Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Erkekçe > Fitness & Sağlıklı Yaşam
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Fitness & Sağlıklı Yaşam Sağlıklı bir yaşam için neler yapılmalı gibi bir çok soruya cevap bulabileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ekim 2011, 17:55   #1 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Koşu Egzersizleri – Temel İlkeler ve Etkenler

Koşu sporu, nasıl koşulur, koşu sporu nasıl yapılır, sağlık için koşu, koşmak, koşu egzersizine başlamak, koşuculuk ve benzeri konular hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) ve spor konusuyla ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Steve-h, Todo-Juanjo, befiitter, Jason, lululemon athletica, lululemon athletica, lululemon athletica ve lululemon athletica Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.Koşu Egzersizleri makalemizin birinci kısmında Koşu Egzersizleri - Psikolojik İlke ve Etkenler bölümünü incelemiş idik. Bu makalemiz ile ikinci bölüm olan “Fizyolojik İlke ve Etkenler” konusundaki düşüncelerimizi internette yayınlanabilecek bir makalenin ölçüleri içinde kalarak aşağıda sıralanan konu başlıkları altında belirtmeye çalışacağız.

1) Egzersiz takvimi ve ölçüleri
2) Spor ayakkabıları
3) Spor zeminleri
4) Germeler
5) Sakatlanmalar
1) Koşu Egzersiz Takvimi ve Temel Ölçüleri

Hemen belirtmekte yarar var ki, bu makalemizin amacı profesyonel koşu çalışmalarının ayrıntıları olmayıp, koşu sporunun rekreasyonel (sağlık, fitness egzersizleri) olarak yapıldığı koşu egzersizleridir, esas amacı yarışma olan profesyonel koşular değildir. Dolayısı ile rekreasyonel koşu egzersizinde temel ölçülerin genel vücut sağlığı ve fitness prensipleri üzerine kurulu olduğunu vurgulamakta yarar vardır. Bunu özellikle belirtmiş olacağız, çünkü koşu dendiğinde genelde ilk akla gelen yarışmadır. Hâlbuki rekreasyonel koşuda temel amaç yarışma değil, genel vücut sağlığı ve fitness olup yarışma ancak bir teşvik unsuru niteliğinde ikincil öneme sahiptir.

Rekreasyonel koşu egzersizleri meyanında yarışma programlarına katılmak, vücudun belli bir yetenek kazanmasından sonra, ancak ve ancak zaman zaman rutin çalışmalara bir renk katmak, eğlenmek, diğer sporseverler ile bir araya gelmek amaçlıdır. Rekreasyonel koşuda kendi kendinizle yarışmamak ve aşırıya kaçmamak temel ilkedir. Tabiatı ile her konuda olduğu gibi spor konusunda da kişi kendini geliştirme, bu gelişmeyi fiilen görme ihtiyacındadır. Dolayısı ile kişi aşırıya kaçmadan yaptığı düzenli çalışmalarda kendisini devamlı kontrol altında tutacak, her disiplinli çalışma döneminin sonunda yeteneğinin artıp artmadığını kontrol edecek ve arttığını gördükçe de şevkle çalışmalarına devam edecektir.

Kendini devamlı kontrol altında tutma ve yeteneğinin gözlemleyebilmenin olmazsa olmaz koşulu egzersiz programına başladığı günden itibaren çalışmalarını bir cetvel ile takip etmesidir. Egzersiz yapmasının bir amacı da kilosunu kontrol etmek ise olay daha da önem kazanır. Çünkü; büyük gayretler ile önemli miktarda kilo verdikten sonra kişi rahatlar ve nasıl olsa istediğim zaman kilo verebilirim inancı ile kontrolü bırakır ve ipin ucu kaçar. Şayet kilosunu günü gününe kontrol etmezse büyük fedakârlıklarla verdiği kiloların yavaş yavaş ve fakat fark ettirmeden kısa bir müddet içinde geriye döndüğünü üzüntü ile görür. Bunun en kesin çaresi, gerek egzersizlerini gerekse kilolarını günü gününe takip etmesidir. Bu tespitimin samimi güvencesi bir örneğini göreceğiniz 2008 yılından kalma aylık egzersiz listemdir. Bu sistemi 1980 yılından beri uygulamaktayım ve bu zaman zarfında kilomu +/- iki kilodan fazla fark ettirmemişimdir. Günlük kontrol/kayıt uygulamasını özellikle tavsiye ederim.Rekreasyonel Koşuya Sıfırdan Başlama

