Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Resim Dünyası > Fotoğrafçılık > Fotoğraf Makinaları ve Kameralar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Fotoğraf Makinaları ve Kameralar Bu bölümde fotoğraf makinaları ve kameralar hakkında paylaşım yapabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ekim 2013, 02:08   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Yeni DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi

DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için açıklıyoruz.DSLR olarak adlandırılan modellerin artık kompakt gövdeler içinde sunulmaya başlamasıyla ve farklı özellikler kazanmasıyla birlikte fotoğrafçılığa olan ilgi de haliyle artış gösterdi. Halihazırda fotoğraf çekmekten keyif alanların yanı sıra fotoğrafa ilgi duyan (Instagram dışında) ancak bir şekilde hep uzak kalmış olan kullanıcıları da fotoğrafçılığa ısıtan DSLR makineler, sadece deklanşöre basıp fotoğraf çekmek yerine enstantane, ISO ve diyafram kavramlarıyla yoğrulmak isteyenlere hitap ediyor. Bunun yanı sıra kolay çekim teknikleri ile amatörler tarafından da tercih edilebilecek yapıda olan DSLR'ler, fotoğraf konusunda zamanla ustalaşmak için ideal. Zira şimdilerde en üst seviyedeki profesyonel modeller bile kendi içinde pek çok kategori bulunduruyor. Artık kompakt boyutlarda DSLR'lar ve Micro Four Thirds (4/3) adını verdiğimiz yeni bir kategori var. Bu kategori fiyatları itibariyle de uygun olmasıyla fotoğrafa ısınmak için iyi bir fırsat veriyor. Ancak DSLR fotoğraf makinesi satın almak için pek çok kriter bulunuyor. Özellikle bu işe yeni başlayanlardansanız bazı kavramlara aşina olmalı ve satın alacağınız makineyi temelde bunlara göre değerlendirmeniz gerekli.

Ne tür çekim yapacaksınız?Az önce de söylediğimiz gibi DSLR fotoğraf makineleri içinde pek çok kategori bulunuyor. Ancak bunları hesaba katmasak bile piyasada halihazırda giriş, orta ve üst seviye kullanımlara yönelik profesyonel makineler sizleri bekliyor olacak. O nedenle kavram karmaşalarına girmeden önce ilk etapta ne çekmek istediğinize karar vermeniz ve buna göre bir makine arayışına girmeniz en doğrusu. Eğer profesyonel çekimler yapmak istemiyor ve sadece anı görüntülemek istiyorsanız bakmanız gereken kategori kompakt fotoğraf makineleri olacaktır. Aksi halde bir sonraki adımda yer verdiğimiz kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz.

Seviyenizi belirleyinGiriş seviyesi değiştirilebilir lensli kamera

Kompakt fotoğraf makinesinden daha iyi kalitede fotoğraflar çekebilen ve daha hızlı işlem gücüne sahip bir fotoğraf makinesi arıyorsanız giriş seviyesi değiştirilebilir lensli kameralar sizin için uygun kategori olabilir. Kompakt fotoğraf makineleri kadar küçük boyutlara sahip olan bu cihazlar, değiştirilebilir lenslerinin yanı sıra otomatik ve manuel fonksiyonları bir arada kullanmasıyla da dikkat çekiyor. Fotoğraf kalitesiyle giriş seviyesi DSLR'la karşılaştırılabilir ölçüde olan bu cihazları, video kalitesiyle de beğenmeniz mümkün.

Giriş seviyesi DSLR

Yine bir önceki kategoride olduğu gibi kompakt fotoğraf makinelerine oranla hız ve kalite anlamında daha iyi durumda olan bir fotoğraf makinesi arayanların bakabileceği bir kategori olan giriş seviyesi DSLR'lar, aynı zamanda optik vizör kullanarak çekim yapmak isteyenler için de ideal. Bu tür makineler diğerlerine oranla daha büyük yapıda olmalarının yanında APS-C sensör ile değiştirilebilir lensleriyle dikkat çeken modellere sahip. Yine manüel ve otomatik modlarıyla çekim imkanı sunan bu cihazlar, fotoğraf kalitesiyle bir üst kategoriye göre daha başarılı sonuçlar üretebiliyorlar. Ancak video kalitesi konusunda markadan markaya farklılık gösterdiğini de söyleyelim.

Orta seviye değiştirilebilir lensli kamera

Fotoğraf ve video çekimi yapmaktan keyif alan ancak mütevazı bir makine arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebileceklerin bakabileceği bu kategori, lens ve ayarlara boğulmak isteyen kullanıcıların beklentilerini karşılayacak türde modeller içeriyor. Orta seviye DSLR fotoğraf makineleriyle kıyaslanabilir fotoğraf kalitesi sunan bu makineler, fotoğraf konusunda profesyonelleşmek isteyenler için iyi bir adım olabilir.

