Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Resim Dünyası > Fotoğrafçılık > Fotoğraf Makinaları ve Kameralar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Fotoğraf Makinaları ve Kameralar Bu bölümde fotoğraf makinaları ve kameralar hakkında paylaşım yapabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree3Kişi Beğendi
 • 1 Post By ArrangeD
 • 1 Post By Đeѕtinα.
 • 1 Post By ArrangeD
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Ocak 2013, 03:43   #1 (permalink)
Üye

ArrangeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ocak 2013
Nerden: Ankara
(Mesajlar): 61
(Konular): 16
Renkli Para : 1604
Aldığı Beğeni: 28
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Fikirci
ArrangeD - MSN üzeri Mesaj gönder ArrangeD isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Yeni Canon 6D Piyasada! İşte incelemesi !

Genel Özellikler
 • 20.2 MP tam kare CMOS algılayıcı
 • DIGIC 5+ İşlemci
 • ISO 25600
 • 11 nokta AF sistemi (sadece merkez çapraz)
 • 4.5 seri çekim
 • Full HD video
 • 3 inç sabit LCD
 • Wi-Fi ve GPS
 • Dahili Flaş yok
 • 770 gr
EOS 6D, 5D Mark 2′nin yerini alacak, ‘hesaplı’ tam kare fotoğraf makinesi. 20 MP algılayıcısı yeni bir tasarım. DIGIC5+ işlemcisi de Canon’un son işlemcisi. Gerçek ISO desteği 25600. ve AF nokta sayısı 11. Wi-Fi ve GPS için ek harcama yapılmasına gerek kalmadan gövde içinden kullanmak mümkün.

Değerlendirdiğimizde gövdenin 60D’ye benzediğini görüyoruz. Fotoğrafta harici grip takılı. 3 inç LCD ekran, gövdenin ufalması için hareket kabiliyetine sahip değil. Genelde bu segmentte sağlamlık adına menteşeli LCD ekranlar tercih edilmiyor. Sony ise A99′da bunu dert etmemişti. D600 de hareketli ekrana sahip değil. 7D veya 60D sahipleri hiç zorlanmadan 6D’yi kullanabilecekler. EOS 6D, D600′den daha hafif, 770 gram.


20 MP rakiplere göre daha düşük ancak bu bizi sevindirecek bir sonuç da ortaya çıkarabilir. Nikon D600′ün ISO 6400′üne karşılık, 6D, 25600 ISO sunuyor. Yeni tasarım algılayıcı ve fazla uçuk olmayan MP değeri ile D600′ü geçebilir. Mark III bu konuda D800′ün gerisinde kalmıştı. Yani yüksek MP her zaman ISO kalitesini bozmuyor ama D600′ün kendi kısıtlaması bir ihtimal Canon’a öne geçme şansı verebilir. Test etmeden bir şey denemez. DIGIC 5 sayesinde makine son EOS’larda gördüğümüz HDR gibi özelliklere de sahip.


Öte yandan 6D’nin zayıf noktası şüphesiz AF sistemi. 11 noktalı AF sisteminin sadece orta noktası çapraz tip. 5D Mark 2′nin kabus AF sisteminden kurtulmak isteyenlerin heveslerini söndürebilecek bir kısıtlama. Canon -3 EV hassasiyetle bu sistemin daha üstün olduğunu söylüyor ki doğrudur ancak D600 ile kıyaslanınca geri bir sistem olduğu net. D600 36 noktadan ölçüm yapıyor.


Bazıları ‘ben nasılsa tek nokta kullanıyorum’ diyebilir ancak nereye odaklandığınızın haricinde, makine ne kadar çok yerden okuma yaparsa o kadar iyi. Şu durumda 7D daha üstün bir AF sistemine sahip. En azından 7D’nin sisteminin aktarılmasını beklerdik. Kullananlar bilirler, orta noktayı bile kullansanız, 7D’nin AF sistemi orta noktanın etrafındaki 4 noktadan destek alabiliyor. Hareketli obje takibi yapmak da çok daha kolay. Yani nokta sayısı, sizin seçtiğiniz noktadan bağımsız olarak makineye veri sağlamaya devam ediyor. Canon’un iFCL diye adlandırdığı teknoloji, tüm noktalardan veri alıp analiz ediyor ve doğru odaklanmayı sağlıyor. Bu sistem aynı zamanda doğru pozlama için kullanılıyor. Canon, EOS 6D’de 11 noktalı sistem kullanarak, bu sistemin de etkinliğini azaltıyor. D600 ile kıyaslarken, nokta sayısının önemini bu açıdan da akılda tutmak gerek.EOS 6D %97 görüş alanı sunan bir bakaç kullanıyor. Yine tam kare sistemlerdeki %100 görüş alanı geleneğinden geri gidiş söz konusu. 7D aldığımda %100 alana alışmam zaman almıştı. %3 fark ne olacak demeyin, fark ediyor.


