki yeterince tanımaz kadınları Zerdüşt. Ancak haklıdır onlar hakkında söylediklerinde.”

Her ne kadar insanlığı nihilizmin tahribatlarından korumak neslinin devamını sağlayabilmek adına yepyeni ve kutsal bir hedef ilahi anlam ortaya koymaya çalışsa da psikoloji ve sosyoloji gibi bilim dallarıyla da ilgilenen Nietzsche kadın ve erkek doğasını temel alarak evlilik ve namus gibi kavramlar hakkında da ilginç ve bir o kadar da güçlü yorumlarda bulunmuştur. Kadınların erkeklerle kıyaslandığında Nietzsche'ye dair neden bu kadar uzak kaldıklarını anlamak zor olmasa gerek... Öyleki Zerdüşt kendisine kadınlar hakkındaki fikrini soran ihtiyar kadına şöyle der;

-"Yanlız erkeklerle konuşurum kadınlar hakkında!"


Kadının ilginç ve bir o kadar da düşündürücü cevabından sonra Zerdüşt kabul eder;

-"Bana da bahset" dedi kadın: "Söylediklerini unutacak kadar ihtiyarım"
Erkeğin gücünü ve kadının muammasını kadın erkek ilişkilerinin temeline yerleştiren Nietzsche doğal yaşamın gerektirdiği ölçüde ve yaratı kavramını ön planda tutarak yorum yapar. İnsan doğası üzerine günümüzde dahi kabul gören toplumsal kriterler yaratan Nietzsche felsefesinin zirvesi olan Üstinsan teorisini de bu yorumlarına katar. Nietzsche'ye göre kadın ve erkek ilişkilerinin yegane amacı yaratı ve tasarım kavramlarının dışına çıkmamalıdır.

Kadınlar hakkındaki hakikatlerini uzun uzun anlatmak yerine az ve öz yorumda bulunmayı seçen Nietzsche çoğu kez fikirlerini “paltosunun altında” saklayıp “bu hakikatler afacan bir çocuk gibidir; ağzını kapamasam avaz avaz bağırır” dese de Zerdüşt’ün ağzından ister istemez sert sözleri kaçırmaktadır.


Savaş için eğitilmelidir erkek. Kadın da savaşçıyı dinlendirmek için; Deliliktir bunun dışındaki her şey.”
Friedrich Nietzsche’ye göre kadının doğası sığ ve muammalarla doludur. Fakat bu her zaman erkeğin kadına karşı kazanacağı anlamına gelmez. Çünkü kadın için erkek sadece bir araçtır oysa ki gerçek amaç her halükarda hamilelik yani çocuktur. Konu hakkında şöyle der Nietzsche Zerdüşt’ün ağzından;

Her şey bir muammadır kadında ve kadın için her şeyin tek bir çözümü vardır; Hamileliktir.”


Günümüz sosyo-biyoloji alanındaki araştırma ve incelemeler bu hakikate yakın sonuçlar vermiştir. Zira kadınların karşı cinsle olan münasebetlerinde eşeysel seçilime dair izler bulunduğunu farkındalık dışında olsa da içgüdüsel olarak böyle davrandığını ve amacın üremek olduğunu söylemek pekte yanlış olmaz. Bu noktada önemli olan konu bu tür tepki ve seçilimlerin içgüdüsel ve bilinçdışı olduğudur. Bu da kadının tabii doğasıdır.

Friedrich Nietzsche’ye göre kadın ve erkek arasındaki sevgide her halükarda haysiyet olmalıdır. Bunu erkek tek taraflı olarak başarmak zorundadır. Çünkü yine Nietzsche’ye göre kadında haysiyet duygusunun idraki oldukça zordur. Fakat yine de sevgideki haysiyet sevildiğinden hep daha fazla sevmekle mümkündür.
Konu hakkında şöyle der Nietzsche;

Haysiyet olmalı sevginizde. Aksi takdirde haysiyeti yeterince idrak edemez kadın. Haysiyetiniz sevildiğinizden daha fazla sevmek ve hiçbir zaman ikinci olmamak olmalıdır.”


Kadının doğasına dair Nietzsche erkeğin egemenliğine duyulan arzuyu dile getirir. Yani kadın çoğu kez kendi bilmecelerini çözebilecek bir zihinsel yapıya sahip olmasa da her halükarda erkeğin gücünü ve iktidarını hissetmek ister. Dolayısıyla Nietzsche sahiplenilemeyen kadının eril türe karşı kin duyacağını şu sözlerle vurgular;