Orta seviye DSLR

Fotoğraf konusunda tecrübesi bulunan kullanıcıların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek ürünlere ev sahipliği yapan bu kategori, hız ve kalite açısından olduğu kadar bütçe anlamında da önceki kategorilere göre fark gösteriyor. Manüel kullanım için tasarlanmış modelleri, nispeten büyük APS-C veya Full-Frame sensörleri ile TTL optik vizörleri ile dikkat çeken bu cihazlar, iddialı fotoğraf kalitesi sunuyorlar. Bu makineleri hareketli sahneleri fotoğraflamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Profesyonel DSLR

Büyük gövdeleri ve yüksek fiyatlarıyla dikkat çeken bu cihazlar, sağlamlık ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkarken, aynı zamanda tamamen ayarlanabilir olmalarıyla da profesyonellere hitap ediyorlar. Yüksek performans beklentisi içinde olan kullanıcılar tarafından tercih edilen profesyonel DSLR'ler, fotoğraf kalitesinin yanında video kayıt ihtiyaçlarını da tam olarak karşılıyor.

Ne kadar bütçeniz var?Herhangi bir kategoriye dahil olmadan önce elbette ilk bakmanız gereken nokta ayırabileceğiniz bütçe seviyesi olacaktır. Zira piyasada geniş fiyat aralığında ürünler bulabilmeniz mümkün. Ayrıca işiniz DSLR fotoğraf makinesi aldıktan sonra da bitmiyor. Fotoğraf makinesini satın aldıktan sonra ona uygun aksesuarları da toplamanız gerekiyor. Taşıma çantası ile hafıza kartı ilk sırada yer alan aksesuarlar olsa da, onu takip edenler arasında filtre, tripot, flaş, pil ve hatta bazen sualtı kılıfı da geliyor. Yüksek modellerde özellikle lens fiyatlarıyla el yakan DSLR'lar, sadece gövde fiyatlarıyla da bütçe yorabiliyorlar. Piyasada 1.000 TL civarında DSLR bulabileceğiniz gibi 9.000 TL'lik ve hatta bunun çok üstü modellere de rastlayabiliyorsunuz.

Çözünürlük sorunu...Her ne kadar fotoğraf makinesi seçiminde çözünürlük önem taşısa da, daha fazlası fotoğrafın kalitesini belirlemede büyük etki yaratan algılayıcıda gizlidir. Algılayıcı ne kadar büyükse ve ne kadar ciddi bir teknoloji içeriyorsa o denli iyi sonuçların alınabildiğini söyleyelim. Ayrıca elbette objektifin de önemi büyük. Kalitesiz bir objektifin renk kayıpları ve keskin olmayan hatlar oluşturacağını unutmamakta fayda var. Özellikle DSLR sınıfının çoğu zaman vazgeçilmez olmasının sebebini de bu unsur oluşturuyor. Konuya dönecek olursak, gerçeğe en yakın ve doğal fotoğraflar çekebilmek adına yapılan yatırımı hak eden DSLR'de de, kompakt fotoğraf makinelerinde de çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyi fotoğraf çekilebileceğine ilişkin bilgi pek doğru değil. Çözünürlük en azından iyi fotoğrafa ulaşmada tek başına yeterli değil. Aksi halde yüksek çözünürlüklü kameralara sahip akıllı telefonların bu denli yaygın olduğu bir ortamda, fotoğraf makinelerinin büyük kayıp vermesi gerekirdi. Ancak çözünürlükle ilgili size şu tavsiyeyi verebiliriz: Fotoğraf makinesi satın alırken optik çözünürlüğü göz önünde bulundurmanız daha iyi olacaktır.

Optik zoom mu, dijital zoom mu?Optik zoom ve dijital zoom olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkan zoom konusu, özellikle dijital zoom değeriyle aslında büyük bir kandırmacadan ibaret. Temelde fotoğrafın kalitesini bozan bir etken olan dijital zoom, fotoğrafın kalitesini bozmak uğruna görüntüye daha fazla yakınlaşma imkanı sağlar. Farklı bir deyişle görüntüde yer alan karelerin çözünürlüğünü değiştirmeden büyütülmesini sağlayan dijital zoom değerini, bu sebeple satın alma aşamasında çok fazla ciddiye almamanız iyi olacaktır. Zoom konusunda dikkat etmeniz gereken değer optik zoom olmalı. Zira optik zoom değeri yükseldikçe satın almayı düşündüğünüz fotoğraf makinesinin fiyatı da doğru orantılı olarak yükselecektir. Diğer yandan bu değer makinenin gerçek yakınlaştırma değeri için önem taşımaktadır. Misal 3x optik zoom'lu bir cihaz aldığınızda, 30 metre mesafedeki bir objeye zoom yaptığınızda 10 metre mesafeye kadar yakınlaşabiliyorsunuz ve bu sırada bir görüntü kaybıyla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca yüksek zoom değerine sahip DSLR satın almayı düşünüyorsanız mutlaka aksesuar olarak tripot almayı da unutmayın.