Canon EOS 6D, dahili flaşa sahip değil. D600 ve 7D dahili flaşla geliyor. ‘Böyle bir makine ile dahili flaş kullanılır mı zaten’ diyenler oalcaktır. Yine hatırlatalım, Canon çok da uzak olmayan bir geçmişte kablosuz tetikleme desteği sunmaya başlamıştı ve bunu dahili flaş üzerinden yapıyordu. 7D ve 60D ile Canon 580 EX2 gibi bir flaş kullandığınızda, başka hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan flaşınızı pozlama ölçümü ile birlikte patlatabiliyorsunuz. Ancak 6D ve 5D Mark 3 ile harici flaşınızı patlatmak için ayrı bir sisteme, pozlama ile patlatmak istediğinizde pahalı flaş patlatma sistemlerine ya da ikinci bir flaşa ihtiyacınız var. 5D Mark 3 için bu anlaşılır olsa da ekonomik olma iddiasında olan bir makine için , flaşa böyle bir masraf kalemi eklemek mantıklı değil.


EOS 6D full HD video çekebiliyor. Harici mikrofon desteği var ama D600′ün aksine, kayıpsız HDMI çıkışı sunmuyor. 650D’de gördüğümüz, video çekim esnasında hızlı AF’yi sağlayan ekstra pikseller, EOS 6D’de yok.


EOS 6D’nin iki tane kendine has özelliği var. GPS’i dahili. Ama daha önemlisi Wi-Fi da dahili ve Canon’un uygulama üzerinden makine kontrolüne izin veren yazılımı uzun zamandır piyasada. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak çok kolay olacak.


Genel olarak baktığımızda ‘işte bu’ dedirten bir ürün yok karşımızda. 5D Mark 3′ten uzak durması için elinden geleni yapmış Canon. Halbuki D600, D7000 gövdesi ile D800′ün içinin birleşimiydi ve Nikon D800′ü öldürür korkusuna kapılmamıştı. D600′ün kısıtlamaları, profesyonelleri D800′de tutmaya yeterli. Ayrıca D800′ün fiyatı da bu işten para kazananları fiyat kırpmak için D600′e düşürecek kadar el yakmıyor.


Nikon kullancıları D600′ü görünce sevinmişti. D800′e çok para vermeden, APS-C’den tam kareye geçip üstüne D800′ün önemli özelliklerinden bazılarını da alıyorlardı. Hatta APS-C lenslerini crop modunda bile olsa kullanmaya devam edeceklerdi. Bir başka deyişle D7000′den D600′e geçmek, Nikon kullanıcısına perde hızı haricinde bir şey kaybettirmediği gibi birçok özellik de getiriyordu.


EOS 6D ise örneğin 7D’den geçiş yapacak birine tam kare algılayıcı sunarken, AF ve bakaç gibi önemli kalemlerde geriye gidiş sunduğu gibi dahili flaş üzerinden flaş tetikleme sistemini de iptal ediyor. Buna karşılık GPS ve Wi-Fi vermek, giden özellikleri karşılayacak şeyler değil. 7D’nin daha sağlam bir gövde olduğunu da ekleyelim zira GPS ve Wi-Fi sinyallerinin geçişi için 6D’nin gövdesinde plastik kısımlar daha fazla.


Bize göre Canon’un yapması gereken şey, 7D’ye tam kare algılayıcı takmaktan ibaretti. 7D zaten geri kalan sistemleriyle yeterince iyi ve 5D Mark3′ten yeterince uzaktı. Belki GPS ve Wi-Fi özellikleri yine eklenebilirdi. Şu an EOS 6D fazla kırpılmış bir makine. D600′e göre iki şansı var. Birincisi daha yüksek ISO başarımı sunması. Bunun için fotoğraf örneklerini bekleyeceğiz. Potansiyel olarak mümkün.
Diğeri ise fiyat. D600′den daha az özellik barındıran gövdenin 2000$ altına inmesi gerek. Öyle ki Canon, tam kareye geçmek için yeni makineleri bekleyen APS-C kullanıcılarını Nikon’a kaptırabilir. Unutulmaması gereken şey, APS-C – tam kare geçişinin lens masrafı yarattığı. Yani eldeki lensleri satıp tam kare uyumlu lenslere geçiş bu işin doğal sonucu. Dolayısıyla hazır lensleri satarken, Nikon’a geçmek hiç de olasılık dışı değil. Lenslerini başından beri tam kare uyumlu alan ve flaş gibi yan ekipmanlarını da alan kullanıcılar Nikon’a geçmez ama 6D yerine 5D Mark3 için para biriktirmeye devam etmeyi tercih edebilir. Digital Rebel serisinden ve 60D’den geçerkense, EOS 6D dezavantaj yaratmıyor. Sadece dönebilir ekranı ve flaşı kaybediyorsunuz.


