Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Fizik
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Fizik Fizik dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ekim 2011, 18:31   #1 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart İzafet Teorisi

BAĞLAR


Maddeler aynı ya da farklı atomlardan oluşmuştur fakat bu atomlar nasıl bir arada durmaktadır? Bütün atomların amacı soy gazlara benzemektir; bu nedenle bileşik yaparak kararlı hale geçerler. Atomlar bileşik oluştururken elektron alış verişinde bulunurlar fakat çoğu elektron alış verişi yerine onları ortak kullanırlar ve soy gaza benzemiş gibi gözükürler. Aynı ya da farklı cinsten atomlar, moleküller, iyonlar arsında, elektriksel çekim kuvvetinden veya elektron ortaklaşmasından doğan etkileşimlerle kümeler halinde bir arada durmasını sağlayan çekim gücüne kimyasal bağ denir.
Bağların meydana gelmesinde atomun dış yörüngesindeki elektronlar rol oynar. Bütün kimyasal bağlar, elektrik kökenlidir ve esas etken enerjidir. Atomlar bağ yaparken açığa çıkan enerji, bu bağları kopararak molekülü atomlarına ayırmak için verilmesi gereken enerjiye eşittir. Bu enerjiye kimyasal bağ enerjisi denir. Orbitallerin biçimi ve simetrisinin, bağın şiddeti, tipi ve sayısı üzerinde etkisi vardır. Kimyasal bağın oluşumu bir reaksiyondur. Klasik düşüncede kimyasal bağın meydana gelmesinin ilk aşaması atomların birbirine temas etmesidir. Elektronların orbital teorisinde ise kimyasal bağlar, iki atom birbirlerine yeterince yaklaştırıldığında elektron bulutlarının girişiminden ileri gelir. Bağlar üç esas tipe ayrılır: a)iyonik bağ, b)kovalent bağ ve c)metalik bağ. Bunlara göre daha düşük enerjili iki bağ daha vardır ki, bunlar da hidrojen bağı ve moleküler (van der Waals) bağdır.

Elektron-Nokta Yapısı (Lewis Yapısı)
Amerikalı bilim adamı G.N. Lewis simgesinde her elektronu bir nokta ile göstermiştir. Bu simge, iç orbital elektronları, çekirdeği ve değerlik elektronlarını gösteren noktalardan oluşur. Bir elementin elektron-nokta yapısı elementin simgesi etrafına değerlik elektronu sayısı kadar nokta koyularak yapılır.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Ekim 2011, 18:31   #2 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

İyonik bağ

Bir atomun en dış elektronları, çekirdeğe en zayıf bağlı olanlarıdır. Bu nedenle, bu elektronlar (birleşim değerine olan etkilerinden ötürü değerlik elektronları diye adlandırılırlar) atomdan en kolay uzaklaşabilenlerdir. Bu uzaklaşma gerçekleştiğinde, atom bir katyon (pozitif iyon) haline gelir; çünkü bir pozitif yük fazlası vardır. Her bir metalin oluşturduğu iyonu yükü verebileceği elektron sayısı kadardır. Örneğin periyodik cetvelde IIA grubunda yer alan Be metalini değerlik elektron sayısı 2, bileşiklerinde iyon yükü +2 dir. Bir atomdan bir elektronu uzaklaştırmak için enerji (iyonlaşma enerjisi) gerekir. Periyodik cetvelin solunda bulunan metaller ile sağında bulunan ametaller bir araya geldiklerinde aralarında elektron aktarımı olur. Çünkü metallerin iyonlaşma enerjileri düşük olduğundan değerlik elektronlarını vermeleri daha kolaydır böylece elektron dizilişleri soy gaza benzer.
Diğer yandan ametaller dış yörüngelerine elektron alarak elektron dizilişlerini soy gazlara benzetirler. Bu arada anyonlar (negatif yükler) oluşur. Her bir ametalin oluşturabileceği iyonun yükü, değerlik orbitallerindeki eksik elektronlar yerine alabileceği elektron sayısı kadardır. Örneğin periyodik cetvelin 3. periyot VA grubu elementi P 'nin değerlik elektron sayısı 5 dir. Soy gaza benzemek için 3 elektron almalı ve #8211;3 yüklü iyon haline geçmelidir.
İyonik bağ iyon bileşiklerindeki ters işaretli iyonların elektrostatik bir çekimle birleştirir. NaCl deki Na+ ve Cl- iyonları buna örnek gösterilebilir. Na ve Cl tepkimeye girdiklerinde, Na+ ve Cl- iyonlarının oluşumu, Na (e.dizilişi: 1s2 2s2 2p6 3s1) atomunun 3s konumundaki 1 elektronun, Cl (e.dizilişi: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5) atomumun 3p düzeyindeki boş yere geçmesi sonucunda gerçekleşir.
Na (1s2 2s2 2p6 3s1) Na+ (1s2 2s2 2p6 ) + e-
Cl (1s2 2s2 2p6 3s2 3p5) + e- Cl- (1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 )
İyon bağının belli bir yönü yoktur. Bu nedenle iyon bileşikleri sınırlı belli moleküller yerine çok sayıda iyonun bir arada bulunduğu iyon kristalleri meydana getirirler. İyonik bağlı maddeler için genel özellik katı halde elektriği iletmemeleridir. Erimiş veya suda çözünmüş halde elektriği iletirler. Erime ve kaynama noktaları yüksektir.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 22 Ekim 2011, 18:31   #3 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