İlk günlerde kişi kendi yapısına göre 20 veya 30 dakikalık yürüyüşlerle, mümkünse haftada 5 gün ve dakikada 130 adım temposundan başlayıp bu tempoyu her hafta bir miktar arttırarak dakikada 140 ila 145 adım temposuna kadar çıkmalıdır. İki aylık çalışma sonunda 30 dakikalık yürüyüş hızını dakikada 140 adım temposuna eriştirdikten sonra kombine yürüyüş / koşu programına geçmelidir. Bu dönemin koşu bölümleri çok hafif tempolu koşu (halk tabiri ile koşar adım temposu) olmalıdır. Yürüyüş/Koşu Programı: Startta 5 dakikalık devamlı ısınma yürüyüşünden sonra iki dakikalık koşuyu iki dakikalık yürüyüşün takip ettiği programdır.

DİKKAT: Yürüyüş/Koşu egzersizi sonunda sporcu bitkin ve bitap duruma düşüyorsa tereddüt etmeden koşu bölümlerini kısaltıp veya terk edip sadece yürüyüş programını uygulamalıdır. Koşu kısmını terk ederek sırf yürüyüş programı uyguladığında bir ay daha devam etmeli ve ancak kendini formda hissettiği zaman kombine yürüyüş / koşu programına geçmelidir. Aksi takdirde sağlık için spor uygulamalarına devam edebilmesi çok şüpheli duruma girer.

Okuyucularımızın kolaylığı için programı bir cetvel ile açıklar isek:1600 metreyi 9 dakikada koşu; jogging temposunun en süratli temposudur, bundan daha hızlısı tempo koşu gurubuna girer.

Yukarıda sunulan yürüyüş/koşu programını uygulayan sporseverler, çevrelerindeki üst düzey koşucuların performansından kesinlikle etkilenmemeli, bir eksiklik duygusuna katiyen kapılmamalıdırlar. Düşünmeliler ki; yine çevrelerindeki yüzbinlerce kişi oturdukları koltuktan, sandalyeden kalkmaya bile üşenmektedir ve hatta hareketsiz kala kala hareket etme gücünü dahi yitirmişlerdir. Spor yapabilmiş olmak başta gelen üstünlük, mutluluk kaynağıdır.
Rekreasyonel Koşu Sporu
Yürüyüşten Koşuya Geçme Periyodu

Son iki aylık yürüyüş/koşu programının sonunda koşunun iki dakikalık süresi her hafta birer-ikişer dakika arttırılarak yürüyüş/koşu programına devam edilir. Örneğin ilk hafta 3 dakika koşu 2 dakika yürüyüş programı, ilerleyen haftalarla birlikte 8-10 dakikalık koşuların arasında ikişer dakikalık yürüyüş programı serpiştirilerek koşu ağırlıklı egzersizlere devam edilir.Haftalık Azami %10 Arttırma Kuralı

Egzersiz yoğunluğunun gerek sürat gerekse mesafe olarak arttırılmasında genel kaide; tatbik etmekte olduğunuz egzersiz programını rahatlıkla uygulayabildiğiniz aşamada arttırmalara geçmek düşünülebilir. Haftalık temponuzu veya mesafenizi %10 (yüzde on)’dan fazla arttırmamalısınız. Kondisyonunuz programınızı rahatlıkla uygulamanıza yetiyorsa kendi tercihinize göre, sizi hangisi daha çok mutlu edecek ise ya mesafenizi veya temponuzu arttırabilirsiniz. İkisi birden arttırıldığında sakatlıklara sebep olur.
Koşu Süre ve Temposunu Arttırmada Psikolojik Koşul

Koşu süresi veya temposunun arttırılmasında temel ilke; sporcu egzersiz sonunda yorgunluk hissetmeli, bacak adalelerinde belli belirsiz ağrılar oluşmalı ama kesinlikle bitkinlik ve bıkkınlık oluşmamalıdır. Bitkinlik ve bıkkınlığın oluşması egzersiz dozajının fazla olduğunun ifadesidir. Derhâl egzersiz süresi veya temposu düşürülmelidir. Çok önemli temel ilke, egzersizden keyif alınmalı, spor mahallinden neşe ile ayrılmalı ve bir sonraki egzersizi istekle bekleyen psikolojisi içinde olunmalıdır. Temel ilke yapılan egzersizden keyif almaktır. Bu duygular içinde olunmadıkça sağlık için düzenli spora devam etmek olanaksızdır ve ısrar hâlinde biliniz ki; sakatlık kapı önünde beklemektedir.
Aerobik Egzersiz Koşu Programları