Kadın en çok kimden nefret eder? –Demir böyle sormuş mıknatısa: ‘En çok senden nefret ederim zira çekersin fakat kendinde tutacak kadar güçlü değilsin!.’ “
Nietzsche’nin bu sözlerinden yola çıkarak bazı şahsi yorumlar dile getirmek istiyorum. Kadının kitle psikolojisi içinde günden güne eriyen ve gücünü kaybeden erkek türüne karşı öfkesi dişi türde eşitlik ve özgürlük istenci doğurmuş olabilir. Çünkü uygarlığın baskısıyla hükmedici ve sahiplenici gücünü kaybeden erkek türü dönemden döneme daha feminel bir yapıya dönüşmüş ve neredeyse özünü yitirmiştir. Bu sebeple de sahiplenilmeyi ve korunmayı her durumda bir istenç olarak tasarlayan kadın doğası gereği bu eksikliği fazlasıyla hissetmiş ve özünü kaybetmiş erkek egemenliğine karşı bir tavır almıştır. Günümüzde feminist yaklaşımlar ve kadının erkekle eşitliğini öngören yorumlar kitle psikolojinin erkekteki olumsuz sonuçlarına dair kadının bir başkaldırısı olarak yorumlanabilir. Fakat bu durumda da dikkat edilmesi gereken nokta kitle psikolojisiyle özgürlük isteyen kadının da kendi öz-bilincini ve tabiatını inkar edecek duruma gelmiş olmasıdır.

Nietzsche’ye göre kadın için mutluluk kendine yabancılaşmamış erkeğinin istediklerini olduğu gibi yerine getirmek ve itaat etmektir. Konuyla ilgili olarak Nietzsche Zerdüşt’ün ağzından şöyle salık verir;


Erkeğin mutluluk tarifi şudur ; “Ben isterim!”. Kadının mutluluk tarifi ise şudur; “O ister!”. “İşte şimdi dünya kusursuz oldu!”- Böyle düşünür tüm sevgisiyle itaat eden kadın.”

Kadının zihinsel yapısı özüne binaen erkeğinkinden farklı bir işleyişe sahiptir. His ve sezgi konusunda kimi noktalarda üstün bir yapı sergileyebilen kadın güç ve egemenlik konularında ise oldukça basit ve sığ düşünür. Çoğu kez de buna dair olarak çelişkiler yaşasa da evrimsel açıdan zihni yetisi erkekle kıyaslanamayacak kadar farklıdır. Fakat ortada da bir gerçek vardır insanoğlunun tüm tarihte egemen güç erkektir. Kadınlar ise doğrudan doğruya hep arka plandadır. Anaerkil olarak yaşanan dönemlerde bile bu eril olanın istenci doğrultusunda mevcut olabilmiştir. Kısacası hükmedebilmek yaratabilmek sadece erkeğe münhasırandır. Kadının bu konuda herhangi bir yetisi ve etkisi hiçbir dönem olmayacaktır.


Konu dahilinde Nietzsche’nin neredeyse herkesin bildiği bir ünlü sözü mevcuttur. Konunun sertliğinden yakınanlar çoğu kez bu sava sert eleştiriler getirse de kimi çevreler ise sözün sertliğinden kaçış olarak farklı ve bir o kadar da yumuşak yorumlarda bulunmaktadırlar. İhtiyar bir kadının Zerdüşt’e fısıldadığı hakikat şudur;
Kadınlara mı gidiyorsun? O halde kırbacını yanına almayı unutma!”

Yoruma açık olan bu sözde önemli bir nokta vardır. O da bu hakikati Nietzsche bir kadının ağzından Zerdüşt’e aktarır. Bu ilginç anektod baz alınarak kastedilen şey daha net anlaşılabilir. Konuyu diğer alıntılarla birlikte analiz ettiğimizde her halükarda kadının erkeğine teslimiyetinin gerekliliği ve yine erkeğine karşı itaatinin zorunluluğu karşımıza çıkar. Kadın da aslında bu hakimiyetin kendi üzerinde kurulmasını ister. Fakat ruhunun sığlığı ve kendi muammalarını çözemez durumda oluşu çoğu kez bu egemenliği inkar etmesine sebep olur. Her türlü geri çekiliş ve itilişe rağmen doğası gereği yönetilmeye ve erkek tarafından ıslah edilmeye muhtaç olan kadın günümüzde dahi başkaldırıp özgürlüğünü eline almak istese de erkek türü tarafından kontrol edilmeyi amaçlar ve korunmayı ister. Mevzunun farkındalık dışı olup olmadığı elbette tartışılabilir. Lakin hiçbir yorum ve analiz de bazı hakikatlerin üstünü kolay kolay örtemez.


aLıntı...

Kalpleri Fetheden Renkler, Yaşa FENERBAHÇE! Türk'ün Kalbi Seninle Atar, Yaşa FENERBAHÇE! Mazinde Bir Tarih Yatar, Yaşa FENERBAHÇE! Ne Mutlu Seni Sevene, Yaşa FENERBAHÇE!
-ÇAĞATAY- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 26 Mayıs 2013, 14:08   #2 (permalink)
Dilimde BaL*

Sarının Laciverti ♥ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 09 Ağustos 2011
Nerden: pluton
Yaş: 23
(Mesajlar): 2.363
(Konular): 188
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 40121
Aldığı Beğeni: 132
Beğendikleri: 289
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

pis kadın düşmanı nietzsche

Kim kırdı her okşamak istediğimde seni?
Elimi gözlerimi gömdüm tebessüme..
Sarının Laciverti ♥ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
kadındaki, muamma, nietzsche


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557