ISO her zaman önemliKısaca optik algılayıcının ışığa duyarlılığı olarak tanımlanabilen ISO, yüksek kalitede fotoğraflar çekebilmek için oldukça önemli bir kavram olarak DSLR satın alma aşamasında karşımıza çıkan bir diğer nokta. Işığın yetersiz olduğu koşullarda da fotoğraf çekebilen DSLR'lar, ISO değerini yükselttiğinizde almak istediğiniz kareyi size verebiliyor. Ancak yüksek kalitede fotoğraflar çekebilmek için ISO konusunda başarılı bir fotoğraf makinesi tercih etmeniz gerekiyor. Zira ISO'yu yükselttiğinizde görüntü kalitesi düşebiliyor, fotoğraflarınızda kumlama efekti belirebiliyor. DSLR'lar bu konuda başarı gösteren yegane platformdur. Ancak elbette farklı modeller ve farklı fiyat seçenekleri dolayısıyla yine de beklentinizi karşılamayan modellere rastlayabilirsiniz. Bu nedenle cihazı satın almadan önce mutlaka ISO başarımını yakından incelemeniz gerekiyor.

Diyafram ve odak uzaklığıFotoğraf makinelerinde diyafram olarak tabir edilen kavrama da en az ISO kadar dikkat edilmesi gerekiyor. f değeri ile ifade edilen diyafram değeri, makinenin yine düşük ışık koşullarında iyi fotoğraflar üretebilmesini sağlamaktadır. f değeri ne kadar düşükse, objektif içeri daha fazla ışık alarak sizi ISO'yu yükseltme mecburiyetinde bırakmıyor. Böylece düşük ışık koşullarında ISO'yu açarak fotoğraf kalitenizin düşme ihtimaliyle karşılaşmıyorsunuz. O nedenle diyaframı düşük cihazlara yönelmeniz düşük ışık koşullarındaki çekim performansınızı arttıracaktır.

Diyaframın yanı sıra bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise elbette odak uzaklığı konusu. Odak uzaklığı kadrajın ne kadar genişlikte bir alanı kapsayacağını ortaya koymaktadır ve odak uzaklığı değeri kapsama alanıyla ters orantılıdır. Yani odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalır, odak uzaklığı azaldıkça görüş açısı artar. DSLR satın alma aşamasında hangi odak uzaklığını tercih etmeniz konusunda karar vermeniz gerekiyor. Nasıl bir kadrajdan bakmak istiyorsanız piyasada ona uygun bir model bulmanız mümkün durumda. Odak uzaklığına ilişkin şöyle bir sınıflandırma yapılmış durumda:

Ultra ultra geniş açı: 12 – 16 mm
Ultra geniş açı: 17 – 21 mm
Geniş açı: 24 – 35 mm
Standart: 44 – 58 mm
Kısa Tele: 58 – 135 mm
Tele: 135 – 300 mm
Süper Tele: 300 mm'nin üzeri

Video kalitesine dikkatBelki akıllı telefonların fotoğraf çekim kalitesi fotoğraf makinelerini öldürmedi ama DSLR'ların video konusundaki başarısı video kameralarını yakın bir gelecekte tarihin tozlu sayfalarına gömebilir. Zira video çekimi konusunda video kameralardan çok daha başarılı işler yapan DSLR'lar, 1080 piksel çözünürlükte, yani Full HD kalitede 24, 30, 50 ve 60 FPS değerinde videolar çekebilen modellere ev sahipliği yapıyorlar. Ancak unutmayın ki başarılı bir video performansı için okuma ve yazma hızı iyi bir hafıza kartına da sahip olmanız gerekiyor. Uzun süreli videolar çekebilmek içinse yine geniş bir hafıza kapasitesine ihtiyaç duyacağınızı da söyleyelim.

Son tavsiyeler


Beraberinde dahili flaş getiren modellerin de görüldüğü gibi, DSLR'ların daha profesyonel olanları dahili flaş bulundurmuyor. Flaş gece çekimlerinizdeki en büyük yardımcınız, ancak siz DSLR seçimi yaparken çekim performansını flaşlı çekimlere göre değil, doğal ışık koşullarına göre değerlendirin. Ayrıca Li-on pille çalışan DSLR'ları satın alırken mutlaka yedek bir batarya almayı da unutmayın ve alacağınız bataryanın orijinal olmasına özen gösterin. Paradan kaçarken orijinal olmayan bataryayla binlerce liralık fotoğraf makinenize zarar vermek istemezsiniz.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
alma, dslr, fotoğraf, makinesi, rehberi, satın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557