Koşu sporuna rekreasyonel açıdan baktığımız cihetle devamlı çalışma programlarını da bu esasa göre belirtmeye çalışacağız. Bilindiği gibi rekreasyonel koşu; bir bakıma aerobik egzersizdir ve kısaca vücudun oksijen kapasitesini yükseltici fiziki kondisyonu güçlendirme için geliştirilmiş sistemdir. Bu sonuca ulaşabilmek için uygulanacak koşu programının kendine özgü ölçüleri yıllar boyu yapılan bilimsel araştırmalar ile belli esaslara bağlanmıştır. Bunların temel ilkeleri kısaca şöyle özetlenebilir:

A) Koşu egzersizi haftada asgari 4 gün ve her seferinde en az 25 dakika olmalıdır. Haftalık koşu egzersizi toplamda en fazla 25.000 metredir. Hafta boyunca toplamda bundan fazlasını koşmak aerobik egzersizden başka bir amaç için çalışmaktır, bu makalemizin kapsamı dışındadır. Bu tip koşu çalışmalarının mesafesine, amacına yönelik ayrı özel antrenman programları vardır. “Arzumuz bu tip koşu programlarına da oluşacak isteğe göresitemizde yer vermektir.”

B) Rekreasyonel koşuda kalp atış hızı en fazla azami nabzın %80’i civarında olmalıdır. Azami nabız 220 rakamından kişinin yaşı çıkarılarak bulunur. 50 yaş için azami nabız 170’dir. Aerobik egzersiz nabzının %80 oranı ise 136 ya karşıt gelmektedir.

C) Koşuya başlamadan önce10 dakika yürüyüş veya germe ile adaleler ısıtılmalı, koşu sonrasında da aynı hareketler soğuma temrinleri olarak tekrarlanmalıdır.

D) Koşu egzersizi normal yemeklerden en az iki saat sonra, sabahları ise çok hafif bir kahvaltıdan sonra yapılmalıdır. Egzersize başlamadan önce bir bardak su içilmelidir.2) Koşu İçin Spor Ayakkabıları

Koşu sporunun en önemli malzemesi spor ayakkabısıdır. Koşu sporunda atılan her adım vücut ağırlığının üç misli ile geriye yansımaktadır. Örneğin 70 kiloluk bir kişinin koşarken attığı her adım vücut eklemlerine (özellikle ayak, diz ve bel eklemlerine) 210 kiloluk bir tepki ile yansımaktadır. Dolayısı ile koşu ayakkabılarına çok önemli bir amortisör (darbeleri yumuşatma) görevi düşmektedir. Bu bakımdan koşu ayakkabısı, sporcu tabanının anatomik yapısına uygun olmalıdır. Anatomik yapının önemli değişkenleri ise ayak tabanının yüksek, normal veya düz olma hâlleridir. Bu yapının aşırı özellik göstermesi halinde ortopedist uzmanlarca uygulanacak ortopedik tabanlık kullanılmalıdır.

Uzun mesafeli yürüyüş ve koşularda kullanılacak ayakkabıda aranacak en önemli özellik; şehir ayakkabısından asgari bir numara, şayet inişli çıkışlı kilometrelerce uzayan yollarda spor yapılacak ise iki numara büyük olmalıdır (ben ayak başparmağıma senelerce devamlı kan oturmasını iki numara büyük ayakkabı giyerek önledim). Daha fazla bilgi için bakınız: Koşu Ayakkabıları ve ayrıca En iyi Koşu Ayakkabısı3) Yürüyüş – Koşu Zeminleri

Yürüyüş, koşu egzersizlerinde en önemli hususlardan biri de egzersizin yapılacağı yerlerin zemin durumudur. Adale ve eklem sağlığı konusunda zemin, spor ayakkabıları kadar önemlidir. Zeminler yürüyüş ve koşu sporuna uygunlukları itibarı ile şöylece sıralanabilir:

1) Tartan Pistler: En iyisidir fakat devamlı aynı ortam olduğundan sıkıcı olabilir.
2) Çim Sahalar: Çukurların olmaması kaydıyla iyidirler.
3) Toprak Yollar: Vasat iyiliktedir.
4) Asfalt Yollar: Nispeten az zararlı.
5) Beton Yollar: En kötüsü, en zararlısı.

Bazı sporcular toprak yollarda ayakkabılarının ve giysilerinin çok tozlandığından şikâyet edip taş kaplama zeminleri tercih ederler. Buna karşı cevabımız, ayakkabının tozu çeşme altında hemen gider ama dizde, belde oluşan sakatlanmaların, ezilmelerin tedavisi aylar sürer.