Özellik listesine bakınca Canon’un da böyle bir geçiş hedeflediğini görebiliyoruz. 7D sahipleri 5D Mark3′e geçecek, Rebel ve 60D sahipleri ise 6D ile devam edecekler. Mantıksız değil. Ancak Nikon’un, hesaplı tam kare bekleyen APS-C Nikoncuları daha fazla tatmin edeceği bir gerçek. Ayrıca Nikon D600 satılırken, EOS 6D yıl sonunda piyasada olacak. Tahmini fiyatı 2099$.


EOS 7D kendi segmentini yaratan bir makineydi. Çıktığında rakipsizdi ve Canon’un en iyi makinelerinden biriydi. O zaman iyi bir karar olan EOS 7D, şu anda EOS 6D’yi gölgeliyor. Gerçi 6D ismindeki ’6′ ile bir alt model olduğunu ima etse de, hem üst model hem de kullanıcı gözünde tam kare algılayıcısı olan makineler APS-C ile yarıştırılmaz. Canon bizce 7D’ye tam kare algılayıcı takıp Mark 2 diye devam etmeliydi ya da 6D’ye 7D’ özellikleri vererek, 7D’nin fişini çekmeliydi. İkisinin devam etmesi ister istemez 6D’nin 5D’den ileriye giden bir makine değil, 7D’den geriye giden bir makine olduğu hissini uyandırıyor ki bu doğru. 7D’nin devam etmesi bir tam kare opsiyonunu tamamen dışlamıyor aslında ama zaman gösterecek. Canon bu kez güldürmedi.
Alıntıdır
Innominate Bunu beğendi.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Tarih, Zaman Ve Hayat
Parmağının altındaki deklanşör'ün ucundadır...

ArrangeD isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 10 Ocak 2013, 04:00   #2 (permalink)
Zamansız..


Đeѕtinα. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Ağustos 2011
Nerden: *Şeker Kutusu ~
(Mesajlar): 7.875
(Konular): 1160
Renkli Para : 437176
Aldığı Beğeni: 1051
Beğendikleri: 1249
Ruh Halim: none
Standart

Canon candır caaan.. =))
ArrangeD Bunu beğendi.
Đeѕtinα. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 10 Ocak 2013, 04:44   #3 (permalink)
Üye

ArrangeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ocak 2013
Nerden: Ankara
(Mesajlar): 61
(Konular): 16
Renkli Para : 1604
Aldığı Beğeni: 28
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Fikirci
ArrangeD - MSN üzeri Mesaj gönder ArrangeD isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
Đeѕtinα Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
canon candır caaan.. =))

can o n
Đeѕtinα. Bunu beğendi.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Tarih, Zaman Ve Hayat
Parmağının altındaki deklanşör'ün ucundadır...

ArrangeD isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 11 Ocak 2013, 22:41   #4 (permalink)
Zamansız..


Đeѕtinα. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Ağustos 2011
Nerden: *Şeker Kutusu ~
(Mesajlar): 7.875
(Konular): 1160
Renkli Para : 437176
Aldığı Beğeni: 1051
Beğendikleri: 1249
Ruh Halim: none
Standart

Alıntı:
ArrangeD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

can o n
Anaa, ne güzel bi bakış açıcı o öyle; hiç farketmemiştim ben.
Đeѕtinα. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 11 Ocak 2013, 23:42   #5 (permalink)
Üye

ArrangeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ocak 2013
Nerden: Ankara
(Mesajlar): 61
(Konular): 16
Renkli Para : 1604
Aldığı Beğeni: 28
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Fikirci
ArrangeD - MSN üzeri Mesaj gönder ArrangeD isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

Fotoğrafçı olunca insan ister istemez detaylara önem veriyor

[SIGPIC][/SIGPIC]
Tarih, Zaman Ve Hayat
Parmağının altındaki deklanşör'ün ucundadır...

ArrangeD isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
6d, canon, canon 6d, incelemesi, işte, piyasada, İşte


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557