Kovalent bağ
Sıvı yada çözelti halinde elektrik akımını ileten, elektrolizlenebilen iyon yapılı bileşikler dışında, aynı halde olmalarına karşın elektrik akımı iletmeyen ve elektrolizlenemeyen bileşikler de vardır. Bu bileşiklerin aynı yada farklı atomların birleşmesinden doğmuş yansız moleküllerden oluştuğu kabul edilir. Bu molekülsel yapılanmaya hem katı hem de gaz halde rastlanabilir. #8220;Atom #8221; yada #8220;ortak değerlik #8221; bağı adı verilen bu bağ ilkesini öne süren G.N.Lewis oldu(1916).Çok atomlu bir iyonun yada bir molekülün iki atomu arasındaki bağ, bir elektron çiftinin ortaklaşa kullanımı sonucunda doğar : çiftte yer alan elektronlardan her birini bağlı atomlardan biri verir. Bağlı atomların her biri için dış elektron sayısını sekize tamamlama sonucunu doğuran bu ortak kullanıma sık sık rastlanır. Atomların karşılıklı olarak birbirlerinin elektronlarını ortak kullanmalarıyla olıuşan bu bağa kovalent bağ denir.
İki atom arasında kararlı, kimyasal bir bağın oluşumu, bu iki atomun çok uzak konumlardan çekimle birbirine yaklaşması ve dolayısıyla toplam enerjinin azalması sonucunda gerçekleşir.
Kovalent bağ genellikle ametal-ametal arasında görülür; örneğin su(H2O), karbondioksit(CO2) ve amonyak (NH3) ametal atomlarının birbirine kovalent bağla bağlandığı bileşiklerdir.
H2, F2, O2 ve N2 gibi moleküllerde, molekülü oluşturan her iki atomun da elektronegatiflikleri ve iyonlaşma enerjileri aynıdır. Bu moleküllerde bağ elektronları her iki atom tarafından eşit bir şekilde ortaklaşa kullanılır ve bu elektronların iki çekirdeğe olan uzaklığı eşittir. Bu tip kovalent bağlara apolar kovalent bağ denir. İyonlaşma enerjileri farklı olan elementlerin bağ elektronlarının birbirine olan uzaklıkları, elektronegatiflikleri farklı olduğundan bağda elektrik yükleri bakımından iki kutup oluşur. Ortak elektron her bağ atomu tarafından farklı bir şekilde çekilecektir. Bu tip bağlara polar kovalent bağ denir.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 22 Ekim 2011, 18:31   #4 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

Metal Bağı
Metal atomlarının en dış kabuğunda en az sayıda elektron vardır. İç elektronlar çekirdeğin artı yükünün etkisini azaltırlar ve bir bakıma en dış elektronları, çekirdek çekme kuvvetine karşı korurlar. Bu nedenle en dış elektronlar çekirdek tarafından kuvvetle çekilmezler.
Bir metal kristalindeki atomlar çekirdek ve iç elektronların meydana getirdiği kararlı bir kısım ile, bu kısım tarafından zayıf bir kuvvetle çekilen en dış elektronlardan yapılmış olarak düşünülebilir. Katı haldeki bir metalde atomlar birbirine çok yakın olacağından en dış elektronlar diğer atomların etki alanına girerler. Artık bu elektronları belirli atomların elektronları değil de tüm atomların etrafında serbest halde dönen elektronlar olarak düşünmek gerekir. Atomların iç kısımlarının teşkil ettiği kümecikler, dış elektronların teşkil ettiği bir elektron bulutunun içinde dizilmişlerdir.
Metal atomlar etrafında ortak kullanılan serbest elektronların atomlar arasında oluşturduğu bağa metal bağı adı verilir. Bu tip bağlanmalar metal atomlarının birbirleri ile belli bir biçimde bir kümeleniş içine girmesine yol açar, oluşan bu katı yapı da metal kristali adını alır.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Ekim 2011, 18:31   #5 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

Van der Waals kuvvetleri bağı
Ne, He, Ar gibi soygazlar ile apolar molekül yapılı gaz molekülleri yeteri kadar soğutulursa sıvılaşır ve hatta daha düşük sıcaklıklarda katılaşır. Sıvı ve katı halde moleküller birbirine, gaz halindaki konumlarına oranla daha çok yakındır. Bu yakınlaşma şöyle açıklanır: Birbirine çok yaklaşmış moleküllerin herhangi birindeki elektronların simetrisi bozulabilir. Bu durum, moleküle, polar karakter kazandırır. Birinci molekülün polar yapısı, ikinci molekülün elektron simetrisini de bozarak ona polar özellik kazandırır. Böylece, bu iki molekül arasında çok kısa bir süre için de olsa, zayıf çekim kuvetleri doğar.
İşte bu molekülleri yoğun fazlarda bir arada tutan bu kuvvetlere va der Waals kuvvetleri denir. Van der Waals çekim kuvvetleriyle moleküller arasında oluşan bağlara van der Waals bağları denir.

Hidrojen bağı
Bir molekülde hidrojen, çok kuvvetli elektronegatif bir elementle (F, O, N) birleşirse, bu element H elementi ile olan bağın elektronlarını kuvvetle kendine çeker ve pozitif ucu H olan Bir dipol doğurur; bu pozitif uç da bir başka dipolün negatif ucunu elektrostatik bir bağla tutar: buna hidrojen bağı denir ve olağan kimyasal bağdan ayırmak için noktalarla gösterilir.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
izafet, teorisi, İzafet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557