4) Germeler

Hareket etmeyen adaleler en kısa hâllerine dönüşürler. Bu adalelerin egzersizden beklenen uzayıp kısalma hareketlerini gereği gibi gösterebilmeleri için uyarılması, bu adalelerdeki kan dolaşımının hızlandırılması, sporcu deyimi ile ısındırılması gerekmektedir. Bir anlamda ısınma hareketleri, germeler yapılmadan birden bire girişilecek zorlu hareketler adalelerde kopmalar meydana getirebilir. Rekreasyonel koşu için yoğun germe hareketlerine gereksinme olmamakla beraber aşağıdaki hareketlerin yapılmasını tavsiye ederiz, bunlar çalışmalarınızı çok rahatlatacaktır.

Koşu İçin Germe 1: Bir basamağa veya yüksek eşiğe sağ ayağın ucu ile basılır, vücudun tüm ağırlığı sağ ayak üzerinde tutularak topuk kısmı yavaş yavaş aşağıya doğru indirilir, bu durumda 30 saniye devam edilir. Bu harekette baldırımıza hafif bir sızı hissedilir. Sol ayağımız her hangi bir yere değmeden boşlukta bekler, dengede durabilmek için ellerimizle müsait bir yere tutunulur. 10 defa tekrardan sonra aynı hareket sol ayak ile tekrarlanır.

Koşu İçin Germe 2: Her iki ayağın topuk kısmı zeminden 5 santim yukarıdaki bir desteğe basar. Dizler 90 dereceye kadar bükülerek yarı çömelme durumuna gelinir. Bu durumda 30 saniye (30’a kadar saymak) kalınır. Bu hareket 10 defa tekrarlanır. Dizleri kuvvetlendirmek için yapılan bu harekette kesinlikle yüzde yüz tam çömelme (kalçalar topuklara değecek kadar çömelme) yapılmamalıdır. Yüzde yüz tam çömelme bir anlamda menüsküse davetiye çıkarmaktır.

Bu hareketler koşu germeleri için gerekli olanlardır. Ancak, ileri yaşlarda (50 ve üstü) tüm vücut adaleleri için yapılması gereken çeşitli ve etkin germe hareketleri makalemiz kapsamı dışında olduğundan bu tip germelere makalemizde yer verilmemiştir.

5) Koşu Sakatlanmaları

Spor sakatlanmalarının bir gerçeği de spor hayatının kendi doğasında olmasıdır. Genelde durum böyle olmakla beraber yılların oluşturduğu kurallar ihmal edilmediğinde sakatlanmalar ciddi boyutlara varmadan önlenmiş olabilir. Bu kurallara bu makalemizin muhtelif bölümlerinde sırası geldikçe değinilmiştir. Bunlara ilaveten şu hususlara özellikle dikkat edilmesi gerektir:
Ağrıları Ayırt Etmesini Öğrenin

Genel olarak belirtmek isteyeceğimiz; egzersize başlamadan evvel her hangi bir yerinizde egzersizinizi engellemeyen hafif ağrı (rahatsız eden bir ağrı değil) olduğunda egzersizinize başlayabilirsiniz. Başladıktan 5 – 6 dakika sonra bu sızı azalıyor ise devam edebilirsiniz, önemli değildir. Şayet çoğalıyor ise devam etmeyiniz ve hemen istirahat ediniz.
Sakatlanma Durumunda Yapılacak Müdahaleler

Sakatlanma olduğunda ilk yapılacak işlemler:
• Derhâl buz tedavisi,
• İstirahat,
• Kompres (sırası ile soğuk / sıcak),
• Sakatlanma ayakta ise vücut seviyesine yükseltmek.

Meraklı olanlar için uluslar arası özel deyim: RICE (Rest / Ice / Compress / Elevation)
Gerekiyorsa İstirahati Erken Bitirmeyin

Belli bir müddet (bir hafta, 10 gün vs) istirahat etmeniz önerildiğinde ihmal etmeyip uygulayınız. Aksi takdirde çok daha uzun müddet spordan mahrum kalabilirsiniz.

Yaşam boyu sağlıklı mutlu sporlar dileği ile…Alıntıdır.

"Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter,
hayatın kurtulmuş demektir…"
1Q84 - Haruki Murakami


Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
egzersizleri, etkenler, ilkeler, koşmak, koşu, koşu egzersizine başlamak, koşu sporu, koşu sporu nasıl yapılır, koşuculuk, nasıl koşulur, sağlık için koşu, temel, ve, İlkeler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557